Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πάροχο ενέργειας - Συνήγορος και ΡΑΕ


m_zaxarias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μου με τον/ην Korakios στις 30 Νοεμβρίου σχετικά με το θέμα μου:

Επικοινώνησα την επομένη μέρα με τη ΡΑΕ στο νούμερο που υπάρχει για τους Καταναλωτές και με συμβούλευσε τα εξής:

  1. Να πληρώσω τον τελικό λογαριασμό ηλεκτρικού του Φ.Α.
  2. Να κάνω συμπληρωματική καταγγελία με τα νέα στοιχεία αφάνειας που προέκυψαν για τον πάροχο Φ.Α.

Μετάνιωσα που δεν έτρεξα την υπόθεση του παρόχου Φ.Α. νωρίτερα, για αυτό μην αφήνετε τις μέρες να περνάνε. Κάντε τα βήματα εγκαίρως για να είστε καλυμμένοι σε περίπτωση ενόχλησης απο εισπρακτική, ειδοποίηση διακοπής ρεύματος κ.ο.κ.

 

Σε ερώτηση μου προς την εκπρόσωπο της ΡΑΕ, αν  ο προηγουμενος πάροχος, που δεν εξοφλήθηκε, μπορεί να μου κόψει το ρεύμα, μου εξήγησε ότι ο νόμος 42 δεν το επιτρέπει, παρόλο αυτά όμως οι πάροχοι στην Ελλάδα πιέζουν να καταργηθεί η "προστασία" αυτή προς όφελος τους.

Τώρα μου μένει η υπόθεση του παρόχου ΕΛΤΑ... εκει βλέπω να τους "πιστολιάζω" κανονικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Soundwave είπε

τον/ην Korakios

...ενδιαφέρουσα προσέγγιση...😁

17 λεπτά πριν, Soundwave είπε

ο προηγουμενος πάροχος, που δεν εξοφλήθηκε

...ο οποίος υπ' όψιν μπορεί να σε πάει δικαστικά, ειδικά αν το ποσό είναι "σεβαστό"...(κι αν έχεις ακίνητο/αμάξι/καταθέσεις, τα διακινδυνεύεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...ενδιαφέρουσα προσέγγιση...😁

...ο οποίος υπ' όψιν μπορεί να σε πάει δικαστικά, ειδικά αν το ποσό είναι "σεβαστό"...(κι αν έχεις ακίνητο/αμάξι/καταθέσεις, τα διακινδυνεύεις)

😄

Φαντάζομαι πως ναι, αν το ποσό ειναι τετραψήφιο και άνω θα έχεις θέμα. Αυτό που καταλάβα από την εκπρόσωπο είναι οτι πρεπει να έχεις προσφύγει στις αρμόδιες ελεγκτικές αρχές ή ινστιτούτα, να τους γνωστοποιήσεις το πρόβλημα, και μετά να πάρεις το ρίσκο για άρνηση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση με το πάροχο Φ.Α., και το αμέλησα και επρόκειτα για επαγγελματικό ρεύμα, οπότε δεν ήθελα να διακιδυνεύσω τη διακοπή ρεύματος και να μην μπορώ να εξυπηρετήσω τους πελάτες μου.

Όποιος/α έχει χρόνο και γνώσεις, ας ρίξει μια ματιά στο νόμο 42.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Συνεχίστε την καλή δουλειά με το excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Soundwave είπε

Όποιος/α έχει χρόνο και γνώσεις, ας ρίξει μια ματιά στο νόμο 42.

μόνο την απόφαση το ΣτΕ είχα βρει για ρεύμα ,δε γνωρίζω για νόμο 42 ... μάλιστα για ΦΑ , ο κώδικας προμήθειας γράφει ξεκάθαρα οτι ο προηγούμενος πάροχος μπορεί να δώσει εντολή απενεργοποίησης στην ΕΔΑ

2 ώρες πριν, Soundwave είπε

Επικοινώνησα την επομένη μέρα με τη ΡΑΕ στο νούμερο που υπάρχει για τους Καταναλωτές και με συμβούλευσε τα εξής:

  1. Να πληρώσω τον τελικό λογαριασμό ηλεκτρικού του Φ.Α.
  2. Να κάνω συμπληρωματική καταγγελία με τα νέα στοιχεία αφάνειας που προέκυψαν για τον πάροχο Φ.Α.

έπρεπε να ρωτήσεις , χρόνο επίλυσης και το αν ο πάροχος δε δέχεται ,όμως υπάρχουν όλα τα στοιχεία εις βάρος του :

αν μπορεί να επιβάλλει η ΡΑΕ

όπως επίσης αν μπορεί να παγώνει οποιοδήποτε αίτημα για διακοπή (στο ΦΑ) ή Διαταγή Πληρωμής (που ήρθε ήδη σε κάποια μέλη) μέχρι να μεσολαβήσει

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Soundwave είπε

Φαντάζομαι πως ναι, αν το ποσό ειναι τετραψήφιο και άνω θα έχεις θέμα

...και για (πολύ) μικρότερα ποσά έχουν βγάλει διαταγές πληρωμής. Εξαρτάται πώς θέλει να το πάει ο πάροχος, αλλά από την στιγμή που  θα βρει πράγματα στ' όνομά σου, δεν νομίζω (πλέον) να υπάρχει λόγος για ενδοιασμούς, ακόμη κι αν μιλάμε για μικροποσά, τώρα πια που οι πιστολιές, ακόμη και οι μικρές, έχουν παραμαζευτεί και σαν σύνολα σίγουρα πιέζουν καταστάσεις...Όλα περνάνε από το αν η έρευνα που θα κάνουν, αποκαλύψει "περιουσιακά στ' όνομά σου". Τα δικαστικά έξοδα άλλωστε θα τα χρεωθείς κι αυτά εσύ, άρα το γενικό κοστούμι, αν είναι να σου εκποιήσουν κάτι ή να σου βάλουν χέρι σε καταθέσεις (έως το "ακατάσχετο" έστω/ΑΝ το έχεις δηλώσει), δεν βλέπω λόγο που να τους σταματάει...

Τεσπα το θέμα είναι, "εν αρχή ην το ρεύμα", κι αν δεν καταφέρουν να στο κόψουν, μετά έχεις να φοβάσαι και την άλλη οδό...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο την απόφαση το ΣτΕ είχα βρει για ρεύμα ,δε γνωρίζω για νόμο 42 ... μάλιστα για ΦΑ , ο κώδικας προμήθειας γράφει ξεκάθαρα οτι ο προηγούμενος πάροχος μπορεί να δώσει εντολή απενεργοποίησης στην ΕΔΑ

έπρεπε να ρωτήσεις , χρόνο επίλυσης και το αν ο πάροχος δε δέχεται ,όμως υπάρχουν όλα τα στοιχεία εις βάρος του :

αν μπορεί να επιβάλλει η ΡΑΕ

όπως επίσης αν μπορεί να παγώνει οποιοδήποτε αίτημα για διακοπή (στο ΦΑ) ή Διαταγή Πληρωμής (που ήρθε ήδη σε κάποια μέλη) μέχρι να μεσολαβήσει

πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι για τον πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος Φυσικό Αέριο Ελλάδος.

Για να διευκολύνω το έργο σου, γιατί εγώ δεν είμαι γνώστης, θες να σου δωσω σε pm το απευθείας τηλέφωνο της; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Soundwave είπε

Για να διευκολύνω το έργο σου, γιατί εγώ δεν είμαι γνώστης, θες να σου δωσω σε pm το απευθείας τηλέφωνο της; 

προσωπικά έχω κουραστεί να ασχολούμαι εδώ και καιρό δυστυχώς και απο τη στιγμή που δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα ξέρω οτι δε θα πάρω 😁

θα μας ενημερώσει αν είναι κάποιο άλλο μέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοει το αρθρο 42 του κωδικα προμηθειας ηλεκτρικης ενεργειας οπως ισχυει αυτη τη στιγμη

Spoiler

Ο Πελάτης υποχρεούται στην εξόφληση κάθε οφειλής προς τον προηγούμενο Προμηθευτή για υπηρεσίες που του παρασχέθηκαν στο πλαίσιο της καταγγελλόμενης Σύμβασης. Ο προηγούμενος Προμηθευτής δικαιούται να επιδιώξει με κάθε νόμιμο τρόπο την εξόφληση των ανωτέρω οφειλών.

υπαργει τροποποιηση του αρθρου 42 η οποια απο οσο ξερω δεν εχει ψηφιστει ακομα, και αν ψηφιστει κανει σχεδον αδυνατο να αλλαξει κανεις προμηθευτη αν χρωσταει, και δινει στον παλιο προμηθευτη το δικαιωμα να ζητησει διακοπη αν πχ ο πελατης δεν τηρει τη ρυθμιση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fredd0 είπε

εννοει το αρθρο 42 του κωδικα προμηθειας ηλεκτρικης ενεργειας οπως ισχυει αυτη τη στιγμη

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο Πελάτης υποχρεούται στην εξόφληση κάθε οφειλής προς τον προηγούμενο Προμηθευτή για υπηρεσίες που του παρασχέθηκαν στο πλαίσιο της καταγγελλόμενης Σύμβασης. Ο προηγούμενος Προμηθευτής δικαιούται να επιδιώξει με κάθε νόμιμο τρόπο την εξόφληση των ανωτέρω οφειλών.

υπαργει τροποποιηση του αρθρου 42 η οποια απο οσο ξερω δεν εχει ψηφιστει ακομα, και αν ψηφιστει κανει σχεδον αδυνατο να αλλαξει κανεις προμηθευτη αν χρωσταει, και δινει στον παλιο προμηθευτη το δικαιωμα να ζητησει διακοπη αν πχ ο πελατης δεν τηρει τη ρυθμιση

Αυτό που γράφεις. Έτσι μου τα εξήγεισε η ΡΑΕ, με τη διαφορά όμως ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μη σου διακόψει το ρεύμα ο προηγούμενος πάροχος για ανεξόφλητο λογαριασμό και εφόσον υπάρχει διαμάχη ή ένσταση για τις χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Soundwave είπε

Αυτό που γράφεις. Έτσι μου τα εξήγεισε η ΡΑΕ, με τη διαφορά όμως ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μη σου διακόψει το ρεύμα ο προηγούμενος πάροχος για ανεξόφλητο λογαριασμό και εφόσον υπάρχει διαμάχη ή ένσταση για τις χρεώσεις.

έτσι κι αλλιώς δε μπορεί (ακόμα) να το κόψει , άσχετα με το αν εκκρεμεί ένσταση , βέβαια στη μπανανία είναι ρίσκο :

έχει αναφερθεί ένα σκηνικό που η ελπέ έδωσε εντολή και ο ΔΕΔΔΗΕ (παράνομα) εκτέλεσε ,μάλιστα εκκρεμούσε αμφισβήτηση και το ποσό αν θυμάμαι καλά ήταν <80€ ,  δυστυχώς το παλικάρι δεν έδωσε συνέχεια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...