Προς το περιεχόμενο

Λέβητες Αερίου και η λειτουργία τους


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα θέμα καθαρά για την λειτουργία για λέβητες αερίου(συντήρηση,αντιστάθμιση,τεχνικές συμβουλές) 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνω εδώ παράθεση την απάντηση του @fredd0

  

Στις 5/12/2022 στις 11:06 ΜΜ, fredd0 είπε

 προφανως εχεις ενεργο συστημα αντισταθμισης με προσαρμογη εσωτερικης θερμοκρασιας. Δηλαδη ο θερμοστατης σου αποφασιζει οτι χρειαζεται περισσοτερη θερμανση και "ζηταει" υψηλοτερες θερμοκρασιες. Αυτο ρυμιζεται, καπου στα μενου εχει επιλογη "στρατηγικης" θερμανσης (η λεξη αλλαζει αναλογα με τον κατασκευαστη) οπου βασικα σου δινει επιλογη ον/οφφ, αντισταθμιση με εξωτερικη θερμοκρασια, αντισταθμιση με εξωτερικη και εσωτερικη θερμοκρασια κοκ. Εσυ εχεις επιλεξει το τριτο. Αυτη η επιλογη συνοδευεται και με αλλη μια επιλογη στο μενου που αναλογα με τον κατασκευαστη ονομαζεται επιδραση εσωτερικου θερμοστατη/ταχυτητα θερμανσης κοκ. Εδω οσο πιο υψηλα ειναι αυτη η επιλογη, τοσο πιο ζεστο νερο θα στελνει ο λεβητας ανεξαρτητα απο το τι λεει η καμπυλη. Εσενα πχ η καμπυλη μπορει να λεει 42, αλλα αν εχεις ορισει γρηγορη θερμανση ο λεβητας θα στειλει 60 βαθμους νερο.

συνηθως σε auto λειτουργια οι λεβητες δε θεωρουν την ορισθησα θερμοκρασια ως το σημειο "οφφ" του συστηματος, οπως κανουν οι ον/οφφ θερμοστατες αλλα η θερμοκρασια που πρεπει να συντηρησει το συστημα. Αναλογα με το ρυθμο πτωσης της θερμοκρασιας ο λεβητας μπορει να "ανοιγει" αν πχ εσυ εχεις ορισει θερμοκρασια 22 στους 22 και να "κλεινει" στους 22.3. Αν βαλεις και θερμικη αδρανεια (δηλαδη το ζεστο νερο στα σωματα) αυτο σημαινει οτι μπορει να παει και 22.5, με ορισμενη 22.

δοκιμασε ελαχιστη 35, μικρο room influence (η αργη ταχυτητα θερμανσης), και 1.2 καμπυλη.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Παρακάτω είναι οι επιλογές που έχει ο λέβητας

Spoiler

IMG_6352.jpg.327eb0b7146a6101960f8abb572289e3.jpgIMG_6349.PNG.2b7a817597c89d862d506d5db778ae36.PNGIMG_6350.PNG.7755f1aab518b7b3b3e1424235d64af8.PNG

Τελευταίο καιρό το δουλεύω στους room temperature και

Στις 5/12/2022 στις 8:53 ΜΜ, teopanta1 είπε

Σε ποια θερμοκρασία έχεις τώρα τον λέβητα; μετράει και το σπίτι εγώ ας πούμε με 3πλα τζάμια καινούρια κουφώματα μόνωση όλο το σπίτι στην Θεσσαλονίκη καίω περίπου πάνω κάτω 4-5 κυβικά την μέρα, με θερμοστάτη 20-21, στους 58 ο λέβητας με αντιστάθμιση 

Το λέβητα τον έχω βάλει στου 50 τώρα από την μονάδα έξω. Στο app δεν φαίνετε να έχει τέτοια ρύθμιση. Κι έγω κέλυφος 7cm και 3πλα τζάμια με κουφώματα μισού χρόνου. Τώρα τα έβαλα.

@fredd0να δοκιμάσω με τις ρυθμίσεις πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

 

@fredd0να δοκιμάσω με τις ρυθμίσεις πάνω;

Ναι απλα εχε στο πισω μερος του μυαλου σου οταν πλακωσουν τα κρυα (γιατι προς το παρον απο κρυο δεν) πιθανοτατα το slope να χρειαστει ν ανεβει λιγο.  Μια κρυα μερα δηλαδη παρακαλουθησε αν το συστημα κραταει την ορισμενη θερμοκρασια η αν ζοριζεται. Αν ζοριζεται ανεβαζεις slope 1-2 τικ

οταν βρεις τη σωστη ρυθμιση με κρυο εξω, το αφηνεις και δε το  ξαναπειραζεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίδραση χώρου σε εμένα είναι off,θερμοκρασια λέβητα δεν εχω πειράξει ποτέ λόγω της αντιστάθμισης,ολες τις ενδείξεις  και τις ρυθμίσεις τις βλεπω-κανω από τον εσωτερικο  θερμοστάτη ,οπως εχω αναφερει σε άλλο ποστ για να έχουμε οικονομία περα από την προσαγωγή πρέπει να είναι χαμηλα και η επιστροφή του νερού μια διαφορά τις τάξεως του 10 είναι ιδανικο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω την θερμοκρασία προσαγωγής και την επιστροφή. Δεν έχω θερμόμετρα στο κολλεκτερ. Εσείς πως το βλέπετε;

Το μόνο που έχω είναι ένα system temperature που δίνει το app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω την θερμοκρασία προσαγωγής και την επιστροφή. Δεν έχω θερμόμετρα στο κολλεκτερ. Εσείς πως το βλέπετε;

Το μόνο που έχω είναι ένα system temperature που δίνει το app.

Δεν υπάρχει κάποιος θερμοστάτης συμβατος με τον λέβητα σου να σου τα δείχνει?ρωτησε να δεις αν υπάρχει για να έχεις μια άποψη το θεμα ειναι να ξέρεις ότι δουλεύουν σωστά οι ρυθμίσεις που κανείς  είναι σημαντικο 

Εγω εχω αυτόν τον θερμοστάτη που δείχνει πιστευτώ τα πάντα σε ότι αφορά την λειτουργεία του λέβητα μαζί με τις απαραίτητες ενδείξεις και τον χειρισμο του μέσα από το σπίτι

https://www.skroutz.gr/s/16651969/Wolf-BM-2-Ψηφιακός-Θερμοστάτης-Χώρου.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ναι.

αυτόν εδώ: https://www.skroutz.gr/s/20154590/De-Dietrich-Smart-Tc-AD324-Ψηφιακός-Θερμοστάτης-Χώρου-Smart-με-Wi-Fi.html?

είναι του λέβητα. Αυτό που δείχνει ως θερμοκρασία είναι το "system temperature". Εχει επίσης ένα θερμόμετρο (αναλογικό) στον σωλήνα εξαγωγής, που μετράει και bars. Έχεις και θερμοκρασία νερού επιστροφής;

Τώρα έκανα μια δοκιμή και το πήγα στους 22 τον θερμοστάτη. Έπιασε τους 52 βαθμούς το νερό προσαγωγής, δούλεψε 10 λεπτα και σταμάτησε. 2 φορές το έκανε αυτό. Ενώ σύμφωνα με την καμπύλη αντιστάθμισης με 17 βαθμούς έξω έπρεπε να είναι στους 38. Μήπως το 38 είναι θερμοκρασία επιστροφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, greg4 είπε

Εχω ναι.

αυτόν εδώ: https://www.skroutz.gr/s/20154590/De-Dietrich-Smart-Tc-AD324-Ψηφιακός-Θερμοστάτης-Χώρου-Smart-με-Wi-Fi.html?

είναι του λέβητα. Αυτό που δείχνει ως θερμοκρασία είναι το "system temperature". Εχει επίσης ένα θερμόμετρο (αναλογικό) στον σωλήνα εξαγωγής, που μετράει και bars. Έχεις και θερμοκρασία νερού επιστροφής;

Τώρα έκανα μια δοκιμή και το πήγα στους 22 τον θερμοστάτη. Έπιασε τους 52 βαθμούς το νερό προσαγωγής, δούλεψε 10 λεπτα και σταμάτησε. 2 φορές το έκανε αυτό. Ενώ σύμφωνα με την καμπύλη αντιστάθμισης με 17 βαθμούς έξω έπρεπε να είναι στους 38. Μήπως το 38 είναι θερμοκρασία επιστροφής;

Ίσως με λίγο ψάξιμο βρεις κάτι, 

Η θερμοκρασία επιστροφής του νερού αφορά το νερό που επιστρέφει από τα σώματα,δεν νομίζω να είναι η θερμοκρασία επιστροφής αυτό που αναφέρεις ψάξε το manual η κάνε μια ερώτηση σε αυτούς που στο έβαλαν 

20221207_163322.jpg

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. θεωρείτε σωστό απο άποψη οικονομίας σε σπίτι όπου απουσιάζουμε τις περισσότερες ημέρες να αφήνουμε τον θερμοστάτη (ατομικό λέβητας αερίου με αντιστάθμιση) σε μια θερμοκρασία π.χ 20oC και όταν γυρίζουμε το απόγευμα κατά τις 6-7μμ να το ανεβάζουμε στους 22oC? Το διαμέρισμα είναι σε οικοδομή κατασκευής 2008 περίπου, οπότε δεν έχει και την καλύτερη δυνατή μόνωση. επίσης μπορεί κάποιες ημέρες; μέσα στην εβδομάδα και φυσικά και το σαββατοκύριακο να πρέπει και το πρωί-μεσημέρι να έχουμε 22oC γιατι μπορεί κάποιος να είναι στο σπίτι αυτές τις ώρες. Με προβληματίζει αν θα πρέπει να έχω μια τέτοια λειτουργία του λέβητα ή επειδή είμαστε απο το απόγευμα 6-7μμ και μετά να το έχω κλειστό απο το πρωί τελείως τον θερμοστάτη. Ξέρω οτι θα καταναλώσει αρκετά μέχρι να πιάσει 22oC αν το έχω όλη μέρα κλειστό, αλλά απο την άλλη σε σπίτι που δεν έχει και σούπερ μόνωση θα κάψει πάλι μέσα στην ημέρα που θα λείπουμε για να κρατάει τους 20oC. Προς το παρόν το έχω κλειστό όλη ημέρα και μόλις γυρίζουμε το ανάβω γιατι 20oC έχει στο σπίτι μέσα στην ημέρα, χωρίς θέρμανση, δεν πέφτει πιο κάτω, αλλά όταν πιάσουν τα κρύα τον επόμενο καιρό θα πέφτει ακόμα πιο χαμηλά. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απάντηση είναι σχετική γιατί κάθε περίπτωση και σπίτι διαφορετικό εμένα είναι κατασκευής 2004 και είναι σχετικά ζεστό το σπίτι με καλά κουφώματα και μόνωση ανάμεσα σε τούβλο εγώ το έχω αυτόματο με χρονοπρογραμμα από την αρχή της σεζόν μέχρι και το τέλος δηλαδή το έχω προγραμματίσει να ανοίγει κάθε πρωί στις 6 και κλείνει κάθε βράδυ στις 12 εκτός εν έχει παγωνιά που δεν το κλείνω ποτέ σε αυτές τις 6 ώρες που είναι κλειστός η θερμοκρασία πέφτει  περίπου 1.5 βαθμό  ανάλογα την εξωτερική βέβαια μπορεί να είναι και ένα βαθμό εσωτερική έχω 22.5 έως 23 κάποιες φορές,πάντως ο κανόνας είναι όσο ποιο παγωμένο το σπίτι το περισσότερο ενέργεια απαιτεί να ζεσταθεί,οπότε δεν θεωρώ ότι να το κλείνεις εντελώς είναι καλο

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Ίσως με λίγο ψάξιμο βρεις κάτι, 

Η θερμοκρασία επιστροφής του νερού αφορά το νερό που επιστρέφει από τα σώματα,δεν νομίζω να είναι η θερμοκρασία επιστροφής αυτό που αναφέρεις ψάξε το manual η κάνε μια ερώτηση σε αυτούς που στο έβαλαν 

 

Spoiler

20221207_163322.jpg

 

Μπα δυστυχώς δεν έχει. Μόνο την θερμοκρασία προσαγωγής έχει. Θα ρωτήσω και τον εγκαταστάτη αν και δεν βλεπω φως.

Ο δικός σου θερμοστάτης έχει κατανάλωση ενεργείες; Δλδ κυβικά / kw ανά μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μπα δυστυχώς δεν έχει. Μόνο την θερμοκρασία προσαγωγής έχει. Θα ρωτήσω και τον εγκαταστάτη αν και δεν βλεπω φως.

Ο δικός σου θερμοστάτης έχει κατανάλωση ενεργείες; Δλδ κυβικά / kw ανά μέρα;

Όχι δυστυχώς δεν έχει η δεν το έχω βρει ακόμη,ίσως θα μπορείς να το βρεις στον λέβητα αυτήν την πληροφορία πολύ πιθανό να υπάρχει ρίξε μια ματιά στις ενδείξεις του λέβητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που λέτε για θερμοστάτες ποιον προτείνεται για τον buderus Logamax GB062 όταν μου έκαναν την εγκατάσταση έβαλαν αυτόν https://www.skroutz.gr/s/8214180/Buderus-Logamatic-RC-200-Ψηφιακός-Θερμοστάτης-Χώρου.html

Ποιον προτείνεται για να δείχνει πάρα πολλές πληροφορίες, ακόμη και την κατανάλωση ώστε να μην χρειάζεται να βλέπουμε συνέχεια τον μετρητή; 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...