Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 01/08/2024 at 11:06, akoinonitos said:

Ρε πολυ θερμαστρα ο 7600x ,θελει βελτιωση η amd στο  ihs ,τραγικο το τσιπακι να θελει ακριβη ψυκτρα για να σταθει. Εχω κλεισει το boost εντελως παιζω στα 40-50watt και βαραει 60-70 βαθμους. Και κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι δεν idlαρει και πολυ ,ψυκτρουλα μικρη βεβαια αλλα ψιλο απαραδεκτο να εχεις idle 50-60 βαθμους. Ελπιζω στους καινουριους να εχουν κανει καλυτερη δουλεια. Παρηγγειλα μια nucleus cr240 γτ δεν παλευεται ακομα και με το boost off. 

Αλλο ενα κουσουρι που βλεπω δεν εχει αποβαλει στο chipset της ειναι τα usb ,βαζω εξωτερικο δισκο και τον ανταπτορα απο το keyboard  και αν δεν τα βαλω σε συγκεκριμενες θυρες κολλαει το συμπαν. 

Πιστευα θα ειχαν διορθωθει αυτα τα παιδικα θεματα.

Εγώ τον έχω με μια Thermalright AXP90-X47 full copper στο ITX PC μου. Και ο 7600X αλλά και ο 7700X σηκώνουν πολύ CO. Βάλε -20 για αρχή και δες αν βλέπεις βελτίωση στις θερμοκρασίες. Του έχω μειώσει και λίγο το TDP και βαράει μαξ 65-70 βαθμούς σε full load εμένα με κλειστό ITX κουτί. Τι μητρική έχεις, δεν έχω κανένα θέμα με τα USB που γράφουν όλοι online ακόμα και όταν ήμουνα σε αρχαίο BIOS. Gigabyte Aorus B650I και οι δύο μητρικές που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Εγώ τον έχω με μια Thermalright AXP90-X47 full copper στο ITX PC μου. Και ο 7600X αλλά και ο 7700X σηκώνουν πολύ CO. Βάλε -20 για αρχή και δες αν βλέπεις βελτίωση στις θερμοκρασίες. Του έχω μειώσει και λίγο το TDP και βαράει μαξ 65-70 βαθμούς σε full load εμένα με κλειστό ITX κουτί. Τι μητρική έχεις, δεν έχω κανένα θέμα με τα USB που γράφουν όλοι online ακόμα και όταν ήμουνα σε αρχαίο BIOS. Gigabyte Aorus B650I και οι δύο μητρικές που έχω.

Δοκιμασα -20 αλλα δεν ποσταρε , το εχω αφησει default γτ το εχει ο ανηψιος μου. gigabyte  b650i ax ειναινη μητρικη ,φθηνιαρα. Το θεμα το εχω οταν κουμπωνω ενα εξωτερικο usb δισκο ,μονο σε μια θυρα  δουλευει σωστα ,αν τον βαλω οπουδηποτε αλλου ,κολλαει το πισι. 

Εχω παραγγειλει μια ek nucleus cr240 ,οταν την βαλω θα το σκαλισω  να δω αν μπορω να το φερω σε ενα καλο επιπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Για δοκιμάστε το new. https://zentimings.com/

Στο system info δείχνει nitro settings.

Είμαι διακοπές εγώ.

Ναι, τα δείχνει όντως.

image.png.2ef8ef85cf47652a5d90e4579f3f9b6f.png

Τώρα, πώς τα εννοεί θα σε γελάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2024 στις 10:27 ΜΜ, akoinonitos είπε

Δοκιμασα -20 αλλα δεν ποσταρε , το εχω αφησει default γτ το εχει ο ανηψιος μου. gigabyte  b650i ax ειναινη μητρικη ,φθηνιαρα. Το θεμα το εχω οταν κουμπωνω ενα εξωτερικο usb δισκο ,μονο σε μια θυρα  δουλευει σωστα ,αν τον βαλω οπουδηποτε αλλου ,κολλαει το πισι. 

Εχω παραγγειλει μια ek nucleus cr240 ,οταν την βαλω θα το σκαλισω  να δω αν μπορω να το φερω σε ενα καλο επιπεδο.

Κάτι δεν πάει καλά με μητρική ή drivers. Στο δικό δεν έχω πρόβλημα με καμία usb.

Επίσης δοκίμασε να βάλεις το pbo -20 μέσα από το overclocking section του bios και όχι από τη γενική σελίδα. Για κάποιον λόγο είναι πιο σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τώρα, πώς τα εννοεί θα σε γελάσω.

Κάπου είχα διαβάσει αλλά δεν έχω ιδέα αν ισχύει, ότι στις asrock δε κάνουν καθόλου apply αυτά που βάζει ο χρήστης.

Οπότε εσύ έβαλες 1-2-0 αλλά παρέμεινε το 2-3-1 που είναι το default πάνω από 6κ.

Μπορεί όμως να μη διαβάζει σωστά το zt.

11 γυρνάω, θα δω και σε μένα τι βγάζει.

Αν δεν κάνουν apply πάντως εξηγείται και το 1-1-0 του retro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Κάπου είχα διαβάσει αλλά δεν έχω ιδέα αν ισχύει, ότι στις asrock δε κάνουν καθόλου apply αυτά που βάζει ο χρήστης.

Οπότε εσύ έβαλες 1-2-0 αλλά παρέμεινε το 2-3-1 που είναι το default πάνω από 6κ.

Μπορεί όμως να μη διαβάζει σωστά το zt.

11 γυρνάω, θα δω και σε μένα τι βγάζει.

Αν δεν κάνουν apply πάντως εξηγείται και το 1-1-0 του retro.

Mόλις τα ξανατσέκαρα, μήπως είχαν με κάποιον τρόπο "γυρίσει" σε auto στο BIOS, 1-2-0 τα έχω ορίσει, με auto τα "RX/TX burst length".

Δεν έχω βάλει το τελευταίο BIOS/AGESA ακόμα, ίσως το ΣΚ. Αν δεν αλλάξει κι εκεί κάτι, ίσως να είναι καλύτερα να "πέσω" σε 6000 με ίδια τα πάντα (μόνο κατεβάζοντας tRFC) για να ωφεληθώ από το 1-2-0?

Θα καταλάβω οτιδήποτε, λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Mόλις τα ξανατσέκαρα, μήπως είχαν με κάποιον τρόπο "γυρίσει" σε auto στο BIOS, 1-2-0 τα έχω ορίσει, με auto τα "RX/TX burst length".

Δεν έχω βάλει το τελευταίο BIOS/AGESA ακόμα, ίσως το ΣΚ. Αν δεν αλλάξει κι εκεί κάτι, ίσως να είναι καλύτερα να "πέσω" σε 6000 με ίδια τα πάντα (μόνο κατεβάζοντας tRFC) για να ωφεληθώ από το 1-2-0?

Θα καταλάβω οτιδήποτε, λες?

Ναι αν τελικά δε κάνει apply, είναι προτιμότερο να κατέβεις στα 6κ.

Θα τα φτιάξουμε τα timings, dont worry.

Θα κατέβεις και trcd, και επειδή είναι χαμηλό το 6κ, ίσως με λίγο V ακόμα να μπορείς να παίξεις και cl26.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

To ycruncher κάτι τσιμπάει από μνήμες, κάτι ψιλά και το 7zip.

+ PYPrime 2B είναι καλό latency check εφόσον τρέχει στον ίδιο πυρήνα/boost clock.

Από 6200 σε 6000 με μόνη άλλη αλλαγή fclk από 2066 σε 2000 (ούτε tRFC ούτε τίποτα άλλο), σε aida έχασα 0.2-0.3ns σε lat (και κάτι ψιλά σε b/w, προφανώς), στο yc2.5b έπεσα ελάχιστα, στο forza κέρδισα ελάχιστα.

Έχω screens για όλα, θα ακολουθήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 6κ το zt σου δείχνει σωστά 1-2-0; Δοκίμασε στα 6200 και "Nitro disabled" να δεις τι κάνει η μητρική.

Ότι είναι latency sensitive.

Πολύ σωστά για pyprime 2b. Δοκίμασε και βάλε affinity το best core σου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Στα 6κ το zt σου δείχνει σωστά 1-2-0;

Ναι, τώρα δείχνουν σωστά.

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Δοκίμασε στα 6200 και "Nitro disabled" να δεις τι κάνει η μητρική.

Will do.

Προς το παρόν, οι μικροδιαφορές.

6200

ZTELat6200tightish.png.ad9b6354178f8d2c4d22761c81274d24.png

ycrunch256200.jpg.b481026964c1374af965279f58af314d.jpg

ForzaMotorsport_2024_08.09-21_57.jpg.f35bfcd3457b9ff0211a38439ae46dc8.jpg

6000

6000fornitrolat.jpg.80ff09f389c24a41b1e430103a86c538.jpg

6000fornitroycrunch25.jpg.4387520a0a7e5deb6116798e39712135.jpg

ForzaMotorsport_2024_08.09-22_18.jpg.d76f2e398b2db4919a3bee55dc00342d.jpg

edit:

6200 blah-blah-blah, Nitro=disabled, πάλι 1-3-2

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2024 στις 7:55 ΜΜ, Πέτρος είπε

Δεν έχω βάλει το τελευταίο BIOS/AGESA ακόμα, ίσως το ΣΚ.

Μεγάλες στιγμές, διάβασε το 3.06 bios (agesa 2.0.0.0a) τις ρυθμίσεις/προφίλ του 2.08 (agesa 1.7.0.0).

Έχω σοκαριστεί...

Ακόμα μεγαλύτερες στιγμές, πλέον πέρασαν κανονικά τα Nitro settings στα 6200.

Βέβαια, 2-3 πραγματάκια δεν τα πήρε (πχ Power down το έχει ενεργοποιημένο για κάποιο λόγο), οπότε θα περάσω να ρίξω μια ματιά στο bios, να δω τί άλλη έκπληξη κρύβει.

edit: Τα σέταρα όλα, δείχνουν όλα να λειτουργούν, ώρα για ΤΜ5 και μετά πάμε για μετρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά τώρα τρώω "0",το σταμάτησα στα 4 σε 10 κύκλους (κάπου εμφανίστηκε κι ένα 10).

Είμαι με 1.47 και 1.21. Θέλει τσίμπημα το vdimm? Καλοκαιριάτικα? Βλέπω να ξαναμπαίνει ο ανεμιστήρας στις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...