Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Λέω μόλις διαβάσει για llc1/2 και τάρταρα θα τον πιάσει πανικός

Ήταν και η προηγούμενη μητρική As, ήμουν προετοιμασμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Κατέβασε το tool της Asus. https://www.dropbox.com/scl/fi/94dljuo7lj4o0luen1hc1/OCPak_1506.zip?rlkey=sgozvyrcy88kxxhbo3fpwdcya&e=1&st=rdjnk6u0&dl=0

Τρέξε το tool / board fuctions / am5 mb για να δεις το llc. Στη δικιά μου Asus το auto είναι 8. 

Δεν είναι ακραία. Με pbo λειτουργούν σωστά μόνο με τέρμα 7/8. Το 4/5 είναι σωστό αλλά αφορά allcore/static, όχι boost αλγόριθμο.

Το 1/2 είναι λογικό να είναι σταθερά γιατί στρετσάρουν, με ρολόγια στα Τάρταρα. Οι επιδόσεις θα είναι πολύ κάτω από stock.

@Πέτρος Πριν παραξενευτείς στην Αsus είναι ανάποδα το llc.

Το κατέβασα το tool και δείχνει LLC8 στο AUTO.

Στο AUTO κρασάρει κάθε φορά άμεσα, αλλά με χεράτο LLC8 το έχω τρέχω 10 φορές στην σειρά και δεν κρασάρει. Κουλό, αλλά προφανέστατα κάτι αλλάζει η μητρική στο AUTO, το polling rate είναι ίδιο, από εκεί και πέρα ποιος ξέρει.

Πάντως ακόμα και με χεράτο LLC8, δεν σηκώνει το παραμικρό negative στο πρώτο CCD, π.χ. -5 κρασάρει, στο δεύτερο σηκώνει και -30, όπως παίζει και στα υπόλοιπα benchmarks.

Spoiler

Screenshot2024-08-24163657.png.384f03c34402cdb04e4a6eede036e61a.png

Στο μεσοδιάστημα έτρεξα και μερικές φορές το GB6, με -20/-30 και το βγάζει κανονικά.

https://browser.geekbench.com/v6/cpu/7474299

Επίσης βρήκα και ένα python script που τρέχει SHA3-256 και SHA3-512 και στο οποίο δεν φαίνεται να κρασάρει, αλλά δεν πιέζει ιδιαίτερα, κάνει mixed core usage, δεν καρφώνει 100% όπως το AIDA64.

Πάντως δεν θα το ρισκάρω, το αφήνω 0 το πρώτο CCD, δεν κάνει και καμιά ιδιαίτερη διαφορά, τώρα να μπω σε διαδικασία RMA και αναμονή 1-2 βδομάδες χωρίς main pc, γιατί δεν παίζει στο AUTO σε αυτό το πολύ niche σενάριο, δεν ξέρω αν αξίζει, θα δω πως θα πάει και στα υπόλοιπα σενάρια χρήσης που κάνω, αν δω κρασαρίσματα, θα το στείλω για αντικατάσταση.

Έχει κάτι άλλο που σκάνε οι 3D να δοκιμάσω;

 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Πάντως ακόμα και με χεράτο LLC8, δεν σηκώνει το παραμικρό negative στο πρώτο CCD, π.χ. -5 κρασάρει, στο δεύτερο σηκώνει και -30, όπως παίζει και στα υπόλοιπα benchmarks.

Το σκοράκι στο sha είναι πολύ σωστό πάντως. Αν μπορέσεις βάλε μια φωτό από τα sp των cores. Bios/ai features.
Μπορεί κάποιο core να είναι λίγο φολίτσα, και επειδή είναι mt το workload, και υπάρχει βέβαια μόνο ένα rail, σου τραβάει και τα υπόλοιπα 7 κάτω.

Για το frequency δε κάνει το sha καθόλου. Δοκίμασε το cpu profile ειδικά 1t και 2t, αλλά πρέπει να μετράς και επιδόσεις. Το -30 να μη στρετσάρει στα best cores που πάνε 5750 το βλέπω λίγο δύσκολο. -8 έχω τον δικό μου. Ιδανικά αν κάνει το ρολόι του σωστά χωρίς να ξεμένει από ρεύμα απ το πολύ co, στα st υπολόγισε κάτι σε 1160+ στο profile. 2100 ίσως στο r23. 3200+ στο gb6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Το σκοράκι στο sha είναι πολύ σωστό πάντως. Αν μπορέσεις βάλε μια φωτό από τα sp των cores. Bios/ai features.
Μπορεί κάποιο core να είναι λίγο φολίτσα, και επειδή είναι mt το workload, και υπάρχει βέβαια μόνο ένα rail, σου τραβάει και τα υπόλοιπα 7 κάτω.

Για το frequency δε κάνει το sha καθόλου. Δοκίμασε το cpu profile ειδικά 1t και 2t, αλλά πρέπει να μετράς και επιδόσεις. Το -30 να μη στρετσάρει στα best cores που πάνε 5750 το βλέπω λίγο δύσκολο. -8 έχω τον δικό μου. Ιδανικά αν κάνει το ρολόι του σωστά χωρίς να ξεμένει από ρεύμα απ το πολύ co, στα st υπολόγισε κάτι σε 1160+ στο profile. 2100 ίσως στο r23. 3200+ στο gb6.

VID table:

Spoiler

240824194854.jpg.1d4b2ebe8b4b274f45d47dd5d31cf9e3.jpg

Δεν βλέπω καλύτερο single με χαμηλό negative, κάπου στο -18/-28 και +100MHz μαξάρει το single και αρχίζει και πέφτει το multi, που μαξάρει κάπου στο -32 στο δεύτερο CCD. Στο -8 negative και στα δύο CCD, είναι αισθητά κάτω και st και mt.

Τα νούμερα που λες δεν τα πιάνω, cb23 οριακά ~2040, το profiler στο 3Dmark οριακά στα 1160, στο GB6 άντε να φτάσει 3130 αν βάλω +200MHz.Screenshot2024-08-24231848.png.c020c585dcefb3e1ab8b8322c02abd97.png

-18-28.png.21a56026e365ed33099a6db7bd0ec541.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Razor333 είπε

Δεν βλέπω καλύτερο single με χαμηλό negative, κάπου στο -18/-28 και +100MHz μαξάρει το single και αρχίζει και πέφτει το multi, που μαξάρει κάπου στο -32 στο δεύτερο CCD. Στο -8 negative και στα δύο CCD, είναι αισθητά κάτω και st και mt.

Τα νούμερα που λες δεν τα πιάνω, cb23 οριακά ~2040, το profiler στο 3Dmark οριακά στα 1160, στο GB6 άντε να φτάσει 3130 αν βάλω +200MHz.

Το sp normal δείχνει. Κομπλέ και για το co, αφού το δοκίμασες, δε σε κόβει, και είναι και σταθερό με τόσο μεγάλο νούμερο.

Για το singlακι, ειδικά στο rendering που διαρκεί πολύ, ρίξτου μια ματιά με info ανοιχτό, να δεις τι effective κρατάει και κάνει αυτό το score. Εγώ τον έχω +75, γιατί μόνο μέχρι 5825 μπορεί να κρατήσει. Κοίταξα και παλιότερα screens, αλλά όλα είναι εκεί 2100-2110.

Spoiler

spacer.png

Spoiler

spacer.png

Μπορεί βέβαια να είναι και κάτι άσχετο, launchers να έκαναν update παιχνίδια την ώρα που έτρεχες τα single κτλ.

Οπότε θα έλεγα αφού έκανες τις δοκιμές σου και είναι όλα ΟΚ, μη τρελαθείς και μ αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ναι, υπήρξε περίοδος που είχα κρακ στον ήχο, ειδικά σε παιγνίδι (όπου εκεί έτρβγε από παντού ζόρι).

Τώρα όλα καλά. Μια ωρίτσα BF χωρίς το παραμικρό.

Μ/Β brainfart, το πιθανότερο.

@Retromaniac, μην κοίταξες τί γίνεται με τα όρια στο PBO? Με το που το ενεργοποιώ/advanced, ότι και να βάλω (unlimited/motherboard/manual), κολλημένο unlimited.

Με ποιο πρόγραμμα βλέπω αν έχει πάρει τις τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Με ποιο πρόγραμμα βλέπω αν έχει πάρει τις τιμές;

RyzenMaster, πάνω-πάνω.

Μπορείς να το καταλάβεις έμμεσα κι από το hwinfo64.

image.png.a0ed6b341bb544f3cd2388df96aac735.png

Στο CPU...Enhanced

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

RyzenMaster, πάνω-πάνω.

Μπορείς να το καταλάβεις έμμεσα κι από το hwinfo64.

image.png.a0ed6b341bb544f3cd2388df96aac735.png

Στο CPU...Enhanced

 

Αυτό είναι με το Motherboard Limits. Πάω να βάλω και Manual.

image.png.f71f3d3d7ea0ad535f54240caf5bfa4c.png

EDIT:

Έβαλα σε όλα 100.000 (γιατί είναι mW και mA) και τα πήρε κανονικά

image.png.298412483f20bdb476c5cd03087f80e0.png

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έβαλα σε όλα 100.000 (γιατί είναι mW και mA) και τα πήρε κανονικά

Όταν έβαλα εγώ αντίστοιχα σε χχχ.000 τα πήρε όλα σε "0", έκανε 4-5' να ανοίξει και σερνόταν, σα να λειτουργούσε στα 5w ξέρω γω.

Πάω να ξαναδοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όταν έβαλα εγώ αντίστοιχα σε χχχ.000 τα πήρε όλα σε "0", έκανε 4-5' να ανοίξει και σερνόταν, σα να λειτουργούσε στα 5w ξέρω γω.

Πάω να ξαναδοκιμάσω!

Υπόψιν, δεν έχω βάλει τελεία ανάμεσα μέσα στο bios

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Υπόψιν, δεν έχω βάλει τελεία ανάμεσα μέσα στο bios

WTF?

Δηλαδή, εκεί που έχω βάλει 180, ας πούμε, το διαβάζει ως unlimited, αν το βάλω 180.000 το βλέπει σαν 0 (όχι όμως unlimited, αλλά κυριολεκτικά 0 και παλεύει να δώσει τα ελάχιστα δυνατά) και αν βάλω 180000 θα το δει ως "180" που θέλω εγώ τελικά?

WTF, ξανά!?!

Όχι, πάλι τα ίδια, unlimited. Θα δοκιμάσω με "," μήπως το δει αλλιώς.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

WTF?

Δηλαδή, εκεί που έχω βάλει 180, ας πούμε, το διαβάζει ως unlimited, αν το βάλω 180.000 το βλέπει σαν 0 (όχι όμως unlimited, αλλά κυριολεκτικά 0 και παλεύει να δώσει τα ελάχιστα δυνατά) και αν βάλω 180000 θα το δει ως "180" που θέλω εγώ τελικά?

WTF, ξανά!?!

Με 180000 δηλαδή είσαι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Με 180000 δηλαδή είσαι οκ;

Με "180", unlimited.

Με "180000", unlimited.

Με "180.000", μηδέν. Άκυρο αυτό, δεν παίρνει σημεία στίξης τελικά, δεν ξέρω τί θυμήθηκα ότι είχα βάλει.

Δεν έχω δοκιμάσει με "180,000" ακόμα. εδιτ: Κι ούτε πρόκειται, δεν το διαβάζει.

Υπ' όψιν, υπάρχει κι άλλη σελίδα στο BIOS που μπορούν να μπουν αυτές οι τιμές και δεν ξέρω τί/αν/πώς μπλέκει το ένα στο άλλο.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...