Προς το περιεχόμενο

AM5 / Ryzen - CPU & RAM OC


godslayerxp
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xoroxronis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για 4k και αυτος που εχεις μια χαρα ειναι

Αυτός θα πάει στο γιο μου για αυτό κάνω upgrade σε cpu, αλλιώς θα έπαιρνα μόνο τη 5080. :)

Οπότε λογικά για 4k ο 9800x3d δεν κάνει καμία διαφορά με τον 9700x; Σωστά;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 709
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όσοι είστε με 7600X/7700X τι FCLK προτείνετε; Έχω δύο μητρικές B650I Aorus Ultra. Στην μια έχω τον 7600X και στην άλλη τον 7700X. Με BIOS F4 (AGESA 1.0.0.5 C), σε ποιό να φλασάρω; Link εδώ: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B650I-AORUS-ULTRA/support#support-dl-bios

Είμαι με -30 σε όλα τα cores και στους δύο. Τόσα έδωσε το Ryzen Master, τόσα έβαλα, φαίνεται να είναι οκ. Μόνο "θέμα" τα κρακαρίσματα στον ήχο σε μια από τις δύο μητρικές επειδή έχω PCIe riser. Αν και είναι 4.0 έπρεπε να το βάλω 3.0 καρφωτά από BIOS για να μην έχω κρακαρίσματα στον ήχο.

Είχα δει ένα overclocking guide του Buildzoid για DDR5 και πρότεινε FCLK 2033mhz τότε - πάει καιρός - γιατί λέει για κάποιο λόγο είχε το καλύτερο performance εκεί με τις μνήμες. Μπορεί με καινούργια AGESA να αλλάξανε τα πράγματα, δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, PadPoet είπε

Όσοι είστε με 7600X/7700X τι FCLK προτείνετε; Έχω δύο μητρικές B650I Aorus Ultra. Στην μια έχω τον 7600X και στην άλλη τον 7700X. Με BIOS F4 (AGESA 1.0.0.5 C), σε ποιό να φλασάρω; Link εδώ: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B650I-AORUS-ULTRA/support#support-dl-bios

Είμαι με -30 σε όλα τα cores και στους δύο. Τόσα έδωσε το Ryzen Master, τόσα έβαλα, φαίνεται να είναι οκ. Μόνο "θέμα" τα κρακαρίσματα στον ήχο σε μια από τις δύο μητρικές επειδή έχω PCIe riser. Αν και είναι 4.0 έπρεπε να το βάλω 3.0 καρφωτά από BIOS για να μην έχω κρακαρίσματα στον ήχο.

Είχα δει ένα overclocking guide του Buildzoid για DDR5 και πρότεινε FCLK 2033mhz τότε - πάει καιρός - γιατί λέει για κάποιο λόγο είχε το καλύτερο performance εκεί με τις μνήμες. Μπορεί με καινούργια AGESA να αλλάξανε τα πράγματα, δεν γνωρίζω.

Βάλε το πιο φρέσκο bios, αυτό που έχεις είναι κοντά 2 ετών.

Αν είσαι με τις μνήμες στα 6000, βάλε 2000 fclk.

Μετά απ αυτές τις 2 αλλαγές ξαναδοκίμασε το riser.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες την αποψη σας θελω. 

Θα φτιαξω στον ανηψιο μου ενα πισι  με 7600x και 4070 super. 

Μητρικη δεν ξερω ακομα αλλα κατι φθηνο σχετικα , ισως του το στησω στο da2 που ειχα και παει χαμενο. 

Για μνημες τι προτεινετε? Λογικα θα το βαλω το χερι μου να τις σφιξω λιγο. Δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα expo και αργο training.

Εχει νοημα να αγοραστει κιτ με expo η εφοσον θα τις σφιξω μπορω να βαλω και κιτ που δεν εχει expo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Παιδες την αποψη σας θελω. 

Θα φτιαξω στον ανηψιο μου ενα πισι  με 7600x και 4070 super. 

Μητρικη δεν ξερω ακομα αλλα κατι φθηνο σχετικα , ισως του το στησω στο da2 που ειχα και παει χαμενο. 

Για μνημες τι προτεινετε? Λογικα θα το βαλω το χερι μου να τις σφιξω λιγο. Δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα expo και αργο training.

Εχει νοημα να αγοραστει κιτ με expo η εφοσον θα τις σφιξω μπορω να βαλω και κιτ που δεν εχει expo?

Αν δεν έχει βγει κανένα νέο rev τον τελευταίο καιρό, πήγαινε στις κλασσικές f5/s5 σε οτιδήποτε 6000/30 έως 6400 και θα είσαι ζουπερ.

ΕΧΡΟ ή ΧΜΡ, δύσκολα θα σου κάνουν ιδιαίτερη διαφορά πια, εκτός κουλής συμβατότητας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Παιδες την αποψη σας θελω. 

Θα φτιαξω στον ανηψιο μου ενα πισι  με 7600x και 4070 super. 

Μητρικη δεν ξερω ακομα αλλα κατι φθηνο σχετικα , ισως του το στησω στο da2 που ειχα και παει χαμενο. 

Για μνημες τι προτεινετε? Λογικα θα το βαλω το χερι μου να τις σφιξω λιγο. Δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα expo και αργο training.

Εχει νοημα να αγοραστει κιτ με expo η εφοσον θα τις σφιξω μπορω να βαλω και κιτ που δεν εχει expo?

expo = Kανένα νόημα, ποτέ δλδ δεν είχε νόημα το expo όχι τώρα.

Πάρτε ένα κιτακι 7200. Ψάξου λίγο με τιμές, ειδικά έξω 120-140 κάπου εκεί νομίζω έχουν.

Είναι πασπαρτού θα το κάνεις ότι θες, gear1 gear2 ότι θες. Και θα είναι και χρήσιμο γενικά νομίζω.

Με training εγώ δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

Διαβάζω κάτι κουλά εδώ απ τα δικά μας τα παιδιά για 1 min σε 2x16, εγώ έχω 30sec. Φαντάζομαι είναι και θέμα μητρικής.

Εννοείται ότι dual ranks 64gb 96gb κάνουν διπλάσιο και χρόνο αλλά εσένα δε σε αφόρα αυτό. 

Πάντα με τη λογική ότι θα έχεις απενεργοποιημένα όλα τα fast κτλ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Θα χτυπησω κανενα 7200 αν ειναι ετσι  να υπαρχει και για μετα ,θενκς παιδια 

χτυπα τις patriot 7200 που εχω εγω ..τιμιες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αλλη μια ερωτηση ,οι am4 ψυκτρες μπαινουν σε am5 μητρικες?

Δυστυχώς ναι. Για αυτό και τραβάμε αυτά που τραβάμε από θερμοκρασίες.

Εκτός από μία περίπτωση Important info about using AM4 blocks and coolers on AM5 : r/watercooling (reddit.com)

1) If your AM4 cooler attaches with simple clips on either side of the socket, it's 100% compatible. You're good.

 

2) If it uses the stock plastic AM4 backplate, it's also probably fine. Those use UNC #6-32 screw holes, too.

3) If your AM4 cooler needed a custom backplate with metric screw sizes, you have a problem. It'll likely still work, but it's going to need new screws and probably custom ones

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...