Προς το περιεχόμενο

Λανσάρισμα για τη σειρά Xiaomi 13 με νέο σχεδιασμό και Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, kaliakman είπε

Για παράδειγμα τα  bubbles σου δουλεύουν κανονικά; Είναι στρογγυλά και ανοίγουν πάντα κανονικά; Αυτό για το dns το είχα σίγουρα σε poco f2 pro που είχε πάρει αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον Android 11.
Κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα. Αραιά και που (ας πουμε ένα 20%) τα ακουστικά απλά δεν συνδέοταν αυτόματα (δοκιμασμένο με xiaomi airdots και samsung pro 2)
Πήγα σε samsung και κατάλαβα τι σημαίνει χρήσιμα features αν και κάποια πράγματα ομολογώ πως τα είχα συνηθίσει στο miui ( πχ η ώρα στο notification drawer  ανοίγει το ρολόι, ακόμα το πατάω καταλάθος...)

Ας ξεκινησουμε πως εχω Miui 13 με Android 11.

Τα bubbles οσες φορες τα ειχα χρησιμοποιησει ,δεν ειχα παρατηρησει κατι. Ομολογω οτι συνηθως τα εχω απενεργοποιημενα.

Αυτο για το DNS μου ειχε τυχει μονο σε Redmi Note 3 παντως και οντως χρειαστηκε να το κανω μεσα απο εφαρμογη. Σε ολα τα νεοτερα κινητα που εχω χρησιμοποιησει ,το ειχε στο μενου. Και το εβλεπα γιατι απο τα πρωτα πραγματα που εκανα ηταν να περναω το dns του adblock.

Με ακουστικα παλι δεν εχω θεματα. Χρησιμοποιω ασυρματα (Creative Outlier Air V2) στο γυμναστηριο και ποτε δεν ετυχε να μη συνδεονται μονα τους με το που τα βγαζω απο τη θηκη τους. Και κατι Awei που εχω, παλι δε μου ειχε θεματα.

Βεβαια οντας διαφορετικες συσκευες ,δε σημαινει πως επειδη δε το εχω εγω το θεμα ,δε θα το εχεις και εσυ. Για αυτο λεω πως το να αφοριζεις ενα UI με βαση 1 η 2 συσκευες δεν ειναι και ορθο. Καμια φορα αναλογα το κατασκευαστη των sub parts ,δε παιρνουν και ανανεωμενους drivers πχ και να δημιουργουνται θεματα απο κει.

Προσωπικα συνηθως Xiaomi παιρνω και προτεινω. Τα Samsung δε λεω καλα, αλλα πληρωνεις πολυ το ονομα. Αν και η xiaomi εχει καβαλησει το καλαμι επισης και εχει ανεβασει πολυ τιμες τα τελευταια χρονια. Αλλα στα μικρομεσαια της μοντελα βρισκεις καποια πολυ τιμια μοντελα. Πχ πηρα Redmi Note 11 στη μητερα μου και ειναι φοβερο κινητο για τα 130Ε που βγηκε.

Καλα 700Ε και εγω δε θα εδινα για Xiaomi. Αν και γενικα δε δινω τοσα για κινητο. Πανω απο 300Ε τα θεωρω χαμενα χρηματα για κατι που μπορει να καταστραφει/χαθει τοσο ευκολα. Ασε που προσωπικα καλυπτομαι και μια χαρα με τις δυνατοτες των φθηνοτερων.

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ο λογος; Το χρησιμοποιω σχεδον 7 χρονια και δεν εχω παραπονο.

Καλυτερο απο αλλα IU που εχω δοκιμασει και παιρνει και δυνατοτητες android πιο νωρις απο οταν τις παρουσιαζει η google.

Ο λόγος είναι ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι τεχνοφοβικοί και θέλουν like στο σχόλιό τους. Τύπου "Haha xiaomi poopoo" ή "Haha apple bad" . Εγώ πάντως έχω ένα Xiaomi Mi 10T και παράπονα από το λειτουργικό έχω ελάχιστα.

48 λεπτά πριν, spectaculator είπε

... Τώρα μετράμε την ταχύτητα και σε watt! Αυτό θα πει εξέλιξη! 😆

1 Watt = 1 Joule / second

Ισχύς = Τάση *  Ένταση

 

Άρα ναι, πρακτικά charging speed μετράς. Δεν έχει σχέση με την ταχύτητα ενός αντικειμένου.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grasterix1 είπε

Θα ήθελα παρά πολύ να μάθω τόσα χρόνια στα κινητά τηλέφωνα Ο σχεδιαστής είναι μόνο ένας ;;;

οχι , αλλα το εργοστασιο ειναι ενα , και φτιαχνει και iphone και οτιδηποτε κινεζικο , οποτε καταλαβαινεις...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

...

1 Watt = 1 Joule / second

Ισχύς = Τάση *  Ένταση

Άρα ναι, πρακτικά charging speed μετράς. Δεν έχει σχέση με την ταχύτητα ενός αντικειμένου.

Τι είπε ο άνθρωπος...! Σκίζω τα πτυχία μου εδώ και τώρα!

Την ταχύτητα φόρτισης την μετράς σε mAh/minute κι όχι σε watt!

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kaliakman είπε

- Οπότε του έρθει ξεχνάει κάποιο setting και πρέπει manually να μπεις να κάνεις disable/enable. 
- Κάνεις update και φοβάσαι τι σου επιφυλάσσει το μέλλον.
- Bubbles: Τετράγωνα στο  messenger που πολλές φορές απλά δεν δουλεύουν άμα τα πατήσεις
- Password manager: Ενώ έχω βάλει ότι χρειάζεται (stay open, lock etc) ο password manager 80% δεν εμφανιζόταν και έπρεπε να τον ανοίξω χειροκίνητα.
- Η αλλαγή dns που κανονικά είναι στις ρυθμίσεις WiFi δεν υπάρχει και πρέπει να κατεβάσεις τρίτη εφαρμογή για να ανοίξεις  "κρυφό" μενού.

Να συνεχίσω; Δεν κράζω χωρίς να έχω λόγους.

Χρήστης MIUI από έκδοση 9 στα MIX και τώρα Poco F3 από όταν βγήκε.

Δεν έχω δει ποτέ κανένα θέμα από όσα αναφέρεις στις συγκεκριμένες συσκευές. Δεν μου φαίνεται περίεργο να υπήρχαν σε άλλες όμως.

Γενικά θα ξανάπερνα xiaomi κινητό και μάλλον το 13 όταν έρθει.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Τι είπε ο άνθρωπος...! Σκίζω τα πτυχία μου εδώ και τώρα!

Την ταχύτητα φόρτισης την μετράς σε mAh/minute κι όχι σε watt!

Σκίστα να κάνουμε πάρτυ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

κρατησε το μικρο μεγεθος!

Πώς είπατε; 6,36" και 6,73"...Εννοείς ότι τουλάχιστον έχει μεγάλο και λιγότερο μεγάλο; Όπως όμως και όλες οι εταιρείες πλέον.

Προσωπικά πάνω από 6" τα βάζω όλα στην κατηγορία παντόφλα/surfboard.

Γενικότερα επειδή με έχουν κουράσει οι δοκιμές με Xiaomi, Oppo, Huawei, LG κ.α. έχω καταλήξει να αγοράζω μόνο Pixel και iPhone. Και αυτά παλαιότερων ετών.  Δεν δίνω πάνω από €400 max για κινητό.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Comic maniak είπε

Ο λόγος είναι ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι τεχνοφοβικοί και θέλουν like στο σχόλιό τους. Τύπου "Haha xiaomi poopoo" ή "Haha apple bad" . 

Α γεια σου. Τα ίδια θα λέγανε σε κάθε περίπτωση και για κάθε τηλέφωνο/εταιρία.. Κουράζουν υπερβολικά όμως, ιδιαιτερα όταν τα σχόλια τους αποκτούν μια ...'αντικειμενική' χροιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, whoever81 είπε

Πώς είπατε; 6,36" και 6,73"...Εννοείς ότι τουλάχιστον έχει μεγάλο και λιγότερο μεγάλο; Όπως όμως και όλες οι εταιρείες πλέον.

Προσωπικά πάνω από 6" τα βάζω όλα στην κατηγορία παντόφλα/surfboard.

Γενικότερα επειδή με έχουν κουράσει οι δοκιμές με διάφορες μάρκες έχω καταλήξει να αγοράζω μόνο Pixel και iPhone. 

Dimensions 152.7 x 69.9 x 8.2 mm  152.8 x 71.5 x 8.0 mm or 8.1 mm

αριστερα το 12αρι, δεξια το 13.

ειναι μικρο αρκετα, πολυ ευκολο με το ενα χερι. δεν νομιζω οτι θες μικροτερο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να εχει εχει MIUI και ειναι αθλιο στα bugs πρωην κατοχος Mi 10, redmi note 7,8 ενημερωσεις ειναι ζητημα εαν πηρα 3 μεσα στον χρονο. 

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vice είπε

θα έλεγα "το iphone των φτωχών" αλλά περιμένω να ακούσω τιμή πρώτα μήπως και καταλήξει το  apple iphone να είναι των πραγματικά φτωχών

Αν δεις την τιμη του Xiaomi 12 pro, και συνυπολογισεις ότι η Apple έχει μακράν καλύτερο επεξεργαστή, τότε θα δεις ότι δεν είναι των φτωχών.

επισης δε ξέρω αν ισχύει ακόμα, αλλα παλιά έπαιζε κανονικά διαφημίσεις μέσα στο κινητό σου σε folder με προτεινόμενα και με εικονίδια στον browser σου.

οποτε και δεν βγαίνει αρκετά φτηνότερο, και σου πετάει και διαφημίσεις…. 

2 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Πρώην φαν xiaomi και εδώ. Δεν δίνεις τοσα λεφτά για xiaomi. Για τους λόγους που ξέρουμε όλοι. 

Είπα πιο πάνω κάποιους. Αν θες συμπλήρωσε κακό δεν κάνει.

2 ώρες πριν, stelioz78 είπε

οχι , αλλα το εργοστασιο ειναι ενα , και φτιαχνει και iphone και οτιδηποτε κινεζικο , οποτε καταλαβαινεις...

Δεν είναι μόνο ένα με συγχωρείς. Οι συναρμολογήσεις γίνονται άλλου.

52 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Πώς είπατε; 6,36" και 6,73"...Εννοείς ότι τουλάχιστον έχει μεγάλο και λιγότερο μεγάλο; Όπως όμως και όλες οι εταιρείες πλέον.

Προσωπικά πάνω από 6" τα βάζω όλα στην κατηγορία παντόφλα/surfboard.

Γενικότερα επειδή με έχουν κουράσει οι δοκιμές με Xiaomi, Oppo, Huawei, LG κ.α. έχω καταλήξει να αγοράζω μόνο Pixel και iPhone. Και αυτά παλαιότερων ετών.  Δεν δίνω πάνω από €400 max για κινητό.

Pixel είχε θέμα με το 5g στην Ελλάδα.

επισης ακόμα και της apple μεγάλωσαν πλέον.

καθε πότε αγοράζεις; Εγώ αγόραζα κάθε 1-1.5  χρόνο όποτε κατέληξα και πήρα iPhone που το κράτησα 3.5. Το ίδιο μου βγήκε τελικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...