Προς το περιεχόμενο

Η ιταλική Lancia επιστρέφει αποκλειστικά με ηλεκτρικά αυτοκίνητα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, ea6gka είπε

εδω κοντευει απο την συγχωνευση αυτη να βγει εκτος η FIAT, ειναι ντροπη η fiat να μην παραγει ενα punto, οτι ξερει δηλαδη να κανει καλυτερα μικρα φτηνα αυτοκινητα. 

Πλεον δεν υπαρχουν ουτε μικρα ουτε φτηνα αυτοκινητα.

Ολα τα mini εχουν γινει σε μεγεθος σουπερμινι, και σε τιμη μικρομεσαιου.

Δεν παιρνεις αυτοκινητο της προκοπης με κατω απο 30χιλιαρικα πλεον.

  • Like 7
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Glikos είπε

Θυμήθηκα το Lancia Stratos. Πανέμορφο αμάξι!

Σαν το Lancia Thesis δεν έχει υπάρξει.

Ίσως η Ρος Ρόυς πριν τον δεύτερο παγκόσμιο.

Ακόμα έχω τα προσπέκτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, volman είπε

Σαν το Lancia Thesis δεν έχει υπάρξει.

Ίσως η Ρος Ρόυς πριν τον δεύτερο παγκόσμιο.

Ακόμα έχω τα προσπέκτους.

Not bad, όμορφο είναι, αλλά πιστεύω το Stratos θεωρείται iconic αμάξι. Και - στα μάτια μου έστω - πολύ πιο όμορφο. Διαφορετικές κατηγορίες επίσης.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιταλικό ηλεκτρικό αυτοκίνητο... Γενικά τα ιταλικά αυτοκίνητα έσκιζαν σε ντιζάιν αλλά έπασχαν κυρίως απο τα ηλεκτρικά τους (και δευτερευόντως απο λαμαρινοδουλειά). Να δούμε πως θα πάει - αν πάει...

Η Stellantis είναι σύμπραξη 50-50 μεταξύ Fiat/Chrysler και Peugeot/Citroen και έχει στην κατοχή τηε τις παρακάτω φίρμες

Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Mopar, Opel, Peugeot, Ram και Vauxhall.

Παίρνει μετά ο άλλος Opel και λέει "αγόρασα γερμανικό αυτοκίνητο"... :)

 

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Glikos είπε

Not bad, αλλά πιστεύω το Stratos θεωρείται iconic αμάξι. Και - στα μάτια μου έστω - πολύ πιο όμορφο. Διαφορετικές κατηγορίες επίσης.

Είχα πάθει εγκεφαλικό με την Thesis.

Σκέφτηκα πριν 2-3 χρόνια να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αλλά θα χρειαζόταν να πάρω ανταλλακτικά για service από άλλα τρακαρισμένα Thesis.

Θα ήταν στυλ ο θάνατός σου η ζωή μου.

Και το Stratos σίγουρα άλλο στυλ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πάνε μπροστά οι ιταλικές μάρκες όταν δεν υπάρχει η Lancia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, volman είπε

Είχα πάθει εγκεφαλικό με την Thesis.

Σκέφτηκα πριν 2-3 χρόνια να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αλλά θα χρειαζόταν να πάρω ανταλλακτικά για service από άλλα τρακαρισμένα Thesis.

Θα ήταν στυλ ο θάνατός σου η ζωή μου.

Και το Stratos σίγουρα άλλο στυλ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πάνε μπροστά οι ιταλικές μάρκες όταν δεν υπάρχει η Lancia.

Φαντάζομαι θα ήταν δαπανηρό στα ανταλλακτικά, έξοδα συντήρησης, τέλη κλπ. Αν δεν κάνω λάθος είχε κινητήρες από 2.0lt και πάνω. Οπότε ίσως καλύτερα που δεν το πήρες. Η Lancia να πω την αλήθεια δεν ήταν στις top αγαπημένες μου Ιταλικές μάρκες - πλην ελάχιστων μοντέλων της όπως το Stratos που ανέφερα - αλλά γενικά οι Ιταλοί έχουν βγάλει αμαξάρες που θα μείνουν στην ιστορία. Για το design δεν το συζητώ, δεν παίζονται.

Και το Lancia Fulvia coupe πολύ όμορφο, θυμίζει το Alfa Romeo GT.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Glikos είπε

Φαντάζομαι θα ήταν δαπανηρό στα ανταλλακτικά, έξοδα συντήρησης, τέλη κλπ. Αν δεν κάνω λάθος είχε κινητήρες από 2.0lt και πάνω. Οπότε ίσως καλύτερα που δεν το πήρες. Η Lancia να πω την αλήθεια δεν ήταν στις top αγαπημένες μου Ιταλικές μάρκες - πλην ελάχιστων μοντέλων της όπως το Stratos που ανέφερα - αλλά γενικά οι Ιταλοί έχουν βγάλει αμαξάρες που θα μείνουν στην ιστορία. Για το design δεν το συζητώ, δεν παίζονται.

Και το Lancia Fulvia coupe πολύ όμορφο, θυμίζει το Alfa Romeo GT.

Όλα τα μοντέλα Lancia έχουν κάτι μοναδικό.

Εγώ είχα πάθει κολούμπρα με την Thesis, αλλά ποιο μοντέλο δεν αρέσει; Delta; Zeta;

Ακόμα και η Ypsilon έχει ωραίες γραμμές, αλλά είναι μικρό αυτοκίνητο.

Οι κινητήρες ήταν από άλφα, δεν ήταν πρόβλημα και είναι πολύ αξιόπιστοι.

Αλλά όλα τα υπόλοιπα θέλουν προσοχή και εγώ θέλω να το οδηγάω και όχι να παίζω κορόνα γράμματα αν θα δουλεύει ή όχι.

Αν πάντως γίνει κάνα θαύμα και κυκλοφορήσουν την Thesis στην ηλεκτρική πλατφόρμα της Stelantis, άντε για γερμανοί και γάλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, volman είπε

Σαν το Lancia Thesis δεν έχει υπάρξει.

Ίσως η Ρος Ρόυς πριν τον δεύτερο παγκόσμιο.

Ακόμα έχω τα προσπέκτους.

Αμαξάρα. Art deco design εντελώς. Σχέδιο από άλλη εποχή και διαχρονική πολυτέλεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, volman είπε

Όλα τα μοντέλα Lancia έχουν κάτι μοναδικό.

Εγώ είχα πάθει κολούμπρα με την Thesis, αλλά ποιο μοντέλο δεν αρέσει; Delta; Zeta;

Ακόμα και η Ypsilon έχει ωραίες γραμμές, αλλά είναι μικρό αυτοκίνητο.

Οι κινητήρες ήταν από άλφα, δεν ήταν πρόβλημα και είναι πολύ αξιόπιστοι.

Αλλά όλα τα υπόλοιπα θέλουν προσοχή και εγώ θέλω να το οδηγάω και όχι να παίζω κορόνα γράμματα αν θα δουλεύει ή όχι.

Αν πάντως γίνει κάνα θαύμα και κυκλοφορήσουν την Thesis στην ηλεκτρική πλατφόρμα της Stelantis, άντε για γερμανοί και γάλλοι.

Κάποιες εκδόσεις Delta είναι ωραίες, το Zeta να πω την αλήθεια όχι. Τα πιο καινούρια Ypsilon συμπαθητικά. Γενικά μ'αρέσουν κάποια old school μοντέλα της. Απλά δεν κυκλοφόρησαν Ελλάδα και τα είδαμε κυρίως από περιοδικά / ίντερνετ.

Όντως η αξιοπιστία παίζει σημαντικό ρόλο και είναι κρίσιμος παράγοντας για πολλούς. Να δούμε πως θα εξελιχθεί ο τομέας των EV τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Πλεον δεν υπαρχουν ουτε μικρα ουτε φτηνα αυτοκινητα.

Ολα τα mini εχουν γινει σε μεγεθος σουπερμινι, και σε τιμη μικρομεσαιου.

Δεν παιρνεις αυτοκινητο της προκοπης με κατω απο 30χιλιαρικα πλεον.

Αμφισβητώ και τις τρεις προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Η Lancia στην ουσία είναι FIAT Η κάνω λάθος; 

Έχει ενσωματωθεί εδώ και μία δεκαετία, ταυτόχρονα καταργώντας αρκετά μοντέλα της.

1 ώρα πριν, vastegial_74 είπε

Αμαξάρα. Art deco design εντελώς. Σχέδιο από άλλη εποχή και διαχρονική πολυτέλεια. 

Άσε φίλε, βλέπω μονο κάτι βιντεάκια στο youtube όπως φαίνονται περιποιημένα, ιδιαίτερα η μπορντό έκδοση, και αναστενάζω βαριά.

Γιατί ρε Lancia ... γιατί;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, volman είπε

Έχει ενσωματωθεί εδώ και μία δεκαετία, ταυτόχρονα καταργώντας αρκετά μοντέλα της.

Άσε φίλε, βλέπω μονο κάτι βιντεάκια στο youtube όπως φαίνονται περιποιημένα, ιδιαίτερα η μπορντό έκδοση, και αναστενάζω βαριά.

Γιατί ρε Lancia ... γιατί;

Όχι και 10ετια, από τα 80s.

Μοιράζονταν κινητήρες και σασί σε διάφορα μοντέλα και τα αγωνιστικά είναι μετά από εξέλιξη της abarth.

5 ώρες πριν, At4lantos είπε

Να δω integrale να οργωνει τις ειδικες και να μην ακουγεται κιχ 🤣.

Αστο ρε Lancia, αποτυχια ησουν στα ΜΕΚ αυτοκινητα και αποτυχια σε βλεπω και στα EVs.

Αποτυχια στις μεκ με βάση ποια κριτήρια;

Πχ το απόλυτο που έφτιαξε ποτέ ήταν η delta s4, 1800 κυβικά έβγαζε 500+ άλογα με βοήθεια supercharger και τούρμπο στα μέσα των 80s

Επίσης στην ιστορία έδωσε πολλές καινοτομίες με τα μοντέλα της τις αντίστοιχες εποχές που βγήκαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Πλεον δεν υπαρχουν ουτε μικρα ουτε φτηνα αυτοκινητα.

Ολα τα mini εχουν γινει σε μεγεθος σουπερμινι, και σε τιμη μικρομεσαιου.

Δεν παιρνεις αυτοκινητο της προκοπης με κατω απο 30χιλιαρικα πλεον.

Το φτηνό είναι σχετικό , αμα σε πλασάρει ένα πουντο με 16500 αυτή την εποχή με σχετικά καλό εξοπλισμό και φυσικά πανέμορφο θα σε χαλάσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...