Προς το περιεχόμενο

Λέβητες Αερίου και η λειτουργία τους


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, hountalass είπε

Αυτό ακριβώς έχω. Στο C δεν γέμιζε. Στο Α το έχω αφήσει και παίζω με την βάνα από κάτω. Την αφήνω ανοιχτή γιατί αν την κλείσω θα πέφτει. Όσο μένει ανοιχτή είναι σχετικά σταθερή η πίεση 1.5 προς 2 bar δεν γεμίζει.

Το χειρότερο σε αυτο ειναι οτι αν εχεις διαρροή και σου σκασει μεσα στο σπιτι το δικο σου ή των γύρων σου αστα να πανε, θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος σε λέβητα χωρίς εξωτερικό αισθητήριο αντιστάθμισης παίζει ρόλο η ρύθμιση καμπύλη της αντιστάθμισης στο λέβητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, giannnis122 είπε

Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος σε λέβητα χωρίς εξωτερικό αισθητήριο αντιστάθμισης παίζει ρόλο η ρύθμιση καμπύλη της αντιστάθμισης στο λέβητα;

Για να λειτουργήσει σωστά  η αντιστάθμιση χρειάζεται εξωτερικο αισθητηριο

Αφού δεν υπάρχει δεν μπορεί να γίνει σωστη ρύθμιση για τα επιθυμητά αποτελέσματα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tollisth είπε

Πόσο συχνά θα χρειαστεί να συμπληρώσετε νερό ?

Εγω μια φορά στο εξάμηνο περίπου και αν 

Εγώ συμπληρώνω όταν καθαρίζω το φίλτρο κάθε 2-3 μήνες. Αλλιώς δεν χάνει από μόνο του. Επειδή είναι καινούρια η εγκατάσταση μου με καινούρια καλοριφέρ/σωληνώσεις μέχρι τώρα δεν έχω κάνει κάτι αυτόν τον χειμώνα.

Επεξ/σία από go2jimmys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx εγραψες στο αλλο νημα για short cycling στους πιο πολλους λεβητες..πρωτη φορα το διαβαζω  και ψαχνω  την εννοια...σα να λεμε inverter με ελαχιστα πχ 500w με πολλα on/off αντι 250w και long cycling?? 

Mπορεις να μας δωσεις ενα παραδειγμα λεβητα με πολυ χαμηλη ισχυ; ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

@doomnx εγραψες στο αλλο νημα για short cycling στους πιο πολλους λεβητες..πρωτη φορα το διαβαζω  και ψαχνω  την εννοια...σα να λεμε inverter με ελαχιστα πχ 500w με πολλα on/off αντι 250w και long cycling?? 

Mπορεις να μας δωσεις ενα παραδειγμα λεβητα με πολυ χαμηλη ισχυ; ευχαριστω!

Άμα γράψεις boiler short cycling θα σου βγάλει πάμπολλα hits. Όταν ο λέβητας δεν μπορεί να λειτουργήσει στα kW που ζητάει το σπίτι για να εξισσοροπήσει, τότε σβήνει για να μην υπερθερμανθεί και ξανανάβει όταν κρυώσουν αρκετά τα νερά. Αυτό το on-off είναι το short cycling. Ιδανικά, θες η μέση κατανάλωσή σου να βρίσκεται εντός του εύρους λειτουργίας του λέβητα. Άμα δεις τα μοντέλα θα δεις αρκετά να φτάνουν τα 2 kW. 

Αν το σπίτι σου καίει κατά μέσο όρο 6 κυβικά αέριο τη μέρα το Φεβρουάριο, τότε ένας λέβητας που μπορεί να δουλέψει στα 6x10.5x1.05/24=2.8 kW και λίγο πιο κάτω είναι ιδανικός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, doomnx είπε

 Όταν ο λέβητας δεν μπορεί να λειτουργήσει στα kW που ζητάει το σπίτι για να εξισσοροπήσει, τότε σβήνει για να μην υπερθερμανθεί και ξανανάβει όταν κρυώσουν αρκετά τα νερά. Αυτό το on-off είναι το short cycling.

Οταν δεν ακουγεται καθολου ο καυστηρας αλλα δουλευει  ο κυκλοφορητης, σημαινει πως εχει σβησει;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οταν δεν ακουγεται καθολου ο καυστηρας αλλα δουλευει  ο κυκλοφορητης, σημαινει πως εχει σβησει;

Ε ναι. Αν δεν έχει φλόγα έχει σβήσει. 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά . Θέλω αν μπορεί να με βοήθησει κάποιος . Σπίτι 120 τμ μονωμένο με ενδοδαπέδια . Θέλω να αγοράσω λέβητα αερίου και βρίσκω τον ariston genus one 30 kw πιο φθηνό από εκεί που θέλω, απο τον 24 kw . Η ερώτηση μου είναι η εξής : , εάν αγοράσω τον 30 kw θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αερίου απλά επειδή και μόνο είναι μεγαλύτερος ; Εννοώ δλδ στις ίδιες συνθήκες , θερμοκρασιακές , ίδιες ρυθμίσεις κτλ . Πέρασαν 2 υδραυλικοί δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση σε αυτό , πλην όμως και οι δύο μου είπαν ότι με τον 24αρι θα είμαι υπερκαλυμμένος για το σπίτι και τα τετραγωνικά του . Συγκεκριμένα ο ένας υπολόγισε τις θερμιδικές ανάγκες της οικίας ( λόγω ενδοδαπέδιας ), στα 12 Kw περίπου  . 

Επεξ/σία από odi83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, odi83 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά . Θέλω αν μπορεί να με βοήθησει κάποιος . Σπίτι 120 τμ μονωμένο με ενδοδαπέδια . Θέλω να αγοράσω λέβητα αερίου και βρίσκω τον ariston genus one 30 kw πιο φθηνό από εκεί που θέλω, απο τον 24 kw . Η ερώτηση μου είναι η εξής : , εάν αγοράσω τον 30 kw θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αερίου απλά επειδή και μόνο είναι μεγαλύτερος ; Εννοώ δλδ στις ίδιες συνθήκες , θερμοκρασιακές , ίδιες ρυθμίσεις κτλ . Πέρασαν 2 υδραυλικοί δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση σε αυτό , πλην όμως και οι δύο μου είπαν ότι με τον 24αρι θα είμαι υπερκαλυμμένος για το σπίτι και τα τετραγωνικά του . Συγκεκριμένα ο ένας υπολόγισε τις θερμιδικές ανάγκες της οικίας ( λόγω ενδοδαπέδιας ), στα 12 Kw περίπου  . 

Να βάλεις λίγο μεγαλύτερο από ότι βγάζει η μελέτη απωλειών . Θα έχει και εναλλακτη για ΖΝΧ ;

Στα 30 kw ξεφεύγεις πολύ. 

Τουλάχιστον στους λέβητες πετρελαίου που πολύ έβαζαν πολύ μεγαλύτερους (εποχές 1990-2005 ) όντως είχαν μεγαλύτερη κατανάλωση από ότι με πιο μικρό μοντέλο.

 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως επειδή είναι μεγαλύτερος να έχει και διάφορα στον τρόπο λειτουργίας και αυτό να επηρεάζει την κατανάλωση ίσως, γενικώς δεν προτείνεται να βάζεις μεγαλύτερο από ότι χρειάζεται.

Πάντως αυτό θα στο πει με σιγουριά κάποιος που γνωρίζει  ένας μηχανολόγος μηχανικός 

Από εκεί και πέρα σημασία έχει να πάρεις αυτό που ταιριάζει σε εσένα πιθανόν ότιδιποε άλλο μακροπρόθεσμα να σε βγει ποιο ακριβά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/3/2024 στις 7:43 ΜΜ, odi83 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά . Θέλω αν μπορεί να με βοήθησει κάποιος . Σπίτι 120 τμ μονωμένο με ενδοδαπέδια . Θέλω να αγοράσω λέβητα αερίου και βρίσκω τον ariston genus one 30 kw πιο φθηνό από εκεί που θέλω, απο τον 24 kw . Η ερώτηση μου είναι η εξής : , εάν αγοράσω τον 30 kw θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αερίου απλά επειδή και μόνο είναι μεγαλύτερος ; Εννοώ δλδ στις ίδιες συνθήκες , θερμοκρασιακές , ίδιες ρυθμίσεις κτλ . Πέρασαν 2 υδραυλικοί δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση σε αυτό , πλην όμως και οι δύο μου είπαν ότι με τον 24αρι θα είμαι υπερκαλυμμένος για το σπίτι και τα τετραγωνικά του . Συγκεκριμένα ο ένας υπολόγισε τις θερμιδικές ανάγκες της οικίας ( λόγω ενδοδαπέδιας ), στα 12 Kw περίπου  . 

Καμία υπερδιαστασιολογηση ή υπερδιαστασιολογηση οποιουδήποτε συστήματος δεν είναι καλή.

Το έκαναν κατά κορο οι παλιοι υδραυλικοί για να μην τους πει ο ιδιοκτήτης ότι δεν είναι αρκετά ζεστό το σπίτι. Έβαζαν 2 φορές πιο μεγάλα σώματα και 2 φορές πιο μεγάλο καυστήρα.

Ομως το κόστος των καυσίμων τότε ήταν μικρότερο του 1/10 του σημερινού οπότε κανένας δεν είχε πρόβλημα.

Το παράδειγμα είναι αντίστοιχο των αυτοκινήτων. Εάν χρειάζεσαι 1000αρι για μετακίνηση 2 ατόμων στην πόλη και αγοράσεις 1300cc όλα καλά. Εάν αγοράσεις 2500 τζιπ θεωρώ ότι αναμμένεις και την αναλογη κατανάλωση όσο καινούργιας τεχνολογίας κι αν είναι.

Το βέλτιστο δεν ειναι οι ατομικοι λέβητες αλλά η κεντρική θέρμανση της οικοδομής με συστοιχίες μικρότερων καυστηρων όπου ανοίγουν ανάλογα με τις ανάγκες ζήτησης. Με αυτό τον τρόπο το σύστημα λειτουργεί συνέχεια μέσα στο βέλτιστο τμήμα της καμπύλης απόδοσης του. Ούτε στα κόκκινα να καιει πολύ ούτε στο ρελαντί να καίει και πάλι περισσοτερο.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ατομικών καυστηρων είναι ήδη υπερδιαστασιολογημενοι διότι ελάχιστα μικρά μοντέλα υπάρχουν στην αγορά και ενώ οι ανάγκες ενός σωστά μονωμένου διαμερίσματος ειναι πια μικρές.

Όταν θέλεις 12αρι και βρίσκεις 20αρια καταλαβαίνετε ότι το να μιλάμε για 30αρι είναι Extreme

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Θα ήθελα να σας πω τις εμπειρίες μου για το short cyclng σε OpenTherm λέβητες.


 Οι παράγοντες που επηρεάζουν το short cycling είναι 3:

  1. Το minimum capacity του λέβητα ( Στους παλαιότερος είναι περίπου 5 kW, ενώ στους πλέον συγχρόνους χαμηλότερα γύρω στο 3,5 kW ).
  2.  Η ποσότητα του νερού που κυκλοφορεί στο σύστημα και κατ' επέκταση πόσα θερμαντικά σώματα υπάρχουν στον χώρο.
  3. Το σημείο ρύθμισης του λέβητα ( Control Setpoint ).

Οπότε όσο υψηλότερο είναι το minimum capacity του λέβητα και όσο λιγότερα είναι τα θερμαντικά σώματα, τόσο υψηλότερη θα είναι η θερμοκρασία προσαγωγής του νερού του κυκλώματος στην ελάχιστη ισχύ ( Reletive Modulation = 0% ). Σε αυτήν την περίπτωση αν εφαρμοστεί ένα χαμηλό σημείο ρύθμισης του νερού προσαγωγής αναπόφευκτα η θερμοκρασία των νερών προσαγωγής θα είναι υψηλότερη από το σημείο ρύθμισης και θα δώσει εντολή ο εγκέφαλος να σταματήσει η φλόγα μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του νερού προσαγωγής. Μόλις πέσει περίπου 4 βαθμούς κάτω από το Σημείο ρύθμισης τότε ο εγκέφαλος θα ξαναδώσει εντολή να ανάψει η φλόγα για λίγο και μετά ξανασβήνει. Όταν αυτό συμβαίνει συχνά τότε ονομάζεται short cycling. Σε αυτό το σημείο να σημειώσω οτι εφόσον ο θερμοστάτης έχει δώσει την εντολή έναυσης, ο κυκλοφορητής δουλεύει ΣΥΝΈΧΕΙΑ.

Παράδειγμα:
Λέβητας με  Minimum capacity  5.3 kW και 3 θερμαντικά σώματα στο σπίτι μου, έχει σημείο ισορροπίας νερών προσαγωγής σε μηδενική ισχύ 58 °C. Αν τοποθετήσω το σημείο ρύθμισης στους 45°C τότε ο λέβητας θα έχει short cycling.

Πως μπορεί να λυθεί αυτό;

  1. Εφαρμόζοντας ένα σημείο ρύθμισης υψηλότερο ή ίσο με το σημείο ισορροπίας για ΟΝ/ΟFF θερμοστάτες.
  2. Οι περισσότεροι σύγχρονοι ΟpenTherm θερμοστάτες έχουν έναν Low-Load Control αλγόριθμο για να μπορούν να ελέγχουν τη θερμοκρασία των νερών προσαγωγής σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Δηλαδή δίνουν την εντολή έναυσης του λέβητα ( CH = 1), ορίζουν ένα υψηλό σημείο ρύθμισης ( Control Setpoint ) και στέλνουν την εντολή να δουλέψει ο λέβητας στην ελάχιστη του ισχύ ( Μax Μodulation = 0 ). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η θερμοκρασία των νερών προσαγωγής να αυξάνεται σιγά σιγά και να επιτυγχάνονται μεγαλύτεροι κύκλοι λειτουργίας.

Σε αυτό το post επίσης θα ήθελα να αναφερθώ στον όρο Modulation σε έναν OpenTherm λέβητα.

Ξεκινώντας πρέπει να αναφέρω ότι η ορολογία Inverter δεν υπάρχει σε αυτούς τους λέβητες, παντού ονομάζεται Modulation.

Υπάρχουν 2 όροι σχετικά με το modulation:

  1. Relative Modulation: Είναι η τρέχουσα ισχύς διαμόρφωσης του λέβητα.
  2. Max Modulation: Είναι η μέγιστη ισχύς διαμόρφωσης που μπορεί να δουλέψει ο λέβητας.

Δηλαδή όταν ένας λέβητας έχει ισχύ  διαμόρφωσης 0% δεν δουλεύει; 
Όχι. 0% modulation σημαίνει ότι ο λέβητας δουλεύει στην ελάχιστη του ισχύ ( Minimum Capacity ).

Για να μετρηθεί η τρέχουσα ισχύς του λέβητα σε kW πρέπει να έχουμε κάποια δεδομένα από το εγχειρίδιο του κατασκευαστή ( 1 και 2 ) :

  1. Minimum Boiler Capacity 
  2. Maximum Boiler Capacity
  3. Relative modulation

Παράδειγμα

Ένας λέβητας έχει Minimum Boiler Capacity = 5 kW,  Maximum Boiler Capacity = 24kW  και Relative Modulation = 10%. Πόση στιγμιαία ισχύ έχει;

P = Minimum Boiler Capacity + ( Maximum Boiler Capacity - Minimum Boiler Capacity ) * Relative Modulation

P = 5 + ( 24 - 5 ) * 0.1

P = 6,9 kW

Άρα η τρέχουσα ισχύ του λέβητα είναι μεταξύ του φάσματος Minimum Boiler Capacity και Maximum Boiler Capacity.

Σημείωση: Τον όρο modulation δεν ήξερα πως να τον μεταφράσω και του έδωσα το όνομα ισχύς διαμόρφωσης. Αν είναι λάθος σας ζητώ συγγνώμη :).

Επεξ/σία από sergeantd
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...