Προς το περιεχόμενο

Κατάλληλη camera για αγώνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι κάμερες προτείνετε για λήψεις σε ποδοσφαιρικους αγώνες; Δεν θέλω τέλεια εικόνα και ανάλυση αλλά κάτι ικανοποιητικό και όχι θολή εικόνα. 

Τα βίντεο θα χρησιμοποιούνται για ανέβασμα στο youtube και προσωπική χρήση. 

Υπάρχουν πολλές διαθέσιμες επιλογές και specs και δεν ξέρω πιο είναι το κατάλληλο η το καλύτερο για το budget μου. 

Budget περιπου 200 ευρώ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο προυπολογισμός σου δεν αφηνει πρακτικά επιλογές ,όποια βιντεοκάμερα και να πάρεις το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές θα είναι το ίδιο.

Τρίποδο να πάρεις για να χεις σχετικά σταθερό καδρο χωρίς πολλές κινήσεις στον κάθετο αξονα.

Για τη θολή εικόνα το ρήμα θέλω ή δε θέλω δε βοηθάει κάπου .

Δεν είναι θέμα θελησης αλλα εμπειρίας και γνώσης.

Σε ενα φίλο που ηθελε να τραβαει το παιδι του σε αγωνες ,προτεινα αυτη ( HDR-CX240E) +τριποδο.

Χαρούμενος είναι και καθε φορά που βιντεοσκοπεί όλο και καλύτερος.

Αν αναφέρεσαι σε φωτογραφική μηχανή ,καλή τυχη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2022 στις 1:24 ΜΜ, decentintocerberon είπε

ο προυπολογισμός σου δεν αφηνει πρακτικά επιλογές ,όποια βιντεοκάμερα και να πάρεις το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές θα είναι το ίδιο.

Τρίποδο να πάρεις για να χεις σχετικά σταθερό καδρο χωρίς πολλές κινήσεις στον κάθετο αξονα.

Για τη θολή εικόνα το ρήμα θέλω ή δε θέλω δε βοηθάει κάπου .

Δεν είναι θέμα θελησης αλλα εμπειρίας και γνώσης.

Σε ενα φίλο που ηθελε να τραβαει το παιδι του σε αγωνες ,προτεινα αυτη ( HDR-CX240E) +τριποδο.

Χαρούμενος είναι και καθε φορά που βιντεοσκοπεί όλο και καλύτερος.

Αν αναφέρεσαι σε φωτογραφική μηχανή ,καλή τυχη .

Μάλλον δεν το εξέφρασα με τον σωστό όρο. Αναφέρομαι σε φωτογραφική μηχανή που να κάνει και λήψη video, δηλαδή όχι αμιγώς  video camera. 

Σωστό και δεκτό αυτό που λες με το ρήμα θέλω. Αδόκιμη λέξη. Εννοώ, δεν θα με πειράξει αν η εικόνα δεν είναι τέλεια η επαγγελματικου επιπέδου, που και πάλι η λέξη τέλεια είναι υποκειμενική. 

Διαβάζω κάτι για τα fps στην λήψη video. Τα 50 fps σε fhd για αγώνα και γενικά γρήγορη κίνηση είναι ικανοποιητικα; Η και με 25 fps φαίνεται ικανοποιητικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

έχεις κάποια φωτογραφική υπόψη να έχουμε μια ιδέα σε τι αναφέρεσαι;

 

https://www.skroutz.gr/s/4006678/Sony-H300-Compact-Φωτογραφική-Μηχανή-20-1MP-Οπτικού-Ζουμ-35x-με-Οθόνη-3-και-Ανάλυση-Video-1280-x-720-pixels-Μαύρη.html

https://www.skroutz.gr/s/8769105/Nikon-Coolpix-B500-Compact-Φωτογραφική-Μηχανή-16MP-Οπτικού-Ζουμ-40x-με-Οθόνη-3-και-Ανάλυση-Video-Full-HD-1080p-Μαύρη.html

Επίσης Panasonic lumix Tz80 και Tz90. Τις έχω βρει μεταχειρισμένες σε καλή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σονυ ,μακρυά ,την είχα για ένα διάστημα για χαβαλέ και τη χάρισα.

Δε κάνει ούτε για φωτογραφία.

Η νικον χωρίς να την έχω πιάσει στα χέρια μου δεν εντυπωσιάστηκα από αυτά που διάβασα , τουλάχιστον όμως έχει 1080 p και κάποια υποτυπώδης σταθεροποίηση.

Τα 30fps σημαίνουν ότι δεν έχει κάτι ιδιαίτερο σε επεξεργαστή .

Παρόλα αυτά μοιάζει με τη σονυ σαν σύνολο.

Για τις Panasonic θα σου πούνε άλλοι φίλοι εδώ που τις έχουν δουλέψει.

Η Tz90 πάντως είναι η μόνη απ όσες ανέφερες που τραβάει 1080 50p + raw σε φωτογραφία.

Όπως έγραψα και νωρίτερα ,αν ψάχνεις φωτογραφική σε αυτή τη κατηγορία τιμής θα πέσεις είτε σε τοίχο ή σε λάθος αγορά (αγγελία "πωλείται αμεταχείριστη στο κουτί της με απόδειξη αγοράς" κλπ κλπ).

Είναι σαν να πηγαίνεις με φτυάρι για ψάρεμα ,αν πιάσεις κάτι θα ναι από τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι επαγγελματίες φωτογράφοι σε ποδοσφαιρικούς αγώνες, έχουν τον πιο ακριβό εξοπλισμό που υπάρχει. Διαχρονικά. 

professional-photographers-at-work-durin

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Οι επαγγελματίες φωτογράφοι σε ποδοσφαιρικούς αγώνες, έχουν τον πιο ακριβό εξοπλισμό που υπάρχει. Διαχρονικά. 

professional-photographers-at-work-durin

O φίλος μιλάει για βίντεο οπότε μιλάμε για κάτι 5 φορές πιο ακριβό τύπου (Το πακέτο κάνει ~200Κ vs το πολύ 50Κ για τα από πάνω)depositphotos_67597485-stock-photo-telev

Εγώ, χωρίς πλάκα, θα ξεκινούσα με κάποιο κινητό που έχει native "τηλεφακό". Κάποιο από τα Samsung κατά προτίμηση με periscope lens. Θα το έβαζα σε τρίποδο και με λίγο digital zoom (έως x2 ή x3) θα έδινε πιστεύω αξιοπρεπές full HD σε συνθήκες με πολύ φως. Μετά μπορεί κανείς να βάλει και ND φίλτρο και να το δουλεύει σε χρόνους έκθεσης τύπου 1/60s που έχουμε συνηθίσει από την τηλεόραση.

Αν ρωτήσετε επαγγελματία τα κινητά έχουν μπει για τα καλά στο βίντεο σε κανονικές παραγωγές. Κυρίως Iphone βέβαια και ευρυγώνια πλάνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nickolas είπε

O φίλος μιλάει για βίντεο οπότε μιλάμε για κάτι 5 φορές πιο ακριβό τύπου (Το πακέτο κάνει ~200Κ vs το πολύ 50Κ για τα από πάνω)depositphotos_67597485-stock-photo-telev

Εγώ, χωρίς πλάκα, θα ξεκινούσα με κάποιο κινητό που έχει native "τηλεφακό". Κάποιο από τα Samsung κατά προτίμηση με periscope lens. Θα το έβαζα σε τρίποδο και με λίγο digital zoom (έως x2 ή x3) θα έδινε πιστεύω αξιοπρεπές full HD σε συνθήκες με πολύ φως. Μετά μπορεί κανείς να βάλει και ND φίλτρο και να το δουλεύει σε χρόνους έκθεσης τύπου 1/60s που έχουμε συνηθίσει από την τηλεόραση.

Αν ρωτήσετε επαγγελματία τα κινητά έχουν μπει για τα καλά στο βίντεο σε κανονικές παραγωγές. Κυρίως Iphone βέβαια και ευρυγώνια πλάνα.

Ρε φίλε τι μηχάνημα ειναι αυτό το πράγμα που έχει ο τύπος στον αγώνα; Έχω μείνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

το σκαμπό που κάθονται πάιζει να χει 200 ε

Με διαφορά τα καλύτερα σκαμνάκια που έχω δοκιμάσει. (έχω κάνει ένα φεγγάρι αθλητικός φωτορεπότερ).
7/10 στο πρακτορείο walkstool χρησιμοποιούσαν.

https://www.skroutz.gr/c/3011/beach_chairs/m/25030/Walkstool/f/852123/skamnaki.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερέβαλα λιγάκι για καταλάβει ο φίλος τι παίζει με το άθλημα χωρίς να θέλω να τον υποτιμήσω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, decentintocerberon είπε

υπερέβαλα λιγάκι για καταλάβει ο φίλος τι παίζει με το άθλημα χωρίς να θέλω να τον υποτιμήσω :-)

εντελώς εγκυκλοπαιδικά απάντησα, κάνουν και για ψάρεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nickolas είπε

 

    Αυτά είναι ....... τι lens hood , τι φίλτρα , τι τζάμια σειράς L ( τέτοιοι φακοί της Canon ναι , όχι αυτά τα RF μπιμπλίκια ) τι buffer , τι Continuous Auto Focus , τι burst mode , τι WB bracketing ......... ξεχάστε ότι ξέρατε ....... πάνε αυτά ...... πως είπατε ....... α ναι ...... ο CEO της Sony είπε πως τα smartphone θα τα αντικαταστήσουν όλα αυτά το αργότερο σε μία 10ετία ....... σε μία δεκαετία από πότε δεν είπε ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...