Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2023


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μια και το έφερε η κουβέντα, καλύτερο θέαμα βλέπω φέτος στο πρωτάθλημα Formula SimRacing που παρακολουθώ παρά στο επίσημο F1.

Οκτώ διεκδικητές του τίτλου (ρεαλιστικά έξι), τρεις νικητές σε τέσσερις μέχρι τώρα αγώνες, 20+ προσπεράσεις ανά αγώνα και ελληνικές συμμετοχές.

Χθες είχαμε Σίλβερστόουν με πολύ δυνατές μάχες κυρίως για τις μεσαίες θέσεις της δεκάδας.

https://results.formula-simracing.net/world-championship/2023 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, greenfan20 said:

 

Υπερβολικό που γίνεται θέμα αυτό με τον Max. Επαιζε στον simulator, τίλταρε και κοπανησε τον άλλον. Ό,τι δηλαδη γίνεται σε καθε lobby σε οποιοδηποτε racing simulator.

Όταν ήμουν νιατο, είχα εναν μανιακό με reverse track off που πήγαινε αναποδα ολη την πίστα στον τελευταιο γύρο και κυνηγούσε να κοπανησει οποιον μπορει για να τον στειλει dnf.


Οχι μαν, επειδη παιρνω μερος σε racing simulations αγωνες με κανονες κλπ. Τετοιες συμπεριφορες δεν παιζουν. Αυτο που εκανε ειναι ακραιο. Καλα εκανε και πηρε μπαν. Οπως θα γινοταν και με τον οποιοδηποτε.
Τους κανονες του lowfuelmotorsport τους εχεις δει ; 
Πιο αυστηροι και απο την F1 ειναι λολ. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gulik είπε

Στη συνέντευξη λέει χαρακτηριστικά ότι μετά την Formula 1 θέλει να κάνει διασκεδαστικά πράγματα και να απολαύσει τη ζωή του, σε ελεύθερη μετάφραση, κι εκεί ακριβώς κολλάει όλο το χόμπι του για το sim racing. Με λίγα λόγια, τον χαβαλέ του θέλει να κάνει. Το έχει δηλώσει και παλιότερα αυτό. 

Κι επειδή δεν έχετε δει τον συγκεκριμένο οδηγό σε πολλούς sim αγώνες, όπως για παράδειγμα εγώ, αυτό που παρέθεσες στο βίντεο, τέτοιες ίδιες κινήσεις ξέρεις πόσες έχει κάνει; Ειδικά σε τέτοιες χαμηλές κατηγορίες και μάλιστα και σε πιο κρίσιμα σημεία (κρίσιμα της πλάκας εννοείται γιατί επαναλαμβάνω ότι τον χαβαλέ του κάνει ο άνθρωπος), ειδικά σε τελευταίους γύρους κλπ. Ξεκάθαρα χαβαλέ και ξεκάθαρα ένα ξέσκασμα, εν ολίγοις. Τίποτα παραπάνω. 

Αν ο "χαβαλές" του είναι να κόβει το σικέιν και να εμβολίζει από το πλάι οδηγό που τόλμησε να τον προσπεράσει, δεν θέλω να ξέρω τι κάνει όταν έχει νεύρα...

Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν τρέχεις με αυτοκίνητο που είναι το ίδιο δυνατό με τον ανταγωνισμό 😏

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Narayan είπε

Αν ο "χαβαλές" του είναι να κόβει το σικέιν και να εμβολίζει από το πλάι οδηγό που τόλμησε να τον προσπεράσει, δεν θέλω να ξέρω τι κάνει όταν έχει νεύρα...

Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν τρέχεις με αυτοκίνητο που είναι το ίδιο δυνατό με τον ανταγωνισμό 😏

Αυτός χαβαλεδιάζει κι άλλοι κλαίνε με μαύρο δάκρυ, τελικά. 

 

Χωνέψτε το παιδιά, ζούμε στην εποχή του φαινομένου που τείνει να εξελιχθεί σε θρύλο του αθλήματος, ονόματι Max Verstappen, ο άνθρωπος γεννήθηκε για να σπάει ρεκόρ το ένα μετά το άλλο. 

 

Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε εμείς εδώ οι κοινοί θνητοί, μεταξύ μας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Narayan είπε

Αν ο "χαβαλές" του είναι να κόβει το σικέιν και να εμβολίζει από το πλάι οδηγό που τόλμησε να τον προσπεράσει, δεν θέλω να ξέρω τι κάνει όταν έχει νεύρα...

Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν τρέχεις με αυτοκίνητο που είναι το ίδιο δυνατό με τον ανταγωνισμό 😏

Βασικά το έκανε επειδή αυτος που τον κοπάνησε απο πισω στην 1 εκανε τον μαξ και επεσε πανω στον Pinto που ειναι στην ιδια ομαδα ( Ομοσταβλος οπως λενε και στο χωριο μου). Τα πηρε και μετα εγινε αυτο που είδαμε χωρις ομως να τον δικαιολογεί αυτό.

Επεξ/σία από vaggos88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστους να γράψουν τον πόνο τους που μέσα στο χαβαλέ του έκανε μια κίνηση να γελάσουν οι θεατές ΣΕ SIM ΑΓΩΝΑ (το γράφω και με κεφαλαία μπας και...), μην τους το χαλάς. Βρήκαν λόγο να κράξουν χαχαχαχα πωπω πίκρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gulik είπε

Άστους να γράψουν τον πόνο τους που μέσα στο χαβαλέ του έκανε μια κίνηση να γελάσουν οι θεατές ΣΕ SIM ΑΓΩΝΑ (το γράφω και με κεφαλαία μπας και...), μην τους το χαλάς. Βρήκαν λόγο να κράξουν χαχαχαχα πωπω πίκρα. 

Και γελοτοποιός ο Μαξ, μάλιστα 😁

Αν τα έκανε αυτά ο Χάμιλτον ή ο ΛεΚλέρκ όμως φαντάζομαι τι θα γράφαν μερικοί μερικοί 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Narayan είπε

Και γελοτοποιός ο Μαξ, μάλιστα 😁

Αν τα έκανε αυτά ο Χάμιλτον ή ο ΛεΚλέρκ όμως φαντάζομαι τι θα γράφαν μερικοί μερικοί 😉

 

Ναι, σύμφωνα με πληροφορίες μάλιστα είναι έτοιμος ο Toto Wolff να παραδώσει το συγκεκριμένο ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ (lmao) video στην FIA, ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία του Max Verstappen.

 

Ρε τί κάνει η ζέστη, ρε με τί ασχολούμαστε χαχαχαχα 

 

Όλοι όσοι παρακολούθησαμε live τον συγκεκριμένο sim αγώνα την περιμέναμε την κίνηση (μπες και δες chat logs ή subreddits κλπ), λόγω όσων είχαν προηγηθεί. Ξεκάθαρα χαβαλές, το επαναλαμβάνω, αλλά δεν μπορώ να σας πείσω κιόλας ότι δεν πρέπει να λιθοβοληθεί ο οδηγός χαχαχαχα

Επεξ/σία από Gulik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Gulik είπε

 

Ναι, σύμφωνα με πληροφορίες μάλιστα είναι έτοιμος ο Toto Wolff να παραδώσει το συγκεκριμένο ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ (lmao) video στην FIA, ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία του Max Verstappen.

 

Ρε τί κάνει η ζέστη, ρε με τί ασχολούμαστε χαχαχαχα 

 

Όλοι όσοι παρακολούθησαμε live τον συγκεκριμένο sim αγώνα την περιμέναμε την κίνηση (μπες και δες chat logs ή subreddits κλπ), λόγω όσων είχαν προηγηθεί. Ξεκάθαρα χαβαλές, το επαναλαμβάνω, αλλά δεν μπορώ να σας πείσω κιόλας ότι δεν πρέπει να λιθοβοληθεί ο οδηγός χαχαχαχα

Βασικά απο την περιγραφή καταλαβαίνεις οτι θα γινόταν αυτο. Tο λεει μάλιστα ο caster. Max verstappen is making a statement and its going to be ugly. Το ηξεραν απο την στιγμη που δεν εκοψε στο σικειν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GoMaR είπε

Ρε συ και χαβαλες να ειναι που το δεχομαι. Γιατι να γ@μαει τον αγωνα των αλλωνων ; 

 

Γιατί προφανώς πιστεύει ότι του "πήδηξαν" τον δικό του, νωρίτερα, τί γιατί; 

 

 

SIM racing είναι παιδιά, δεν πέθανε κανένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μη συγκρινεις με την επικινδυνοτητα της f1. Αν δεν ηταν οδηγος της Φ1 τι θα ελεγες ;
Καποιοι στο simracing αφιερωνουν ΩΡΕΣ και απειρα λεφτα.  Δεν γνωριζω τι εμπειρια εχεις αλλα πραγματικα δε καταλαβαινω γιατι προσπαθεις να τον δικαιολογεις.  Εκανε κατι ακραιο σε αγωνα σιμ και καλως εφαγε ban. Για αυτο υπαρχουν τα reports για να τα δουν οι αγωνοδικες μετα.
Ανεξαρτητα με το ποιος ειναι, ουτε με νοιαζει αν εχει τιτλους.

Αληθεια ξερεις ποσους αγωνες μου εχουν πηδηξει μετα απο 2 εβδομαδες προετοιμασιας πχ για εναν αγωνα  ; Και ολα αυτα γιατι ενας ξεχασε να φρεναρει και μου προκαλεσε ζημια στο αμαξι.
Τι να εκανα ; Να επαιρνα φορα κατα πανω του ; 


 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, γράψτε ελεύθερα τον πόνο σας για "αδικίες" που μπορεί να συμβαίνουν στα sim racing, εδώ όμως ένας φίλος το πήγε στο άλλο άκρο, να τιμωρηθεί λέει επειδή δίνει το κακό παράδειγμα, ε ας τον banάρουν κι από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ αγώνα τότε, γι αυτό που συνέβη σε έναν απλό sim αγώνα, χαμηλής κατηγορίας, μαλιστα. Δηλαδή, ναι μεν τέτοια είναι συχνά φαινόμενα στα sim, αλλά εδώ φτάνουμε στο άλλο άκρο, να φάει ποινή επειδή έκανε τον χαβαλέ του στον ελεύθερο χρόνο του ένας πολύ-πρωταθλητής της Formula 1..? 

 

Ήμαρτον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ δεν καταλαβαινεις και με στεναχωρεις. lol.
Δεν μπηκε σε public σερβερ for fun.(Που ουτε εχει υπαρχει δικαιολογια, αλλα πες ενταξει..) Πηρε ομως μερος σε οργανωμενο αγωνα. Υπαρχουν κανονες, υπαρχει οργανωση απο πισω.
Δεν εχει να κανει με επιπεδο αντιπαλων ουτε με τπτ αλλο. Οποτε γιατι να πρεπει να υπαρχει ελαστικοτητα και "ελα μωρε ενταξει, ενα παιχνιδι ειναι" ;
Και ξανα λεω, αν θελει να χαλασει τον αγωνα των αλλων, τοτε δε σεβεται ουτε τους αλλους που μπορει να μη το βλεπουν για χαβαλε.

Ηθελα να ηξερα, αν ερχοταν ενας και σε στουκαρε και σου ελεγε "πως κανεις ετσι ; για χαβαλε τρεχω" θα του ελεγες και ευχαριστω που σε τρακαρε ; 
 

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψαν σε subreddit, το σημείωσα και πιο πριν, ότι οφείλει τάχα ο Toto να πάρει το βιντεάκι και να το στείλει με e-mail (παλιά μου τέχνη κόσκινο για τον συγκεκριμένο εξάλλου) στην FIA, ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία του Verstappen. Δηλαδή, είπαμε να ασχολούμαστε με αστεία πράγματα, αλλά αυτό ξεφεύγει εντελώς. Μην γινόμαστε και εμμονικοί, λίγο έλεος, χαβαλέ έκανε ο άνθρωπος, δεν σκότωσε κανέναν εντός πίστας, βρήκαμε να κράξουμε τώρα για μια sim κίνηση μέσα σε ένα sim περιβάλλον, που έβγαλε και πολύ γέλιο, στην τελική. 

 

Για αυτό, ξαναλέω, ήμαρτον. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...