Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πάροχο ενέργειας - Συνήγορος και ΡΑΕ


m_zaxarias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο πάροχος οφείλει να απαντάει σε μηνύματα που λαμβάνει απευθείας με τον αποστολέα, πράγμα που δεν έχει γίνει μέχρι τώρα. Όταν πας στην σελίδα της ΡΑΕ και απευθύνεσαι σε αυτή , αυτή ρωτάει την άποψη του παρόχου κρίνει και απαντάει. Εκτός και αν το πάμε μου είπες , σου είπα και ξανά τα ίδια. Εννοείται οτι απέρριψα την απάντηση και εξέθεσα λεπτομερώς τις απόψεις μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

Όταν πας στην σελίδα της ΡΑΕ και απευθύνεσαι σε αυτή , αυτή ρωτάει την άποψη του παρόχου κρίνει και απαντάει. Ε

Όταν πας στη σελίδα της ΡΑΕ, μιλάς με τον πάροχο  μέχρι να καταλήξετε σε συμφωνία (πράσινο) ή τριπλή διαφωνία (κόκκινο). Η ΡΑΕ "υποτίθεται" παρακολουθεί τις απαντήσεις και "υποτίθεται" ότι μπορεί να παρέμβει αλλά δεν το κάνει επειδή δεν έχουν επίσημο μεσολαβητή.

Η απάντηση που πήρες είναι απ'την Elpedison, όχι τη ΡΑΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

Όταν πας στην σελίδα της ΡΑΕ και απευθύνεσαι σε αυτή , αυτή ρωτάει την άποψη του παρόχου κρίνει και απαντάει.

ναι , οκ, καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά δυστυχώς η πλατφόρμα myrae είναι σαν να στέλνεις email στον πάροχο , σε αυτόν απευθύνεσαι ουσιαστικά και το παρών νήμα είναι να δούμε τρόπο με τον οποίο η ΡΑΕ θα αναγκαστεί να επέμβει και να απαντήσει απευθείας στον καταναλωτή

απλά νόμιζα οτι σου απάντησαν απευθείας γιαυτό και πρότεινα εδώ τη συζήτηση , δυστυχώς είναι μια απο τα ίδια η περίπτωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

Εκτός και αν το πάμε μου είπες , σου είπα και ξανά τα ίδια.

Αυτό ακριβώς.

Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο τη ΡΑΕ... και ζήτα να μεσολαβήσουν στο αίτημα. Ή αν σου πούνε ότι δε γίνεται, ρώτα γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, m_zaxarias είπε

Καλησπέρα,
 
ύστερα απο την έγγραφη αναφορά μου στον Συνήγορο του καταναλωτή σήμερα έλαβα το παρακάτω "πόρισμα", σύμφωνα με το οποίο γίνομαι μπαλάκι μεταξύ των φορέων για την επίλυση του θέματος μου.
Η αναφορά μου αφορούσε 1) μη επαρκής ενημέρωση για την επερχόμενη ρήτρα αναπροσαρμογής στον λοαγαριασμό μου με σκοπό την προφανέστατη παραπλάνηση μου και χρεωση αυτής και 2) την αζημίως αποχώρηση μου μιας και πρόκεται για μονομερής τροποποίηση της σύμβασης παροχής ενέργειας μεταξύ των συμβαλόμενων.
Να προσθέσω ότι πριν την αναφορά στον Συνήγορο είχα ανοίξει πολλά αιτήματα στην γνωστή πλατφόρμα της ΡΑΕ με τα γνωστά αποτελέσματα (αυτόματες κονσερβοποιημένες απαντήσεις απο την μεριά του παρόχου μέχρι την κάλυψη του ορίου απαντήσεων και αυτόματο κλείσιμο του αιτήματος απο την πλατφόρμα).
Έχει λάβει κάποιος άλλος αντίστοιχη ενημέρωση απο τον Συνήγορο του καταναλωτή η να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και να έχει βγάλει άκρη (πριν αρχίσουν οι εισπρακτικές τα τηλέφωνα για τον ανεξόφλητο τελικό-εκκαθαριστικό λογαριασμό)?

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.a0fb3004d75fd44024e4a667226e96c2.png

 

Καλημέρα... Η πλευρα της ΡΑΕ δεν θα σου δώσει απάντηση.. Δεν το εχει κανει τόσο καιρό.. Γιατί θα αλλάξουν πολλα πραγματα αν γίνει... Μόνο καποια στιγμή αν υπαρχει τελική αποφαση από καποιο δικαστήριο...Γιατι αυτό με την αναπροσαρμογη δεν έχει καταργηθεί αλλά έχει παγωσει..Μόνο ο παροχος αν το κάνει.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε @takoulou για την πραγματικά πολύτιμη συνεισφορά σου σε θέματα αμφισβητήσεων , με τις πάμπολες λύσεις και προτροπές ....χωρίς εσένα στο σκότος θα ήμασταν ....

______________________________________

Σε άλλα νέα , η ΡΑΕ πέταξε το "υποστήριξη" απο την πλατφόρφα myrae και στους υπόλοιπους ? ( @ekrepali ?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Σε άλλα νέα , η ΡΑΕ πέταξε το "υποστήριξη" απο την πλατφόρφα myrae και στους υπόλοιπους ? ( @ekrepali ?)

 

Δεν έχω ανοιχτό αίτημα για να δω, αλλά δεν εκπλήσομαι. Βασικά η υποστήριξη προβλεπόταν για λειτουργικά θέμα της πλατφόρμας, όχι για προτροπές μεσολάβησης. Τους κουράσαμε πολύ τους ανθρώπους. 🤣

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν έχω ανοιχτώ αίτημα για να δω, αλλά δεν εκπλήσομαι. Βασικά η υποστήριξη προβλεπόταν για λειτουργικά θέμα της πλατφόρμας, όχι για προτροπές μεσολάβησης. Τους κουράσαμε πολύ τους ανθρώπους. 🤣

και εγώ δεν έχω αίτημα , αλλά πατώντας το όνομα πάνω δεξιά μου έβγαζε υποστήριξη και μια απο τις επιλογές ήταν "Σχετικά με το αίτημά μου"

μάλλον το πετάξανε (αφού πετάξανε και τα email του αρμόδιου τμήματος προϊσταμένου )

άρα τηλ στο 210-37.27.066 και email στο [email protected] αλλά γράψτε υπόψιν "ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ" για να μην πάρετε αυτοματοποιημένη απάντηση που λέει να μπείτε στη πλατφόρμα του myrae .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία επ' αυτού, γιατί δεν μπορεί ο Συνήγορος του Πολίτη να υποχρεώσει τη ΡΑΕ να απαντά στα αιτήματα; Τι έχει απαντήσει σχετικά, ότι είναι αναρμόδιοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

Έχω μια απορία επ' αυτού, γιατί δεν μπορεί ο Συνήγορος του Πολίτη να υποχρεώσει τη ΡΑΕ να απαντά στα αιτήματα; Τι έχει απαντήσει σχετικά, ότι είναι αναρμόδιοι;

στο οτι η ΡΑΕ είναι ανεξάρτητη αρχή

άρα μένει ο ΣτΚ για κατά ΡΑΕ (όποιος ασχολήθηκε ας ενημερώσει)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

στο οτι η ΡΑΕ είναι ανεξάρτητη αρχή

Κατανοητό, αλλά εάν η ανεξάρτητη αρχή δεν επιτελεί το έργο της, τι πρέπει να γίνει, να της γίνει ομαδική αγωγή από καταναλωτές; (Λέω εγώ τώρα)

Γιατί είναι πασιφανές ότι δεν επιτελεί το έργο της όσον αφορά τουλάχιστον τις εποπτικές αρμοδιότητες της αγοράς λιανικής (για το αν εγκρίνει π.χ. σωστά τις προδιαγραφές για μονάδες ηλεκτροπαραγωγής, δεν έχω άποψη) και ακόμα και αν είναι ανεξάρτητη αρχή, κάπου πρέπει να λογοδοτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

Κατανοητό, αλλά εάν η ανεξάρτητη αρχή δεν επιτελεί το έργο της, τι πρέπει να γίνει, να της γίνει ομαδική αγωγή από καταναλωτές; (Λέω εγώ τώρα)

Γιατί είναι πασιφανές ότι δεν επιτελεί το έργο της όσον αφορά τουλάχιστον τις εποπτικές αρμοδιότητες της αγοράς λιανικής (για το αν εγκρίνει π.χ. σωστά τις προδιαγραφές για μονάδες ηλεκτροπαραγωγής, δεν έχω άποψη) και ακόμα και αν είναι ανεξάρτητη αρχή, κάπου πρέπει να λογοδοτεί...

αυτό ψάχνουμε , τρόπο (ανέξοδο) να κουνηθεί

(και πληροφόρηση αν είναι απο κάποιον που έχει έρθει σε επικοινωνία με κάποιον υπεύθυνο , γιατί δεν παρεμβαίνει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η ΡΑΕ υπόκειται μόνο σε κοινοβουλευτικό και σε δικαστικό έλεγχο." - Νόμος 4001/2011.

Άρα ούτε ο ΣτΚ μπορεί να την υποχρεώσει να κάνει κάτι. Κοινοβουλευτικά, δεν ξέρω πώς ελέγχεται, πέραν του να κληθεί ο πρόεδρος από τον υπουργό ενέργειας σε ακρόαση. Δικαστικά...ναι ΟΚ (θα έχει τελειώσει η ενεργειακή κρίση μέχρι να ελεχθεί!)

Μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...