Προς το περιεχόμενο

Λέβητες Αερίου και η λειτουργία τους


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πρότεινα Baxi επειδή έχει ανοξείδωτο θάλαμο καύσης/εναλλάκτη και μεγάλη εγγύηση.

Εγώ έχω τον Baxi duo tex compact e. 7 χρόνια εγγύηση, αν βάλεις το μαγνητικό φίλτρο σωματιδίων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/1/2024 στις 2:09 ΜΜ, plasTOST είπε

Μπορεί να συνδεθεί με άλλον θερμοστάτη; Ο δικός του θερμοστάτης μπορεί να συνδεθεί με θερμοστατικές κεφαλές;

Μπορεί να συνδεθεί με άλλον αλλά της Ariston είναι από μόνοι τους Homekit. Ως Homekit πλέον κάνεις πολλά πράγματα, σενάρια με θερμοστατικές - πόρτες - απουσία κλπ.

Όμως ακόμα και χωρίς smart home, με θερμοστάτη του λέβητα και με θερμοστατικές κεφαλές κάνεις εξαιρετική δουλειά και εξοικονόμηση.

Στις 11/1/2024 στις 1:20 ΠΜ, TheoRia είπε

Υπολόγισα τις απώλειες του σπιτιού σε 22444.20 kcal... Από site με 30 ερωτήσεις 

Μπακάλικος τρόπος. Καλύτερα να κάνεις μια μελέτη θέρμανσης, να απευθυνθείς σε μηχανολόγο αλλιώς πας για 30άρι λέβητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στο σπιτι που νοικιαζω μπηκαν ζελατινες και τεντες για τα μπαλκονια. Στο μπαλκονι που ειναι ο λεβητας η ζελατινα απο την καμιναδα ειναι κοντα στα δεκα εκατοστα. Λετε να εχω προβλημα με τον θερμο αερα που βγαζει;

Spoiler

image.jpeg.a98b5d1911bc856bf0f7644cd56024c1.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

 στο σπιτι που νοικιαζω μπηκαν ζελατινες και τεντες για τα μπαλκονια. Στο μπαλκονι που ειναι ο λεβητας η ζελατινα απο την καμιναδα ειναι κοντα στα δεκα εκατοστα. Λετε να εχω προβλημα με τον θερμο αερα που βγαζει;

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.a98b5d1911bc856bf0f7644cd56024c1.jpeg

 

Επικίνδυνη εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !! Έχω λεβητα cosmogas Mydens 24 σε εξωτερικό μπαλκόνι (για 100τμ σπιτι, Αττική δυτικά προάστεια) και ειναι περιπου 2 μετρα οι σωλήνες μεχρι να μπουν στην πολυκατοικια. Κατά την εγκατάσταση εβαλαν μονωση στους σωλήνες αυτήν που βαζουν σε ολουσ!

Δεν είμαι τοσο ευχαριστημένο γενικά, να κάνω κατι καλύτερο στους σωλήνες που ερχονται μεσα?

Screenshot_20240112_120944_Gallery.jpg

Επεξ/σία από mataragas24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mataragas24 είπε

Καλησπέρα !! Έχω λεβητα cosmogas Mydens 24 σε εξωτερικό μπαλκόνι (για 100τμ σπιτι, Αττική δυτικά προάστεια) και ειναι περιπου 2 μετρα οι σωλήνες μεχρι να μπουν στην πολυκατοικια. Κατά την εγκατάσταση εβαλαν μονωση στους σωλήνες αυτήν που βαζουν σε ολουσ!

Δεν είμαι τοσο ευχαριστημένο γενικά, να κάνω κατι καλύτερο στους σωλήνες που ερχονται μεσα?

Screenshot_20240112_120944_Gallery.jpg

Δεν νομίζω να χρειάζεται  να κανείς κατι,η μόνωση είναι οκ,δεν είναι η απλη η ψεύτικη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thermaikos4 είπε

Λετε να εχω προβλημα με τον θερμο αερα που βγαζει

Δες αν υπάρχει προέκταση στην καμινάδα να βγει έξω από τις τέντες - νάυλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το βάζω εδώ μήπως κάποιος θέλει να κάνει το ίδιο....

Στον baxi luna in plus για να χρησιμοποιήσεις θερμοστάτη εσωτερικού χώρου ( ανοιχτή ξηρή επαφή συνδεδεμένη στο 1,2 της κλεμας M1****έχει 230v προσοχή****) έχοντας βάλει αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας (σύνδεση στο 4,5 της κλεμας M2) και το "χειριστήριο-ενδεικτικο" που έχει μέσα (σύνδεση στο 1,2 της κλεμας M2) οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν είναι οι παρακάτω:

YSELF: 1

AMBON: 0

MODUL: 1

P04: 2

P10: 03

Ετσι ο θερμοστάτης χώρου ανοιγοκλείνει τον λέβητα και επειδή υπάρχει αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας περιβάλλοντος διαλέγει μόνος του την θερμοκρασία νερού με βάση την καμπύλη kreg που έχουμε επιλέξει σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ! Έχω έναν επιτοίχιο λέβητα αερίου συμπύκνωσης στο μπαλκόνι στον 1ο όροφο πολυκατοικίας. Σήμερα το πρωί με έπιασε η ένοικος του τρίτου για να μου κάνει παράπονα ότι αναπνέουν τα καυσαέρια της καμινάδας κτλπ. Ο λέβητας είναι 1ος έτους φέτος τον έβαλα.


Πήρα τον μηχανικό που έκανε την μελέτη και την εγκατάσταση ,ο οποίος με διαβεβαίωση ότι η εγκατάσταση έχει γίνει με το γράμμα του νόμου και η καμινάδα που βγαίνει έξω από το μπαλκόνι είναι 100% βάση κανονισμού και ότι η μελέτη που κατατεθηκε και ήρθαν και την έλεξαν αν είχε παρατυπίες απλά δεν θα με συνέδεαν .


Με όλα αυτά μου προέκυψαν 2 προβληματισμοί :

1)Πόσο βάση έχουν οι προβληματισμοί της κυρίας στον 3ο;
2)Υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο φίλτρο να βάλω στην καμινάδα μπας και γλιτώσω από την γκρίνια της;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sasakisgr είπε

1)Πόσο βάση έχουν οι προβληματισμοί της κυρίας στον 3ο;

μίλα ευγενικά μαζί της , αν γίνεται ανέβα απάνω , αποκλείεται να μυρίζει κάτι απο σένα , κάτι άλλο μάλλον είναι

18 λεπτά πριν, sasakisgr είπε

2)Υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο φίλτρο να βάλω στην καμινάδα μπας και γλιτώσω από την γκρίνια της;

όχι , μην ασχολείσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

μίλα ευγενικά μαζί της , αν γίνεται ανέβα απάνω , αποκλείεται να μυρίζει κάτι απο σένα , κάτι άλλο μάλλον είναι

όχι , μην ασχολείσαι

Κοίτα ότι δεν μυρίζει είναι σίγουρο γιατί έβαλα σκάλα και όντως δεν μυρίζει απολύτως τίποτα από την εξαγωγή. Ακριβώς το ίδιο μου είπε και ο μηχανικός .Επίσης για να είμαι ειλικρινής δν έχω δει στην Αθηνα διαφορετική διάταξη από την δικη μου .

Ευγενικά θα της μιλήσω αλλά βλέπω να έχουμε αναγούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι, ολοι οι λέβητες βγάζουν απο τη καμινάδα μια ελαφριά μυρωδιά από το "καυσιμο". Αυτό βεβαια δε σημαίνει κάτι, διότι η εν λογω μυρωδιά ειναι συνηθως ανεπαίσθητη, και εννοείται οτι φευγει προς το περιβάλλον.

Ναι υπάρχει η πιθανότητα, απο ένα ανοιχτό παράθυρο να φυσάει ένας αέρας μια συγκεκριμένη ημέρα και να μπαινει στο διαμερισμα μέρος απο το καυσιμο.

Ωστόσο οι περισσότεροι απο αυτους τους λέβητες λειτουργουν συνηθως χειμωνα, που τα παράθυρα ειναι κατά βάσει κλειστά.

Ο απο πάνω μου πχ που τα έχει μονιμα ανοιχτά επειδη έτσι του αρέσει, δεν έχει παραπονεθεί ποτέ. Εγω αντιθετα 1-2 φορές 5 χρονια που έχω λέβητα μου έχει έρθει μια μυρωδιά.

Ειναι αδυνατον η κυρία να ενοχλείται συνεχώς. 

Οι καμινάδες αυτές έχουν ηδη φιλτρο. Μην ασχοληθεις περισσότερο τέτοιοι λέβητες ειναι απολυτα νομιμοι και αυτο που βγάζουν δεν ειναι καν ρηπογονο. Δωσε της να ελεγξει αν θέλει και τον ετησιο ελεγχο του λεβητατζη σου.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Nαι, ολοι οι λέβητες βγάζουν απο τη καμινάδα μια ελαφριά μυρωδιά από το "καυσιμο". Αυτό βεβαια δε σημαίνει κάτι, διότι η εν λογω μυρωδιά ειναι συνηθως ανεπαίσθητη, και εννοείται οτι φευγει προς το περιβάλλον.

Ναι υπάρχει η πιθανότητα, απο ένα ανοιχτό παράθυρο να φυσάει ένας αέρας μια συγκεκριμένη ημέρα και να μπαινει στο διαμερισμα μέρος απο το καυσιμο.

Ωστόσο οι περισσότεροι απο αυτους τους λέβητες λειτουργουν συνηθως χειμωνα, που τα παράθυρα ειναι κατά βάσει κλειστά.

Ο απο πάνω μου πχ που τα έχει μονιμα ανοιχτά επειδη έτσι του αρέσει, δεν έχει παραπονεθεί ποτέ. Εγω αντιθετα 1-2 φορές 5 χρονια που έχω λέβητα μου έχει έρθει μια μυρωδιά.

Ειναι αδυνατον η κυρία να ενοχλείται συνεχώς. 

Δεν μου έκανε παράπονα ο 2ος αλλά ο 3ος .Δηλαδή 2 ορόφους πάνω από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα δεν είναι από εσένα αυτό που μυρίζει, γενικά είναι από τα τζάκια και τους λέβητες πετρελαίου 

Δηλαδή τον περασμένο χειμώνα δεν μύριζε καυσαέρια 

Επεξ/σία από giannnis122
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...