Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τω μεταξύ, περιμένοντας νεώτερα από την αλεπού, είπα να δοκιμάσω 7600Χ+b650i lightning με το 7600c36 kit...

Ε λοιπόν κατάφερα και μπήκα Windows με 8000/c36 και τα ρέστα από το XMP, προφανώς όχι σταθερό (κρασάρει στην αρχή του ΤΜ5 :P ), αλλά τουλάχιστον μου έφυγε το άχτι των 8Κ για το ονόρε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 709
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ε λοιπόν κατάφερα και μπήκα Windows με 8000/c36 και τα ρέστα από το XMP, προφανώς όχι σταθερό

Μήπως άφησες το 1.40;

Δε θα ήταν και τόσο περίεργο πάντως να παίξει. itx είναι και τα 8κ δε θέλουν και imc.

Το c36 όμως θα χρειαστεί 1.45+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Μήπως άφησες το 1.40;

Δε θα ήταν και τόσο περίεργο πάντως να παίξει. itx είναι και τα 8κ δε θέλουν και imc.

Το c36 όμως θα χρειαστεί 1.45+

1.45 vdd/vddq, με 1.35? νομίζω vddio. Ρέστα άφησα τα λοιπά subs του XMP, ρεύματα χεράτα πάντα. XMP δίνει 1.4 vddio, δεν ξέρω πόσο "safe" είναι.

Btw ή είναι άθλιο το BIOS layout ή έχω συνηθίσει τις παραξενιές της ΓΙΓΑ, αλλά αχταρμάς μου φαίνεται της Asrock. Ακόμα ψάχνω να βρω που έχουν κρύψει το Power Down.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Xoroxronis

Για κάποιο - μάλλον ηλίθιο λόγο - εκτός και αν είναι κάποιο report bug, δεν μπορεί να μου πάρει τα χειροκίνητα timings που βάζω. Ή θα βάλει 6000mhz με τα χειροκίνητα, ή 5800 με τα default timings του EXPO 6000 profile. Να ορίσω και custom timings και 5800 δεν μπορώ. 
 

Έκανα μια επιλογή DDR5 Nitro Boost από enabled σε auto και τρέχω TestMem5 6000 με 32-39-39-39, με ρεύματα 1.35, 1.3 και 1.3 (VDD, VDDQ και VDDIO αντίστοιχα) και έχει φτάσει στο 10 λεπτό χωρίς error. Εντωμεταξύ στο BIOS έχω ορίσει ταχύτητα 5800 αλλά το ZenTiming και το CPUZ λένε ότι τρέχει σε 6000mhz.

Edit: Έφτασε στο 40και κάτι λεπτο και μετά μαύρισε η οθόνη. Παράξενο. Μπορεί να ήταν κάτι τελείως άσχετο. Μέχρι εκεί δεν είχε errors.

Μέχρι και τις αλλαγές στο tRC (78) δεν είχε error. Μετά άλλαξα όλα τα άλλα μαζί - 24 έβαλα στο tWTRL όπως μου είχες πει - και έβγαλε ένα error στο 4 και κάτι. Καμιά ιδέα ποιό setting μπορεί να είναι; Ή να αλλάξω όλα ένα-ένα και να δοκιμάζω μέχρι τα 10-12 λεπτά αν είναι error free?

96gb 6000 testing.jpg

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PadPoet είπε

Για κάποιο - μάλλον ηλίθιο λόγο - εκτός και αν είναι κάποιο report bug, δεν μπορεί να μου πάρει τα χειροκίνητα timings που βάζω. Ή θα βάλει 6000mhz με τα χειροκίνητα, ή 5800 με τα default timings του EXPO 6000 profile. Να ορίσω και custom timings και 5800 δεν μπορώ. 
 

Έκανα μια επιλογή DDR5 Nitro Boost από enabled σε auto και τρέχω TestMem5 6000 με 32-39-39-39, με ρεύματα 1.35, 1.3 και 1.3 (VDD, VDDQ και VDDIO αντίστοιχα) και έχει φτάσει στο 10 λεπτό χωρίς error. Εντωμεταξύ στο BIOS έχω ορίσει ταχύτητα 5800 αλλά το ZenTiming και το CPUZ λένε ότι τρέχει σε 6000mhz.

Edit: Έφτασε στο 40και κάτι λεπτο και μετά μαύρισε η οθόνη. Παράξενο. Μπορεί να ήταν κάτι τελείως άσχετο. Μέχρι εκεί δεν είχε errors.

Μέχρι και τις αλλαγές στο tRC (78) δεν είχε error. Μετά άλλαξα όλα τα άλλα μαζί - 24 έβαλα στο tWTRL όπως μου είχες πει - και έβγαλε ένα error στο 4 και κάτι. Καμιά ιδέα ποιό setting μπορεί να είναι; Ή να αλλάξω όλα ένα-ένα και να δοκιμάζω μέχρι τα 10-12 λεπτά αν είναι error free?

Δε ξέρω ρε συ καθόλου, κάποιος με giga ίσως μπορεί να βοηθήσει.

Την πραγματική συχνότητα θα στη λέει το hwinfo.

Νομίζω είχες 6κ, και επειδή το ελάφρωσες με το nitro, έτρεξε κάπως, και όταν άρχισες να το σφίγγεις παρέδωσε.

Θα πρέπει να βρεις τον τρόπο για 5800 και custom για να κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αυτό που είχα ανεβάσει εδώ δεν είναι 3D.

9950 ES είναι κι αυτό. Αυτό εδώ είναι.

https://browser.geekbench.com/v6/cpu/7040992

Επεξ/σία από Xoroxronis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Xoroxronis said:

Δε ξέρω ρε συ καθόλου, κάποιος με giga ίσως μπορεί να βοηθήσει.

Την πραγματική συχνότητα θα στη λέει το hwinfo.

Νομίζω είχες 6κ, και επειδή το ελάφρωσες με το nitro, έτρεξε κάπως, και όταν άρχισες να το σφίγγεις παρέδωσε.

Θα πρέπει να βρεις τον τρόπο για 5800 και custom για να κάνεις δουλειά.

Μάλλον δεν τα εξήγησα καλά. Όλες οι δοκιμές πριν με τα error στα 6000mhz ήταν με Nitro enabled. Τώρα το έβαλα auto και περνάει το TestMem5 χωρίς errors. Απλά αν σφίξω παραπάνω τα secondary timings έχω errors. Θα δω ποιο κάνει τα error. Θα αλλάζω ένα και θα δοκιμάζω ένα 10-12λεπτο να δω ότι περνάει και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Μάλλον δεν τα εξήγησα καλά. Όλες οι δοκιμές πριν με τα error στα 6000mhz ήταν με Nitro enabled. Τώρα το έβαλα auto και περνάει το TestMem5 χωρίς errors. Απλά αν σφίξω παραπάνω τα secondary timings έχω errors. Θα δω ποιο κάνει τα error. Θα αλλάζω ένα και θα δοκιμάζω ένα 10-12λεπτο να δω ότι περνάει και θα σου πω.

Σωστά τα εξήγησες. Δεν έχει όμως σημασία το enabled ή το auto αν δε ξέρεις τη τιμές βάζει η giga.

Υπάρχει ένα tool για να βλέπεις τις τιμές, αλλά δουλεύει μόνο σε Asus.

Αν πχ το auto είναι 2-3-1 τότε στο κάνει πιο ελαφρύ το 6k και είναι λογικό να τρέχει κάπως.

Αλλά ταυτόχρονα είναι και γιαλαντζί 6κ.

Εσύ το θες να λέει 6κ κι ας είναι και πιο αργό απ το 5800;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Xoroxronis said:

Σωστά τα εξήγησες. Δεν έχει όμως σημασία το enabled ή το auto αν δε ξέρεις τη τιμές βάζει η giga.

Υπάρχει ένα tool για να βλέπεις τις τιμές, αλλά δουλεύει μόνο σε Asus.

Αν πχ το auto είναι 2-3-1 τότε στο κάνει πιο ελαφρύ το 6k και είναι λογικό να τρέχει κάπως.

Αλλά ταυτόχρονα είναι και γιαλαντζί 6κ.

Εσύ το θες να λέει 6κ κι ας είναι και πιο αργό απ το 5800;
 

Οπότε λες να το απενεργοποιήσω τελείως; Δεν έχω ιδέα τι κάνει το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Δεν έχω ιδέα τι κάνει το συγκεκριμένο.

Έχει ξαναμπεί πριν κάνα δυο σελίδες. Διάβασε εδώ.

Μπορείς να το βάλεις με το χέρι 1-2-0. Τώρα αν θα κάνει apply αυτό που βάζεις δε ξέρω.

Προφανώς όμως το enable είναι πιο γρήγορη ρύθμιση απ το auto, στη συχνότητα που δοκίμασες στη giga.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Xoroxronis said:

Έχει ξαναμπεί πριν κάνα δυο σελίδες. Διάβασε εδώ.

Μπορείς να το βάλεις με το χέρι 1-2-0. Τώρα αν θα κάνει apply αυτό που βάζεις δε ξέρω.

Προφανώς όμως το enable είναι πιο γρήγορη ρύθμιση απ το auto, στη συχνότητα που δοκίμασες στη giga.

Thanks. Θα πειραματιστώ και θα επανέλθω. Είμαι σίγουρος ότι κάποιο θέμα με τάσεις/μητρική παίζει και όχι με τις μνήμες. Το κακό είναι ότι υπάρχει πολύ λίγη συζήτηση για αυτήν την μητρική online σε forums και reddit οπότε οι πληροφορίες είναι λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε φάση μετάβασης από 13900Κ σε 7950x3d (mobo strix x670e), έχω μνήμες στα 7200c34, τις κρατάω και προσπαθώ να τις ανεβάσω ή τις δίνω και πάω σε κάτι προς 6000 expo; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Είμαι σε φάση μετάβασης από 13900Κ σε 7950x3d (mobo strix x670e), έχω μνήμες στα 7200c34, τις κρατάω και προσπαθώ να τις ανεβάσω ή τις δίνω και πάω σε κάτι προς 6000 expo; 

Ίδιες μνήμες έχω και τις δουλεύω 6000cl30 με τα κλασσικά sub timings από το thread του ΑΜ5 OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Ίδιες μνήμες έχω και τις δουλεύω 6000cl30 με τα κλασσικά sub timings από το thread του ΑΜ5 OC

Οπότε το sweet spot είναι το tight ~6000 και δεν αξίζει να ψαχτείς για υψηλά clocks;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...