Προς το περιεχόμενο

Λέβητες Αερίου και η λειτουργία τους


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sasakisgr είπε

Τι εννοείς ;Να έχει πρόβλημα ο καυστήρας; Ο καυστήρας είναι ολοκαίνουργιος και προφανώς ο άνθρωπος που έκανε την εγκατάσταση και την εκκίνηση είναι πιστοποιημένος .

δεν εννοώ κάτι , απλά ανέφερα πότε μπορεί να μυρίζουν τα καυσαέρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, sasakisgr είπε

Οκ θα το αναφέρω στον μηχανικό να περάσει να το δει. 

δε νομίζω να χρειάζεται εφόσον και λειτουργεί και δεν μύρισες κάτι , αλλά όπως νομίζεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

δε νομίζω να χρειάζεται εφόσον και λειτουργεί και δεν μύρισες κάτι , αλλά όπως νομίζεις :)

4.5κ πήρε για όλη την δουλεία δεν θα πάθει κάτι να περάσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, οπως σου ειπα, υπάρχει περιπτωση σε κάποιες ελάχιστες περιπτωσεις να σου έρθει μια ανεπαισθητη μυρωδιά, αλλά ειναι για δεπτερολεπτα και τιποτε το τρομερό. Δεν αποτελεί προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι από το δικό σου λέβητα απλά κάπου πρέπει να γκρινιαξει για το τι γίνεται στην ατμόσφαιρα

Όλος ο Κόσμος την καμινάδα του επιτοίχιο λέβητα την έχουν στην βεράντα, πουθενά δεν την βγάζουν ψηλά στην ταράτσα, αφού παίρνει και έγκριση από την εταιρεία αερίου. 

Η θέρμανση με φυσικό αέριο είναι η μόνη που έχει τόσους ελέγχους στην εγκατάσταση και διαδικασία μέχρι την λειτουργία του λέβητα 

Επεξ/σία από giannnis122
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι...

Για επιτοίχιο στο μπαλκονι με μπουκάλες.... χρειάζεται κάποιο χαρτί για το οκ της εγκατάστασης?

Δεν λέω για το χαρτί που δίνει ο καυστηρατζης κατά το πρώτο ανανά.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, F117 είπε

Να ρωτήσω κάτι...

Για επιτοίχιο στο μπαλκονι με μπουκάλες.... χρειάζεται κάποιο χαρτί για το οκ της εγκατάστασης?

Δεν λέω για το χαρτί που δίνει ο καυστηρατζης κατά το πρώτο ανανά.

Ευχαριστώ 

Mπορεις να έχεις μέχρι 30 κιλά σε φιάλες στο μπαλκόνι, χωρις άδεια πολεοδομίας, αρκει να συμβαδιζει με το ΦΕΚ (δηλαδη η φυαλη ή φιαλες να ειναι σε ειδικο ερμάριο κτλ κτλ).

Παραπάνω απο 30 κιλά, θα το τσεκάρει η πολεοδομία. Αυτο δεν έχει σχέση με τον καυστηρατζή, ούτε γενικά με τον τεχνικο εγκατάστασης.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιστοποίηση ειναι αναγκαία μονο απο τον καυστηρατζη για τον λέβητα. Απο κει και πέρα δεν υποχρεουσε να έχεις πιστοποιητικο εγκατάστασης για τις φιάλες και την υπόλοιπη εγκατάσταση παρα μονο αν ξεπεράσεις τα κιλά, οπου εκει θέλεις απλά άδεια απο τη πολεοδομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, pontez2 said:

H πιστοποίηση ειναι αναγκαία μονο απο τον καυστηρατζη για τον λέβητα. Απο κει και πέρα δεν υποχρεουσε να έχεις πιστοποιητικο εγκατάστασης για τις φιάλες και την υπόλοιπη εγκατάσταση παρα μονο αν ξεπεράσεις τα κιλά, οπου εκει θέλεις απλά άδεια απο τη πολεοδομία.

Αυτά είχα διαβάσει και εγώ απλά ήθελα επιβεβαίωση. Λογικά ο καυστηρατζης άμα δει κάτι στραβό μάλλον δε θα σ βγάλει χαρτί πιστεύω.

Άμα έχεις 10κιλες μέχρι 3. Άμα έχεις 25κιλες μέχρι 2. Αυτά είχα διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, F117 είπε

Αυτά είχα διαβάσει και εγώ απλά ήθελα επιβεβαίωση. Λογικά ο καυστηρατζης άμα δει κάτι στραβό μάλλον δε θα σ βγάλει χαρτί πιστεύω.

Άμα έχεις 10κιλες μέχρι 3. Άμα έχεις 25κιλες μέχρι 2. Αυτά είχα διαβάσει.

Λοιπον, οι 10κιλες ειναι σα να μη τις έχεις σε αποδοση. Το προπάνιο της 25άρας κρατάει πολύ.

Οχι δε μπορεις να έχεις δυο 25κιλες αλλά μια. Οι 2, θέλουν άδεια πολεοδομίας.

Θα στη δωσουν αλλά χρειάζεται να έχεις συγκεκριμένες προδιαγραφές (πυροσβεστηρας κοντά, ηλεκτροβάνα που δεν ειναι επιθυμητη κτλ κτλ )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απευθυνθείς σε έναν μηχανολόγο για την εγκατάσταση υγραερίου φίλε μου, μην αναζητάς εδώ μέσα τέτοιες απαντήσεις. Υπάρχουν κανονισμοί που πρέπει να τηρηθούν και αρμόδιοι είναι οι μηχανολόγοι - ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2024 στις 2:15 ΜΜ, pontez2 είπε

Κοιτα, οπως σου ειπα, υπάρχει περιπτωση σε κάποιες ελάχιστες περιπτωσεις να σου έρθει μια ανεπαισθητη μυρωδιά, αλλά ειναι για δεπτερολεπτα και τιποτε το τρομερό. Δεν αποτελεί προβλημα.

Έφερα τον μηχανικό που έκανε την εγκατάσταση για να μου πει και από κοντά πρακτικά ότι μου είπατε και εσείς.Είδε και τον λέβητα δεν έχει κανένα θέμα . Σε μια γρήγορη συζήτηση με την κυρία από ότι κατάλαβα το πρόβλημα της είναι ότι απλώνει εκτός του στηθαίου του μπαλκονιού άρα πρακτικά πάνω από την εξαγωγή μου άρα της μολύνω τα ρούχα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τους φόβους της, ωστόσο σίγουρα τα ρουχα της δε προκειται να μυριζουν απο τον λέβητά σου, αλλά απο τα τζάκια και τους παμπάλαιους λέβητες που καινε οι γυρω γυρω που ειδικά τα βράδια δημιουργουν μια αποπνικτικη ατμοσφαιρα στη πόλη. 

Για αυτο κι όλας, δεν απλώνεις συνηθως με τέτοιο καιρό, ειναι λογικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...