Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

ΟΚ. Από τη μία είναι το mismatch από την άλλη είναι οι ψηλές και χαμηλές τιμές του tPHYRDL, με τις χαμηλότερες να έχουν καλύτερο lat.

Π.χ. σε Zen 3 βέλτιστες τιμές είναι το 24/24 μέχρι 3266 και 26/26 μέχρι 4000. Πολλοί δεν το ξέρουν και τρέχουν με 28/28.

Στους Zen 4 από ότι βλέπω, στα 1:1 τουλάχιστον, υπάρχουν penalties. Έχουμε π.χ. του @just_a_dude Γιάννη που τρέχει με 36 😆 , ενώ άλλοι έχουν 35 ή και 34, όλοι στα 6000.

 

αυτό έχει να κάνει με την mobo/bios ή με τα settings;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

ΟΚ. Από τη μία είναι το mismatch από την άλλη είναι οι ψηλές και χαμηλές τιμές του tPHYRDL, με τις χαμηλότερες να έχουν καλύτερο lat.

Π.χ. σε Zen 3 βέλτιστες τιμές είναι το 24/24 μέχρι 3266 και 26/26 μέχρι 4000. Πολλοί δεν το ξέρουν και τρέχουν με 28/28.

Στους Zen 4 από ότι βλέπω, στα 1:1 τουλάχιστον, υπάρχουν penalties. Έχουμε π.χ. του @just_a_dude Γιάννη που τρέχει με 36 😆 , ενώ άλλοι έχουν 35 ή και 34, όλοι στα 6000.

Σωστά είναι όλα. Τα μονά είναι gd off. Στα 7400 ή στα 7600 δε θυμάμαι ακριβώς αλλάζει από 35 σε 37. Αντίστοιχα τα gd on είναι 36 και 38.

Το 34αρι είναι συνδυασμός. Από 32cl και πάνω το tphyrdl σε gd on πάει από 36 σε 34. Αυτό όμως μόνο μέχρι τα 6200.

Μπορεί να πέφτω λίγο έξω στα mclock επειδή δε θυμάμαι ακριβώς αλλά είναι έτσι όπως σου τα γράφω.

Δεν υπάρχουν διαφορετικές τιμές, όλα έχουν να κάνουν με τα υπόλοιπα settings.
 

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Πέτρος είπε

@Zaknafein, τί έγινε τελικά με εγγύηση/αλλαγή επεξεργαστή και τους αλεπουδιάρηδες?

Οι αλεπούδες χρησιμοποιούν γαϊδουράκια για τις μεταφορές, μου έδωσαν εκτιμώμενο χρόνο αναμονής μέχρι 2-2.5 μήνες για την αντικατάσταση (προμηθευτής εκ Γερμανίας) . Τους είπα ότι είναι απαράδεκτο και ξεφεύγει από το (χρονικό) πλαίσιο του νόμου περί εγγύησης κτλ, συν ότι και σαν εξυπηρέτηση πελατών είναι τραγικό να περιμένω 2-2.5 μήνες, αλλά έχω 1002 άλλα αυτό τον καιρό οπότε δεν θα ασχοληθώ παραπάνω, απλά θα τους αποφύγω σε επόμενες αγορές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Οι αλεπούδες χρησιμοποιούν γαϊδουράκια για τις μεταφορές, μου έδωσαν εκτιμώμενο χρόνο αναμονής μέχρι 2-2.5 μήνες για την αντικατάσταση (προμηθευτής εκ Γερμανίας) . Τους είπα ότι είναι απαράδεκτο και ξεφεύγει από το (χρονικό) πλαίσιο του νόμου περί εγγύησης κτλ, συν ότι και σαν εξυπηρέτηση πελατών είναι τραγικό να περιμένω 2-2.5 μήνες, αλλά έχω 1002 άλλα αυτό τον καιρό οπότε δεν θα ασχοληθώ παραπάνω, απλά θα τους αποφύγω σε επόμενες αγορές.

Κακό αυτό.

Καλά ξεμπερδέματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς με Asus x670 που να πέρασε το τελευταίο bios 3024?

Το πέρασα την προηγούμενη βδομάδα και με παιδεψε (bootαρε, άλλαξα ρυθμίσεις expo/timmings, μπήκε windowsκαι ήταν μια χαρά stable, αλλά στα επομενα boot μαύρη οθόνη-με μόνιμο αναμενο το πράσινο led (boot)της μητρικης-)το πάλεψα κανένα μισαωρο με clear CMOS αλλά βαρέθηκα και ξαναγύρισα στο 2613.

 

(Υπάρχει ενδεχομενο να έκανα και εγώ μ@λακια, γιατί δεν άλλαξα το displayport από την 3060 στην ενσωματωμενη-την έχω απενεργοποιημένα γενικα και δεν μου έκοψε να δοκιμασω εκεί την εξοδο-)

Επιπλέον όταν κάνουμε update στο bios δεν μπορούμε να "ξαναφορτωσουμε" τις παλιές ρυθμίσεις του bios από flashaki με *.CMO αρχείο?(Μου έβγαλε μύνημα ότι άλλαξε το cpu (?) και ότι είναι incompatible)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα προφίλ σε 1/1 6200c28 με gdm off και 1-2-0-4x Nitro settings, ίσως να πέφτουν μερικά timings ακόμα. Τώρα στην πράξη δεν ξέρω πιο είναι πιο γρήγορο σε games, υποθέτω ανάλογα αν ζητάει bw ή lat.

6200c28sync.png.fa57c3862fb1e0578222a057af924326.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Οι αλεπούδες χρησιμοποιούν γαϊδουράκια για τις μεταφορές, μου έδωσαν εκτιμώμενο χρόνο αναμονής μέχρι 2-2.5 μήνες για την αντικατάσταση (προμηθευτής εκ Γερμανίας) . Τους είπα ότι είναι απαράδεκτο και ξεφεύγει από το (χρονικό) πλαίσιο του νόμου περί εγγύησης κτλ, συν ότι και σαν εξυπηρέτηση πελατών είναι τραγικό να περιμένω 2-2.5 μήνες, αλλά έχω 1002 άλλα αυτό τον καιρό οπότε δεν θα ασχοληθώ παραπάνω, απλά θα τους αποφύγω σε επόμενες αγορές.

Γιατι δεν μιλησες με amd να κανεις το rma σε αυτους μπαμ μπαμ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γιατι δεν μιλησες με amd να κανεις το rma σε αυτους μπαμ μπαμ? 

Γιατί νόμιζα ότι θα πάει πιο εύκολα/γρήγορα μέσω του καταστήματος... Lesson learned.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Γιατί νόμιζα ότι θα πάει πιο εύκολα/γρήγορα μέσω του καταστήματος... Lesson learned.

Τους γκρινιαζεις λιγο και σε πεντε μερες απο οταν ερθουν και παρουν τον δικο σου εχεις τον  καινουριο σπιτι.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Razor333 είπε

Και ένα προφίλ σε 1/1 6200c28 με gdm off και 1-2-0-4x Nitro settings, ίσως να πέφτουν μερικά timings ακόμα. Τώρα στην πράξη δεν ξέρω πιο είναι πιο γρήγορο σε games, υποθέτω ανάλογα αν ζητάει bw ή lat.

6200c28sync.png.fa57c3862fb1e0578222a057af924326.png

 

Αχ αυτά τα ψηλά fclk!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αχ αυτά τα ψηλά fclk!

Λίγο που το δοκίμασα και 2066 που υποτίθεται είναι και 3/1 synced, ίσως πάει οριακά καλύτερα στο cp77, παρόλο που στο aida κόβει λίγο latency.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Razor333 είπε

Λίγο που το δοκίμασα και 2066 που υποτίθεται είναι και 3/1 synced, ίσως πάει οριακά καλύτερα στο cp77, παρόλο που στο aida κόβει λίγο latency.

Δίνει παντού το άτιμο, αν ξεπερνάς το penalty του resync.

Aν δεις το προφίλ σου, είναι παααααρα πολύ χαλαρό σε σχέση είτε με του @ultraex2003 είτε με το (σχεδόν λειτουργικό, αλλά βαριέμαι αυτές τις μέρες) δικό μου 6200, αλλά κερδίζεις πολλά με το fabric (πέρα από τα 2 ccd, προφανώς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δίνει παντού το άτιμο, αν ξεπερνάς το penalty του resync.

Aν δεις το προφίλ σου, είναι παααααρα πολύ χαλαρό σε σχέση είτε με του @ultraex2003 είτε με το (σχεδόν λειτουργικό, αλλά βαριέμαι αυτές τις μέρες) δικό μου 6200, αλλά κερδίζεις πολλά με το fabric (πέρα από τα 2 ccd, προφανώς).

Στο cp77 πάντως που το μέτρησα με capture δεν δίνει τπτ το 2166 σε σχέση με το 2066 παρόλο που στο aida έχει αρκετό πέναλτυ στο lat.

Τα timings τα κατέβασα και άλλο, πήρε κάτι ψιλά, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για σίγουρα.

Το δεύτερο CCD δίνει θεωρητικά καλύτερο bw στους 16 πυρήνες αλλά πρακτικά είναι ίδια κατάσταση ανά CCD, πάλι οι 8 πυρήνες το ίδιο κομμένο bw θα πάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Razor333 είπε

ίσως να πέφτουν μερικά timings ακόμα

Το trfc μπορείς να το βάλεις 125ns.

Tα 160ns είναι για το άλλο σου κιτακι το Μ.

Και να δεις και τι trp κάνει.

Τα υπόλοιπα είναι ΟΚ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

αλλά κερδίζεις πολλά με το fabric (πέρα από τα 2 ccd, προφανώς).

Aν αφήσουμε για λίγο το if, ας πούμε ότι ήταν ίδια.

O 7800x3d θέλει 104 bclk/eclk για να φτάσει το cache boost του 7950x3d. Στον 1ο αριθμητικά πυρήνα που μετράει το aida, το ένα cpu κάνει 4850 και το άλλο 5050. Αυτό από μόνο του θα κάνει διαφορά στο lat.

Γενικά αν ξεχάσουμε για λίγο το youtube, o 7950x3d είναι πιο γρήγορος σε όλα τα παιχνίδια.

Επίσης ακόμα και τα 3d cpus stock είναι memory bound. Λιγότερο απ τα απλά αλλά είναι. Μόλις φτιάξεις μνήμες θα γίνουν cclk bound, και εκεί το λίγο μεγαλύτερο ρολόι του 7950x3d θα πάρει κεφάλι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...