Προς το περιεχόμενο

Τι έχετε στο αμάξι σας?


BunnyVelko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Μάλλον πρέπει να πάρω ενα σετ ασφάλειες αν και νομίζω ότι η ασφαλειοθήκη έχει μέσα κάβα ασφάλειες

Στα παλιότερα είχε σίγουρα. Σε 2 vag του 2020 δεν έχει 😂😂😂 οικονομία 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2022 στις 12:38 ΜΜ, spooker είπε

θα πω κάποια που ο περισσότερος κόσμος δεν έχει. 

μετρητή πίεσης αέρα ελαστικών.
τρόμπα δαπέδου για φούσκωμα ελαστικών.

πριν από κάθε ταξίδι η σωστή πίεση των ελαστικών εγγυάται χαμηλή κατανάλωση. 

Υπόψην ότι οι αναλογικοί μετρητές πίεσης χάνουν το καλιμπράρισμα αν τους έχεις μέσα στο αμάξι από το κοπάνημα

Επι του θέματος, εγώ μονίμως στο πορτ μπαγκάζ έχω μπυρες (ψωνίζω 24αδες από τα mart και τις ανεβάζω λίγες λίγες πάνω) 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για προετοιμασία διανυκτέρευσης θέλει και φαγητό, που προσωπικά δεν κρατάω στο αμάξι...

...ένας λόγος είναι πως επειδή δε κινείται καθημερινά, φοβάμαι μη πάρει μυρωδιά κανά τρωκτικό το φαγητό και κατασκηνώσει κάπου στο αμάξωμα, οπότε αποφεύγω οτιδήποτε κάνει τρίμματα / συνήθως απαγορεύω τη κατανάλωση φαγητού (κι έχω έτοιμο σκουπάκι αν η "απαγόρευση" δεν εφαρμόζεται, δλδ για κανά ανήψι)

Τρόμπα θα ήθελα να πάρω, αλλά από τις κριτικές δεν έχω καταλήξει στην πιο αξιόπιστη.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2022 στις 10:52 ΜΜ, AristidisZ είπε

Υπόψην ότι οι αναλογικοί μετρητές πίεσης χάνουν το καλιμπράρισμα αν τους έχεις μέσα στο αμάξι από το κοπάνημα

Επι του θέματος, εγώ μονίμως στο πορτ μπαγκάζ έχω μπυρες (ψωνίζω 24αδες από τα mart και τις ανεβάζω λίγες λίγες πάνω) 

Μερακλής... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπύρα δε πίνεται ευχάριστα ζεστή...αν είναι να έχεις ποτό στο αμάξι, ας είναι κάποιο που θα σε ζεστάνει κι όλας και θα σε "σιάξει" όπως θες...τσικουδιά, τσίπουρο ή και κονιάκ (άντε και ρακόμελο για όσους θέλουν γλυκιά γεύση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, definitio είπε

Η μπύρα δε πίνεται ευχάριστα ζεστή...αν είναι να έχεις ποτό στο αμάξι, ας είναι κάποιο που θα σε ζεστάνει κι όλας και θα σε "σιάξει" όπως θες...τσικουδιά, τσίπουρο ή και κονιάκ (άντε και ρακόμελο για όσους θέλουν γλυκιά γεύση)

σαν αποθήκη της έχει,δεν τις πίνει στο αμάξι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

σαν αποθήκη της έχει,δεν τις πίνει στο αμάξι.

Με το ανακάτεμα και τις αλλαγές θερμοκρασίας μέσα στο αμάξι και την υγρασία, μπορεί να έχουν μετατραπεί σε κάτουρο. 😄

Καλοκαίρι ούτε καν.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Με το ανακάτεμα και τις αλλαγές θερμοκρασίας μέσα στο αμάξι και την υγρασία, μπορεί να έχουν μετατραπεί σε κάτουρο. 😄

Καλοκαίρι ούτε καν.

Το αμάξι είναι σε υπόγειο γκαράζ, και βγαίνει μια φορά στις 10 μέρες κατά μέσο όρο (μαζί με τις μπυρες), όπου πάλι σε υπόγειο γκαράζ καταλήγει 

Το καλοκαίρι είχα πάει σε μια κηδεία και έκανα 800 χλμ πήγαινε έλα με 48 μπυρες πίσω, δεν έπαθαν τίποτα σε διαβεβαιώ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2022 στις 9:02 ΜΜ, definitio είπε

Για προετοιμασία διανυκτέρευσης θέλει και φαγητό, που προσωπικά δεν κρατάω στο αμάξι...

...ένας λόγος είναι πως επειδή δε κινείται καθημερινά, φοβάμαι μη πάρει μυρωδιά κανά τρωκτικό το φαγητό και κατασκηνώσει κάπου στο αμάξωμα, οπότε αποφεύγω οτιδήποτε κάνει τρίμματα / συνήθως απαγορεύω τη κατανάλωση φαγητού (κι έχω έτοιμο σκουπάκι αν η "απαγόρευση" δεν εφαρμόζεται, δλδ για κανά ανήψι)

Τρόμπα θα ήθελα να πάρω, αλλά από τις κριτικές δεν έχω καταλήξει στην πιο αξιόπιστη.

Για τρόμπα δες michelin ή black and decker. Έχω και από τις 2 μάρκες με μια προτίμηση στη 2η.

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Το αμάξι είναι σε υπόγειο γκαράζ, και βγαίνει μια φορά στις 10 μέρες κατά μέσο όρο (μαζί με τις μπυρες), όπου πάλι σε υπόγειο γκαράζ καταλήγει 

Το καλοκαίρι είχα πάει σε μια κηδεία και έκανα 800 χλμ πήγαινε έλα με 48 μπυρες πίσω, δεν έπαθαν τίποτα σε διαβεβαιώ 😂

Πήραν ευλογία γιαυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2022 στις 3:31 ΜΜ, sphinxgr είπε

Μάλλον πρέπει να πάρω ενα σετ ασφάλειες αν και νομίζω ότι η ασφαλειοθήκη έχει μέσα κάβα ασφάλειες

Συνήθως του αναπτήρα μπορεί να καεί από υπερφόρτωση, οποιαδήποτε άλλη θέλει έλεγχο αφού κάποια βλάβη κρύβεται από πίσω.

-Αντί για ρεζέρβα απλή έχω κανονικό ζαντολάστιχο ίδιο με τα υπόλοιπα και με ίδια διάσταση ελαστικού.
-Τρίγωνο
-Τρόμπα ποδιού καλής ποιότητας
-Απιονισμένο νερό & σαπούνι ή αντιπαγωτικό παρμπρίζ ανάλογα την περίοδο (Βάζω απιονισμένο για μην βουλώνουν τα μπεκ & ότι φτιάχνω την αναλογία από πριν σωστά)
-Φαρμακείο από το ΚΤΕΟ 🤣
-Πυροσβεστήρα
-Καλώδια εκκίνησης μπαταρίας
-Αντιψυκτικό & λάδι 500ml από την αλλαγή.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, p_under είπε

Έχω διαβάσει όλο το θέμα και νομίζω πως κανένας δεν ανέφερε το προφανέστερο. 

 

Χαρτί υγείας

Το ανέφερα αλλά στο βελτιωμένο...υγρομάντηλα...
(κι αν δε προσφέρεται ο χώρος, πάλι στα προαναφερθέντα με πολλαπλές χρήσεις, αναδιπλούμενος κουβάς + σακούλες σκουπιδιών + υγρομάντηλα...
...μια φορά να σου τύχει να πας εκδρομή, να και να πέσεις σε κάποιον Μ3@#$5κα ταβερνιάρη που έβγαλε ό,τι κρέας νά'ναι, το σκέφτεσαι σε επόμενες εξορμήσεις...)

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, definitio είπε

Το ανέφερα αλλά στο βελτιωμένο...υγρομάντηλα...
(κι αν δε προσφέρεται ο χώρος, πάλι στα προαναφερθέντα με πολλαπλές χρήσεις, αναδιπλούμενος κουβάς + σακούλες σκουπιδιών + υγρομάντηλα...
...μια φορά να σου τύχει να πας εκδρομή, να και να πέσεις σε κάποιον Μ3@#$5κα ταβερνιάρη που έβγαλε ό,τι κρέας νά'ναι, το σκέφτεσαι σε επόμενες εξορμήσεις...)

been there, done that. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...