Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω μολις εκανα bios update στην asus x670e pro prime(αποο 1813 στο 2613) οποτε χαθηκαν ολες οι ρυθμισεις που ειχα.(Δεν μου κοψε να κανω backup τα profile που ειχα δημιουργησει σε φλασακι..)

Εχει αλλαξει κατι στο στησιμο που πρεπει να κανω απο το τελευταιο bios?Υπαρχει κανενας "γρηγορος" οδηγος για το τι ρυθμισεις να βαλω?

 

Υ.Γ Την προηγουμενη φορα ειχα αλλαξει αρκετα και το συστημα πηγαινε μια χαρα αλλα δεν θυμαμε τι ακριβως ειχα κανει εκτος οτι ειχα βαλει τις ρυθμισεις του buildzoid για τις μνημες (kingston fury 6000 2x48 Hynix M-die) -> 

Spoiler

"

These timings should work on pretty much any hynix based DDR5 kit that is currently available(16Gb M-die and A-die at the time of writing). At DDR5-6000.

Voltages
VDDIO / MVDD / MVDDQ: 1.35V
VSOC: 1.25V

Timings
tCL: just use XMP
tRCD: just use XMP
tRP: just use XMP
tRAS: 30*
tRC: 68
tWR: 48
tREFI: 50000
tRFC: 500
tRFC2: 400
tRFC4: 300
tRTP: 12
tRRD_L: 8 // Some hynix A-die really really sucks at tRRD_L
tRRD_S: 4
tFAW: 20
tWTR_L: 16
tWTR_S: 6
tRDRDSCL: 4
tRDRDSC: 1
tRDRDSD: AUTO (only relevant for dual rank)
tRDRDDD: AUTO (only relevant for multi rank)
tWRWRSCL: 4
tWRWRSC: 1
tWRWRSD: AUTO (only relevant for dual rank)
tWRWRDD: AUTO (only relevant for multi rank)
tWRRD: 2
tRDWR: 16

 

*This was previously 28 because the newest Asrock and ASUS BIOSes that I've been using don't enforce the memory controller tRAS limit of 30. This really doesn't make much of a difference to anything."

 

 

Screenshot 2024-07-22 084027.jpg

Screenshot 2024-07-23 122003.png

Screenshot 2024-07-23 115613.png

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PadPoet Τα temps ήταν περισσότερο για να φύγει το ενδεχόμενο.

Τα xmp είναι τόσο λάσκα που συνήθως δουλεύουν και 60+. Οπότε OK δεν είναι από temps.

Στα υπόλοιπα έκανες δικές σου εκδοχές. Καλά έκανες, όσο δοκιμάζεις τόσο καλύτερα. 

Συχνότητα που μάλλον είναι και ο φταίχτης κατέβασες;

Το mcr το έχεις αφήσει στο on απ ότι καταλαβαίνω. Κανονικό training κάνει; 1-2 λεπτά μάλλον θα θέλει με το κιτακι σου, αν κάνει.

Για δοκίμασε και με αυτή τη σειρά το scan
DISM.exe /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM.exe /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
sfc /scannow

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Xoroxronis said:

@PadPoet Τα temps ήταν περισσότερο για να φύγει το ενδεχόμενο.

Τα xmp είναι τόσο λάσκα που συνήθως δουλεύουν και 60+. Οπότε OK δεν είναι από temps.

Στα υπόλοιπα έκανες δικές σου εκδοχές. Καλά έκανες, όσο δοκιμάζεις τόσο καλύτερα. 

Συχνότητα που μάλλον είναι και ο φταίχτης κατέβασες;

Το mcr το έχεις αφήσει στο on απ ότι καταλαβαίνω. Κανονικό training κάνει; 1-2 λεπτά μάλλον θα θέλει με το κιτακι σου, αν κάνει.

Για δοκίμασε και με αυτή τη σειρά το scan
DISM.exe /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM.exe /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
sfc /scannow

Συχνότητα δεν κατέβασα. Να τις πάω 5600 ή κάτι ενδιάμεσο όπως 5800; Δεν νομίζω να κάνει training. Μόλις κάνω save & exit στο BIOS περιμένω περίπου 30 δευτερόλεπτα και μπαίνει στα Windows σε λιγότερο από 10-12 δευτερόλεπτα. Αν δεν κάνω αλλαγές στο BIOS με save & exit είναι πολύ γρήγορο το boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Xoroxronis

Τέσταρα πολύ ώρα σήμερα. Έχουμε και λέμε.

- Σε EXPO 6000 CL40 λίγο πολύ ότι ρύθμιση και να αλλάξω στο bios (ρεύματα MEM VDD, VDDQ και VDDIO μέχρι 1.3V), mcr στο off, κλπ πάντα βγάζει error στο TestMem5.

Όλα τα παραπάνω με PBO και CO στο off, όλα stock.

- Σε EXPO 5600 με όλα auto και MEM VDD, VDDQ και VDDIO 1.2V με 1.24VSoc μέχρι στιγμής είμαι στα 40 λεπτά και είναι error free.

Κάτι μου λέει ότι είναι είτε το VSoc χαμηλό, ή τα ρεύματα στο EXPO 6000 profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το 1.35 στις μνήμες, χαμηλό δεν είναι? Οκ, 6000/40 μεν, αλλά χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με 1.40-1.42 (μαζί με τον ανεμιστήρα) και μόλις σταθεροποιηθείς να αρχίσεις να κατεβάζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Πέτρος said:

Αυτό το 1.35 στις μνήμες, χαμηλό δεν είναι? Οκ, 6000/40 μεν, αλλά χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με 1.40-1.42 (μαζί με τον ανεμιστήρα) και μόλις σταθεροποιηθείς να αρχίσεις να κατεβάζεις?

Ούτε καν 1.35, μέχρι 1.3V έδωσα. Σκέφτομαι να τα βάλω όλα 1.3V και αν βγάλει errors να τα πάω 1.32 και πάει λέγοντας. Το VDDQ μόνο που είχε πει ο Buildzoid ότι καμιά φορά less is more με προβληματίζει μιας και όταν το έβαλα από auto (1.25) στο 1.260 ή και 1.280 βγάλανε errors αμέσως οι μνήμες στο TestMem5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Τέσταρα πολύ ώρα σήμερα. Έχουμε και λέμε.

- Σε EXPO 6000 CL40 λίγο πολύ ότι ρύθμιση και να αλλάξω στο bios (ρεύματα MEM VDD, VDDQ και VDDIO μέχρι 1.3V), mcr στο off, κλπ πάντα βγάζει error στο TestMem5.

Όλα τα παραπάνω με PBO και CO στο off, όλα stock.

- Σε EXPO 5600 με όλα auto και MEM VDD, VDDQ και VDDIO 1.2V με 1.24VSoc μέχρι στιγμής είμαι στα 40 λεπτά και είναι error free.

Κάτι μου λέει ότι είναι είτε το VSoc χαμηλό, ή τα ρεύματα στο EXPO 6000 profile.

Ε δε στα σηκώνει τα 6Κ. Το 5800 γιατί το σκίπαρες, μπορεί κι εκεί να είναι σταθερό.

Επίσης γιατί δε δίνεις vsoc που λες να σου φύγει η περιέργεια; Δώσε 1.30 που είναι το max. Δώσε και στις μνήμες.

Πάντως θα σου ξαναπώ για τελευταίο bios. Εχεις M 3Gbit ics, αυτά δεν είναι αρχαία, μπορεί να έχουν βελτιώσεις τα τελευταία bios και να είναι πιο σταθερά.

Σε άλλα νέα, έβαλα το 1.2.0.0a, έχει κάποια καινούργια πραγματάκια το bios. Έχει και curve shaper.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PadPoet είπε

Ούτε καν 1.35, μέχρι 1.3V έδωσα. Σκέφτομαι να τα βάλω όλα 1.3V και αν βγάλει errors να τα πάω 1.32 και πάει λέγοντας. Το VDDQ μόνο που είχε πει ο Buildzoid ότι καμιά φορά less is more με προβληματίζει μιας και όταν το έβαλα από auto (1.25) στο 1.260 ή και 1.280 βγάλανε errors αμέσως οι μνήμες στο TestMem5

Αυστηρά για το voltage στα dimms λέω (αν και λογικά και το io θέλει λίγη στήριξη με 96γιγα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Πέτρος said:

Αυστηρά για το voltage στα dimms λέω (αν και λογικά και το io θέλει λίγη στήριξη με 96γιγα).

Έδωσα με όλα στο auto απλά 1.33 στις μνήμες και είχε errors στο 3ο λεπτό. Έδωσα 1.28 στις μνήμες μπας και παίζουν καλύτερα με λιγότερα volt και έβγαλε error πάλι στο ίδιο σημείο στο 3ο λεπτό.

Μετά έβαλα 1.3V σε όλα (MEM VDD, VDDQ και VDDIO) και έβγαλε πάλι error στα ίδια λεπτά.

Μετά έδωσα Vsoc 1.28 και το ZenTimings ανέφερε 1.2VSoc ενώ το HWiNFO έλεγε μεταξύ 1.29 και 1.305

Γενικώς τα errors εμφανίζονται στο 1usmus στην 2η καρτέλα στο 2o pass γύρω στο 3ο λεπτό, 3 και 10 δευτερόλεπτα.

Κουράστηκα λίγο... θα βάλω το τελευταίο BIOS @Xoroxronis και θα δω αν βγαίνει άκρη με αυτό. Με 5800 δεν δοκίμασα λόγω απογοήτευσης :P Ήθελα να το κάνω να παίξει στα 6000mhz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Με 5800 δεν δοκίμασα λόγω απογοήτευσης :P Ήθελα να το κάνω να παίξει στα 6000mhz

96gb είναι και στην AMD αυτά τα 6k είναι και gear1. Όσο να ναι έχουν ένα βάρος για τον imc.

Μη χαλιέσαι καθόλου. Αν δε κάτσει κάτι απο bios τα 5600-5800 θα παίρνουν και tuning και θα γίνει μια χαρά, πολύ καλό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Xoroxronis said:

96gb είναι και στην AMD αυτά τα 6k είναι και gear1. Όσο να ναι έχουν ένα βάρος για τον imc.

Μη χαλιέσαι καθόλου. Αν δε κάτσει κάτι απο bios τα 5600-5800 θα παίρνουν και tuning και θα γίνει μια χαρά, πολύ καλό.

Ok, πάω να φλασάρω το τελευταίο bios. Να βάλω κατευθείαν το τελευταίο ή να βάλω μόνο τα non-beta με την σειρά;

Επίσης πήρα φωτό κάποια ρεύματα από το BIOS. Το VIMC είναι το VDDIO;

96GB 6000mhz (1).jpeg

96GB 6000mhz (2).jpeg

96GB 6000mhz (3).jpeg

Edit: Αν φορτώσω με όλα auto το EXPO 6000 profile και ορίσω 5800 την ταχύτητα, δεν φαίνεται να έχω errors. Μετά από 40 λεπτά είμαι error free. Οπότε λέω να κάτσω εδώ και να σφίξω timings προς το παρόν. Να χρησιμοποιήσω τα ρεύματα και τα timings που μου έδωσες αρχικά;

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PadPoet είπε

Να χρησιμοποιήσω τα ρεύματα και τα timings που μου έδωσες αρχικά;

Αυτά δοκίμασε,

Spoiler

spacer.png

Ρεύματα δες το, μπορεί να είναι ΟΚ και με το 1.30, αλλιώς δοκίμασε με αυτά που σου είχα δώσει.

Η fclk θα είναι καλύτερα για gaming/latency στο 1933.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Xoroxronis said:

Αυτά δοκίμασε,

  Hide contents

spacer.png

Ρεύματα δες το, μπορεί να είναι ΟΚ και με το 1.30, αλλιώς δοκίμασε με αυτά που σου είχα δώσει.

Η fclk θα είναι καλύτερα για gaming/latency στο 1933.

Ωραία οπότε βάζω αυτά τα timings που έδωσες τώρα που είναι λίγο πιο σφιχτά από τα αρχικά που είχες δώσει. Με τους dividers πως πάει με τους AM5 επεξεργαστές; Επειδή δεν έχω 6000mhz αλλά 5800, το 1933 θα παίζει καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Επειδή δεν έχω 6000mhz αλλά 5800, το 1933 θα παίζει καλύτερα;

Σωστά αλλά φαντάζομαι θα δουλεύεις κάποια προγράμματα για να χρειάζεται 96gb. Δοκίμασε εκεί καλύτερα τις fclk.

Αν ήταν gaming build, η 1933 θα ήταν λίγο πιο γρήγορη.

Από σταθερότητα δε τίθεται θέμα, είναι πολύ χαμηλά νούμερα, και οι 2 σταθερές θα είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Xoroxronis said:

Σωστά αλλά φαντάζομαι θα δουλεύεις κάποια προγράμματα για να χρειάζεται 96gb. Δοκίμασε εκεί καλύτερα τις fclk.

Αν ήταν gaming build, η 1933 θα ήταν λίγο πιο γρήγορη.

Από σταθερότητα δε τίθεται θέμα, είναι πολύ χαμηλά νούμερα, και οι 2 σταθερές θα είναι.

Thanks chad! Τα δοκιμάζω σήμερα το βράδυ μόλις πέσουν όλοι για ύπνο!

Ναι, τα 96gb τα θέλω για video editing κυρίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...