Προς το περιεχόμενο

Λέβητες Αερίου και η λειτουργία τους


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέβητας αερίου και 70+ θερμοκρασία δεν στέκει με τίποτα. Δηλαδή στα σώματα έρχεται το νερό περίπου 67 βαθμούς και δεν ζεστενετε κανένα δωμάτιο; κάπου υπάρχει λάθος στην μελέτη -  εγκατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χειριστήριο της Aniston έχω με το wi fi.

Εγώ θέλω να δουλεύει στο αυτόματο μέχρι 70 βαθμούς όπως και πριν το πειράξει ο καυτηριατζης αλλά αν βρω τα σκούρα να μπορώ να το πάω παραπάνω. Πριν το πειράξει δε μπορούσα να ανεβάσω τη μέγιστη θερμοκρασία στο αυτόματο ( ούτε στο χειροκίνητο ) πάνω από 70, τώρα δε μπορώ να κατεβάσω τη μέγιστη θερμοκρασία. Αυτό θέλω. Να μπορώ στα δύσκολα να ανεβάσω σταδιακά τη μέγιστη θερμοκρασία στο αυτόματο. Εσύ προτείνεις να το δουλεύω στο χειροκίνητο, χωρίς την αντιστάθμιση δλδ?

Στις 5/1/2024 στις 11:13 ΜΜ, giannnis122 είπε

Λέβητας αερίου και 70+ θερμοκρασία δεν στέκει με τίποτα. Δηλαδή στα σώματα έρχεται το νερό περίπου 67 βαθμούς και δεν ζεστενετε κανένα δωμάτιο; κάπου υπάρχει λάθος στην μελέτη -  εγκατάσταση 

Δεν είπα ότι δε ζεσταίνεται κανένα δωμάτιο. Είπα ότι πέρυσι που δεν είχαμε πουθενά μόνωση, ( ούτε στην πλάκα της ταράτσας, ούτε στην πλάκα της πιλοτής, ούτε στους τοίχους, ζεσταίνονταν ( με 70 στο λέβητα έγραφε 56-57 στα σώματα ) δούλευε συνεχώς ο λέβητας γιατί δεν έπιανε την επιθυμητή θερμοκρασία ( 19 ). Και η θερμοκρασία σε βάθος χρόνου ( μιας εβδομάδας συνεχούς λειτουργίας ) και με παγωνιά έξω, έπεσε στους 16.7 μέσα. Τη μέρα ξαναπήγε 18 ξέρω γω. Έτσι κάψαμε πολλά και δε ζεσταθηκαμε επαρκώς 

Επεξ/σία από TheoRia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TheoRia είπε

Το χειριστήριο της Aniston έχω με το wi fi.

Εγώ θέλω να δουλεύει στο αυτόματο μέχρι 70 βαθμούς όπως και πριν το πειράξει ο καυτηριατζης αλλά αν βρω τα σκούρα να μπορώ να το πάω παραπάνω. Πριν το πειράξει δε μπορούσα να ανεβάσω τη μέγιστη θερμοκρασία στο αυτόματο ( ούτε στο χειροκίνητο ) πάνω από 70, τώρα δε μπορώ να κατεβάσω τη μέγιστη θερμοκρασία. Αυτό θέλω. Να μπορώ στα δύσκολα να ανεβάσω σταδιακά τη μέγιστη θερμοκρασία στο αυτόματο. Εσύ προτείνεις να το δουλεύω στο χειροκίνητο, χωρίς την αντιστάθμιση δλδ?

Δεν είπα ότι δε ζεσταίνεται κανένα δωμάτιο. Είπα ότι πέρυσι που δεν είχαμε πουθενά μόνωση, ( ούτε στην πλάκα της ταράτσας, ούτε στην πλάκα της πιλοτής, ούτε στους τοίχους, ζεσταίνονταν ( με 70 στο λέβητα έγραφε 56-57 στα σώματα ) δούλευε συνεχώς ο λέβητας γιατί δεν έπιανε την επιθυμητή θερμοκρασία ( 19 ). Και η θερμοκρασία σε βάθος χρόνου ( μιας εβδομάδας συνεχούς λειτουργίας ) και με παγωνιά έξω, έπεσε στους 16.7 μέσα. Τη μέρα ξαναπήγε 18 ξέρω γω. Έτσι κάψαμε πολλά και δε ζεσταθηκαμε επαρκώς 

Όλο αυτό που περιγράφεις είναι ότι τα θερμαντικά σώματα είναι μικρά για να ζεστάνουν το σπίτι στις πιο δύσκολες μέρες του χειμώνα. Φέρε ένα μηχανολόγο να δει τι μπορεί να αλλάξεις με το μικρότερο δυνατό κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

70 λέβητας και 56 είσοδος στα σώματα αυτοί οι 14 βαθμοί διάφορα είναι απώλειες από κακή μόνωση στους σωλήνες και εκτεθειμένος ο λέβητας. Υπάρχει κολεκτερ πριν τα σώματα για γραμμή για κάθε σώμα ή ανά δύο;

Επεξ/σία από giannnis122
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giannnis122 είπε

70 λέβητας και 56 είσοδος στα σώματα αυτοί οι 14 βαθμοί διάφορα είναι απώλειες από κακή μόνωση στους σωλήνες και εκτεθειμένος ο λέβητας. Υπάρχει κολεκτερ πριν τα σώματα για γραμμή για κάθε σώμα ή ανά δύο;

Μην θεωρείς τις θερμοκρασίες και σίγουρες, δεν μας έχει πει πως τις μέτρησε. Σίγουρα όμως κάτι πάει πολύ στραβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Μην θεωρείς τις θερμοκρασίες και σίγουρες, δεν μας έχει πει πως τις μέτρησε. Σίγουρα όμως κάτι πάει πολύ στραβά.

Μέτρηση με θερμόμετρο υπερύθρων που μετράει αντικείμενα, ανθρώπους και χώρο. Από πέρυσι είχα προσέξει σωλήνες ακάλυπτους σε μόνωση σε μερικά σημεία και το κολεκτερ χωρίς καλημα στο κλιμακοστάσιο ( που δε θερμενεται ). Επίσης ο λέβητας είναι έξω στην πιλοτή, καλυμμένος από τον καιρό, στο κρύο όμως. Φέτος λοιπόν, έριξα αφρό πολυουρεθάνης στα εκτεθημενα σημεία ( εκεί που έκανε τρύπα να περάσει τις σωλήνες από τον τοίχο και δεν είναι συνεχής η μόνωση ) και έβαλα στο κολεκτερ το καπάκι το οποίο όμως περιμετρικά θέλει γέμισμα ο τοίχος ( έχει δλδ τζόγο 5 εκατοστά περίπου περιμετρικά. Σκέφτομαι να βαλω στο μεταλικο καπάκι από μέσα αφρό λίγο και γύρω γύρω αφρό η να το γεμίσω με κόλλα πλακιδίων η τσιμέντο η κάτι τέτοιο. 

Επίσης έβαλα τον λέβητα στο χειροκίνητο και έβαλα θερμοκρασία 70 αφού πλέον έπεσε η θερμοκρασία και δε δουλεύει σε λιγότερο από 70 ώστε να το αφήσω στο AUTO. Μετράω λοιπόν τα σώματα και βλέπω 60 και πάνω. Η πίεση είναι 1.4+

Σκέφτομαι να κλείσω με γυψοσανίδα το λέβητα η μελαμίνες, και να βάλω τη θερμοκρασία στους 65 να δω αν θα πιάσουν τα σώματα 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτάσεις για ατομικό λέβητα αερίου με ΖΝΧ. Ανεξαρτήτου κόστους. Με ενδιαφέρει η παραμετροποίηση της λειτουργίας του, η οικονομία στην χρήση του, σύνδεση με ασύρματο θερμοστάτη και θερμοστατικές βάνες και καλή τεχνική υποστήριξη, (να μην κάθομαι να ψάχνομαι και να μαθαίνω στους εγκαταστάτες τις ρυθμίσεις, που οι περισσότεροι πάνε με δικές τους default ρυθμίσεις σε όλες τις εγκαταστάσεις)

Δεδομένα:

- Αυτή την στιγμή υπάρχει κεντρική θέρμανση αερίου σε 3 όροφο κτίριο (οικογενειακό)

- Εμβαδόν 120 τμ

- Απώλειες  18.000 θερμίδες (για την ακρίβεια 17580)

- Θα περαστούν νέες γραμμές αναγκαστικά.

Σκέφτομαι για Daikin, Buderus, Baxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα Baxi / Ariston / Immergas. Daikin κλιματιστικά, Buderus δεν ακούω και τα καλύτερα εδώ πάνω, έχει ισχυρό όνομα πάντως. Να ρωτάς για έτη εγγύησης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Θα σου έλεγα Baxi / Ariston / Immergas. Daikin κλιματιστικά, Buderus δεν ακούω και τα καλύτερα εδώ πάνω, έχει ισχυρό όνομα πάντως. Να ρωτάς για έτη εγγύησης. 

Baxi / Ariston / Immergas για αυτούς μου λένε και εμένα. Τεχνικοί μου λένε ότι ο BAXI είναι ένα κλίκ καλύτερος. Αλλά ρωτάω για να έχω μία σφαιρική άποψη επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plasTOST είπε

Baxi / Ariston / Immergas για αυτούς μου λένε και εμένα. Τεχνικοί μου λένε ότι ο BAXI είναι ένα κλίκ καλύτερος. Αλλά ρωτάω για να έχω μία σφαιρική άποψη επί του θέματος.

Ως συσκευή θα το έλεγα κι εγώ. Ariston με θερμοστάτες smart home πιο εξελιγμένους καθώς  συνδέονται μέχρι και στο Apple Home Kit.

Αν έπρεπε να διαλέξω θα κοιτούσα καλά και τους 3 και θα μάθαινα για την ποιότητα του service στην περιοχή μου.

Ξαναγραφώ, έτη εγγύησης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

 Ariston με θερμοστάτες smart home πιο εξελιγμένους καθώς  συνδέονται μέχρι και στο Apple Home Kit.

Μπορεί να συνδεθεί με άλλον θερμοστάτη; Ο δικός του θερμοστάτης μπορεί να συνδεθεί με θερμοστατικές κεφαλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Εχω wolf

O ανεξαρτητος συντηρητης μου λεει οτι ειναι πολυ καλος και κανει ισως και περισσοτερα απο οσα υποσχεται σαν αποδοτικοτητα

Μια από τα ιδια και εγώ,ποιον έχεις?

Εχω τον Wolf CGB-2K-24,τρίτη σεζον φέτος,πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...