Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης φωτογραφικής μηχανης


tselotrelo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Σε μεταχειρισμένο υλικό φυσικά υπάρχουν επιλογες . Σήμερα βρήκα αγγελία , όχι εδώ μέσα , μιάς Olympus e - pl7 , μαζί με φακό 14 - 42 , σχεδόν καινούργια , για 150 ευρώ !

 

https://www.public.gr/product/fotografia/mirrorless-cameras/dc-slr-olympus-e-pl7-black/1118073

Γτ όμως λες αυτην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, babisskg είπε

ε μεταχειρισμένο υλικό φυσικά υπάρχουν επιλογες . Σήμερα βρήκα αγγελία , όχι εδώ μέσα , μιάς Olympus e - pl7 , μαζί με φακό 14 - 42 , σχεδόν καινούργια , για 150 ευρώ !

Δε βλέπω πως η συγκεκριμένη μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα έναν μαθητευόμενο σε σχέση με μία οποιαδήποτε DSLR. Την PEN την παίρνεις μόνο αν θες σώνει και ντε αυτή για κάποιο λόγο (π.χ. σ' αρέσει εμφανησιακά). Αλλά κατά τ' άλλα, όχι...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δε βλέπω πως η συγκεκριμένη μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα έναν μαθητευόμενο σε σχέση με μία οποιαδήποτε DSLR. Την PEN την παίρνεις μόνο αν θες σώνει και ντε αυτή για κάποιο λόγο (π.χ. σ' αρέσει εμφανησιακά). Αλλά κατά τ' άλλα, όχι...

 

Για έναν μαθητευόμενο που ξεκινάει σήμερα, ίσως μια mirrorless (όχι απαραίτητα η Pen) είναι καλύτερη επιλογή απο μια DSLR, δεδομένου πως η παραγωγή των συστημάτων με καθρέφτη έχει πρακτικά μείνει στάσιμη και είναι θέμα χρόνου να τα παρατήσουν οι εταιρίες.

Δεν λέω πως αυτό είναι σωστό, ή καλό, ή έχει λογική, αλλά είναι η σημερινή πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Για έναν μαθητευόμενο που ξεκινάει σήμερα, ίσως μια mirrorless (όχι απαραίτητα η Pen) είναι καλύτερη επιλογή απο μια DSLR, δεδομένου πως η παραγωγή των συστημάτων με καθρέφτη έχει πρακτικά μείνει στάσιμη και είναι θέμα χρόνου να τα παρατήσουν οι εταιρίες.

Δεν λέω πως αυτό είναι σωστό, ή καλό, ή έχει λογική, αλλά είναι η σημερινή πραγματικότητα.

Σ' αυτό δε διαφωνώ καθόλου. Στην PEN διαφωνώ. 

Αναφέρω DSLR γιατί τις βρίσκεις πιο εύκολα σε αγγελίες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δε βλέπω πως η συγκεκριμένη μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα έναν μαθητευόμενο σε σχέση με μία οποιαδήποτε DSLR. Την PEN την παίρνεις μόνο αν θες σώνει και ντε αυτή για κάποιο λόγο (π.χ. σ' αρέσει εμφανησιακά). Αλλά κατά τ' άλλα, όχι...

 

  Το ανέφερα μόνο για το περιορισμένο μπάτζετ και τίποτε άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγω που κατα βάση μονο χωρις καθρεφτη χρησιμοποιώ, μια νικον d3300 που επεσε στα χερια μου στη βολτα του σαββατου ,πολύ ελαφρυα,βολική στο χέρι ,πολυ γρηγορη.

Δεν εχει αξιοποιήσιμο Lifeview και ειναι ολη ουσια νομίζω .

Αν σε ενδιαφέρει η φωτογραφία οι dslr δεν εχουν κατι να ζηλέψουν απο τις Mirrorless ,το αντιθετο θα έλεγα :-)

Σε οτι αφορα το φίλο ,αν αγαπητε δεν εχεις καμμια σχεση με τη φωτογραφία ,καλυτερα να μην ανακατευτεις με την αγορά.

Το μπελά σου θα βρεις και γκρινια χωρις λόγο.

Η γυναικα μου που ειχε μια αρχαια κανον με καθρεφτη και της εδωσα τη προηγουμενη slt a33 που χρησιμοποιουσα ,σε ολα ανωτερη απ αυτη που ειχε,περασαν 6-7 μηνες για να τη πιασει στα χερια της και η γκρινια και τα παραπονα πηγαν συννεφο.

Τι βολευει καποιον αλλον δεν ειναι δική σου απόφαση οσο καλοπροαίρετος και να εισαι ,εγω αυτο εμαθα :-)

Παρε ενα τρίποδο οπως εγραψε ο φιλος πιο πάνω ,ουδετερο δωρο και σίγουρα απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο έχετε δίκιο έχετε δίκιο ...τρεις φορές για να το εμπεδωσω και θα επανέλθω ίσως κάποια άλλη στιγμή που θα το συζητήσουμε και μαζί σας ευχαριστώ και συγνώμη για τον επιπλέον χρόνο που σαςσπαταλησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2022 στις 9:16 ΜΜ, tselotrelo είπε

Στον προϋπολογισμό που ήδη θα βάλω είναι αρκετά παραπάνω τα χρήματα βλέπω πως έχω πολυ περιορισμένες επιλογές.. βασικά σε καινουργιες δεν έχω καν γτ σε 300-350€ δε νομίζω να πάω σε καμία καινουργια .. οπότε αφού που βλέπω και σκέφτομαι είναι σε μεταχειρισμένη ίσως,( άμα αξίζει) να ρωτήσω τα παιδιά από το φόρουμ τι επιλογές υπάρχουν περίπου σε 300-350€ αξίζουν mirrorless σε αυτά τα χρήματα ώστε να αξίζει να το συζητήσω σε σχέση με dslr?

Πιστεύω μετά φακούς παίρνει άμα θελει

Τι θα μου προτείνατε μέχρι 350€ ? 

Έχεις πάρα πολλές επιλογές με αυτό το ποσό, προσωπικά μπορώ να σου πω για τις Nikon επειδή τις δουλεύω. D5300, D5200, D3500, D3400, D3300 με τους φακούς 18-55VR, 18-105VR, 18-140VR. Κάποιος άλλος που γνωρίζει από Canon ή Sony μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα για αυτές.

 

Επεξ/σία από Liosp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Liosp είπε

Έχεις πάρα πολλές επιλογές με αυτό το ποσό, προσωπικά μπορώ να σου πω για τις Nikon επειδή τις δουλεύω. D5300, D5200, D3500, D3400, D3300 με τους φακούς 18-55VR, 18-105VR, 18-140VR. Κάποιος άλλος που γνωρίζει από Canon ή Sony μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα για αυτές.

 

Ευχαριστώ πολύ αλλά κάποια άλλη στιγμή θα το συζητήσουμε με τη σχέση μου και αφού κατασταλάξει και ξέρει τι ακριβώς θέλει θα σας πω να μου πείτε ποια θα είναι τότε η καλύτερη επιλογή 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2022 στις 12:18 ΠΜ, tselotrelo είπε

Συγνώμη...αυτή τώρα έχει 89€ σε προσφορά μαζι με το φακό που βλέπω; 

Με μπερδεύει μόνο που στα χαρακτηριστικά της αναφέρει compact /8mp ενώ υποτίθεται ότι στα χαρακτηριστικά της μηχανής η epl7 έχει 16 κανονικά και δέχεται κι άλλους φακους.  Επίσης αναφέρει τον φακό ως 14-41mm ενώ είναι 14-42 κανονικά όπως άλλωστε και στη φωτογραφία του προϊόντος.

Αν δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος και είναι όντως το συγκεκριμένο μοντέλο,  σε αυτή την τιμή τότε δεν βλέπω γιατί να μην αγοράσει καπιοος κάτι τέτοιο ως πρώτη φωτογραφική, έστω και μόνο για να μάθει τα βασικά της φωτογραφίας ως προς την έκθεση μιας που έχει M/Av mode.  Σίγουρα από το μέσο κινητό θα βγάζει απείρως καλύτερες φωτογραφίες συν ότι υπάρχει και ο ζουμ φακός.

Και αν πας μετά για κάτι καλύτερο απλά την κρατάς αυτή σαν δεύτερη την έχεις μέσα σε μία τσάντα για μηχανή θα την έχεις πάντα μαζί... ή δίνεις δώρο στο ανιψάκι σου 😎

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakis444 είπε

Συγνώμη...αυτή τώρα έχει 89€ σε προσφορά μαζι με το φακό που βλέπω; 

Με μπερδεύει μόνο που στα χαρακτηριστικά της αναφέρει 8mp ενώ υποτίθεται ότι στα χαρακτηριστικά της μηχανής η epl7 έχει 16 κανονικά. 

Αν δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος και είναι όντως το συγκεκριμένο μοντέλο,  σε αυτή την τιμή τότε δεν βλέπω γιατί να μην αγοράσει καπιοος κάτι τέτοιο ως πρώτη φωτογραφική, έστω και μόνο για να μάθει τα βασικά της φωτογραφίας ως προς την έκθεση μιας που έχει M/Av mode.  Σίγουρα από το μέσο κινητό θα βγάζει απείρως καλύτερες φωτογραφίες συν ότι υπάρχει και ο ζουμ φακός.

Έχει μείνει η σελίδα απο τότε που ήταν διαθέσιμα τα τα τελευταία μοντέλα σε προσφορά. Αν πας να την βάλεις παραγγελία δεν σε αφήνει. Προσπάθησα! 😁

Κάποτε οι μηχανές ήταν φτηνές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Οκ, κρίμα.....μέχρι κι εγώ άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά που θέλω να δώσω εξοπλισμό κι όχι να πάρω κι άλλα 😂

Δηλαδή σοβαρά...είδες αυτή την τιμή και το σκέφτηκες;

Εγώ πήγα να παραγγείλω κατευθείαν και ας μην την χρειάζομαι. Ο φακός μόνο στοιχίζει τα τετραπλάσια σήμερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα απλά γιατί δεν έχω εικονα από olympus κ με μπέρδεψε αυτό το 8mp compact που είχε το παμπλικ στην περιγραφή. Κι αμέσως άρχισα το ψάξιμο περί τίνος πρόκειται.

Αν ίσχυε θα την έπαιρνα κι ας καθόταν στην τσέπη από ένα μπουφάν σε μονιμη βάση...😉

Εμείς γιατί κοιμόμαστε κ δεν έχουμε βρει τέτοιες ευκαιρίες ποτέ ρε γμτ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...