Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για φακούς


Agmourk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν φακό στο εύρος του 17-70 και f2.8. Έχω βρεί μέχρι στιγμής (σε ψιλοκαλή κατάσταση) τους παρακάτω: 

Sigma 18-50mm f2.8 EX DC Macro – Kamerastore

Tamron 17-50mm f2.8 AF XR Di II LD Aspherical [IF] SP – Kamerastore

Tamron 17-50mm f2.8 SP Di II VC – Kamerastore

Used Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM - Canon EF-S Fit | MPB

Μέχρι 300€ μπορώ να δώσω. 

Αν μπορεί να μου πεί κανένας καμμιά γνώμη (όσον αφορά γρατσουνιές ή υγρασία μέσα στον φακό - είδα το γράφανε σε κάποιους), θα το εκτιμούσα. Και φυσικά εάν έχετε καμμία διαφορετική πρόταση. Τον θέλω για να τον κουμπώσω πάνω στην κάμερα και να μην το βγάζω παρά μόνο για κάτι εξειδικευμένο (πχ. telephoto ή compact που έχω τον 24 f2.8 ef-s). 

Έχω ήδη τον 18-55 ef-s αλλά θέλω κάτι καλύτερο, πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να έχει και οπτική σταθεροποίηση ο φακός. Έχω τον sigma 17-50 os 2.8 σταθερό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ιδίως στις νυχτερινές λήψεις αν τον βρεις μεταχειρισμένο είναι μια καλή επιλογή γιατί μετά πας σε πολύ ακριβές επιλογές. Αλλά και οι tamron είναι πολύ ποιοτική φακοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, hunter2000 said:

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να έχει και οπτική σταθεροποίηση ο φακός. Έχω τον sigma 17-50 os 2.8 σταθερό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ιδίως στις νυχτερινές λήψεις αν τον βρεις μεταχειρισμένο είναι μια καλή επιλογή γιατί μετά πας σε πολύ ακριβές επιλογές. Αλλά και οι tamron είναι πολύ ποιοτική φακοί.

Καλησπέρα. 

Τελικά αυτόν επέλεξα.. τον sigma 17-50 f2.8 os hsm

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Agmourk είπε

Καλησπέρα. 

Τελικά αυτόν επέλεξα.. τον sigma 17-50 f2.8 os hsm

Καλησπέρα, πολύ καλή επιλογή. Τον έχω και εγώ με μια Nikon d7200 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλές λήψεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...