Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2023


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Πιστευει κανείς οτι ο Νορρις μπορεί να πάει στην RB και να κάνει το γιουσουφάκι του Φερστάπεν? Υπάρχει περίπτωση να πάει ο Νορρις ή ο Πιάστρι και να τους αφήσουν να τρεξουν στα ισια? 

Ενδεχομένως να τον πάρει ώστε να γίνει το νο1 όταν φύγει ο Μαξ.

Υποθέτω ότι πίσω από τις κουρτίνες θα 'χει συζητηθεί αυτό το ενδεχόμενο αν η Ford δεν αποδώσει τα ανανενόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Πιστευει κανείς οτι ο Νορρις μπορεί να πάει στην RB και να κάνει το γιουσουφάκι του Φερστάπεν?

Μέχρι τώρα έχει 0 νίκες στην καριέρα του στην F1 δεν είναι πχ Hamilton να πεις ότι πρέπει να ρίξει πολύ νερό στο κρασί του. 

Λογική επιλογή θα ήταν να πάει πχ Ferrari όταν την κάνει ο Ισπανός αλλά και εκεί νούμερο 2 θα ήταν.

Ακόμα και στην McLaren να μείνει θα πρέπει να παλέψει για το νούμερο ένα εντός της ομάδας με έναν πιλότο που έχει δείξει ότι έχει ταχύτητα, σταθερότητα και σοβαρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakinen είπε

Μέχρι τώρα έχει 0 νίκες στην καριέρα του στην F1 δεν είναι πχ Hamilton να πεις ότι πρέπει να ρίξει πολύ νερό στο κρασί του. 

Λογική επιλογή θα ήταν να πάει πχ Ferrari όταν την κάνει ο Ισπανός αλλά και εκεί νούμερο 2 θα ήταν.

Ακόμα και στην McLaren να μείνει θα πρέπει να παλέψει για το νούμερο ένα εντός της ομάδας με έναν πιλότο που έχει δείξει ότι έχει ταχύτητα, σταθερότητα και σοβαρότητα.

Στην Ferrari & στην MC μπορει να παλεψει για να γινει νουμερο 1. Στην RB ποιο πιθανο ειναι να αφησουν να τρεξει εξωγηίνος παρα να αφησουν να παλεψουν μεταξύ τους.....

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Στην Ferrari & στην MC μπορει να παλεψει για να γινει νουμερο 1. Στην RB ποιο πιθανο ειναι να αφησουν να τρεξει εξωγηίνος παρα να αφησουν να πελεψουν μεταξύ τους.....

Και στην Ferrari τα ίδια. McLaren & Mercedes (όταν φύγει ο Hamilton) έχει τίς όποιες ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mandos είπε

δεν υπάρχει κανονισμός που λέει ότι μια ομάδα πρέπει να φτιάχνει μόνη της Χ μέρη του μονοθεσίου κτλ κτλ; Θυμάμαι ότι δεν μπορούν να τρέχουν 4 ίδια μονοθέσια

υπαρχει αλλα ως τωρα η AT δεν ψωνιζε οτι επετρεπε ο κανονισμός.
Για παραδειγμα η AT ακομα χρησιμοποιει μια παραλλαγη της μπροστινης αναρτησης της RB16.
προφανως θα ψωνισει όλο το πισω μονοθεσιο της RB19, εμπρος αναρτησεις κλπ κλπ.
Οσο πιο πολλα ψωνιζεις τοσο πιο κοντα φινεσαι B team ... 
ΥΓ οι φημες φουντωσαν πως η μετανομασια θα περιεχει παλιο γνωστο χορηγο της McLaren.
Πως σας ακουγεται το Hugo Boss Bulls Racing?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ghostrider είπε

υπαρχει αλλα ως τωρα η AT δεν ψωνιζε οτι επετρεπε ο κανονισμός.
Για παραδειγμα η AT ακομα χρησιμοποιει μια παραλλαγη της μπροστινης αναρτησης της RB16.
προφανως θα ψωνισει όλο το πισω μονοθεσιο της RB19, εμπρος αναρτησεις κλπ κλπ.
Οσο πιο πολλα ψωνιζεις τοσο πιο κοντα φινεσαι B team ... 
ΥΓ οι φημες φουντωσαν πως η μετανομασια θα περιεχει παλιο γνωστο χορηγο της McLaren.
Πως σας ακουγεται το Hugo Boss Bulls Racing?

 

Το διάβασα χθες οτι ετοιμάζουν συνεργασία με την Hugo Boss. Δεν μου αρέσει σαν όνομα αλλά θα το συνηθίσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που προκύπτει ότι ο Norris είναι οδηγός από τους κορυφαίους; 
Για μέτριο τον κόβω εγώ 

Ακομα κι ο Lecler δεν είναι κορυφαίος. Κάνει λάθη υπό πίεση. 
Εκει φαίνεται ο καλός οδηγός που μπορεί να πάρει πρωταθλήματα και λοιπά 

Τέτοιοι οδηγοί είναι όλο κι όλο ο max και ο Hamilton 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει άνθρωπος που δε κάνει λάθη υπό πίεση ή μη.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν διαφορετικά είδη πίεσης.

  • Το κάνει η ομάδα μου τη μία μαλακία μετά την άλλη και δε ξέρω από που θα μου ρθει.
  • Το υστερεί το μονοθέσιο μου, οπότε πρέπει να υπερβώ τα όρια για να είμαι ανταγωνιστικός (μάντεψε για τι μεγαλώνει η πιθανότητα εδώ)
  • Το ό,τι και να κάνω το teammate μου δε τον βλέπω στη πίστα παρά μόνο στην εκκίνηση και εκεί από μακριά.
  • Το νιώθω άβολα να είμαι μπροστά στο grid.

κ.α.

Ο Λεκ παίζει συνεχώς στο 1 και κάποιες φορές στο 2.

Top dog θεωρείται γιατί έχει δείξει εξαιρετική ταχύτητα. Ελπίζω να μην τον (έχει) πάρει η κάτω βόλτα εκεί που είναι.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Τέτοιοι οδηγοί είναι όλο κι όλο ο max και ο Hamilton 

Μια χαρά λάθη κάνει και ο Χαμ υπό πίεση.

Ο δε Μαξ δεν κάνει λάθη υπό πίεση, απλά πετάει τους αντιπάλους εκτός πίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ghostrider είπε

επιτελους διαδοχος ... kimi jr φιλες και φιλοι απολαυστικος οσο και ο πατερας του στις συνεντευξεις 

Πρέπει να μάθει και πως να ξεκινάει τις απαντήσεις

poster840x830f8f8f8-pad1000x1000f8f8f8_u3.jpg.c6ec3f81cb67230983587f64da61ddf5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, WestMan_swiftsport είπε

Το είδατε αυτό; Ο Μπινότο στην Alpine 

https://www.gazzetta.gr/gmotion/2244450/f1-o-mpinoto-kleinei-stin-alpine-kai-anakoinonetai-syntoma

Τέλεια! Θα έχουμε να γελάμε πάλι με τα pit stops!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2023 στις 6:29 ΜΜ, sattack είπε

Tα sudepods είναι δευτερεύοντα.

Νο1 είναι το πατωμα από κάτω,  που δεν φαίνεται πάρα μόνο αν το σηκώσει γερανός, και άρα δύσκολα αντιγράφεται.

Και προφανώς αυτός ήταν μέσα στην όλη φιλοσοφία σχεδίασης από τον Newey και τη μετέφερε εκεί. Και οι άλλοι είναι πολυ μακριά πίσω....

 

Στις 5/3/2023 στις 6:31 ΜΜ, ghostrider είπε

καθολου δευτερευοντα τα sidepods. Αν ηταν ετσι θα ηταν και η merc μεσα ...
οριζουν πληρως την ροη προς πισω ελαστικα προς ψυξη ... προς σφραγισαμ πατωματος , προς πισω beam wing κλπ

 

Στις 5/3/2023 στις 6:32 ΜΜ, sattack είπε

Δευτερεύοντα μετά το πάτωμα.

 

Στις 13/6/2023 στις 11:55 ΜΜ, sattack είπε

Αυτό το DTS και το Tik Tok έχουνε κάνει μεγάλη ζημιά. 

Σήμερα με ενημέρωσε η γυναίκα μου για τον Hamilton που τα έχει φτιάξει με τη Shakira, για το penalty που εφαγε η Toyota αλλιώς δεν θα κερδίζε η Ferrari στο Le Mans, για το ποιες είναι οι πρώην και ποιες οι νυν των πιλότων και για τον Max που μεγαλώνει το παιδί του πρώην ανταγωνιστή του. 

Περιμένω με αγωνία να μάθω και για τα κόλπα που έχει εφαρμόσει ο Newey στην πίσω ανάρτηση και θα σας ενημερώσω άμεσα. 

https://www.motorsportmagazine.com/articles/single-seaters/f1/mph-the-red-bull-design-trick-other-f1-teams-have-missed/

Τα ψηλά τούνελ μεσα στο πάτωμα μαζί με μια πίσω ανάρτηση με μεγάλο εύρος διαδρομής, φαίνεται ότι ήταν αυτά που επιτρέπουν στην RB να έχει μεγάλο downforce συνεχομενα, σε οποιαδήποτε μορφολογία στροφής και πίστας και οι άλλοι δεν είχαν πάρει χαμπάρι και κοιταγανε τα sidepods, μόνο η McLaren το κατάλαβε κάποια στιγμή...

Αναρωτιέμαι αν αυτο γράφεται τώρα γιατί κυκλοφόρησε ευρέως και πλέον το έχουν πάρει όλοι είδηση, ή επειδή έπεσε η τηλεθέαση και αποφάσισαν να το σφυριξουν και σε αυτούς που κοιμούνται ακόμα, τώρα που τελειώνει η χρονιά και όλα έχουν κριθεί, μπας και δούμε λίγο ενδιαφέροντες τελευταίους αγώνες και αναθερμανθει το ενδιαφέρον για το 2024.

Επεξ/σία από sattack
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...