Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Οπότε το sweet spot είναι το tight ~6000 και δεν αξίζει να ψαχτείς για υψηλά clocks;

Λογικά κάτι θα πάρεις αλλά εγώ βαριέμαι να ασχοληθώ. Άλλωστε σε 1440p με την 4070, ο 7800Χ3D τα ξύνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 709
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Οπότε το sweet spot είναι το tight ~6000 και δεν αξίζει να ψαχτείς για υψηλά clocks;

Αμα σφίγγουν σε κανένα 6400/32 ή 30 με fclk 2133 αξίζουν και παρααξιζουν.

Αν παίζουν σε σχετικά χαλαρό 7200 αλλά κερδίζεις σε bw και ο 3δ σου γλιτώνει το όποιο lat penalty, κι εκεί λογικά αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε λιγο ,εχω βαλει στο Bios expo ,low latency enabled ,gear down off ,power down off και mcr enabled ,ειναι κατι λαθος ,δεν εχω τρεξει κατι ακομα ουτε εχω περασει windows ,αλλα δεν φαινεται να αργει να ποσταρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

power down off και mcr enabled

Αυτά off και τα 2 ή on και τα 2. Τώρα είσαι κομπλέ αλλά θα αποκτήσεις μάλλον θέμα όταν περάσεις windows.

Επίσης θα έλεγα να περάσεις windows με jedec ή σκέτο expo. Αφού δε ξέρουμε αν είναι πχ σταθερό με gdm off, νομίζω είναι πιο σωστό.

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Αν μείνεις με ΕΧPO ίσως και να μην έχει θέμα, ίσως.

Εμένα έκανε διάφορα χαζά στην άρχη όταν ήμουν με EXPO + PD off + MCR enabled, πχ φόρτωνε windows κανονικά, αλλά είχα freezes στο BIOS. Οπότε θα συμφωνήσω με τον Χρόνη για default ή EXPO χωρίς άλλες αλλαγές.

Να ρωτήσω κ κάτι, ο 7600Χ σε CB23 είναι ΟΚ να πηγαίνει μέχρι ~75-76° με 360 ΑΙΟ; Είναι σε μικρό κουτί μεν, αλλά κ πάλι μου φαίνεται πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Εμένα έκανε διάφορα χαζά στην άρχη όταν ήμουν με EXPO + PD off + MCR enabled, πχ φόρτωνε windows κανονικά, αλλά είχα freezes στο BIOS. Οπότε θα συμφωνήσω με τον Χρόνη για default ή EXPO χωρίς άλλες αλλαγές.

Να ρωτήσω κ κάτι, ο 7600Χ σε CB23 είναι ΟΚ να πηγαίνει μέχρι ~75-76° με 360 ΑΙΟ; Είναι σε μικρό κουτί μεν, αλλά κ πάλι μου φαίνεται πολύ.

Μεσα στο bios ποσο εχεις στο cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μεσα στο bios ποσο εχεις στο cpu?

1.3v @ 4748 MHz λέει η Asrock. CPU είναι στοκ, δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, γιατί θέλει διάβασμα (καθότι ο 3D ήταν voltage/current locked οπότε δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με CPU tuning, πλην CO).

Edit: Βρήκα και το H/W monitor στο BIOS, 1.15-1.18v δείχνει, 43°.

Επεξ/σία από Zaknafein
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα έναν 7950X από εδώ μέσα και θα παίξει τράμπα με τον 7700X που έχω. Θα τον δουλεύω σε ECO mode (105W ή και custom) αναλόγως τα temps. Αυτά για την ιστορία.

Για να μην ανοίγω καινούργιο thread, έχω αυτές τις αρχαίες ψύχτρες για DDR1/DDR2/DDR3 και σκέφτομαι να τις βάλω στις Neo Forza 96gb kit που έχω μιας και έχουν άθλιο default heatsink, πιο πολύ για πλαστικό μου κάνει παρά αλουμίνιο. Η ερώτηση είναι τι πάχος thermal pads να πάρω.

 

Scythe Kama Wings copper 01.jpg

Scythe Kama Wings copper 02.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε πολυ θερμαστρα ο 7600x ,θελει βελτιωση η amd στο  ihs ,τραγικο το τσιπακι να θελει ακριβη ψυκτρα για να σταθει. Εχω κλεισει το boost εντελως παιζω στα 40-50watt και βαραει 60-70 βαθμους. Και κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι δεν idlαρει και πολυ ,ψυκτρουλα μικρη βεβαια αλλα ψιλο απαραδεκτο να εχεις idle 50-60 βαθμους. Ελπιζω στους καινουριους να εχουν κανει καλυτερη δουλεια. Παρηγγειλα μια nucleus cr240 γτ δεν παλευεται ακομα και με το boost off. 

Αλλο ενα κουσουρι που βλεπω δεν εχει αποβαλει στο chipset της ειναι τα usb ,βαζω εξωτερικο δισκο και τον ανταπτορα απο το keyboard  και αν δεν τα βαλω σε συγκεκριμενες θυρες κολλαει το συμπαν. 

Πιστευα θα ειχαν διορθωθει αυτα τα παιδικα θεματα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Σου λειτούργησε σωστά?

Ναι χωρίς κάποιο θέμα

επίσης έχει μόνο amd co για τον 7800Χ3d

εμένα μου ξεκίνησε από - 18 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...