Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2023


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει site στα ελληνικα που να εξηγει διαφορα τεχνικα θεματα; Οπως για παραδειγμα πως ακριβως ο οδηγος καταλαβαινει οτι απεχει λιγοτερο απο 1 χλμ απο το μπροστα μονοθεσιο για να πατησει το κουμπι του drs. Εκτος και εαν γινεται αυτοματα κατι τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Υπαρχει site στα ελληνικα που να εξηγει διαφορα τεχνικα θεματα; Οπως για παραδειγμα πως ακριβως ο οδηγος καταλαβαινει οτι απεχει λιγοτερο απο 1 χλμ απο το μπροστα μονοθεσιο για να πατησει το κουμπι του drs. Εκτος και εαν γινεται αυτοματα κατι τετοιο..

1δευτερολεπτο διαφορά είναι. προφανως εχει πινακα-ενδειξη στο τιμονι πανω οτι εισαι στο οριο για drs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sattack είπε

Τότε αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, ας τον αφήσουν πρώτα να πάρει όσα συνεχομενα πρωταθήματα πήρε η merc τότε  δηλαδή 6 και 7 αντίστοιχα, (party mode ban μεσα στο 2020, das & floor ban για το 2021) και τους τα κόβουν μετά. 

Βασικα ολη η ιστορια δεν ξεκινησε με τα ban στα party modes. H FIA προσπαθησε να μετριασει την κυριαρχια την μερκ απο το 2017 με αλλαγε στους κανονισμους (https://www.autosport.com/f1/news/f1-2017-rule-changes-the-biggest-for-decades-5026618/5026618/). Απλως οι γερμανοι παλι κυριαρχισαν (σχετικο βεβαια η κυριαρχια γτ 17-18 οι ιταλοι τους επαιζαν στα ισια μεχρι τα summer breaks)  και γι αυτο μας φαινεται οτι 14 μεχρι το 21 ηταν μια αδιακοπη κυριαρχια της μερκ. 

Και για εμενα καλα εκανε οταν μια ομαδα ειναι πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο και οι αλλοι απο πισω ειναι μυρωδιαδες πρεπει καπως να επεμβει η FIA για να ισορροπήσει τις δυναμικες των ομαδων.

Επεξ/σία από george200-13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αν εξαιρέσουμε την πορεία του Max στον Miami.

Ποια στρατηγική λειτούργησε καλύτερα για τους υπόλοιπους;

Hard --> Medium

ή

Medium --> Hard

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sattack είπε

Τότε αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, ας τον αφήσουν πρώτα να πάρει όσα συνεχομενα πρωταθήματα πήρε η merc τότε  δηλαδή 6 και 7 αντίστοιχα, (party mode ban μεσα στο 2020, das & floor ban για το 2021) και τους τα κόβουν μετά. 

 

1 ώρα πριν, george200-13 είπε

Βασικα ολη η ιστορια δεν ξεκινησε με τα ban στα party modes. H FIA προσπαθησε να μετριασει την κυριαρχια την μερκ απο το 2017 με αλλαγε στους κανονισμους (https://www.autosport.com/f1/news/f1-2017-rule-changes-the-biggest-for-decades-5026618/5026618/). Απλως οι γερμανοι παλι κυριαρχισαν (σχετικο βεβαια η κυριαρχια γτ 17-18 οι ιταλοι τους επαιζαν στα ισια μεχρι τα summer breaks)  και γι αυτο μας φαινεται οτι 14 μεχρι το 21 ηταν μια αδιακοπη κυριαρχια της μερκ. 

Αυτο.
Το 2017 υπηρξε η μεγαλυτερη αλλαγη κανονισμων που ειχαμε να δουμε για δεκαετιες
F1 2017 rule changes the biggest for 'decades' 
F1 2017: New cars will look like 'another category', Sainz says

Τα μονοθεσια αλλαξαν δραστικα, αλλαξαν τελειως διαστασεις τα ελαστικα κλπ και ενδεικτικα τα μονοθεσια ηταν ~3sec πιο γρηγορα, οποτε δεν ειχαν καμια σχεση με την προηγουμενη χρονια.
Κι αν ο Vettel δεν αρχισε να κανει Φετελιες το καλοκαιρι το 2017 και του 2018 ενω προηγουταν στο πρωταθλημα, τοτε θα ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα.

Εδω ποσο διαφορετικα ηταν τα μονοθεσια:
image.png.29d50cb9956bfd4d683d6d49aa239616.png

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Για περυσι και φεοτς, ειμαστε απλα ατυχοι γιατι η RB εκανε πολυ καλυτερη δουλεια απο τους υπολοιπους και επισης δεν υπαρχει ουσιαστικος εσωτερικος ανταγωνισμος.
Φερραρι, Μερσεντες κλπ πρεπει να στρωσουν κ@λο και να βελτιωσουν το μονοθεσιο τους.
Κατα τα αλλα, βλεπουμε πολυ πιο close racing, απλα οχι για τις πρωτες θεσεις.

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο Τοτος προσπαθησε να παρει τον Adrian με το μερος του. Αλλα η Adrian δεν δελεαστηκε απο τη σκοτεινη πλευρα της δυναμης. :P

https://www.gpblog.com/en/news/203775/mercedes-made-phone-call-to-newey-to-seduce-him.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george200-13 είπε

Βασικα ολη η ιστορια δεν ξεκινησε με τα ban στα party modes. H FIA προσπαθησε να μετριασει την κυριαρχια την μερκ απο το 2017 με αλλαγε στους κανονισμους (https://www.autosport.com/f1/news/f1-2017-rule-changes-the-biggest-for-decades-5026618/5026618/). Απλως οι γερμανοι παλι κυριαρχισαν (σχετικο βεβαια η κυριαρχια γτ 17-18 οι ιταλοι τους επαιζαν στα ισια μεχρι τα summer breaks)  και γι αυτο μας φαινεται οτι 14 μεχρι το 21 ηταν μια αδιακοπη κυριαρχια της μερκ. 

Και για εμενα καλα εκανε οταν μια ομαδα ειναι πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο και οι αλλοι απο πισω ειναι μυρωδιαδες πρεπει καπως να επεμβει η FIA για να ισορροπήσει τις δυναμικες των ομαδων.

Ναι αλλά δεν έγραψες αυτό, έγραψες για συγκεκριμένα πλεονεκτήματα της Merc που τα απαγόρευσαν για να την χτυπήσουν συγκεκριμένα, γιατί τα είχε αυτή η ομαδα και όχι οι άλλοι. 

Μια γενική αλλαγή κανονισμών αφορά όλους και δεν ξέρει κανείς ποιος θα ευνοηθεί από αυτήν.  Και ήδη υπάρχει προγραμματισμένη για το 2026. 

Βέβαια για να τα πούμε και όλα, τι συγκεκριμενο να απαγορεύσουν τώρα στην RB, όταν κάνεις δεν ξέρει τι ακριβως ειναι αυτό που κάνει! 😅

 

Εγώ έχω μείνει με την απορία αν έχουν μια πισω αναρτηση που χαμηλώνει ακόμα περισσότερο στην ευθεια και στο DRS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πέρα από το ποσό, θα ήθελα -ιδεατά- να έβλεπα και την ποσότητα που υποτίθεται πως φτάνει για τέσσερις :)

Αλλά, ναι, φτώχια καταραμένη, η σαμπάνια παλιά, το χαβιάρι μαύρο, το τυρί μουχλιασμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Πάμε να δούμε λίγο πόσα χρήματα ήθελε κάποιος για να φάει στο GP του Miami..

IMG_5581.jpeg

Καλα ρε τους αλητηριους,μια χωριατικη με καρπουζι κ πορτοκαλι 2μιση κατοσταρικα? Τι στο καλο,ποσο εχει φτασει το ΦΠΑ στο Miami??😲

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχετε καταλαβει πως λειτουργει ο κοσμος. Εγώ το κατάλαβα από έναν Ιταλό πορτιερη ξενοδοχείου, ένα βράδυ που μια παρεα Ελλήνων αποφάσισε να τον ρωτήσει πόσο κοστίζει ένα δωμάτιο στο ξενοδοχείο του. Όταν άκουσαν την εξωφρενικη τιμή, του λένε, μα καλά τι προσφέρει και ζητάτε τόσα χρήματα. Κύριε, λέει, δεν έχετε καταλάβει ότι καποιοι εχουν πολλα χρηματα (σημειωση δικη μου, δικαιως ή αδικως, κατα τη γνωμη μου κατα πλειοψηφια δικαιως, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα) και κάποιοι πρέπει να τους δωσουν κατι για να τους τα παρουν, για να κυκλοφορεί το χρήμα. 

Όπως είπαμε, η LM έκανε τόσο μεγάλη προσπάθεια να κάνει το Miami F1 GP "ΤΟ γεγονός της Αμερικης" ώστε everybody who is anybody να θέλει να είναι εκεί. Πέρυσι είχαν φερει τον Michael Jordan και τη Michelle Obama για promotion. Φέτος είδαμε εκεί τον Musk και τον Μπεζος μεταξύ άλλων. 

Αν πάνε εκεί πολυεκατομμυριουχοι και δισεκατομμυριουχοι και στο επίσημο εστιατόριο του GP τους ζητησουν μονο 50 $ για μια μπριζόλα,

1ον πως θα κυκλοφορήσει το χρήμα? 

2ον πως θα τους ξαναπροσελκυσουν στο επόμενο γεγονός, αν δίπλα τους τρώει ο Μήτσος? Σκοπός είναι να πληρώνουν μπουκιά και χιλιάρικο, ώστε να μπορούν να αποδείξουν ότι αυτοί μπορούν και εσύ δεν μπορείς, και την επόμενη φορά να το ξανακάνουν, πληρώνοντας τα ίδια και περισσότερα. 

Και λίγα ειναι, για τόσους πολυεκατομμυριουχους που μπόρεσαν να μαζέψουν εκεί. 

Στα παραδιπλα εστιατορια έχει φαγητό για όλα τα βαλαντια. 

Στο Monaco μάθατε πόσο κοστίζουν οι σουίτες και τα γεύματα στα σούπερ λουξ ξενοδοχεια τις μέρες του GP? Στα στάντς και στα μπεργκεραδικα βρισκεις και φτηνότερα από ότι στο Παρίσι μια καθημερινή. Αλλά οι πολυεκατομμυριουχοι δεν θα φάνε εκεί. 

Στο Las Vegas να δεις χρήμα που έχει να κυκλοφορήσει. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ghostrider είπε

Ερχονται αναβαθμισεις στην Φοραδα που θα την κανουν πύραυλο. 


Απολαυστε υπευθυνα 

image.jpeg.b9588c20bd8fe91ce8fc249c6d80b649.jpeg

Πάλι 4ος θα βγει ο Κάρλος Σάνθης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, papp0us είπε

Πάλι 4ος θα βγει ο Κάρλος Σάνθης.

Και η 4η θεση επιτυχια ειναι ... 
ο εκλερακης ηδη κοιταει να αλλαξει οχι μονο ομαδα αλλα και αθλημα
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αλάνια, έχει πάει ποτέ κανείς στο σιρκουί της Βαρκελώνης να πει κανένα tip για μένα τον πρωτάρη? 

Έχω νοικιάσει αμάξι οπότε αν υπάρχει κάποια ιδέα για το που το παρκάρουμε κλπ, ευπρόσδεκτη. Από πίστες έχω βρεθεί σε Silverstone & Assen για αγώνες motoGP, οπότε κάποια βασικά τα ξέρω (πχ να έχω 2-3 σάντουιτς μαζί μου για να μην πληρώσω 23 λίρες για ένα kebab και μία πατάτες όπως πέρισι). 

Θα είμαι για το 3ήμερο, οπότε η Παρασκευή θα τεστάρω τα νερά, αλλά θέλω Σάββατο και Κυριακή να είμαι οργανωμένος ως προς το parking, πόση ώρα πριν να ξεκινάω κλπ. Pelouse είμαι, δηλαδή γρασιδάτος και άγιος ο θεός... Οι καθίμενοι ήταν στο θεό (για τα δεδομένα μου) και δεν έπαιζε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...