Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2023


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ASFE είπε

Εγω παντως θα δοκιμασω και κανα τορρεντακι κονσερβα φετος. Λενε οτι θα βγαλουν σε 4Κ αναλυση απο sky.

https://racereplay.net/

δεν έχει φοβερή ποιότητα, αλλά αν θες να δεις απο κανα tablet ή να χαζέψεις τον αγώνα είναι μια χαρά

Μόλις τώρα, ~mxls~ είπε

Παίδες, από δεκαετία 90s μέχρι σήμερα, ο ΑΝΤ1 είχε ανέκαθεν μια κιτρινο-πορτοκαλο-μπεζ απόχρωση στην εικόνα του. Δεν πα να'ναι 4K, η εικόνα θα'ναι διάρροια.

*είδα και απο F1 TV και από ANT1. Ούτε καν.

image.png.85dae0f6efd904dc69f3443cb8175ae6.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά έστειλα email στον Ant1+ για την άθλια ποιότητα εικόνας κυρίως για την επανάληψη που ανεβάζουν στην πλατφόρμα τους. Όχι ότι έγινε και κάτι άλλα όσο περισσότερα σταλούν παράπονα ίσως γίνει κάτι. Οι ποιότητα ακόμα και σε 24 monitor PC απλά τραγική και καμιά σχέση με του ERTFLIX. Η μετάδοση σαφώς κατώτερη από της ΕΡΤ (στον αγώνα), κάτι που θέλει μεγάλη προσπάθεια. Ο Πουρνάρ, αγχωμένος, πολλά λάθη, καμία προσφορά με βάση τις γνώσεις του, ο νεαρός καλεσμένος έπρεπε να είναι μόνο σε κάποιο Show after race και όχι σε απευθείας μετάδοση αγώνα, ο δεύτερος στον σχολιασμό ανύπαρκτος και τέλος το θέμα ήχος (σαν ήχος αλλά και σαν παύσεις για σχόλια κτλ) ήταν για γέλια. 

Ερασιτέχνες σε σχέση με την ΕΡΤ. 

Ο μόνος λόγος που έκανα συνδρομή σε αυτούς αν και περίμενα τα χάλια ήταν ότι κάποιους αγώνες τους βλέπω με παρέα που στο θέμα αγγλικών είναι I speak England very best και θα μου τα έκαναν τσουρέκια με το F1TV  ρωτώντας συνέχεια τι λέει τώρα πες μας ρε μαλ@κα κτλ. 

Ελπίζουμε στην συνέχεια 😒

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικός ο σχολιασμός από Πουρναράκη και σία. Δεν είναι μόνο τα άπειρα σαρδαμ και λάθη. Σε κάποια φάση είπε: με το αυτοκίνητο ασφαλείας οι διαφορές μειώθηκαν...δεν το έχει. Παλιότερα, δεν μπορούσε να καταλάβει: 18" η διαφορά, 20" το πιτ στοπ, γιατί δεν έχασε θέση αυτός που έκανε το πιτσοπ.

Εφερνε και σε δύσκολη θέση τον καλεσμένο, τι λες για το ένα τι λες για το άλλο...έχανε φάσεις...ας ελπίσουμε να διορθώσει μερικά στους επόμενους αγώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα ANT1+ και οποτε εριχνε διαφημισεις εβαζα F1TV που εχω trial για μια εβδομαδα. Η εικονα ειναι καλυτερη στο F1TV και το καταλαβαινα απο το tablet που εβλεπα. Στην τηλεοραση σιγουρα η διαφορα θα ηταν μεγαλυτερη. 

Ακομα ομως δεν εχω αποφασισει τι θα κανω.. Εχω μικρα παιδια στο σπιτι που φωναζουν ολη την ωρα. Στο F1TV οσο δυνατα και να εχω τον ηχο, δε μπορω να προσηλωθω στην τηλεοραση και να καταλαβαινω τι λενε.. Ενω μετα ελληνικα δεν υπαρχει τετοιο θεμα.. 

Επισης προτιμω να ειχε και στο F1TV αντιστοιχο πακετο μονο για την αγωνιστικη σεζον, δλδ για 9 μηνες.. Οκ εχει και ντοκυμαντερ ( λιγα ) και τις προηγουμενες σεζον για να δεις. Αλλα χωρις υποτιτλους δε με ενθουσιαζουν προσωπικα.. 

Αν το εβρισκα με καποιο τροπο στα 30 ευρω, θα εβαζα, τωρα 50 ευρω δε ξερω.. Ηδη δινω σε disney+ και netflix. Λιγα απο εκει, λιγα απο εδω, μαζευονται!!

Δοκιμασα και VPN Ινδιας, αλλα δεν ειδα μειωμενη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ας γραψω τις εντυπωσεις μου:

Η ποιοτητα εικονας του αγωνα στον αντεννα χθες απευθειας ηταν περιπου ιδια με της επαναληψης της ΕΡΤ στο webtv που ηταν πολυ χειροτερη απο την απευθειας της ΕΡΤ φυσικα.

Χαλια.

Περα απο το χαμηλο bitrate, την προφανως περιορισμενη αναλυση, ειχαμε και ενα πολυ περιεργο  chroma subsampling το οποιο εβγαζε ματι οταν ειχε γραφικα και χαρακτηρες κειμενου (πχ ταχυτητες, χρονους pit, γραφικα radio) κυριως σε κοκκινο χρωμα.

Αντι να παμε μπροστα πηγαμε 10+ χρονια πισω στην ποιοτητα εικονας.

ΥΓ. Δεν θα σχολιασω καθολου το κομματι ηχος, ουτε τεχνικα ουτε δημοσιογραφικα. (Μονο θα πω οτι μεχρι περυσι δυναμωνα ηχο σε καποιες φασεις - πλανα για να γουσταρω, φετος χαμηλωνα.)

Ξεκίνησα να βλέπω τον αγώνα σε UHD τηλεόραση.Λέω δεν βαριέσαι,το χάλι στην εικόνα πρέπει να οφείλεται στο γεγονός πως βλέπω τα 1080 σε 2160 πάνελ.Αλλάζω δωμάτιο ο φουκαράς για να δω τον αγώνα σε μια FULL HD τηλεόραση μπας και στρώσει η κατάσταση.Αφού περνάνε κανά 2-3 λεπτάκια θέασης,τι σκέψη γεννήθηκε στο μυαλό μου με αυτό που έβλεπα σε συνδιασμό με την απουσία της σήμανσης του (HD) στο λογότυπο του ΑΝΤ1 επάνω δεξιά; Λες οι ....στηδες (αναρωτιέμαι)στην ελεύθερη μετάδοση του αγώνα εκτός απο διαφημίσεις,να εκπέμπουν σε SD για να δώσουν ακόμη περισσότερο κίνητρο τον κόσμο να πάει στο συνδρομητικό ANT1+; Πατάω στην SD εκδοχή,ακόμη πιο χάλια η εικόνα.ΟΚ λέω,σε υποτιθέμενο FULL HD εκπέμπουν

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει επαγγελματισμός.Όλοι λειτουργούν με την φιλοσοφία του κατσαπλιά.Κανείς δεν επενδύει,κανείς δεν εφαρμόζεις στρατηγικές.Όλα γίνονται αρπακολατζήδικα με σκοπό να πιάσουμε τα λεφτά των πολλών κορόιδων για να κάνουμε την μεγάλη μπάζα και όταν τα κορόιδα τελειώσουν,να κατεβάσουμε τα ρολά και να αλλάξουμε ΑΦΜ χωρίς να υποστούμε την παραμικρή οικονομική ζημιά.Ποια είναι η επένδυση του ΑΝΤ1 πάνω στην F1; Απολύτως καμία.Ακόμη και τις αποστολές στα όποια grand prix θα κάνει,αυτές θα είναι δωράκια απο χορηγούς και γνωριμίες

Σε τι επένδυσε ο ΑΝΤ1; Σε σχολιαστές; Σε ποιότητα εικόνας και bitrate; Σε τίποτα δεν επένδυσε.Έστησε ένα τηλεοπτικό τσαντίρι,έβαλε ένα ευτελές ποσό για συνδρομή και έβγαλε τον sir Τάκη με την "ντουντούκα" να σας πει "Για περάστε,για περάστε,δεν είναι βόας ,δεν είναι κροταλίας".Απο την στιγμή που οι συνδρομητικές πλατφόρμες (cosmote-nova) πετάξανε το συγκεκριμένο τηλεοπτικό προιόν,σημαίνει πως η τηλεοπτική κάλυψη της F1 είναι ασύμφορη για τα ελληνικά δεδομένα.

Οπότε έχεις 3 ενδεχόμενα.Ή να είσαι επιχειρηματίας της tv και να γουστάρεις πολυ την F1 και να καθίσεις να κάνεις μια σοβαρή τηλεοπτική δουλειά για την κ@υλα που έχεις με την f1 και ας υποστείς οικονομική ζημία ή να είσαι επιχειρηματίας-κατσαπλιάς που στήνει ένα τηλεοπτικό αρπακολατζήδικο τσαντίρι και όσα κορόιδα καταφέρει να ξεγελάσει για να του ακουμπήσουν τα ευρώ τους ή να μην έχεις καθόλου τηλεοπτική κάλυψη της F1

και επειδή οι επιχειρηματίες ετούτης εδώ της χώρας πάνε πάντα με τις επιταγές του κόσμου,ακολούθησαν πιστά αυτό που απαιτούσε ανέκαθεν το τηλεοπτικό κοινό,την δημιουργία τηλεοπτικών τσαντιριών.Αν θεωρείς πως κάνω λάθος κάνε μια δημοσκόπηση εδώ μέσα και θέσε το ερώτημα "Μεταξύ της απουσίας τηλεοπτικής κάλυψης της f1 στην Ελλάδα και του τηλεοπτικού τσαντιριού του ΑΝΤ1,τι προτιμάτε;" Είμαι σίγουρος πως το 99,9% των ατόμων θα απαντήσουν πως προτιμούν το τηλεοπτικό τσαντίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάνθης: "why is my car bouncing so much?"

Τάκαρος: "τζώρτζη περιέγραψέ μας πώς νιώθει ο ποπός όταν χοροπηδά ένα μονοθέσιο"

5 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

...

Ακομα ομως δεν εχω αποφασισει τι θα κανω.. Εχω μικρα παιδια στο σπιτι που φωναζουν ολη την ωρα. ...

Παθών. Τώρα αργά, τα κάναμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Εμείς σας τα λέγαμε ότι οι παρουσιαστές στην ερτ μια χαρά ήταν. Στην αρχή είχατε φαγωθεί με την Πόπη, μετά δεν σας άρεσε ούτε ο κεντρικός παρουσιαστής ( δεν θυμάμαι πως τκν λένε). Αυτός, τουλάχιστον ήξερε ποτε να μιλάει και να κάνει μεταφράσεις από το team radio. Ο Τάκης ήταν αγχωμένος, είναι λογικό καθώς είναι ο πρώτος αγώνας που παρουσιάζει  έπειτα από 10 χρόνια. Το κακό είναι ότι προσπαθούσε να μιλάει συνέχεια, αντί να αφήνει και καμιά παύση ώστε να ακούσουμε ήχο. 

Οσο αφορά το τεχνικό κομμάτι. Η ερτ ήταν 100 φορές καλύτερη. Μα θα πει ο αναρχοκαπιταλιστής, είναι κρατική και είναι τεμπέληδες. Και όμως φίλε μου, οι δημόσιοι στην ερτ έκαναν πολύ καλύτερη δουλειά από τους ιδιώτες του αντ1. Η εικόνα ήταν άθλια, ο ήχος πολύ χειρότερος και παρατήρησα ότι το παράκαναν με την επικαλυψει από τον ήχο του στούντιο. 

 

Τέλος επειδή έκανα και συνδρομή στο F1tv. Το γεγονός ότι δεν έχει εφαρμογή στην τηλεόραση είναι ένα μεγάλο μείον. Εγώ έχω συνηθίσει να αράζω στον καναπέ και να βλέπω τον αγώνα, δεν μπορώ από τον υπολογιστή ούτε να τον κουβαλάω και να τον συνδέω στην τηλεόραση. Εκτός αυτού, μου φάνηκε πολύ φτωχή η εφαρμογή, και η ποιότητα της εικόνας όχι όπως την περίμενα. Η περιγραφή στα αγγλικά, ωστόσο πολύ καλή αν και όπως ειπώθηκε δεν το απολαμβάνω να προσπαθώ να είμαι συγκεντρωμένος στο τι θα πουν έτσι ώστε να μην το χάσω. Αντίθετα, η περιγραφή στα γαλλικά ήταν  απεραδεκτη, όπως και οι υπότιτλοι αμφοτέρων

 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Esteban Ocon Equalled An Unwanted Record In The Bahrain GP – WTF1

Ο Ocon ισοφάρισε ρεκόρ του Maldonado από το 2015 με τις 3 ποινές.

Κρίμα για τον Ocon, είχε τόσους γύρους για να το σπάσει αλλά δε τα κατάφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, Macosj said:

Και όμως φίλε μου, οι δημόσιοι στην ερτ έκαναν πολύ καλύτερη δουλειά από τους ιδιώτες του αντ1.

Θυμάμαι μια περίοδο που το MakTV είχε καλύτερη εικόνα από τον ΑΝΤ1, δεν έχω κάτσει να συγκρίνω πρόσφατα για να δω αν ισχύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τη σειρά μου. Η εικόνα στον Ant1 ήταν τουλάχιστον άθλια σε σημείο να απορείς πως γίνεται. Κι όμως γίνεται. Η εικόνα της ert-hd πέρσι ήταν διαμαντένια μπροστά σε αυτήν του Ant1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Η Nova εδώ και πολλά χρόνια δεν έκανε σοβαρή κίνηση... Τότε παλιά βασικά η Nova έπαιζε μπαλίτσα με τη μπαλίτσα (εθνικό πρωτάθλημα), ενώ στον αντίποδα ο OTE προωθούσε την ανώτερη ποιότητα εικόνας... και σαν αθλητικά πακέτα πόνταρε πρωταρχικά σε ξένα πρωταθλήματα (Ισπανία, Αγγλία, Γερμανία), Champions League, και εν συνεχεία σε NBA και μηχανοκίνητα... Το πελατολόγιο σταθερό, οι χρεώσεις μέσες άκρες σταθερές και η πίεση για αύξηση κερδοφορίας δεδομένη. Επομένως από τη στιγμή που αποφάσισε ο ΟΤΕ να τη δει "παλιά κακή Νόβα" άρχισε να χάνεται η μπάλα. Εβαλαν το μισό πρωτάθλημα... και μετά με το που τα έσκασαν τα χοντρά πακέτα στον Μαρινάκη για να πάρει τον γάβρο, δεν τους έμεινε φράγκο για τίποτα άλλο. Απλά μαθηματικά, που από ότι φαίνεται κιόλας δεν τους βγαίνει η συνταγή αλλά ας πρόσεχαν.

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι πέρσι με Cosmote (μέσω του IPTV και όχι μέσω δορυφόρου) είχαμε απίστευτη 4Κ εικόνα με ακόμα πιο φοβερό ήχο (γιατί εκεί ήταν η τεράστια διαφορα με το FHD)...

Τώρα ακόμα και στο F1TV η εικόνα απλά οκ... όπου και φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο δεν έχουν 4Κ περιεχόμενο με υψηλότερο compression!!! (γιατί με το bandwith που τραβάει για το FHD η βλακεία σε streaming πλατφόρμες βλέπεις UHD, Atmos, HDR, pi-pi και ABS με EBD!!!!)

Πάντως σε όλες των περιπτώσεων, για όποιους δεν έχουν κόλλημα με την μπαλα και γουστάρουν μηχανοκίνητο, η όλη φάση με τον ΑΝΤ1+ δεν ειναι κακή! Με ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ χρέωση μπορείς να δεις F1 στα Ελληνικά... και το τονίζω αυτό με τη γλώσσα. Ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Αγγλικά, ταινίες γουστάρω και βλέπω χωρίς υπότιτλο, και είναι γεγονός ότι το coverage από F1TV είναι υψηλοτάτου επιπέδου, αλλά αν βλέπεις και θέλεις να δεις λίγο πιο χαλαρά πρέπει να εισαι focused (και όχι ανάλαφρος) για να τα παρακολουθήσεις όλα. Για τον μέσο θεατή, ένα αξιοπρεπές σπικάρισμα στην Ελληνική, με τις όποιες παραχωρήσεις στο λοιπό περιεχόμενο, σίγουρα προσφέρει καλύτερη τελική εμπειρία.

Τα έχουν δώσει όλα για το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ η αλήθεια είναι και δεν τους έμεινε τίποτα για άλλα αθλήματα. Η σφαγή θα γίνει για το CL που θα υπάρξει νέα συμφωνία σύντομα.

Για όποιον έχει δει μετάδοση σε 4k όντως έχει μεγάλη διαφορά. Το μόνο ίσως κανάλι που θα μπορούσε να το κάνει αυτό είναι η ΕΡΤ αν είχε εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και είχε δημιουργήσει κανάλι 4k έστω και μέσω ertflix. Εκτός cosmote μέχρι τώρα κανένα άλλο κανάλι δεν φαίνεται να έχει σκοπό να εκπέμψει σε 4k γιατί προφανώς δεν θέλουν να επενδύσουν χρήματα για αυτό.

Ο Αντ1 είναι μια λύση όντως για κάποιον που δε θέλει να μπλέξει και να ψάξει να βρει ξένα κανάλια ακόμα και αν έχουν καλύτερη εικόνα και εκπομπές.Το συμπέρασμά είναι ότι από το να μην το έδειχνε κανένα κανάλι κάτι είναι και αυτό.!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πουρναρακης ειναι Θεος με εκπλητικη περιγραφη κανει κατι ασχετους τυπου κοροβηλα βιδιανου ρουσου ποπης και ολους τους αεργους δημοσιοκηφηνες της ερτ να φαινονται τιποτα.Δεν ειναι τυχαιο οτι η ερτ περυσι τον ΕΠΕΛΕΞΕ και τον εφερε στην ερτ για βοηθεια διοτι εβλεπαν οτι ο κοροβηλας ειναι λιγος δεν μπορει να αρθρωσει σωστα μια προταση δεν εχει συντακτικο καθαρο λογο ΔΕΝ κανει για τηλεοραση οι γνωριζωντες κατανοουν τα λεγομενα μου. δεν μπορει. καταρχας αυτοι περιεγραφαν κατι wrc και μηχανες κατα τυχη βρεθηκαν στην f1 λογο τηλεοπτικης καλυψης ερτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2023 στις 6:48 ΜΜ, specre είπε

Με 5g σύνδεση το F1TV σε Full HD, δεν έκανε κιχ. Και η international μετάδοση (sky sports) με κράτησε στο να μη κοιμηθώ (μαζί με τον Nando) :P. Έχω γράψει σε pvr τον ΑΝΤ1 για να κάνω σύγκριση :lol:

 Έβαλα να δω την μετάδοση του ANT1 και άντεξα με fast forward μερικά λεπτά. Για την εικόνα μόνο θα πω ότι ήταν σαν το παρακάτω: :P

f1tv-ant1.jpg.579725a029081886eec7265133ba4aca.jpg

Απορώ πως έδωσαν τα τηλεοπτικά δικαιώματα σε κανάλι που είναι το ίδιο με το συνδρομητικό και το οποίο προσπαθεί να προωθήσει καθαρά τη συνδρομητικό κομμάτι του. Νομικά πρέπει να είναι καλυμμένος ο  ΑΝΤ1, αλλά ηθικά δεν θα έπρεπε να το επιτρέψουν.

Επεξ/σία από specre
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...