Προς το περιεχόμενο

Λέβητες Αερίου και η λειτουργία τους


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω έναν riello resindense 35kis και θέλω να βάλω ένα μικρό ups γιατί στην περιοχή μου οι πτώσεις τάσης είναι πάρα πολλές, ιδίως τις μέρες που φυσάει όπως σήμερα. Έχω βάλει πρίζα μέτρησης κατανάλωσης ρεύματος και τα Wattage που καταναλώνει είναι από 40W μέχρι 100Watt. 
Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο; Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω ups "καθαρού ημιτονίου" αλλιώς θα υπάρχει πρόβλημα με τον λέβητα;
Και για να κρατάει για καμία ώρα, πόση χωρητικότητα θέλει η μπαταρία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι για αλλαγή θερμοστάτη και εγκατάσταση κάτι σε Smart ο λέβητας που έχω είναι ο 

 

https://www.skroutz.gr/s/7788469/Buderus-Logamax-plus-GB062-24KD-H-V2-7736901569-Epitoichios-Levitas-Sympyknosis-Aeriou-me-Kaystira-20636kcal-h.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz share και για θερμοστάτη έχω τον 

 

https://www.skroutz.gr/s/8214180/Buderus-Logamatic-RC-200-PSifiakos-THermostatis-CHorou.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Θα ταιριάξει οποιοσδήποτε και να επιλέξω; ή πρέπει να επιλέξω συγκεκριμένου τύπου; έχετε Ν προτείνεται κάποιες επιλογές; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι για αλλαγή θερμοστάτη και εγκατάσταση κάτι σε Smart ο λέβητας που έχω είναι ο 

 

https://www.skroutz.gr/s/7788469/Buderus-Logamax-plus-GB062-24KD-H-V2-7736901569-Epitoichios-Levitas-Sympyknosis-Aeriou-me-Kaystira-20636kcal-h.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz share και για θερμοστάτη έχω τον 

 

https://www.skroutz.gr/s/8214180/Buderus-Logamatic-RC-200-PSifiakos-THermostatis-CHorou.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Θα ταιριάξει οποιοσδήποτε και να επιλέξω; ή πρέπει να επιλέξω συγκεκριμένου τύπου; έχετε Ν προτείνεται κάποιες επιλογές; ευχαριστώ 

Εγω εβαλα αυτον https://www.skroutz.gr/s/16651993/Olympia-Electronics-BS-850-KIT-940850000-PSifiakos-THermostatis-CHorou-Smart-me-Wi-Fi.html κυριως γιατι ηθελα να παω τον αισθητηρα στο σαλονι αφου ηταν σε ακυρο σημειο..Αλλαζει διαφορικο αν θες,  σημαντικο για μενα και πολυ πολυ ευαισθητος σε καθε αλλαγη θερμοκρασιας στον χωρο..

Προτιστως βεβαια ρωτησα τον μηχανικο που μου εβαλε τον λεβητα αν ειναι συμβατος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, έχω ατομικό λέβητα αερίου και πρόσφατα άλλαξα θερμοστάτη βάζοντας τον rdh100rf/set. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι ρύθμιση να αφήσω το pid? Slow ή fast? Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει;; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

με ρωτάει η μάνα μου αν τώρα που θα έχει σύνδεση αερίου κανονικού και όχι με μπουκάλες όπως μέχρι τώρα, πρέπει να συνδέσει και τον θερμοσίφωνα, όπου πηγαίνουν οι σωλήνες του αερίου αλλά δεν έχει γίνει η σύνεση, ή να τον αφήσει στο ρεύμα. Έχουν πολύ καλό ηλιακό που εξυπηρετεί όταν υπάρχει έστω και λίγο ήλιος, αλλά για τις υπόλοιπες μέρες θα χρειάζεται εναλλακτική. Έχετε κάποια ιδέα; (στο αέριο όταν επιτέλους συνδεθεί τελείως, θα είναι στο gas control). Δεν έχω αέριο και δεν ξέρω πώς προκύπτει το ΖΝΧ μέσω αερίου, αν είναι οικονομικό, πρακτικό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marinna είπε

Καλησπέρα,

με ρωτάει η μάνα μου αν τώρα που θα έχει σύνδεση αερίου κανονικού και όχι με μπουκάλες όπως μέχρι τώρα, πρέπει να συνδέσει και τον θερμοσίφωνα, όπου πηγαίνουν οι σωλήνες του αερίου αλλά δεν έχει γίνει η σύνεση, ή να τον αφήσει στο ρεύμα. Έχουν πολύ καλό ηλιακό που εξυπηρετεί όταν υπάρχει έστω και λίγο ήλιος, αλλά για τις υπόλοιπες μέρες θα χρειάζεται εναλλακτική. Έχετε κάποια ιδέα; (στο αέριο όταν επιτέλους συνδεθεί τελείως, θα είναι στο gas control). Δεν έχω αέριο και δεν ξέρω πώς προκύπτει το ΖΝΧ μέσω αερίου, αν είναι οικονομικό, πρακτικό κτλ.

θα χρειαστεί να υποστηρίζει και ο θερμοσίφωνας τη λειτουργία . Πάντως ναι  , σε σχέση με το ρεύμα εννοείται οτι συμφέρει , μπορεί να μπει και μια βάνα να γυρίζει αν ο ηλιακός έχει ζεστό , αλλά γιατί δε συνδέει ζεστό νερό κατευθείαν απο το λέβητα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνηθες ειναι ηλιακος -> τριοδη εκτροπης -> λεβητας φα  -> καταναλωση

                                                                                      -> καταναλωση

 

το οποιο προυποθετει λεβητα με δυνατοτητα παραγωγης ΖΝΧ (με εναλλακτη δηλαδη) και ειναι η πιο οικονομικη λυση,Οταν εχει ηλιο καταναλωνεις το νερο του ηλιακου, οταν δεν εχει σου παρεχει ο λεβητας

τωρα τι λεβητα εχεις δε ξερουμε, οποτε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

θα χρειαστεί να υποστηρίζει και ο θερμοσίφωνας τη λειτουργία . Πάντως ναι  , σε σχέση με το ρεύμα εννοείται οτι συμφέρει , μπορεί να μπει και μια βάνα να γυρίζει αν ο ηλιακός έχει ζεστό , αλλά γιατί δε συνδέει ζεστό νερό κατευθείαν απο το λέβητα ?

δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, τι θα πει ζεστό νερό από τον λέβητα - το νερό που ζεσταίνει ο λέβητας και πηγαίνει στα καλοριφέρ (υποθέτω), μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για μπάνιο; Έχει δύο δεξαμενές; (Δεν ξέρω την τύφλα μου :D )  edit: με βάση την προηγούμενη απάντηση που δεν είχα προλάβει να δω, υπάρχουν ειδικοί λέβητες για αυτό. Οπότε ρωτάω τον μηχανικό και βλέπουμε. Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς είναι καλύτερο το αέριο όπως κατάλαβα, οπότε ήδη βοηθήσατε πολύ 🙂

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marinna είπε

δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, τι θα πει ζεστό νερό από τον λέβητα - το νερό που ζεσταίνει ο λέβητας και πηγαίνει στα καλοριφέρ (υποθέτω), μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για μπάνιο; Έχει δύο δεξαμενές; (Δεν ξέρω την τύφλα μου :D )  edit: με βάση την προηγούμενη απάντηση που δεν είχα προλάβει να δω, υπάρχουν ειδικοί λέβητες για αυτό. Οπότε ρωτάω τον μηχανικό και βλέπουμε. Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς είναι καλύτερο το αέριο όπως κατάλαβα, οπότε ήδη βοηθήσατε πολύ 🙂

Ο λέβητας αερίου την στιγμή που θέλεις ζεσταίνει το νερό δεν το αποθηκεύει κάπου,πάντα έχεις ζεστό νερό όταν θελήσεις είναι πολύ καλό και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης καν με το ρεύμα για να έχεις μια εικόνα στο περίπου για τετραμελή οικογένεια να βγαίνει περίπου 5€το μήνα

Σχεδόν όλοι οι λέβητες το έχουν αυτό αλλά βεβαιώσου για σίγουρα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συνηθισμένη επίτοιχη μονάδα αερίου έχει δυο ανεξάρτητους εναλλάκτες παραγωγής ζεστού νερού. 

Ένας μεγάλος που χρησιμοποιείται για την θέρμανση των καλοριφέρ και ένας μικρός πλακοειδής που ζεσταίνει μόνο το νερό χρήσης (μπάνιο, κουζίνα κτλ.).

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, ζήτα από τον μηχανολόγο να σου προσθέσει στο σύστημα ένα κιτ ηλιακού που περιλαμβάνει τρίοδη βάνα εκτροπής και θερμομικτική βαλβίδα (γνωστό ως solar kit).

Αυτό παίρνει το νερό από το δοχείο του ηλιακού στην θερμοκρασία που έχει φτάσει και αν χρειάζεται το ζεσταίνει περισσότερο με την χρήση της επίτοιχης μονάδας αερίου.

Στις 27/11/2023 στις 1:27 ΜΜ, Karanikolis είπε

Καλησπέρα σας, έχω ατομικό λέβητα αερίου και πρόσφατα άλλαξα θερμοστάτη βάζοντας τον rdh100rf/set. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι ρύθμιση να αφήσω το pid? Slow ή fast? Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει;; Ευχαριστώ 

Η ρύθμιση έχει να κάνει με την σχέση συστήματος θέρμανσης, θερμοκρασιακής άνεσης και οικονομίας.

Χοντρικά στο slow κάνει κύκλους λειτουργίας των 12 λεπτών ενώ στο fast κύκλους των 6 λεπτών για να διατηρήσει την ζητούμενη θερμοκρασία. 

Για λέβητες αερίου προτείνεται το fast. Αυτό που ταιριάζει σε σένα και στην κατανάλωση θα το βρεις μόνο με δοκιμές. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Από πέρυσι ( 2022 ) το Νοέμβριο μπήκαμε σε προσφάτως αποκτηθείσα οικεία την οποία αγοράσαμε ημιτελή και περάσαμε θέρμανση με καλοριφέρ και λέβητα αερίου Aniston one clas νομίζω 30άρη. Το σπίτι δεν είχε πουθενά μόνωση με καινή πιλοτή από κάτω και ταράτσα, με αποτέλεσμα να καίμε 1200 λίτρα υγραέριο το μήνα τους δύσκολους μήνες και χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα η θερμοκρασία έπεφτε όταν έξω είχε τη μέρα 2 και το βράδυ -7 χωρίς να παίρνει ανάσα ο λέβητας. Φέτος και με δυσκολία κάναμε μόνωση από πάνω και αίτηση για το εξοικονομώ την οποία και περιμένουμε να σωθούμε. Φαίνεται να κρατάει καλύτερα τη θερμοκρασία. Οι δύσκολοι μήνες μενουν να δείξουν. Όταν λοιπόν η θερμοκρασία έπεφτε πέρυσι, η θερμοκρασία του νερού εξόδου του λέβητα ήταν 70° ταβάνι με ενεργή αντιστάθμιση η οποία και προφανώς δεν έπεφτε από τους 70 ενώ η θερμοκρασία εντός σπιτιού έπεφτε με επιθυμητή τους 19.5 και είχε φτάσει 16.7 ένα βράδυ . Πήγα να το βάλω να πάει παραπάνω ρωτώντας από δω και από κει αλλά ενώ φαινόταν να έχει περιθώριο, δεν πήγαινε. Κατόπιν επικοινωνίας με τον καυτηριατζη μου, μου είπε να το βάλω στο manual και να πατήσω + το οποίο δεν πήγαινε παραπάνω επίσης. Προφανώς ήταν κλειδωμένο. Του ζήτησα λοιπόν να έρθει να το βάλει να πηγαίνει ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΘΕΛΩ μέσω του manyal mode παραπάνω από 70° σε περίπτωση που ξανά φέτος αδυνατω να ζεστάνω το σπίτι, μπας και καταφέρω κάτι. Να το πάω δηλαδή στους 71, να δω αν γίνεται κάτι, αν δε γίνεται να το πάω 72 κλπ κλπ. Αυτος λοιπόν το ρύθμισε να πάει στο auto μόνο του στους 75 όταν κρίνει. Με αποτέλεσμα συχνά όταν έχει κρύο να πιάνει 75 και να καίει πολύ χωρίς να είναι ανάγκη κατά τη γνώμη μου. Χρειάζομαι τα φώτα σας για να βγαλω άκρη γιατί προφανώς δε βγάζω και προφανώς έχω πρόβλημα. Να σημειώσω ότι μετα την αλλαγή του καυτηριατζη και αφού διαπίστωσα το παραπάνω, προσπάθησα όπως μου είπε, να το βάλω σε manual mode να το πάω στους 70 στο manual, το οποίο θα οδηγούσε και το auto να πάει στο 70 ταβάνι αλλά δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, TheoRia είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Από πέρυσι ( 2022 ) το Νοέμβριο μπήκαμε σε προσφάτως αποκτηθείσα οικεία την οποία αγοράσαμε ημιτελή και περάσαμε θέρμανση με καλοριφέρ και λέβητα αερίου Aniston one clas νομίζω 30άρη. Το σπίτι δεν είχε πουθενά μόνωση με καινή πιλοτή από κάτω και ταράτσα, με αποτέλεσμα να καίμε 1200 λίτρα υγραέριο το μήνα τους δύσκολους μήνες και χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα η θερμοκρασία έπεφτε όταν έξω είχε τη μέρα 2 και το βράδυ -7 χωρίς να παίρνει ανάσα ο λέβητας. Φέτος και με δυσκολία κάναμε μόνωση από πάνω και αίτηση για το εξοικονομώ την οποία και περιμένουμε να σωθούμε. Φαίνεται να κρατάει καλύτερα τη θερμοκρασία. Οι δύσκολοι μήνες μενουν να δείξουν. Όταν λοιπόν η θερμοκρασία έπεφτε πέρυσι, η θερμοκρασία του νερού εξόδου του λέβητα ήταν 70° ταβάνι με ενεργή αντιστάθμιση η οποία και προφανώς δεν έπεφτε από τους 70 ενώ η θερμοκρασία εντός σπιτιού έπεφτε με επιθυμητή τους 19.5 και είχε φτάσει 16.7 ένα βράδυ . Πήγα να το βάλω να πάει παραπάνω ρωτώντας από δω και από κει αλλά ενώ φαινόταν να έχει περιθώριο, δεν πήγαινε. Κατόπιν επικοινωνίας με τον καυτηριατζη μου, μου είπε να το βάλω στο manual και να πατήσω + το οποίο δεν πήγαινε παραπάνω επίσης. Προφανώς ήταν κλειδωμένο. Του ζήτησα λοιπόν να έρθει να το βάλει να πηγαίνει ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΘΕΛΩ μέσω του manyal mode παραπάνω από 70° σε περίπτωση που ξανά φέτος αδυνατω να ζεστάνω το σπίτι, μπας και καταφέρω κάτι. Να το πάω δηλαδή στους 71, να δω αν γίνεται κάτι, αν δε γίνεται να το πάω 72 κλπ κλπ. Αυτος λοιπόν το ρύθμισε να πάει στο auto μόνο του στους 75 όταν κρίνει. Με αποτέλεσμα συχνά όταν έχει κρύο να πιάνει 75 και να καίει πολύ χωρίς να είναι ανάγκη κατά τη γνώμη μου. Χρειάζομαι τα φώτα σας για να βγαλω άκρη γιατί προφανώς δε βγάζω και προφανώς έχω πρόβλημα. Να σημειώσω ότι μετα την αλλαγή του καυτηριατζη και αφού διαπίστωσα το παραπάνω, προσπάθησα όπως μου είπε, να το βάλω σε manual mode να το πάω στους 70 στο manual, το οποίο θα οδηγούσε και το auto να πάει στο 70 ταβάνι αλλά δεν ισχύει.

Αποτι φαίνεται δεν έχει γίνει σωστή μελέτη/διαστασιολόγηση των σωμάτων ή του λέβητα ή και των 2 στο σπίτι σου. Κάτι είναι μικρό και δεν φτάνει να καλύψει τον χώρο σου. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις υπολογίζοντας τις απώλειες του σπιτιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παιδιά το ξέρω αυτό. Αν είχα λεφτά, μόνωση θα έκανα. Πάνω σε αυτά που ρώτησα έχει κάποιος να πει? Πώς ρυθμίζεται η μέγιστη θερμοκρασία στο AUTO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω λεβητα αριστον τζινους ονε. 

Στο μανουαλ δεν εχει αυτόματο. Θετεις μια καρφωτή θερμοκρασία προσαγωγής εσύ. Και πηγαίνει μέχρι 82.

Τωρα προσπαθω να σκεφτώ αν εχει καποια επιλογή στο μενού/κόφτη και δεν ανεβαίνει ως εκεί στο δικό σου.

Εχεις απλο θερμοστάτη, ή το χειριστήριο της άριστον;

1200λτ το μηνα, οντως ειναι το χάος :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...