Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 708
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε πλοτ θίκενς...

Αυτό, μοιάζει σταθερό*

image.png.3013d6c348d2344ac1e203d107cb9509.png

Με 1.44, 1.22 και -23/-21co. Φαίνεται να τσιμπάει/κερδίζει παντού, σε σχέση με 2066fabric. Θα δούμε το ΣΚ.

*Έσκασε στα 25+ SHA3, εκ των οποίων τα τελευταία 8 (πρέπει να μπλόκαρε στο 7ο), ήταν με 8 συνεχόμενα κλικ στο "run", οπότε τα κρατάει και τα πετάει ακαριαία το ένα πίσω από το άλλο.

Πριν, είχε βγάλει 50χ10Μ stress στο LinpackX χωρίς θέμα. Είχε μόνο μια ελάχιστη πτώση στο σκορ (372 αντί για 385) σε ένα από τα 50 μόνο, αλλά κάτι έκανα στο σύστημα εκείνη τη στιγμή.

Θα το κοιτάξω παραπάνω τις επόμενες μέρες, προφανώς.

Αν είναι οριακά οριακό, τί μπορώ να πειράξω για να το ισιώσω? Επίσης, ούτε σαν αστείο δεν είχε κάτσει ποτέ έτσι το 2100, ούτε 3-4 SHA3 δεν άντεχε (τις καλές εποχές του μούφα 6200 αλλά με απόλυτα σταθερό co τότε). Τί μπορεί τώρα να το κρατάει? Μπορεί από τα νεότερα AGESA κάτι να λειτουργεί διαφορετικά?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2024 στις 10:40 ΜΜ, Razor333 είπε

Ασχετο, αλλά καλό πρόγραμμα για Vsoc/fclk αστάθειες φαίνεται να είναι και το OCCT στις τελευταίες εκδόσεις, συγκεκριμένα το CPU+RAM stress test

Mε αυτές τις ρυθμίσεις, ε?

image.png.ebdc6d6c4ffb35a850cfa021123269f9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αν είναι οριακά οριακό, τί μπορώ να πειράξω για να το ισιώσω? Επίσης, ούτε σαν αστείο δεν είχε κάτσει ποτέ έτσι το 2100, ούτε 3-4 SHA3 δεν άντεχε (τις καλές εποχές του μούφα 6200 αλλά με απόλυτα σταθερό co τότε). Τί μπορεί τώρα να το κρατάει? Μπορεί από τα νεότερα AGESA κάτι να λειτουργεί διαφορετικά?

Μπορείς να παίξεις λίγο με τα vddg. Συνήθως δε κάνουν τίποτα αλλά δοκίμασε. Ανέβασε τα μέχρι 1.05v. Από εκεί και πάνω θα χρειαστεί ανέβασμα και το vmisc που είναι το rail τους.

Είχες δοκιμάσει 2100 στα 6000 ή μόνο στα 6200; Αν είναι οριακά ο imc(uclk) μπορεί να κάνει λιγότερο σταθερή και την fclk. Από Agesa θυμάμαι τον 1.0.8.0 να έχει βελτιώσεις για fclk, αλλά είναι πολύ παλιός πριν είναι 1 χρόνο.

*Το instruction set γιατί δε το αφήνεις auto;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Mε αυτές τις ρυθμίσεις, ε?

image.png.ebdc6d6c4ffb35a850cfa021123269f9.png

Νομίζω έτσι, αλλά δεν θυμάμαι αν πείραξα το instruction set.

Καλά με την αναφορά στο sha3 με κατέστρεψες, δεν ξέρω τι φταίει ακόμα, αλλά δεν το βγάζει με τίποτα.

Έχω δοκιμάσει μέχρι 1800 fclk, έκλεισα εντελώς CO, έχω ανεβάσει voltages, έχω κατεβάσει 6000, δεν το βγάζει με τίποτα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Είχες δοκιμάσει 2100 στα 6000 ή μόνο στα 6200; Αν είναι οριακά ο imc(uclk) μπορεί να κάνει λιγότερο σταθερή και την fclk. Από Agesa θυμάμαι τον 1.0.8.0 να έχει βελτιώσεις για fclk, αλλά είναι πολύ παλιός πριν είναι 1 χρόνο.

Νομίζω πως είχα δοκιμάσει στις αρχές και στα 6000, για να δούμε τί/αν σηκώνει IF. Δεν είμαι σίγουρος πάντως.

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Το instruction set γιατί δε το αφήνεις auto;

Δεν ξέρω γιατί, έτσι το βρήκε μετά την αναβάθμιση. Ίσως κάποια στιγμή το είχα πειράξει παλιότερα και το κράτησε.

Έτρεξε 50' με avx πριν το κόψω, χωρίς θέμα. Τώρα είναι στα 52' με auto, επίσης καθαρό.

Μάλλον είμαι καλά.

25 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Καλά με την αναφορά στο sha3 με κατέστρεψες, δεν ξέρω τι φταίει ακόμα, αλλά δεν το βγάζει με τίποτα.

Έχω δοκιμάσει μέχρι 1800 fclk, έκλεισα εντελώς CO, έχω ανεβάσει voltages, έχω κατεβάσει 6000, δεν το βγάζει με τίποτα.

Μαζί με το geekbench είναι ότι πιο αξιόπιστο για να δεις αστάθεια.

Έτσι είχα στήσει το co per core. Ανέβαζα έναν έναν πυρήνα μέσα από τα win και το πλάκωνα σε απανωτά (20-25). Αν δεν έσκαγε εκεί, προχωρούσα.

Το τελικό στάδιο σταθερότητας συστήματος, βέβαια, είναι δύο ώρες συνεχόμενα BF (τώρα το 2042, αλλά διαχρονικά τη σειρά χρησιμοποιώ). Αν βγει και αυτό, μετά πάμε σε ακραία σενάρια χρήσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Νομίζω πως είχα δοκιμάσει στις αρχές και στα 6000, για να δούμε τί/αν σηκώνει IF. Δεν είμαι σίγουρος πάντως.

Δεν ξέρω γιατί, έτσι το βρήκε μετά την αναβάθμιση. Ίσως κάποια στιγμή το είχα πειράξει παλιότερα και το κράτησε.

Έτρεξε 50' με avx πριν το κόψω, χωρίς θέμα. Τώρα είναι στα 52' με auto, επίσης καθαρό.

Μάλλον είμαι καλά.

Μαζί με το geekbench είναι ότι πιο αξιόπιστο για να δεις αστάθεια.

Έτσι είχα στήσει το co per core. Ανέβαζα έναν έναν πυρήνα μέσα από τα win και το πλάκωνα σε απανωτά (20-25). Αν δεν έσκαγε εκεί, προχωρούσα.

Το τελικό στάδιο σταθερότητας συστήματος, βέβαια, είναι δύο ώρες συνεχόμενα BF (τώρα το 2042, αλλά διαχρονικά τη σειρά χρησιμοποιώ). Αν βγει και αυτό, μετά πάμε σε ακραία σενάρια χρήσης.

Δεν παίζει ούτε xmp 7200 με όλα τα υπολοιπα stock, μόνο στα 4800 το βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν παίζει ούτε xmp 7200 με όλα τα υπολοιπα stock, μόνο στα 4800 το βγάζει.

Φακ! Μήπως είναι κάποιο κουλό/τυχαίο κόλλημα στο σύστημά σου (όπως καλή ώρα φαίνεται να είναι με το co σε εμένα, με το LLC)?

Geekbench 6 βγάζεις σταθερά, 2-3 κύκλους?

Τέλειωσα και το occt, τίποτα απολύτως.

Άβυσσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Razor333 είπε

έκλεισα εντελώς CO

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν παίζει ούτε xmp 7200 με όλα τα υπολοιπα stock, μόνο στα 4800 το βγάζει.

Αυτό είναι λιγάκι κουφό, δοκίμασε με μόνο κάποιο xmp μετά όμως από clear cmos να σιγουρευτείς ότι δε παίζει τίποτα περίεργο.

 

19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έτρεξε 50' με avx πριν το κόψω, χωρίς θέμα. Τώρα είναι στα 52' με auto, επίσης καθαρό.

Μάλλον είμαι καλά.

Για fclk μπορείς να έχεις και κάποιον player να παίζει μουσικούλα παράλληλα με το όποιο stress.

Αν κάπου κάπου δεν την ακούς σωστά είναι συνήθως σημάδι ότι δεν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φακ! Μήπως είναι κάποιο κουλό/τυχαίο κόλλημα στο σύστημά σου (όπως καλή ώρα φαίνεται να είναι με το co σε εμένα, με το LLC)?

Geekbench 6 βγάζεις σταθερά, 2-3 κύκλους?

Τέλειωσα και το occt, τίποτα απολύτως.

Άβυσσος.

Δεν το έχω δοκιμάσει το GB6, έχω τρέξει tm5/y-cruncher stress/linpack/occt ram+cpu, αυτά τα βγάζει, αλλά το SHA-3 στο aida64 είναι instant restart και είναι και με το 6000 kit expo που μόλις δοκίμασα και βλέπω βάζει gdm on, γυρνάει nitro 2/3/1, δίνει 1.25vsoc και το FCLK είναι στα 2000.

@Xoroxronis

Clear cmos έχω κάνει και ενεργοποίησα μόνο expo/xmp και στα δύο kit, μόνο στα 4800 το βγάζει.

Edit, ούτε όλα stock στα 4800 jedec το βγάζει, θα ψάξω άλλη έκδοση του Aida64.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Clear cmos έχω κάνει και ενεργοποίησα μόνο expo/xmp και στα δύο kit, μόνο στα 4800 το βγάζει.

Stock llc βάζει 7 ή 8; Αν βάζει 7 δοκίμασε με 8.

Να μη περνάει με κάποιο ασταθές co είναι λογικό. Να μη περνάει stock, χωρίς co, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξαναδεί.

Aν δώσεις +5 co στους cache περνάει; Του frequency τα cores δε παίζουν ρόλο.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις με -50 ή -100 στο boost να δεις αν περνάει.

Το θέμα είναι ότι αν είσαι σίγουρος ότι δε περνάει stock και περνάει με κάτι απ όλα αυτά, για μένα είναι για rma.

Αλλά βεβαίωσε το πρώτα γιατί το cpu δείχνει καλό αν εξαιρέσεις το sha.

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Stock llc βάζει 7 ή 8; Αν βάζει 7 δοκίμασε με 8.

Να μη περνάει με κάποιο ασταθές co είναι λογικό. Να μη περνάει stock, χωρίς co, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξαναδεί.

Aν δώσεις +5 co στους cache περνάει; Του frequency τα cores δε παίζουν ρόλο.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις με -50 ή -100 στο boost να δεις αν περνάει.

Το θέμα είναι ότι αν είσαι σίγουρος ότι δε περνάει stock και περνάει με κάτι απ όλα αυτά, για μένα είναι για rma.

Αλλά βεβαίωσε το πρώτα γιατί το cpu δείχνει καλό αν εξαιρέσεις το sha.

Πως μπορείς να δεις τι LLC βάζει στο AUTO;

Δεν κρασάρουν σίγουρα τα ακραία LLC1/2 και LLC7/8, ούτε και το 5 που προτείνει, νομίζω τα δοκίμασα όλα και δεν κρασάρει κανένα εκτός από AUTO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Για fclk μπορείς να έχεις και κάποιον player να παίζει μουσικούλα παράλληλα με το όποιο stress.

Αν κάπου κάπου δεν την ακούς σωστά είναι συνήθως σημάδι ότι δεν.

Ναι, υπήρξε περίοδος που είχα κρακ στον ήχο, ειδικά σε παιγνίδι (όπου εκεί έτρβγε από παντού ζόρι).

Τώρα όλα καλά. Μια ωρίτσα BF χωρίς το παραμικρό.

20 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν κρασάρουν σίγουρα τα ακραία LLC1/2 και LLC7/8, ούτε και το 5 που προτείνει, νομίζω τα δοκίμασα όλα και δεν κρασάρει κανένα εκτός από AUTO.

Μ/Β brainfart, το πιθανότερο.

@Retromaniac, μην κοίταξες τί γίνεται με τα όρια στο PBO? Με το που το ενεργοποιώ/advanced, ότι και να βάλω (unlimited/motherboard/manual), κολλημένο unlimited.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Πως μπορείς να δεις τι LLC βάζει στο AUTO;

Δεν κρασάρουν σίγουρα τα ακραία LLC1/2 και LLC7/8, ούτε και το 5 που προτείνει, νομίζω τα δοκίμασα όλα και δεν κρασάρει κανένα εκτός από AUTO.

Κατέβασε το tool της Asus. https://www.dropbox.com/scl/fi/94dljuo7lj4o0luen1hc1/OCPak_1506.zip?rlkey=sgozvyrcy88kxxhbo3fpwdcya&e=1&st=rdjnk6u0&dl=0

Τρέξε το tool / board fuctions / am5 mb για να δεις το llc. Στη δικιά μου Asus το auto είναι 8. 

Δεν είναι ακραία. Με pbo λειτουργούν σωστά μόνο με τέρμα 7/8. Το 4/5 είναι σωστό αλλά αφορά allcore/static, όχι boost αλγόριθμο.

Το 1/2 είναι λογικό να είναι σταθερά γιατί στρετσάρουν, με ρολόγια στα Τάρταρα. Οι επιδόσεις θα είναι πολύ κάτω από stock.

@Πέτρος Πριν παραξενευτείς στην Αsus είναι ανάποδα το llc.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...