Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα από το F4 bios στο F9 στην Gigabyte B650I Aorus Ultra.

Άλλαξε τελείως το layout του bios, καινούργιο skin βασικά και χάθηκαν δυστυχώς και τα προφίλ που είχα σώσει οπότε πρέπει να κάτσω να ξανασετάρω μνήμες από την αρχή (sub timings κλπ)

Έτρεξα το Ryzen Master επειδή τώρα το curve πάει μέχρι -60 και μου έδωσε τα εξής:

C0 με C7 στα -60 όλα και το C8 -58. Υπερβολικό;

7EAA1865-D0B8-4DB2-9D31-6C69840CBA31.jpeg

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, PadPoet είπε

Άλλαξα και τις μνήμες σε 96gb (Neo Forza). Θα εκτιμούσα μια βοήθεια είτε να σφίξω timings ή να αυξήσω συχνότητα

 

Με τα bios γιατί το πας σιγά σιγά και δε βάζεις το τελευταίο;

Κάνε ένα tm5 να σιγουρευτείς ότι είναι σταθερό στο xmp τους. Να έχεις και μια βάση σταθερή.

Μετά δοκίμασε αυτά που σου βάζω

spacer.png

Καλό θα ήταν το mcr και το powerdown να τα βάλεις στο on μόνο όταν τελειώσεις όλες σου τις δοκιμές και είναι σταθερό.

*Το twtrl όχι 16. Βάλε 24. Παίζει να μη σου μπουτάρει το 16.

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Xoroxronis said:

Με τα bios γιατί το πας σιγά σιγά και δε βάζεις το τελευταίο;

Κάνε ένα tm5 να σιγουρευτείς ότι είναι σταθερό στο xmp τους. Να έχεις και μια βάση σταθερή.

Μετά δοκίμασε αυτά που σου βάζω

spacer.png

Καλό θα ήταν το mcr και το powerdown να τα βάλεις στο on μόνο όταν τελειώσεις όλες σου τις δοκιμές και είναι σταθερό.

*Το twtrl όχι 16. Βάλε 24. Παίζει να μη σου μπουτάρει το 16.

Ωραία, τα δοκιμάζω το βραδάκι με την ησυχία μου και θα επανέλθω.

Με τα BIOS της συγκεκριμένης μητρικής διάβασα από αρκετούς στο Reddit ότι είχανε θέματα με τα τελευταία οπότε έκατσα σε αυτό προς το παρόν αλλιώς θα είχα βάλει το τελευταίο. Τα έβαλα από το F4 μέχρι το F9 όλα ένα-ένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Με τα BIOS της συγκεκριμένης μητρικής διάβασα από αρκετούς στο Reddit ότι είχανε θέματα με τα τελευταία οπότε έκατσα σε αυτό προς το παρόν αλλιώς θα είχα βάλει το τελευταίο. Τα έβαλα από το F4 μέχρι το F9 όλα ένα-ένα.

Το reddit ρε συ είναι σα να διαβάζεις reviews στο skroutz.

ΟΚ μπορεί να πετύχεις κάποιον που να έχει μια ιδέα, αλλά η πιθανότητα είναι κοντά στο 0.

Δε ξέρω για το mobo σου αλλά νομίζω άδικα αγχώνεσαι με τα bios, και κάτι να μη κάτσει γυρίζεις στο προηγούμενο.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/07/2024 at 17:24, Xoroxronis said:

Το reddit ρε συ είναι σα να διαβάζεις reviews στο skroutz.

ΟΚ μπορεί να πετύχεις κάποιον που να έχει μια ιδέα, αλλά η πιθανότητα είναι κοντά στο 0.

Δε ξέρω για το mobo σου αλλά νομίζω άδικα αγχώνεσαι με τα bios, και κάτι να μη κάτσει γυρίζεις στο προηγούμενο.
 

Έκανα ένα -40 curve optimiser αλλά το TestMem5 βγάζει σε default ρεύματα (auto) με το XMP profile errors. Να βάλω χειροκίνητα κάποια ρεύματα; Κάτι που μπορώ να αλλάξω πριν δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες;

IMG_0050.jpeg

IMG_0051.jpeg

Και μερικές φωτό ακόμα

IMG_0061.jpeg

IMG_0060.jpeg

Και το SPD info

IMG_0062.jpeg

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PadPoet είπε

Έκανα ένα -40 curve optimiser αλλά το TestMem5 βγάζει σε default ρεύματα (auto) με το XMP profile errors. Να βάλω χειροκίνητα κάποια ρεύματα; Κάτι που μπορώ να αλλάξω πριν δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που μου πρότεινες;

Για την ώρα το cpu stock. Έτσι κι αλλιώς το -40 δεν θα είναι σταθερό.

1.Βάλε ένα fanακι πάνω τους, να δεις αν με χαμηλότερα temps φεύγουν τα errors. Aς πούμε μέχρι 46c.

2.Τα ρεύματα είναι κομπλέ αλλά δοκίμασε vddq και vddio από 1.25 σε 1.30. Αν όχι δοκίμασε να κατεβάσεις το vdd στο 1.25, αφήνοντας vddq και vddio στο 1.25.

3.O imc μπορεί να μη σηκώνει τα 96gb στα 6κ. Δοκίμασε στα 5800 χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο.

Ένα ένα δοκίμαζε με τη σειρά που στα έβαλα.

Βάλε στο tm5 το usmus και κάνε και sfc /scannow αφού έχει ήδη γράψει errors.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Xoroxronis said:

Για την ώρα το cpu stock. Έτσι κι αλλιώς το -40 δεν θα είναι σταθερό.

1.Βάλε ένα fanακι πάνω τους, να δεις αν με χαμηλότερα temps φεύγουν τα errors. Aς πούμε μέχρι 46c.

2.Τα ρεύματα είναι κομπλέ αλλά δοκίμασε vddq και vddio από 1.25 σε 1.30. Αν όχι δοκίμασε να κατεβάσεις το vdd στο 1.25, αφήνοντας vddq και vddio στο 1.25.

3.O imc μπορεί να μη σηκώνει τα 96gb στα 6κ. Δοκίμασε στα 5800 χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο.

Ένα ένα δοκίμαζε με τη σειρά που στα έβαλα.

Βάλε στο tm5 το usmus και κάνε και sfc /scannow αφού έχει ήδη γράψει errors.

 

Οκ θα βάλω το CPU stock και θα τα δοκιμάσω με αυτή τη σειρά. Να φανταστώ όταν λες VDD εννοείς το ρεύμα των μνημών σωστά; Που λέει στο ZenTimings 1.3 που είναι.

Είχα ανοίξει και ένα thread στο Reddit και μου είπε ο Buildzoid ότι καμία φορά βοηθάει να είναι χαμηλά το VDDQ. Ισχύει;

E9BFD37E-C884-435A-963A-4ABA881E890C.jpeg

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Οκ θα βάλω το CPU stock και θα τα δοκιμάσω με αυτή τη σειρά. Να φανταστώ όταν λες VDD εννοείς το ρεύμα των μνημών σωστά; Που λέει στο ZenTimings 1.3 που είναι.

Είχα ανοίξει και ένα thread στο Reddit και μου είπε ο Buildzoid ότι καμία φορά βοηθάει να είναι χαμηλά το VDDQ. Ισχύει;

Ναι σωστά, έτσι και αλλιώς είναι εξωφρενικό το 1.30 για 6κ/cl40. Θα σου ρίξει και λίγο τα temps.

To auto της giga στο vddq είναι λίγο διαφορετικό απ των άλλων κατασκευαστών που είναι συνήθως vdd=vddq.

Δεν υπάρχει όμως σωστό η λάθος, δοκίμασε και ότι λειτουργεί στο setup σου σταθερά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πάντως συνήθως είχα VDDQ .05v κάτω από το VDD όσο έπαιζα στη δικιά μου ΓΙΓΑ.

Υποπτεύομαι πάντως ότι τα 96GB θα ζορίζουν αρκετά τον imc και ο 7700Χ δεν έχει και το καλύτερο binning, οπότε ίσως θέλει κάποια υποχώρηση στη συχνότητα.

Συμφωνώ εννοείται με τις προτάσεις του Χρόνη, απλά θα ξεκινούσα ανάποδα (δλδ από "χαμηλή" συχνότητα κ ανέβασμα, ξεκινώντας από 5600 με 1.25v VDD-VDDQ-VDDIO που είναι αρκετά large σε τάση).

Αλλά SOS το γύρισμα σε optimized default πρώτα (δλδ CPU και μνήμες στοκ) & το scannow, αν έχεις τόσα RAM errors μπορεί να έχεις OS corruption και να ψάχνεσαι μετά με διάφορα "άκυρα" συμπτώματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Zaknafein said:

Κι εγώ πάντως συνήθως είχα VDDQ .05v κάτω από το VDD όσο έπαιζα στη δικιά μου ΓΙΓΑ.

Υποπτεύομαι πάντως ότι τα 96GB θα ζορίζουν αρκετά τον imc και ο 7700Χ δεν έχει και το καλύτερο binning, οπότε ίσως θέλει κάποια υποχώρηση στη συχνότητα.

Συμφωνώ εννοείται με τις προτάσεις του Χρόνη, απλά θα ξεκινούσα ανάποδα (δλδ από "χαμηλή" συχνότητα κ ανέβασμα, ξεκινώντας από 5600 με 1.25v VDD-VDDQ-VDDIO που είναι αρκετά large σε τάση).

Αλλά SOS το γύρισμα σε optimized default πρώτα (δλδ CPU και μνήμες στοκ) & το scannow, αν έχεις τόσα RAM errors μπορεί να έχεις OS corruption και να ψάχνεσαι μετά με διάφορα "άκυρα" συμπτώματα.

Το παράξενο είναι ότι αρχικά δεν είχε καθόλου και άρχισε να τα εμφανίζει όλα μετά. Έχω μια υποψία ότι μπορεί να είναι και η θερμοκρασία. Θα δοκιμάσω να βάλω ένα δυνατό ανεμιστήρι επάνω τους να δω αν θα αλλάξει κάτι αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Log από τις δοκιμές. Στα 6000mhz πάντα με EXPO profile.

1. Αφήσa το CO στο -40. Πρόσθεσα έναν 70άρη ανεμιστήρα στα memory stick (ανεμιστήρας USB Sklavenitis) - Error στο 4:23

2. Αφαιρέθηκε το CO. Ρυθμίσεις όπως στο 1 πιο πάνω. Error στο 3:38.

3. Ίδιο με 2 πιο πάνω αλλά έβαλα το DDR_VDDQ στα 1,240 V στο BIOS. Έγινε error σχεδόν αμέσως.

4. Έβαλα 1.3 DDR_VDDQ στο bios. Error στο 1:40

5. Τα επανέφερα όλα στα auto ρεύματα και έβαλα το VDDIO σε 1,3V. Error στο 8:20

6. Έβαλα το VDDIO σε 1,3 V όπως το 5 παραπάνω και έβαλα το VDDQ σε 1,280 V στο bios. Error στο 4:17.

Εδώ άλλαξα το προφίλ στο TestMem5 σε usmus. Έγινε σφάλμα στις 4:40 με τις ίδιες ρυθμίσεις όπως στο 6. Το SFC /scannow βρήκε κατεστραμμένα αρχεία αλλά δεν ήταν δυνατό να τα επιδιορθωθεί όλα λέει.

Σκέψεις:

  • Μήπως να ορίσω όλα τα ρεύματα να είναι συγκεκριμένες τιμές στο bios;
  • To VSoc μήπως είναι χαμηλό/υψηλό στο auto;
  • Τα stick δεν ξεπεράσανε 45 βαθμούς με τον ανεμιστήρα. Συνήθως 42-44 ήταν.
  • Μήπως φταίει κάποιο BGS ή GDM που είναι enabled?

@Xoroxronis

7 hours ago, Zaknafein said:

Κι εγώ πάντως συνήθως είχα VDDQ .05v κάτω από το VDD όσο έπαιζα στη δικιά μου ΓΙΓΑ.

Υποπτεύομαι πάντως ότι τα 96GB θα ζορίζουν αρκετά τον imc και ο 7700Χ δεν έχει και το καλύτερο binning, οπότε ίσως θέλει κάποια υποχώρηση στη συχνότητα.

Συμφωνώ εννοείται με τις προτάσεις του Χρόνη, απλά θα ξεκινούσα ανάποδα (δλδ από "χαμηλή" συχνότητα κ ανέβασμα, ξεκινώντας από 5600 με 1.25v VDD-VDDQ-VDDIO που είναι αρκετά large σε τάση).

Αλλά SOS το γύρισμα σε optimized default πρώτα (δλδ CPU και μνήμες στοκ) & το scannow, αν έχεις τόσα RAM errors μπορεί να έχεις OS corruption και να ψάχνεσαι μετά με διάφορα "άκυρα" συμπτώματα.

Κοίτα, ξαναγύρισα σε stock το cpu. Δεν έχω curve optimiser απλά έχω ένα custom ECO mode που πραγματικά δεν πιστεύω να επηρεάζει, ίσα-ίσα το αντίθετο. PBO έχω ανοιχτό στο auto όμως, αυτό ξέχασα να το αναφέρω.

Αν δεις παραπάνω το log, δοκίμασα να αλλάξω ένα-ένα τα ρεύματα χωρίς curve optimiser και πάντα μου έκανε error με τις μνήμες να μην ξεπερνάνε 43-45 βαθμούς (είχανε fan). Δεν ξέρω αν ευθύνεται το auto VSoc ή κάτι άλλο...

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...