Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βραδινές "αναζητήσεις", fml!

Σέταρα αυτό:

image.png.d89c519a9709b898af48e4340a3d8203.png

το οποίο μάλλον είναι οκ.

Το θέμα είναι, όμως, ότι ξαφνικά μου σκάνε reboots. Είχα 1 σε idle και επειδή με προβλημάτισε, πλάκωσα τα SH3 και έσκασε στο 4ο απανωτό.

Μπορεί να το κάνει αυτό η μνήμη ή επειδή λειτουργεί καλύτερα (λέμε τώρα) το σύστημα εδώ βγάζει αστάθεια το CO μου?

Έχω 4 πυρήνες σε -24 και άλλους 4 σε -22, με -50MHz boost.

Ουσιαστικά, μετά από το clear cmos που έκανα όταν δοκίμαζα ένα άλλο προφίλ, επανέφερα αυτό που είχα ως 6200 μήνες (σταθερότατο απόλυτα, αλλά με "χαλασμένα" Nitro settings)  και χαλάρωσα tRP (30->34), tRC (60->64), πήγα το VSoC στο 1.22 από 1.21 και έχω πάλι 1.48 στις μνήμες.

Να κοιτάξω κάπου αλλού? Να πάω να ξαναστήσω το co? Να τσεκάρω μήπως για κάποιο λόγο το -50 boost δεν "έκατσε"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Βραδινές "αναζητήσεις", fml!

Σέταρα αυτό:

image.png.d89c519a9709b898af48e4340a3d8203.png

το οποίο μάλλον είναι οκ.

Το θέμα είναι, όμως, ότι ξαφνικά μου σκάνε reboots. Είχα 1 σε idle και επειδή με προβλημάτισε, πλάκωσα τα SH3 και έσκασε στο 4ο απανωτό.

Μπορεί να το κάνει αυτό η μνήμη ή επειδή λειτουργεί καλύτερα (λέμε τώρα) το σύστημα εδώ βγάζει αστάθεια το CO μου?

Έχω 4 πυρήνες σε -24 και άλλους 4 σε -22, με -50MHz boost.

Ουσιαστικά, μετά από το clear cmos που έκανα όταν δοκίμαζα ένα άλλο προφίλ, επανέφερα αυτό που είχα ως 6200 μήνες (σταθερότατο απόλυτα, αλλά με "χαλασμένα" Nitro settings)  και χαλάρωσα tRP (30->34), tRC (60->64), πήγα το VSoC στο 1.22 από 1.21 και έχω πάλι 1.48 στις μνήμες.

Να κοιτάξω κάπου αλλού? Να πάω να ξαναστήσω το co? Να τσεκάρω μήπως για κάποιο λόγο το -50 boost δεν "έκατσε"?

Δοκίμασε ξανά - 15 all core και άσε τις μνήμες ως έχουν και δες πως παει

προσωπικά παίζω με 1.25 Vsoc 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Δοκίμασε ξανά - 15 all core και άσε τις μνήμες ως έχουν και δες πως παει

προσωπικά παίζω με 1.25 Vsoc 

Κάτι παρόμοιο είχα κατά νου, με βλέπω να τρώω το απόγευμα γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Πέτρος said:

Το θέμα είναι, όμως, ότι ξαφνικά μου σκάνε reboots. Είχα 1 σε idle και επειδή με προβλημάτισε, πλάκωσα τα SH3 και έσκασε στο 4ο απανωτό.

Μπορεί να το κάνει αυτό η μνήμη ή επειδή λειτουργεί καλύτερα (λέμε τώρα) το σύστημα εδώ βγάζει αστάθεια το CO μου?

Έχω 4 πυρήνες σε -24 και άλλους 4 σε -22, με -50MHz boost.

Και εμένα μια φορά που έτρεχε anta, μου έκανε random reboot και ήταν από το CO. Το έβαλα -15 all core για όσο κάνω δοκιμές με τις μνήμες και δεν μου το ξανά έκανε. Βέβαια εγώ είμαι με AM4.

Τι εννοείς εντωμεταξύ -50mhz? Για ποιο λόγο? Κερδίζεις τόσο σε σταθερότητα CO? Εγώ νόμιζα εντωμεταξύ τους x3d δεν μπορείς να τους πειράξει με pbo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just getting started είπε

Τι εννοείς εντωμεταξύ -50mhz? Για ποιο λόγο? Κερδίζεις τόσο σε σταθερότητα CO? Εγώ νόμιζα εντωμεταξύ τους x3d δεν μπορείς να τους πειράξει με pbo.

Μπορείς να πειράξεις ΡΒΟ, σε αρνητικές τιμές μόνο όμως.

Το έβαλα το -50 γιατί χωρίς αυτό έφτανα μέχρι -15 (ίσως και λιγότερο, -12)  στο co. Με το -50 και το -24/-22 είχα σαφώς καλύτερη εικόνα στον επεξεργαστή σε επιδόσεις κλπ.

Το θέμα είναι γιατί μου σκάει τώρα. Πέρασα χτες μια γρήγορη βόλτα από το BIOS, όλα είναι σωστά και αντίστοιχα τα διαβάζουν και τα win.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Το θέμα είναι, όμως, ότι ξαφνικά μου σκάνε reboots. Είχα 1 σε idle και επειδή με προβλημάτισε, πλάκωσα τα SH3 και έσκασε στο 4ο απανωτό.

Αυτό συνήθως είναι από πυρήνα ή IF, όχι από μνήμες. Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ restart/freezes από μνήμες, με εξαίρεση εντελώς ασταθή προφίλ που ήταν 50/50 αν θα να περάσουν το training και θα φορτώσει OS (τύπου 8000/36 ή 6600/30/2200 FCLK).

Σε idle/browsing ειδικά, που είχα κάποια θέματα στην αρχή, ήταν από CO / Boost clock override 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πρέπει να μπήκε λάθος μετά το clear cmos και την επαναφορά προφίλ.

Με -15 παντού ήμουν οκ, αλλά μετά είχα εντελώς αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά, με διάφορες ρυθμίσεις στο BIOS να αλλάζουν αλλά να μην τις παίρνει στην πραγματικότητα (πχ PPT/EDC/TDC, ήταν μόνιμα unlimited στο RyzenMaster, ότι κι αν έβαζα εγώ) και να μην σταθεροποιείται με κάποιον τρόπο.

Optimised defaults, και πάμε βήμα-βήμα από την αρχή όλο το στήσιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα ότι τα nitro settings δεν μου τα παίρνει. Ότι και να βάλω στα 6000 μου βάζει 1/2/0 και στα 6200 μου βάζει 2/3/1

Το βλέπω μέσα από zentimmings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ανακάλυψα ότι τα nitro settings δεν μου τα παίρνει. Ότι και να βάλω στα 6000 μου βάζει 1/2/0 και στα 6200 μου βάζει 2/3/1

Το βλέπω μέσα από zentimmings

Την λύση θα στην πει ο Πέτρος, νομίζω πρέπει να βάλεις το τελευταίο bios.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ανακάλυψα ότι τα nitro settings δεν μου τα παίρνει. Ότι και να βάλω στα 6000 μου βάζει 1/2/0 και στα 6200 μου βάζει 2/3/1

Το βλέπω μέσα από zentimmings

Ότι λέει ο κύριος από κάτω.

Βάλε το 3.06 (αυτό πρέπει να είναι το τελευταίο) και λογικά θα παίρνει πλέον τις διαφορές.

4 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Την λύση θα στην πει ο Πέτρος, νομίζω πρέπει να βάλεις το τελευταίο bios.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Την λύση θα στην πει ο Πέτρος, νομίζω πρέπει να βάλεις το τελευταίο bios.

 

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ότι λέει ο κύριος από κάτω.

Βάλε το 3.06 (αυτό πρέπει να είναι το τελευταίο) και λογικά θα παίρνει πλέον τις διαφορές.

 

Thank u both!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κάτι πρέπει να μπήκε λάθος μετά το clear cmos και την επαναφορά προφίλ.

Με -15 παντού ήμουν οκ, αλλά μετά είχα εντελώς αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά, με διάφορες ρυθμίσεις στο BIOS να αλλάζουν αλλά να μην τις παίρνει στην πραγματικότητα (πχ PPT/EDC/TDC, ήταν μόνιμα unlimited στο RyzenMaster, ότι κι αν έβαζα εγώ) και να μην σταθεροποιείται με κάποιον τρόπο.

Optimised defaults, και πάμε βήμα-βήμα από την αρχή όλο το στήσιμο.

 

Με -15 παντού (με το -50MHz) κι ένα κάπως ενδιάμεσο 6000 προφίλ (το 6200/28 που είχα τερματισμένο πριν ξεκινήσουν τα θέματα με Nitro κλπ αλλά στα 6000/28 και με 2000fclk προς το παρόν), έβγαλε τα πάντα χτες ωραία και ήρεμα.

Οκ, γκρεμοτσακίστηκε το CB23 (κάπου 800 πόντοι κάτω) και το y-c 2.5b (+1'' σχεδόν), ανέβηκαν και θερμοκρασίες (στο CB έφαγα throttle σίγουρα, έγραψε 86 το BM για 1η φορά, με 85 όριο από εμένα), αλλά έχω μια βάση τουλάχιστον.

Σήμερα (αν δεν πάμε για μπύρες με κουμπάρο) παίρνει σειρά το 2066 fabric κι αν κι αυτό βγει σταθερό μετά έχει -18 co ή -25MHz κι αν κι αυτά λειτουργήσουν το 6200/28 που κατάφερα να σταθεροποιήσω προχτές, πριν σκάσουν τα άλλα.

Αν το -18co δεν λειτουργήσει τελικά ή το -25MHz αντίστοιχα, θα δω μήπως παίξω με αρνητικό offset σαν δοκιμή.

Fun fact...

Τώρα που άρχισαν τα θέματα και οι αστάθειες, το SHA3 έσκαγε στο 4ο-5ο ή ακόμα και στο 25ο σε κάποιους δοκιμαστικούς συνδυασμούς. Σε idle, μπορεί στην ώρα, μπορεί στο 2ωρο. Ε, στο BF2042 ακαριαία μόλις τέλειωνε το φόρτωμα του χάρτη, ξανά και ξανά. Εξαιρετικός "δείκτης". Εννοείται ότι δοκιμάστηκε χτες σαν τελικό test σταθερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Με -15 παντού (με το -50MHz) κι ένα κάπως ενδιάμεσο 6000 προφίλ (το 6200/28 που είχα τερματισμένο πριν ξεκινήσουν τα θέματα με Nitro κλπ αλλά στα 6000/28 και με 2000fclk προς το παρόν), έβγαλε τα πάντα χτες ωραία και ήρεμα.

Οκ, γκρεμοτσακίστηκε το CB23 (κάπου 800 πόντοι κάτω) και το y-c 2.5b (+1'' σχεδόν), ανέβηκαν και θερμοκρασίες (στο CB έφαγα throttle σίγουρα, έγραψε 86 το BM για 1η φορά, με 85 όριο από εμένα), αλλά έχω μια βάση τουλάχιστον.

Σήμερα (αν δεν πάμε για μπύρες με κουμπάρο) παίρνει σειρά το 2066 fabric κι αν κι αυτό βγει σταθερό μετά έχει -18 co ή -25MHz κι αν κι αυτά λειτουργήσουν το 6200/28 που κατάφερα να σταθεροποιήσω προχτές, πριν σκάσουν τα άλλα.

Αν το -18co δεν λειτουργήσει τελικά ή το -25MHz αντίστοιχα, θα δω μήπως παίξω με αρνητικό offset σαν δοκιμή.

Fun fact...

Τώρα που άρχισαν τα θέματα και οι αστάθειες, το SHA3 έσκαγε στο 4ο-5ο ή ακόμα και στο 25ο σε κάποιους δοκιμαστικούς συνδυασμούς. Σε idle, μπορεί στην ώρα, μπορεί στο 2ωρο. Ε, στο BF2042 ακαριαία μόλις τέλειωνε το φόρτωμα του χάρτη, ξανά και ξανά. Εξαιρετικός "δείκτης". Εννοείται ότι δοκιμάστηκε χτες σαν τελικό test σταθερότητας.

Γιατί απλά δε χαμήλωνες το co σου από -24/-22 σε -22/-20 ή και -20/-18 να δεις αν είναι από εκεί; Χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο.

Τα co αν είναι οριακό, μπορεί αν ανέβει η ambient να μην είναι πλέον σταθερό. Γι αυτό είναι καλό να αφήνουμε margin αρκετό.

Στο nitro τώρα τα timings που χαλάρωσες δε πρέπει να επηρεάζουν κάπου τον imc. Η σταθεροποίηση πολύ πιθανό να είναι απ το υψηλότερο vsoc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Γιατί απλά δε χαμήλωνες το co σου από -24/-22 σε -22/-20 ή και -20/-18 να δεις αν είναι από εκεί; Χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο.

Αρνήθηκε να λειτουργήσει σωστά, με εντελώς erratic συμπεριφορά, βαρέθηκα τα πειράματα και είπα να το κάνω σωστά (που λέει ο λόγος).

12 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Τα co αν είναι οριακό, μπορεί αν ανέβει η ambient να μην είναι πλέον σταθερό. Γι αυτό είναι καλό να αφήνουμε margin αρκετό.

Το κουλό είναι ότι χτες/προχτές που ξεκίνησαν τα χοντρά θέματα είχα σαφώς καλύτερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος από ότι τις προηγούμενες μέρες που ψηνόταν το σύμπαν αλλά ήμουν σταθερός (μόνο με σκόρπια ΤΜ5 errors όταν πειραματιζόμουν).

13 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Στο nitro τώρα τα timings που χαλάρωσες δε πρέπει να επηρεάζουν κάπου τον imc. Η σταθεροποίηση πολύ πιθανό να είναι απ το υψηλότερο vsoc.

Δεν χαλάρωσα nitro, με 1-2-0 παίζω, είτε με 6000 είτε με 6200. Το SoC το πήγα από 1.21 σε 1.22, αν και ακόμα και με 1.24 δεν έστρωνε με 1-2-0 στο 6200 που είχα πιο πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν χαλάρωσα nitro, με 1-2-0 παίζω, είτε με 6000 είτε με 6200. Το SoC το πήγα από 1.21 σε 1.22, αν και ακόμα και με 1.24 δεν έστρωνε με 1-2-0 στο 6200 που είχα πιο πριν.

Ναι λέω για το trp και trc που χαλάρωσες. Περίεργο να σου σταθεροποιήσουν το 1-2-0 που ουσιαστικά είναι imc(uclk) και τίποτα άλλο. Ειδικά το trc δε λειτουργεί καθόλου, ανάλογα τη μητρική είναι πολύ πιθανό να μπορείς να το βάλεις και άσο.Το trp ΟΚ έχει ένα βάρος, το έκανες από -6 από trcd σε -2. Δε ξέρω ίσως και να επηρέασε αυτό λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...