Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2023


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έλεγες το ίδιο αν ακριβώς στο όριο της πίστας είχε γρασίδι, χώμα, χαλίκι ή και τοίχο; Θα ήταν οι ενέργειες του Χάμιλτον οι ίδιες σε αυτές τις περιπτώσεις ή θα έκοβε περισσότερο; Αν τελικά θα έκοβε περισσότερο, θα είχε τελικά τη δυνατότητα να παραμείνει μπροστά από τον αντίπαλο του;

3 ερωτήσεις. Περιμένω 3 απαντήσεις.

image.png.89125dd1a7cdcb54a3394e4f633867


Και για αυτο ακριβως λεω οτι ειχε ελεγχο του μονοθεσιου, μπορουσε πιστευω να διαλεξει να μεινει εντος(δεν ειναι υποχρεωμενος) απο την στιγμη που τον στριμωχνει εκτος πιστας ο Russell, αλλα αυτο συχνα εχει ρισκο και για τον ιδιο και για τους απο πισω. 

Και ναι, θα μπορουσε να μεινει μπροστα απο τον Norris, ηταν πισω του ο Νορρις.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχω δει καποιον να τρωει ποινη ή να πρεπει να δωσει την θεση του στον απο πισω, επειδη ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ του τον στριμωξε εκτος πιστας. Εχουμε τετοιο παραδειγμα;

Ενα παρομοιο περιστατικο ειναι USA 2021 με Ham να στριβει πρωτο, Max να βγαινει εκτος πιστας επειδη δεν του αφησε χωρο ο Χαμ και Περεζ να ειναι πισω τους.
Ο Μαξ παρολο που βγηκε εκτος πιστας, δεν χρειαστηκε να δωσει την θεση του στον Περεζ, οπως δεν χρειαζοταν να την δωσει ο Χαμ στον Νορρις προχθες.
https://www.youtube.com/watch?v=-Ee08uFurok

image.png.298e006467394743c63c4099cde2d559.png

 

Παρομοιο σκηνικο και USA 2018 οπου ο Vettel δεν χρειαστηκε να δωσει την θεση στον απο πισω του οταν βγηκε εκτος πιστας:
https://www.youtube.com/watch?v=PNwPpqaLE60

image.png.4e44c75200d4bdef746e6f6ead200127.png


Νομιζω υπαρχουν αρκετα τετοια παραδειγματα οπου αυτος που βγηκε εκτος πιστας(συχνα επειδη τον στριμωξαν) δεν χρειαστηκε να δωσει την θεση του σε αυτον που ηταν απο πισω.

Για αυτο ξαναρωταω:
υπαρχει παραδειγμα οπου καποιος τρωει ποινη ή να πρεπει να δωσει την θεση του στον απο πισω, επειδη ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ του τον στριμωξε εκτος πιστας;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, haHa είπε

image.png.89125dd1a7cdcb54a3394e4f633867


Και για αυτο ακριβως λεω οτι ειχε ελεγχο του μονοθεσιου, μπορουσε πιστευω να διαλεξει να μεινει εντος(δεν ειναι υποχρεωμενος) απο την στιγμη που τον στριμωχνει εκτος πιστας ο Russell, αλλα αυτο συχνα εχει ρισκο και για τον ιδιο και για τους απο πισω. 

Και ναι, θα μπορουσε να μεινει μπροστα απο τον Norris, ηταν πισω του ο Νορρις.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχω δει καποιον να τρωει ποινη ή να πρεπει να δωσει την θεση του στον απο πισω, επειδη ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ του τον στριμωξε εκτος πιστας. Εχουμε τετοιο παραδειγμα;

Ενα παρομοιο περιστατικο ειναι USA 2021 με Ham να στριβει πρωτο, Max να βγαινει εκτος πιστας επειδη δεν του αφησε χωρο ο Χαμ και Περεζ να ειναι πισω τους.
Ο Μαξ παρολο που βγηκε εκτος πιστας, δεν χρειαστηκε να δωσει την θεση του στον Περεζ, οπως δεν χρειαζοταν να την δωσει ο Χαμ στον Νορρις προχθες.
https://www.youtube.com/watch?v=-Ee08uFurok

image.png.298e006467394743c63c4099cde2d559.png

 

Παρομοιο σκηνικο και USA 2018 οπου ο Vettel δεν χρειαστηκε να δωσει την θεση στον απο πισω του οταν βγηκε εκτος πιστας:
https://www.youtube.com/watch?v=PNwPpqaLE60

image.png.4e44c75200d4bdef746e6f6ead200127.png


Νομιζω υπαρχουν αρκετα τετοια παραδειγματα οπου αυτος που βγηκε εκτος πιστας(συχνα επειδη τον στριμωξαν) δεν χρειαστηκε να δωσει την θεση του σε αυτον που ηταν απο πισω.

Για αυτο ξαναρωταω:
υπαρχει παραδειγμα οπου καποιος τρωει ποινη ή να πρεπει να δωσει την θεση του στον απο πισω, επειδη ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ του τον στριμωξε εκτος πιστας;

Καποιο μπέρδεμα έχει η κουβέντα μας. Αναφέρομαι στο προσπέρασμα του Χαμ στον Πέρεζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καποιο μπέρδεμα έχει η κουβέντα μας. Αναφέρομαι στο προσπέρασμα του Χαμ στον Πέρεζ.

Οπως εγραψα, απλα διαφωνουμε για το περιστατικο Χαμ/Περεζ και το αφηνω εκει. Δεν χρειαζεται να συμφωνουμε.

Ο ASFE κι εγω δεν αναφερομαστε σε αυτο , μιας και ο ASFE εφερε στην συζητηση το συμβαν στην εκκινηση:

Στις 19/9/2023 στις 4:40 ΜΜ, ASFE είπε

https://dubz.co/c/c223ff

Και εδω ο Λουης τρομαξε και λεει κατσε να το παω ευθεια μη με χτυπησει κανεις.

  

6 ώρες πριν, haHa είπε

Τωρα για το περιστατικο στην αρχη με Χαμ και Νορρις: στους τελευταιους ~500 αγωνες(πχ απο το 2000 και μετα) , μπορει καποιος να φερει ενα παραδειγμα οπου καποιος που ηταν τελειως μπροστα και στην εισοδο και στο apex της στροφης και ειχε ελεγχο του μονοθεσιου(δεν μπλοκαρε κλπ) χρειαστηκε να δωσει την θεση του στον απο πισω;

Εφερε ο Παλμερ τετοιο παραδειγμα ή καποιος εδω τετοιο παραδειγμα;


και για αυτο ποσταρε ο ASFE αργοτερα και mexico 2016 εκκινηση.
Κατι μου λεει οτι θα το γυρισει τωρα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Οπως εγραψα, απλα διαφωνουμε για το περιστατικο Χαμ/Περεζ και το αφηνω εκει.

Δλδ εκεί θεωρείς ότι ο Χαμ έχει τον έλεγχο;

4η ερώτηση που περιμένει απάντηση,  αρκεί να είναι ναι, αλλιώς δεν έχουν νόημα οι άλλες 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκης Πουρναράκης: Να γιατί έχασαν οι Red Bull!

4.Πάντοτε αυτός που βρίσκεται για καιρό στην κορυφή παρουσιάζει μια κόπωση, μια αλαζονεία, μια χαλάρωση.

Εντάξει λύθηκε το μυστήριο. Εμπεριστατωμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ εκεί θεωρείς ότι ο Χαμ έχει τον έλεγχο;

4η ερώτηση που περιμένει απάντηση,  αρκεί να είναι ναι, αλλιώς δεν έχουν νόημα οι άλλες 3.

Ναι, ο Χαμιλτον ειχε ελεγχο του μονοθεσιου οταν ειχε ολοκληρωσει την προσπεραση.
Την αναλυση την εχω γραψει πιο πριν για αυτο το περιστατικο και επειδη ειχε κολλησει η βελονα, επελεξα να μην ξαναγραψω για αυτο:

16 ώρες πριν, haHa είπε

Εντελως φιλικα liakjim, εγραψες τοσες παραγραφους που απλα εκανες project την δικια σου συμπεριφορα κανοντας επικληση σε ασχετα συμβαντα ή προς τον συνομιλητη.
Ειναι ΟΚ καποιοι να διαφωνουν.


Αν τωρα θελεις να αναφερθεις στο περιστατικο που συζηταγαμε με τον ASFE, εχει καλως, αλλα δεν θα επανελθω στο συμβαν που εχει κολλησει η βελονα και εχει αναλυθει. Οπως εγραψα, ειναι ΟΚ καποιοι να διαφωνουν.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Ναι, ο Χαμιλτον ειχε ελεγχο του μονοθεσιου οταν ειχε ολοκληρωσει την προσπεραση.
 

Ωραία. Οπότε 3 ερωτήσεις αναμένουν απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Cygnus είπε

Τάκης Πουρναράκης: Να γιατί έχασαν οι Red Bull!

4.Πάντοτε αυτός που βρίσκεται για καιρό στην κορυφή παρουσιάζει μια κόπωση, μια αλαζονεία, μια χαλάρωση.

Εντάξει λύθηκε το μυστήριο. Εμπεριστατωμένα.

 

Εδώ μέσα κάποιοι αναλύουν (και ξανά αναλύουν) την κάθε έξοδο και ο Πουρναράκης τον χαβά του. :P

Μη με "φάτε", χαβαλέ κάνω. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, specre είπε

Εδώ μέσα κάποιοι αναλύουν (και ξανά αναλύουν) την κάθε έξοδο και ο Πουρναράκης τον χαβά του. :P

Μη με "φάτε", χαβαλέ κάνω. :D

Α, σε παρακαλω, εδω αναλυουμε κυριως περιστατικα Χαμιλτον ακομα και σε grand prix που εγιναν πολλα αλλα απο αλλους.

Χωρια το οτι γραφτηκε για την εξοδο του Russel φταιει ο Χαμ(το comment αυτο μπηκε πιστευω στο πανθεον) , τα ειπε ωραια ο Narayan:  

Στις 19/9/2023 στις 4:49 ΜΜ, Narayan είπε

Κακός ο Χάμιλτον όταν βγαίνει εκτός πίστας για να αποφύγει την επαφή μεν τον τιμ μέιτ του, κακός ο Χάμιλτον και όταν μένει εντός πίστας και πιέζει καθαρά τον τιμ μέιτ του για προσπέραση 😁

Και είμαι βέβαιος πως τα είχε σκαρώσει όλα πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας! 😏

 

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cygnus είπε

Τάκης Πουρναράκης: Να γιατί έχασαν οι Red Bull!

4.Πάντοτε αυτός που βρίσκεται για καιρό στην κορυφή παρουσιάζει μια κόπωση, μια αλαζονεία, μια χαλάρωση.

Εντάξει λύθηκε το μυστήριο. Εμπεριστατωμένα.

 

Αυτός άλλη red bull βλέπει 20 χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, haHa είπε

Α, σε παρακαλω, εδω αποφεύγουμε να αναλυσουμε κυριως περιστατικα Χαμιλτον, παραθέτοντας το άκυρο επιχείρημα ότι σε αυτό το grand prix εγιναν πολλα....αλλα..... απο.....ολους?????.

Πετάμε και ένα άκυρο με τη συζήτηση του τύπου "Χωρια το οτι γραφτηκε για την εξοδο του Russel φταιει ο Χαμ" και γραφόμαστε και εμείς στο πανθεον.

FTFY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2023 στις 8:36 ΜΜ, haHa είπε

Για να δουμε μερικα απο τα μαργαριταρια που ειχαν γραφτει τοτε: [.....]
-------------------------------------------------------

Και ζητω συγγνωμη, εχεις δικιο, δεν ειχες γραψει εσυ τετοια μαργαριταρια, I stand corrected: [....]
 

η φάση haha είναι::lol:

searching-tain%C3%A1m%C3%BCller.gif

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

η φάση haha είναι::lol:

searching-tain%C3%A1m%C3%BCller.gif

Μου θυμίζει τον μικρό μου γιο που στο άσχετο μου λέει: "αφού είπες ότι θα μου πάρεις το τάδε" . Και μπορεί να το είχα πει πριν 6 μήνες ξέρω γω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μου θυμίζει τον μικρό μου γιο που στο άσχετο μου λέει: "αφού είπες ότι θα μου πάρεις το τάδε" . Και μπορεί να το είχα πει πριν 6 μήνες ξέρω γω.

αφού το είπες καλά να πάθεις, εγώ έμαθα να του τάζω μόνο κριτσίνια πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά είδα τον αγώνα στον Ant1 με το κορυφαίο Τάκη Πουρναράκη! (Συνήθως βλέπω με Sky Sports f1)

Μπαίνουν οι Mercedes στα pit και πριν καλά καλά βγούν λέει έντονα πως διάλεξαν λάθος στρατηγική γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκουν 1+ δευτερόλεπτο στο γύρο! Θεούλης ο τύπος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...