Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ναι λέω για το trp και trc που χαλάρωσες. Περίεργο να σου σταθεροποιήσουν το 1-2-0 που ουσιαστικά είναι imc(uclk) και τίποτα άλλο. Ειδικά το trc δε λειτουργεί καθόλου, ανάλογα τη μητρική είναι πολύ πιθανό να μπορείς να το βάλεις και άσο.Το trp ΟΚ έχει ένα βάρος, το έκανες από -6 από trcd σε -2. Δε ξέρω ίσως και να επηρέασε αυτό λίγο.

Το πιο πιθανό, πλέον, είναι η αναγνώριση του προφίλ από το ένα BIOS στο άλλο, κάτι που έγινε για πρώτη φορά (και είχα παραλείψει και 1-2 ενδιάμεσες εκδόσεις), να μην ήταν τόσο smooth όσο φάνηκε στην αρχή και κάτι να είχε κάτσει λάθος/στραβά.

Στήσιμο όλα από την αρχή και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 709
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το πιο πιθανό, πλέον, είναι η αναγνώριση του προφίλ από το ένα BIOS στο άλλο, κάτι που έγινε για πρώτη φορά (και είχα παραλείψει και 1-2 ενδιάμεσες εκδόσεις), να μην ήταν τόσο smooth όσο φάνηκε στην αρχή και κάτι να είχε κάτσει λάθος/στραβά.

Στήσιμο όλα από την αρχή και βλέπουμε.

Προσωπικά έχω τα settings μου στο κινητό. Όταν περνάω καινούργιο bios, τα περνάω πάντα απ την αρχή και σώνω καινούργιο προφίλ.

Ειδικά αν στο bios αλλάζει smu, είναι πολλές οι ορατές και μη ορατές αλλαγές που το κάνει ζαριά να περάσεις προφίλ από παλιότερο bios.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Thank u both!

Αν/όταν το κάνεις, τσέκαρε αν μπορείς να αλλάξεις PPT/EDC/TDC στο ΡΒΟ και να στα πάρει.

Σε optimized defaults μου έχει τα κανονικά του επεξεργαστή. Αν ενεργοποιήσω ΡΒΟ (advanced), ότι και να επιλέξω εγώ αυτό βάζει unlimited.

Υπάρχουν, βέβαια, και 1-2 άλλα σημεία οι αντίστοιχες επιλογές (όπου εκεί δεν τα έχω πειράξει ακόμα), αλλά στην Χ370Taichi όλες οι αλλαγές στο ΡΒΟ λειτουργούσαν κανονικά.

Bug της έκδοσης, ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αν/όταν το κάνεις, τσέκαρε αν μπορείς να αλλάξεις PPT/EDC/TDC στο ΡΒΟ και να στα πάρει.

Σε optimized defaults μου έχει τα κανονικά του επεξεργαστή. Αν ενεργοποιήσω ΡΒΟ (advanced), ότι και να επιλέξω εγώ αυτό βάζει unlimited.

Υπάρχουν, βέβαια, και 1-2 άλλα σημεία οι αντίστοιχες επιλογές (όπου εκεί δεν τα έχω πειράξει ακόμα), αλλά στην Χ370Taichi όλες οι αλλαγές στο ΡΒΟ λειτουργούσαν κανονικά.

Bug της έκδοσης, ίσως.

Όταν ενεργοποιω μέσα από τα advanced settings το pbo και βάζω να αλλάξω τα limits μου έχει διάφορες επιλογές να βάλω σαν μέγιστο, δηλαδή να έχει τα motherboard limits ή τα cpu limits κτλ Δεν θυμάμαι όλες τις επιλογές ακριβώς. Όταν πάω σπίτι, γιατί είμαι θάλασσα,  θα δοκιμάσω πριν βάλω το νέο bios και θα δοκιμάσω και μετά και θα σου πω.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Σήμερα (αν δεν πάμε για μπύρες με κουμπάρο) παίρνει σειρά το 2066 fabric κι αν κι αυτό βγει σταθερό μετά έχει -18 co

To 2066 μια χαρά σε όλα, το -18 επίσης. Με αυτά είμαι στο 97% των best ever που ειχα, αν και ακόμα τρώω κανένα throttle οριακά.

Στήνω τώρα το ίσως σταθερό 6200 και πάω για μπύρες όσο θα τρέχει ΤΜ5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

FCLK stability και Vsoc πως το τεσταρουμε, εκτός από tm5 και το ycruncher stress, έχει κάτι άλλο;

Μέσω Linpack Extreme μπορείς να το δεις (κατά skatterbencher, τουλάχιστον).

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Στήνω τώρα το ίσως σταθερό 6200 και πάω για μπύρες όσο θα τρέχει ΤΜ5.

Crash το ΤΜ5, BSOD στην επανεκκίνηση...ακριβώς το ίδιο προφίλ που είχα δοκιμάσει πριν 2 μέρες και φαινόταν να λειτουργεί.

Στο καπάκι ένα πιο σφιγμένο 6000/28-2066 με χαμηλότερες τάσεις, όλα καλά.

Δεν ξέρω, πραγματικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χαμηλότερο  που έχω βγάλει μέχρι τώρα. Φοβάμαι να κάνω update στο bios μην μου χαλάσει :P

Screenshot2024-08-22133453.png.63b59122402668e7bb54fc41d1a16ebf.png

image.png.2293d27f867d9b8909ec40982d2c70ef.png

image.png.67a3addb86a34bbe362ee78bc4bebed7.png

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

2166.

Κλαίω γοερά.

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Σε 2200 μου πάει χειρότερα.

Ε, λογικά δεν το σηκώνει αυτό και αρχίζει να έχει απώλειες σήματος, να ξαναστέλνει κλπ.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, μη βαράτε.

Υπάρχει περίπτωση να είχα αυτές τις αστάθειες επειδή είχα αφήσει το llc στο auto (2 στις As) ενώ γενικά το έχω στο 1 (το πιο σφικτό)?

Το έβαλα πάλι στο 1 από χτες κι ανεβαίνω σιγά σιγά (-20 πλέον, χωρίς πρόβλημα). Αν θυμάμαι σωστά, στα ψηλά φορτία δεν βοηθά, όχι σε χαμηλά/idle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το έβαλα πάλι στο 1 από χτες κι ανεβαίνω σιγά σιγά (-20 πλέον, χωρίς πρόβλημα). Αν θυμάμαι σωστά, στα ψηλά φορτία δεν βοηθά, όχι σε χαμηλά/idle?

Το LLC υπάρχει για να περιορίζει το Vdroop στην απότομη αύξηση φορτίου, σταθεροποιώντας οριακά overclock, με κόστος τα υψηλότερα transient spikes όταν ελαττώνεται το φορτίο. Στο ανάποδο σενάριο (απότομη πτώση φορτίου), έχεις υπέρταση ούτως ή άλλως (ακόμα και χωρίς κύκλωμα LLC), οπότε θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχει επίδραση στο αν θα "σκάσει" το CO σε χαμηλά/idle. Όμως επειδή πλέον είναι αρκετά πολύπλοκοι οι αλγόριθμοι που χειρίζονται τα power states / boost και παίζουν με συχνότητα/τάση/θερμοκρασία, μπορεί και να βοηθάει με κάποιο τρόπο και σε αυτό το σενάριο(;).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ερώτηση, μη βαράτε.

Υπάρχει περίπτωση να είχα αυτές τις αστάθειες επειδή είχα αφήσει το llc στο auto (2 στις As) ενώ γενικά το έχω στο 1 (το πιο σφικτό)?

Το έβαλα πάλι στο 1 από χτες κι ανεβαίνω σιγά σιγά (-20 πλέον, χωρίς πρόβλημα). Αν θυμάμαι σωστά, στα ψηλά φορτία δεν βοηθά, όχι σε χαμηλά/idle?

Γενικά πρέπει να τα σημειώνεις, ιδίως αυτά που σου δούλεψαν καλά, νομίζω μπορείς σε κάποιες μητρικές να κάνεις export το profile σε txt, γιατί μπορεί να μην παίζει το save με καινούριο bios, αλλιώς κλασικά τεφτέρι ή φωτογραφίες στο κινητό, αλλά επειδή είναι πολλά τα settings κάποια ξεχνιούνται.

Ασχετο, αλλά καλό πρόγραμμα για Vsoc/fclk αστάθειες φαίνεται να είναι και το OCCT στις τελευταίες εκδόσεις, συγκεκριμένα το CPU+RAM stress test, με το οποίο βρήκα ότι είχα χαμηλότερο VSOC+VDDP, ενώ περνούσα TM5 κανονικά 20+ κύκλους, αλλά και τα stress test στο y-cruncher, αυτό έσκασε πανυγηρικά με πολλά errors.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Φοβάμαι να κάνω update στο bios μην μου χαλάσει :P

Ρίσκαρε λίγο ρε συ. Κι αν είσαι καλύτερα;

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ερώτηση, μη βαράτε.

Καθόλου απίθανο Πέτρο.

58 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ασχετο, αλλά καλό πρόγραμμα για Vsoc/fclk αστάθειες φαίνεται να είναι και το OCCT στις τελευταίες εκδόσεις, συγκεκριμένα το CPU+RAM stress test, με το οποίο βρήκα ότι είχα χαμηλότερο VSOC+VDDP, ενώ περνούσα TM5 κανονικά 20+ κύκλους, αλλά και τα stress test στο y-cruncher, αυτό έσκασε πανυγηρικά με πολλά errors.

Ναι είναι καλά και τα 2. Ένα tip για το vsoc, όταν βρεις που είσαι σταθερός, μέτρα επιδόσεις. Μπορεί να χρειαστεί να δώσεις και λίγο ακόμα για να έχεις το full perf.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...