Προς το περιεχόμενο

Λέβητες Αερίου και η λειτουργία τους


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, pontez2 said:

@sasakisgr και @F117 έχετε βάλει ηλεκτροβάνα στο σύστημα ανάμεσα στο αέριο και τον λέβητα?

Ούτε ο λεβητατζής, ούτε ο υδραυλικός μου, αλλά ουτε και ο μηχανολόγος το θεώρησαν απαραίτητο. Ωστόσο απ την ασφάλεια πυρός που έχω, ειχαν πει οτι αν και δεν υπάρχει προηγουμενο σε επιτoiχιους λέβητες με πιστοποίηση, καλό ειναι να υπάρχει και αυτο.

Αυτο συμβαινει διοτι ισως έχεις κάποια διαρροή. Collecter δεν έχει βάλει ο μάστορας? Εκει συνηθως χαλάνε και θέλουν αλλαγή (5 ευρω υποθεση). Αν δεν έχεις collecter μπορει απλά να θέλουν εξαερισμό τα σωματα.

Εγώ είμαι ακόμα με φιάλες.....δεν έχω ηλεκτροβανα.

Η ηλεκτροβανα που λες είναι σε περίπτωση διαρροής να κόψει την παροχή του αερίου προς το λέβητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, F117 είπε

Εγώ είμαι ακόμα με φιάλες.....δεν έχω ηλεκτροβανα.

Η ηλεκτροβανα που λες είναι σε περίπτωση διαρροής να κόψει την παροχή του αερίου προς το λέβητα?

Nαι. Αν για κάποιον απιστευτο λογο πιάσει φωτιά ο λέβητας, κόβει τη παροχή αερίου απο τις φιάλες, ή γενικά απ τη παροχή. Βέβαια ειναι σχεδον απιθανο να συμβει κάτι τέτοιο αφου οι επιτοιχιοι λέβητες έχουν ηδη συστηματα ασφαλείας για τέτοιες περιπτωσεις αλλά λέμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Καίνε τα σώματα καλοριφέρ σου; Σε ποια θερμοκρασία έχεις το νερό; Γιατί χάνεις καθημερινά πίεση; Ψάξε να βρεις τη διαρροή.

Αν βάλεις το θερμοστάτη στους 25-30 καίνε κανονικά;

Ναι ο λέβητας εφόσον έχει πίεση πάνω από 0.8 ανάβει κανονικά. Αφήνω ανοιχτή την βάνα για να τραβάει νερό και αν ανέβει πάνω από 2 ή 2.5 δεν θυμάμαι την κλείνω. Ουσιαστικά αυτό γίνεται για να κρατάει πίεση. Τώρα για διαρροή που να δω; Εντός ή εκτός σπιτιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hountalass είπε

Να βάλω ένα γρίφο και εγώ μιας και είναι θέμα για λέβητα αερίου.

Λέβητας baxi δουλεύει μια χαρά αν εξαιρέσεις την χαμηλή πίεση νερού στον όροφο και είμαι όλη ώρα χειροκίνητο γέμισμα.

Το κοντρόλερ του λέβητα μου κάνει νερά. Δείχνει πχ 19 βαθμούς ενώ η αίσθηση του χώρου δεν παίζει να είναι 19. Το μέτρησα με άλλο θερμοστάτη που είχα από παλιά, το μέτρησα και με τον αφυγραντήρα. Υπάρχει απόκλιση. Οκ αυτό το ρυθμίζω λίγο περισσότερο από όσο πρέπει αν και από τους 19 αν καίει μια ώρα ανάθεμα αν πάει 20. Μόλις ανοίξω την πόρτα του σπιτιού όμως σιγά σιγά ανεβαίνει. Το είχα πει στον μάστορα που είχε έρθει και γελούσε. Όταν το είδε δεν είχε τι να πει. Όσο γράφω το κείμενο έπεσε ένα βαθμό με κλειστή πόρτα. Έτσι απλά. 

Παίζει να έχω φαντάσματα; Παίζει το κρύο ρεύμα αέρα που μπαίνει στο σπίτι να κάνει κάτι; Τι φάση;

Έχει δοχείο διαστολής και εξωτερικά ; 

Να συμπληρώνεις κάθε τόσο δε είναι λύση , έχεις κάπου διαρροή; 

Επιπλέον έχει λειτουργία αντιστάθμισης είναι ενεργοποιημένη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Έχει δοχείο διαστολής και εξωτερικά ; 

Να συμπληρώνεις κάθε τόσο δε είναι λύση , έχεις κάπου διαρροή; 

Επιπλέον έχει λειτουργία αντιστάθμισης είναι ενεργοποιημένη ; 

Έχει ναι αλλά δεν σκάει γιατί δεν το αφήνω να πάει η πίεση πάνω από το όριο κατά πολύ.

Η αυτόματη πλήρωση έχει φάει κοκομπλόκο και δεν δουλεύει. Δεν ξέρω γιατί έφερα μάστορα και απλα το γύρισε στο χειροκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hountalass είπε

Έχει ναι αλλά δεν σκάει γιατί δεν το αφήνω να πάει η πίεση πάνω από το όριο κατά πολύ.

Η αυτόματη πλήρωση έχει φάει κοκομπλόκο και δεν δουλεύει. Δεν ξέρω γιατί έφερα μάστορα και απλα το γύρισε στο χειροκίνητο

Εννοώ εάν είναι φουσκωμένο όσο πρέπει βάσει και της πλήρωσης .

Φέρε άλλον , τι λύση είναι που το γύρισε στο χειροκίνητο τη πλήρωση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hountalass είπε

Έχει ναι αλλά δεν σκάει γιατί δεν το αφήνω να πάει η πίεση πάνω από το όριο κατά πολύ.

Η αυτόματη πλήρωση έχει φάει κοκομπλόκο και δεν δουλεύει. Δεν ξέρω γιατί έφερα μάστορα και απλα το γύρισε στο χειροκίνητο

Δε γινεται αυτο. Ο μάστορας δεν ειπε τιποτε?

θα βρει ο ιδιος γιατι έχει προβλημα η αυτοματη πληρωση, οπως επισης θα πρέπει να βρει γιατι πεφτει η πιεση. Αυτος θα σου πει αν πρέπει να φερεις υδραυλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hountalass είπε

Ναι ο λέβητας εφόσον έχει πίεση πάνω από 0.8 ανάβει κανονικά. Αφήνω ανοιχτή την βάνα για να τραβάει νερό και αν ανέβει πάνω από 2 ή 2.5 δεν θυμάμαι την κλείνω. Ουσιαστικά αυτό γίνεται για να κρατάει πίεση. Τώρα για διαρροή που να δω; Εντός ή εκτός σπιτιού;

Κατ'αρχάς άκου τι θα κάνεις. Με κρύα εγκατάσταση θα ανεβάσεις την πίεση στο 1,5 bar και θα κλείσεις τη βάνα. Θα τσεκάρεις τις επόμενες μέρες την χαμηλότερη ένδειξη και αν δεις ότι σε 3 μέρες πέφτει στο 0,5 πχ τότε έχεις διαρροή και πρέπει να ψαχτείς. Είναι σωλήνα; Ανοίγει το ασφαλιστικό; Κάποιο εξαεριστικό; Κάποιο σώμα; Δεν είναι νορμάλ να συμπληρώνεις κάθε μέρα νερό σε κλειστό κύκλωμα που δουλεύει στους 50 βαθμούς.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχει θέμα ο φίλος και κάπου διαρροή,σε καμία περίπτωση δεν είναι φυσιολογικό αυτό να συμπληρώνει τόσο συχνά νερό,μπορεί και στις ενώσεις των σωλήνων με τα σώματα να μην είναι καλά βιδωμένα και να γλύφει από εκεί και να μην το καταλαβαίνεις,πάρε ένα στεγνό χαρτί κουζίνας για αρχή και κάνε έλεγχο όλες τις ενώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο αυτόματος πλήρωσης δεν ενδείκνυται σε κύκλωμα με λέβητα αερίου. Ίσως γι'αυτό στο έκανε χειροκίνητο. 

Η διαρροή είναι το πρόβλημα που πρέπει να λύσεις. Αν είναι σε έναν όροφο το σπίτι  1-1.5 bar φτάνουν. Δεν πρέπει να πέφτει η πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 4ο είναι το σπίτι και στην εγκατάσταση είχαν δει ότι δεν έχει πίεση γενικά.

Από το 1.5 bar μπορεί να πέσει σε ένα βράδυ στο 0. Απλά απορώ έχει θέμα η αυτόματη πλήρωση λόγω πίεσης; Σε χειροκίνητο γιατί γεμίζει;

Θα δω για τα σώματα αν χάνει κάπου για αρχή. Αλλιώς μετά τι να φταίει; Διαρροή σε σωλήνα που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και ο λέβητας στον 4ο? Αν είναι όλη η εγκατάσταση σε έναν όροφο, 1 bar πίεσης είναι αρκετή, άντε 1.5

 

Με τον αυτόματο και να δουλεύει δεν επιτυγχάνεις κάτι παραπάνω από το να πλημμυρίσεις γρηγορότερα. Πρέπει να βρεις που υπάρχει διαρροή γιατί δεν είναι λογικό να πέφτει η πίεση σε ένα κλειστό κύκλωμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο baxi ... Ο Luna in plus τουλάχιστον έχει solenoid (ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα) και πρεσσοστατη που όταν πέσει η πίεση κάτω από 0.8 ενεργοποιείται και γεμίζει το κύκλωμα....μπορείς με ένα κατσαβίδι στο solenoid και να το γυρίσεις στο A από το C αν θυμάμαι ή το ανάποδο ώστε να γεμίσεις εσύ το κύκλωμα χειροκίνητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, F117 είπε

Ο baxi ... Ο Luna in plus τουλάχιστον έχει solenoid (ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα) και πρεσσοστατη που όταν πέσει η πίεση κάτω από 0.8 ενεργοποιείται και γεμίζει το κύκλωμα....μπορείς με ένα κατσαβίδι στο solenoid και να το γυρίσεις στο A από το C αν θυμάμαι ή το ανάποδο ώστε να γεμίσεις εσύ το κύκλωμα χειροκίνητα. 

Αυτό ακριβώς έχω. Στο C δεν γέμιζε. Στο Α το έχω αφήσει και παίζω με την βάνα από κάτω. Την αφήνω ανοιχτή γιατί αν την κλείσω θα πέφτει. Όσο μένει ανοιχτή είναι σχετικά σταθερή η πίεση 1.5 προς 2 bar δεν γεμίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι γίνεται....δεν μπορεί να σου πέφτει έτσι η πίεση....κάπου πρέπει να έχεις διαρροή....

Δλδ το πρέσσαρες το σύστημα και το έχεις κλειστό για μια μέρα χωρίς να δουλέψει ο λέβητας...θα σου πέσει η πίεση?

Αν ναι...κάπου χάνεις πίεση...άρα διαρροή.

Απομόνωσε τον λέβητα και άσε πρεσσαρισένη την εγκατάσταση. 

Έχεις βάλει μανόμετρα είσοδο έξοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...