Προς το περιεχόμενο

Λανσάρισμα για τη σειρά Xiaomi 13 με νέο σχεδιασμό και Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Xiaomi κλείνει τη χρονιά παρουσιάζοντας την επόμενη της ναυαρχίδα στα smartphones, τη σειρά Xiaomi 13 η οποία παραδοσιακά θα κυκλοφορήσει στην Κίνα ενώ στα μέρη της θα πρέπει να την περιμένουμε μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2023.

Η σειρά Xiaomi 13 αποτελείται από 2 μοντέλα, το ομώνυμο και την Pro έκδοσή του, με την κινεζική εταιρεία να δίνει έμφαση στην εμφάνιση, στην ποιότητα κατασκευής και φυσικά στα κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά προκειμένου να αποτελέσει μια δυνατή επιλογή για την ανώτατη κατηγορία τιμής.

Εκτός από το συνηθισμένο γυαλί και μέταλλο, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δουν μια διαφορετική επιφάνεια στο πίσω μέρος με την ονομασία "SKIN" η οποία είναι κατασκευασμένη με μικρο-κεραμικά που δίνουν σύμφωνα με την εταιρεία μια απαλή αίσθηση κατά το κράτημα. Παράλληλα η πίσω επιφάνεια εξασφαλίζει ότι δεν θα γρατζουνιστεί ή θα αποχρωματιστεί με την πάροδο του χρόνου. 

Τα Xiaomi 13 και Xiaomi 13 Pro διαθέτουν αδιαβροχοποίηση με βάση το πρότυπο IP68 ενώ και τα δύο μοντέλα ενσωματώνουν το Snapdragon 8 Gen 2 της Qualcomm με LPDDR5X RAM και UFS4.0 αποθηκευτικό χώρο για μεγαλύτερες ταχύτητες. Και τα δύο τηλέφωνα λαμβάνουν τις ίδιες εκδόσεις: 8/128, 8/256, 12/256 και 12/512. Το Xiaomi 13 αποτελεί το  “μικρότερο μοντέλο» από τα δύο με οθόνη OLED 6,36", ανάλυση Full HD αλλά και ρυθμό ανανέωσης έως 120Hz. Το 13 Pro ανεβαίνει στην 1440p ανάλυση με διαστάσεις οθόνης 6,73".

image.png.0cbc4cab746516cf1be86e276982317f.png

Μετά από τη συνεργασία με τη Samsung για τους αισθητήρες κάμερας στην προηγούμενη γενιά, η Xiaomi επιστρέφει στη Sony με τη σειρά 13. Ο IMX800 1/1,49" αισθητήρας  που είδαμε στο Honor 70 είναι ο επικεφαλής του «απλού» Xiaomi 13 με ανάλυση 50MP και δυνατότητα εγγραφής βίντεο στην 8K ανάλυση και με 24fps. Ο IMX989 1" που είδαμε στο Xiaomi 12S Ultra αυτό το καλοκαίρι αναβαθμίζεται και μεταφέρεται στο Xiaomi 13 Pro με καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό, επιτυγχάνοντας παρόμοια αποτελέσματα, με την ευαισθησία του αισθητήρα να έχει αυξηθεί κατά 72%. Το Pro μοντέλο διαθέτει και αυτό τηλεφακό 50MP αλλά και υπερευρυγώνιο αισθητήρα με την ίδια ανάλυση. Το Xiaomi 13 διαθέτει τηλεφακό στα 10MP και υπερευρυγώνιο αισθητήρα στα 12MP. Οι κύριοι αισθητήρες διαθέτουν βελτιωμένο HyperOIS, ενώ οι τηλεφακοί διαθέτουν την τυπική οπτική σταθεροποίηση. Τέλος και τα δύο μοντέλα διαθέτουν selfie κάμερα στα 32MP.

Το marketing γύρω από τις φωτογραφικές δυνατότητες των δύο μοντέλων επικεντρώνεται γύρω από τη λήψη φωτογραφιών σε συγκεκριμένες εστιακές αποστάσεις, ειδικά στην προώθηση του φίλτρου Professional Master Lens της Leica που μεταφέρει την προσομοίωση της κλασικής εμφάνισης στα 35mm, 50mm, 75mm και 90mm. Δεν είναι πάντως σαφές αν η εμπλοκή της Leica περιορίζεται στο συγκεκριμένο κομμάτι ή έχει μεγαλύτερη παρουσία στο φωτογραφικό σύστημα και των δύο μοντέλων.

image.png.ded08bb4d7f0b0a9d7b4e78078d4996f.png

Με ένα συμβατό καλώδιο, η φόρτιση Xiaomi Surge μπορεί να ολοκληρώσει την όλη διαδικασία της μπαταρίας (4.500mAh) του Xiaomi 13 με ταχύτητα έως και 67W, ενώ η μπαταρία 4.820mAh του Xiaomi 13 Pro μπορεί να φορτιστεί με ταχύτητα έως και 120W. Τα δύο smartphones υποστηρίζουν ακόμα  το πρότυπο ασύρματης φόρτισης της Xiaomi στα 50W καθώς και του Qi προτύπου στα 10W.

Ανεξάρτητα από τον τρόπο φόρτισης των δύο μοντέλων, η Xiaomi καυχιέται ότι η αυτονομία διαρκεί περισσότερο από κάθε άλλη premium συσκευή της μέχρι σήμερα με καλύτερο σύστημα ψύξης και αποδοτική χρήση ενέργειας. Το MIUI 14 (πιθανώς βασισμένο στο Android 13) υποτίθεται ότι θα παίξει μεγάλο ρόλο με το firmware να συρρικνώνεται σε μέγεθος και να επικεντρώνεται στη μείωση των app processes.

Το Xiaomi 13 ξεκινά από τα 3.999 ¥ (~575 δολάρια), ενώ το Xiaomi 13 Pro ξεκινά από τα 4.999 ¥ (~720 δολάρια) και φτάνει μέχρι τα 6.299 ¥ (~905 δολάρια), και είναι οι υψηλότερες που έχουν ανακοινωθεί από την εταιρεία για τη συγκεκριμένη σειρά. Θα είναι διαθέσιμα σε Μαύρο και Λευκό καθώς και στα παστέλ χρώματα Wilderness Green και Mountain Blue. Οι πωλήσεις ξεκινούν στην ηπειρωτική Κίνα την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου και ίσως μάθουμε περισσότερα για το ευρωπαϊκό τους ντεμπούτο, το Φεβρουάριο στη MWC.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Θα το ξαναπώ και ας κουράζω:

Με MIUI δεν πας πουθενά. (Πρώην χρήστης MIUI για ~5 χρόνια και νυν....support για οικογένεια.)

Ο λογος; Το χρησιμοποιω σχεδον 7 χρονια και δεν εχω παραπονο.

Καλυτερο απο αλλα IU που εχω δοκιμασει και παιρνει και δυνατοτητες android πιο νωρις απο οταν τις παρουσιαζει η google.

  • Like 18
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα "το iphone των φτωχών" αλλά περιμένω να ακούσω τιμή πρώτα μήπως και καταλήξει το  apple iphone να είναι των πραγματικά φτωχών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που πήγα σε Honor είδα ότι πολλά features που είχε το MIUI δεν υπήρχαν στην αντίστοιχη χρονικά έκδοση του EMUI. Κάποια μπήκαν πολύ αργότερα, κάποια δεν υπάρχουν ακόμα και σήμερα. Δε μου έρχεται ούτε ένα feature που να έχει το EMUI και να μην είχε το MIUI.

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ο λογος; Το χρησιμοποιω σχεδον 7 χρονια και δεν εχω παραπονο.

Καλυτερο απο αλλα IU που εχω δοκιμασει και παιρνει και δυνατοτητες android πιο νωρις απο οταν τις παρουσιαζει η google.

- Οπότε του έρθει ξεχνάει κάποιο setting και πρέπει manually να μπεις να κάνεις disable/enable. 
- Κάνεις update και φοβάσαι τι σου επιφυλάσσει το μέλλον.
- Bubbles: Τετράγωνα στο  messenger που πολλές φορές απλά δεν δουλεύουν άμα τα πατήσεις
- Password manager: Ενώ έχω βάλει ότι χρειάζεται (stay open, lock etc) ο password manager 80% δεν εμφανιζόταν και έπρεπε να τον ανοίξω χειροκίνητα.
- Η αλλαγή dns που κανονικά είναι στις ρυθμίσεις WiFi δεν υπάρχει και πρέπει να κατεβάσεις τρίτη εφαρμογή για να ανοίξεις  "κρυφό" μενού.

Να συνεχίσω; Δεν κράζω χωρίς να έχω λόγους.

  • Like 12
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaliakman είπε

- Οπότε του έρθει ξεχνάει κάποιο setting και πρέπει manually να μπεις να κάνεις disable/enable. 
- Κάνεις update και φοβάσαι τι σου επιφυλάσσει το μέλλον.
- Bubbles: Τετράγωνα στο  messenger που πολλές φορές απλά δεν δουλεύουν άμα τα πατήσεις
- Password manager: Ενώ έχω βάλει ότι χρειάζεται (stay open, lock etc) ο password manager 80% δεν εμφανιζόταν και έπρεπε να τον ανοίξω χειροκίνητα.
- Η αλλαγή dns που κανονικά είναι στις ρυθμίσεις WiFi δεν υπάρχει και πρέπει να κατεβάσεις τρίτη εφαρμογή για να ανοίξεις  "κρυφό" μενού.

Να συνεχίσω; Δεν κράζω χωρίς να έχω λόγους.

Δεν εχω κανενα απο αυτα τα θεματα και ποτε δεν ειχα σε οσες συσκευες εχω διαχειριστει η περασει απο τα χερια μου.

Αλλαγη dns επισης μια χαρα εχω . Μηπως εχεις παλια εκδοση Android/Miui που οντως ηταν κρυμμενο;

Παντως και αυτα που αναφερεις, δε τα βρισκω σοβαρα ψεγαδια για να αποκλειεις ενα UI. Ασε που και των αλλων δεν ειναι καλυτερα.

Το μονο bug που εχω και δε το εχουν λυσει, ειναι οτι βγαινει απο τη σιγαση καμια φορα(σπανια) οταν κανεις κληση.

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν εχω κανενα απο αυτα τα θεματα και ποτε δεν ειχα σε οσες συσκευες εχω διαχειριστει η περασει απο τα χερια μου.

Αλλαγη dns επισης μια χαρα εχω . Μηπως εχεις παλια εκδοση Android/Miui που οντως ηταν κρυμμενο;

Παντως και αυτα που αναφερεις, δε τα βρισκω σοβαρα ψεγαδια για να αποκλειεις ενα UI. Ασε που και των αλλων δεν ειναι καλυτερα.

Το μονο bug που εχω και δε το εχουν λυσει, ειναι οτι βγαινει απο τη σιγαση καμια φορα(σπανια) οταν κανεις κληση.

Για παράδειγμα τα  bubbles σου δουλεύουν κανονικά; Είναι στρογγυλά και ανοίγουν πάντα κανονικά; Αυτό για το dns το είχα σίγουρα σε poco f2 pro που είχε πάρει αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον Android 11.
Κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα. Αραιά και που (ας πουμε ένα 20%) τα ακουστικά απλά δεν συνδέοταν αυτόματα (δοκιμασμένο με xiaomi airdots και samsung pro 2)
Επίσης αυτό που είπες για κλήση: (Πάλι σπάνια) Άμα έβλεπα κάποιο βίντεο και μίλαγα στο τηλέφωνο μετά τα πάθαινε όλα και ο ήχος εβγαίνε από το ακουστικό και όχι το ηχείο, έφτιαχνε με εκκαθάριση όλων των running apps.
Πήγα σε samsung και κατάλαβα τι σημαίνει χρήσιμα features αν και κάποια πράγματα ομολογώ πως τα είχα συνηθίσει στο miui ( πχ η ώρα στο notification drawer  ανοίγει το ρολόι, ακόμα το πατάω καταλάθος...)


Και για να μην παρεξηγηθώ, ναι αν κάποιος έχει budget 200 ευρώ Xiaomi θα προτείνω αλλά όταν ζητάς 700-800+ όχι δεν μπορώ να τα παραλείψω.

Επεξ/σία από kaliakman
  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...