Προς το περιεχόμενο

LG ERGO UltraFine 32UN88A-W 32" 4K Monitor 477,67 Amazon.fr [ΤΕΛΟΣ]


tsipizic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Την Αγόρασα πριν 1 μήνα από ελληνικό μαγαζί από το Σκρουτζ στην τιμή των 480ευρω! Όντως απίστευτη αύξηση.. 

Η οθόνη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΗ. Δεν προορίζεται για τον μέσω Gamer που θέλει 240hz 1ms latency και ιστορίες. 

Εγώ προσωπικά την έχω συνδέσει με το MacBook Pro μου μέσω USB-C το οποίο λειτουργεί και ως Hub και έχω πάνω πληκτρολόγιο ποντίκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

399€ που ειναι τωρα για Γαλλους και οποιους αλλους δεν εχουν μεταφορικα απο το λινκ του τιτλου, ειναι καλη προσφορα. Στα 477 δεν ειναι τιμη αξια λογου, πολυ καιρο ειχε 475-480 στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ίδια λεφτά υπάρχουν και 32" 4k, με 10bit panel αλλά χωρίς το βραχίονα.

Η un880 είναι 8bit + frc

Για video editing, καλύτερα ultrawide, για Photoshop κτλ καλύτερα BenQ, Asus proart, dell, eizo ή ένα 10bit panel, αν και από μόνο του, δεν είναι πανάκεια.

 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, matrixxx είπε

399€ που ειναι τωρα για Γαλλους και οποιους αλλους δεν εχουν μεταφορικα απο το λινκ του τιτλου, ειναι καλη προσφορα. Στα 477 δεν ειναι τιμη αξια λογου, πολυ καιρο ειχε 475-480 στην Ελλαδα.

Ισχύει αλλά επειδή έψαχνα τώρα και έχουν τσιμπήσει όλες οι οθόνες 100-200Ε και λόγω της κατάστασης δε ξέρουμε πότε και αν θα επανέλθουν το θεώρησα καλή προσφορά.

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αυτή όμως επειδή δεν είναι Ultrafine μήπως δεν είναι και calibrated; Δηλαδή μιλάμε για τη ίδια διαφορά που έχουν τα μοντέλα S/P και U στη Dell;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, prefuse είπε

Δείχνει να είναι το παρεμφερές μοντέλο με νορμάλ βάση.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το 10bit είναι typo του display specifications.

Δύσκολο να έχουν βάλει άλλο πάνελ στην ίδια κατηγορία τιμής. Ειδικότερα σε αυτό το μπάτζετ.

Πολύ καλή επιλογή και δαυτη 

Επεξ/σία από vadergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 27αρα LG 4k 60Hz (UL850) που ειναι σουπερ για office δουλειες (με usb-c, ηχεια κλπ).

Με τρωει αυτη της προσφορας διοτι ειναι 32αρα και εχει και το monitor arm.

Απο την αλλη με φρεναρουν οι 32 ιντσες μιας και ισως ειναι λιγο μεγαλη για την αποσταση μου και το οτι δεν εχω αναγκη να εχω 2πλα παραθυρα για multitasking. Επισης το arm που εχει παει πακετο με την οθονη αν ειδα σωστα οποτε αν παθει κατι δεν μπορει να μπει αλλη οθονη πανω.

Ισως ειναι σοφη επιλογη να κατσω στην 27αρα που εχω και απλα να επενδυσω σε ενα καλο vesa monitor arm (πχ ergotron lx).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsipizic είπε

Ισχύει αλλά επειδή έψαχνα τώρα και έχουν τσιμπήσει όλες οι οθόνες 100-200Ε και λόγω της κατάστασης δε ξέρουμε πότε και αν θα επανέλθουν το θεώρησα καλή προσφορά.

Αυτή όμως επειδή δεν είναι Ultrafine μήπως δεν είναι και calibrated; Δηλαδή μιλάμε για τη ίδια διαφορά που έχουν τα μοντέλα S/P και U στη Dell;

 

45 λεπτά πριν, vadergr είπε

Δείχνει να είναι το παρεμφερές μοντέλο με νορμάλ βάση.

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το 10bit είναι typo του display specifications.

Δύσκολο να έχουν βάλει άλλο πάνελ στην ίδια κατηγορία τιμής. Ειδικότερα σε αυτό το μπάτζετ.

Πολύ καλή επιλογή και δαυτη 

το factory calibrated, ακόμα και αν ειναι καλό, ειναι για λίγους μήνες.. μετά, ολα τα μονιτορ κάνουν drift και θέλουν ξανά καλιμπράρισμα.

για video θελει decklink/ultrastudio οποτε ξεφεύγει ακόμα παραπάνω το κόστος.

με τα ICC profiles δεν γίνεται σωστή δουλεια, θέλει LUT box ή να παρέχει το μονιτορ 3D LUT.

για color critical work καμία απο τις προαναφερόμενες δεν κάνει, ειναι απλώς η πρώτη ενασχόληση με φθηνά Colourimeter aka Calibrite (πρωην Xrite) και το δωρεαν DiplayCal (το οποιο δεν κάνει για πολλά). μετά πας σε 700+€ προγράμματα τύπου ColorSpace.

ναι το πιο πιθανό ειναι να ειναι typo, αλλα ουτως η άλλως, σε διάφορα forum εχει αναφερθεί οτι η UN880 δεν καλιμπάρετε σωστα, οπότε ισως πετύχετε καλύτερα αποτελέσματα με την BN67, εκτός και αν θέλετε το arm της ERGO. προσωπικά ισως δοκιμάσω και τις 2 τους επόμενους μήνες, εκτός και αν βρω κάτι αλλο που να τηρεί 32", 4K και όσο color accurate γίνεται. Hz αδιάφορα.. 60Hz ειναι οκ για επαγγελματική δουλειά.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

το factory calibrated, ακόμα και αν ειναι καλό, ειναι για λίγους μήνες.. μετά, ολα τα μονιτορ κάνουν drift και θέλουν ξανά καλιμπράρισμα.

για color critical work καμία απο τις προαναφερόμενες δεν κάνει. 

ναι το πιο πιθανό ειναι να ειναι typo, αλλα ουτως η άλλως, σε διάφορα forum εχει αναφερθεί οτι η UN880 δεν καλιμπάρετε σωστα, οπότε ισως πετύχετε καλύτερα αποτελέσματα με την BN67, εκτός και αν θέλετε το arm της ERGO. προσωπικά ισως δοκιμάσω και τις 2 τους επόμενους μήνες, εκτός και αν βρω κάτι αλλο που να τηρεί 32", 4K και όσο color accurate γίνεται. Hz αδιάφορα.. 60Hz ειναι οκ για επαγγελματική δουλειά.

 


Δεν αντιλεγω αγαπητε.

Οποιος θελει color grading θα πρεπει να καλιμπραρει περιοδικα.

Τουλαχιστον αυτές οι οθονες εχουν και τα απαραιτητα εργαλεια/ρυθμισεις για να συμβει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vadergr είπε


Δεν αντιλεγω αγαπητε.

Οποιος θελει color grading θα πρεπει να καλιμπραρει περιοδικα.

Τουλαχιστον αυτές οι οθονες εχουν και τα απαραιτητα εργαλεια/ρυθμισεις για να συμβει αυτο.

αν εννοεις τις LG bn67/un880 οχι δεν εχουν τις ευκολιες επαγγελματικών μονιτορ, ακόμα και η επαγγελματική σειρά JOLED της LG δεν εχει 3D LUT και για να καλιμπραριστεί πρεπει να αγοραστεί εξτρα lut box, το ιδιο και οι bn67/un880

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, tsipizic είπε

τέλος

Το προσθεσα στον τιτλο (μπορουσες και εσυ - οποιος εχει ανοιξει θεμα, μπορει για μια εβδομαδα να κανει edit τον τιτλο του και να προσθεσει [TEΛΟΣ] ή ο,τι αλλο tag χρειαστει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...