Προς το περιεχόμενο

Canon Mirrorless Rp kit στα 999€


peter91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Σε κάποια φάση χθες βράδυ είδα την sony a7 iii μαζί με τον φακό στα 1600 και 200€ cashback έβγαινε στα 1400 δεν πρόλαβαν να περάσουν 2 ώρες εξαντλήθηκε και μετά την πήγανε 2200 , απίστευτοι οι τύποι 

Αυτά τα χτυπάς την ώρα που τα βλέπεις. Αν είναι να κάτσεις να το σκεφτείς, πάει η ευκαιρία. 

Υπάρχει βεβαια περίπτωση να ξαναβγει, μιας και πλέον άρχισε να παλιώνει αισθητά σαν μοντέλο. Βάλε τα φράγκα στον λογαριασμό και στήσε καραούλι να την πετύχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, pifilos είπε

Ακόμα και έτσι όμως συγκριτικά τα 200 - 600 ευρώ που κόβονται (ανάλογα με το πακέτο) είναι πολύ πολύ περισσότερα από 50 ψωροευρώ που είναι σε έναν βαθμό "προσβολή" για τον καταναλωτή. Άλλωστε εξωτερικό μια χαρά προσφορές κάνει η fujifilm, για την εγχώρια αγορά είναι ο προβληματισμός. 

Το εξωτερικό , έχει μεγάλες αγορές . Αν μιλάμε για το φόρουμ του dpreview, οι αμερικάνοι , έχουν απίστευτο εξοπλισμό και είναι πάρα πολλοί και με μεγάλη αγοραστική δύναμη . Συν τις τιμές που είναι καλύτερες εκεί , λόγω μη ύπαρξης φπα. Στην ελλάδα, η fuji , έχει μικρό κομμάτι πίτας. Κολλητός φίλος, που είναι μέλος του φόρουμ εδώ αλλά δεν γράφει πολύ συχνά , έχει fuji x-s10. Κάποια στιγμή, ήθελε third party φακό (για τους οποίους έχει λυσσάξει ο μπαμπης) και πήρε τον tamron 18-300 . Τον αγόρασε από μεγάλο μαγαζί του κέντρου. Είχε ένα ράφι με φακούς fuji και ένα μοναδικό κομμάτι στοκ από το συγκεκριμένο . Από canon-nikon είχε ντουλάπες. Ο φίλος σε λίγο καιρό που αποφάσισε να τον πουλήσει (δεν εκτίμησε την εστίαση των third party σε αντίθεση με τον μπάμπη) , τον είχε μήνες και δεν πουλιόταν , λόγω x mount. Ο ίδιος είχε πουλήσει dslr D800 παλιότερα και τους φακούς της σε ώρες. Μετά από καιρό , δέχτηκε ανταλλαγή.  Οπότε για μάρκες που έχουν μικρότερο μερίδιο αγοράς, στην ελλάδα, αν κοιτάει κανείς την εμπορικότητα, πρέπει να είναι προετοιμασμένος για υποχωρήσεις και θυσίες. Επειδή ήθελα να είμαι με εξοπλισμό που είναι εμπορικός και πουλιέται εύκολα, πήγα σε rf. Η μετάβαση σε mirrorless δεν ήταν προσωπική μου επιλογή. Μου επιβλήθηκε , γιατί δεν ήθελα το κύριο σετ μου , να είναι σε mount που έχει καταργηθεί . Οι full frame f mount dslr της nikon , είτε μου άρεσε , είτε όχι , καταργήθηκαν. Για τον ίδιο λόγο , στο αρχαίο φιλμάτο σετάκι μου , διάλεξα fd mount , canon πάλι και έτσι γέμισα ένα ράφι φακούς σε 2 χρόνια. Δες πόσους έχει σε fd mount το kamerastore και πόσους έχει σε άλλα εξεζητημένα mount. Όταν διαλέγουμε mount,  διαλέγουμε και πληθώρα επιλογών και ευκολία πώλησης και ανταλλαγών . Πάνε πακέτο δυστυχώς. Σε επίπεδο δυνατοτήτων μου άρεσε πολύ και το L mount. Φοβερές μηχανές από την panasonic. Μπορούσα να πάρω μέσω φίλων , την S5 . Μηχανάρα . Έχει φοβερούς φακούς, εκτός από panasonic και της sigma, που είναι κατασκευαστής που στηρίζει το mount. Ο δε κιτ φακός της, είναι καταπληκτικός, γιατί πάει σε πολύ ευρυγώνια εστιακή απόσταση, στα 20mm ! Κανένας άλλος δεν φτάνει εκεί . Από εμπορικότητα όμως ;;; Θα περιμένει κανείς ευκαιρίες black friday ; Να πουλήσει μηχανή ή φακό στα μεταχειρισμένα στην ελλάδα ; Να βρει μεταχειρισμένο φακό ;; Εκτός πραγματικότητας. Αν ψάξεις και διαβάσεις, αυτά φαίνονται από πριν . Μελετώντας την αγορά , ξέρεις που πας. Πρέπει να ξέρεις, αλλιώς θα έχεις εκπλήξεις. Για της fuji που λες, φαντάσου να επιλέξει κανείς τις medium format. Θα περιμένει black friday προσφορές σε fuji G mount , που έχει το 1/50 του X mount ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Το εξωτερικό , έχει μεγάλες αγορές . Αν μιλάμε για το φόρουμ του dpreview, οι αμερικάνοι , έχουν απίστευτο εξοπλισμό και είναι πάρα πολλοί και με μεγάλη αγοραστική δύναμη . Συν τις τιμές που είναι καλύτερες εκεί , λόγω μη ύπαρξης φπα. Στην ελλάδα, η fuji , έχει μικρό κομμάτι πίτας. Κολλητός φίλος, που είναι μέλος του φόρουμ εδώ αλλά δεν γράφει πολύ συχνά , έχει fuji x-s10. Κάποια στιγμή, ήθελε third party φακό (για τους οποίους έχει λυσσάξει ο μπαμπης) και πήρε τον tamron 18-300 . Τον αγόρασε από μεγάλο μαγαζί του κέντρου. Είχε ένα ράφι με φακούς fuji και ένα μοναδικό κομμάτι στοκ από το συγκεκριμένο . Από canon-nikon είχε ντουλάπες. Ο φίλος σε λίγο καιρό που αποφάσισε να τον πουλήσει (δεν εκτίμησε την εστίαση των third party σε αντίθεση με τον μπάμπη) , τον είχε μήνες και δεν πουλιόταν , λόγω x mount. Ο ίδιος είχε πουλήσει dslr D800 παλιότερα και τους φακούς της σε ώρες. Μετά από καιρό , δέχτηκε ανταλλαγή.  Οπότε για μάρκες που έχουν μικρότερο μερίδιο αγοράς, στην ελλάδα, αν κοιτάει κανείς την εμπορικότητα, πρέπει να είναι προετοιμασμένος για υποχωρήσεις και θυσίες. Επειδή ήθελα να είμαι με εξοπλισμό που είναι εμπορικός και πουλιέται εύκολα, πήγα σε rf. Η μετάβαση σε mirrorless δεν ήταν προσωπική μου επιλογή. Μου επιβλήθηκε , γιατί δεν ήθελα το κύριο σετ μου , να είναι σε mount που έχει καταργηθεί . Οι full frame f mount dslr της nikon , είτε μου άρεσε , είτε όχι , καταργήθηκαν. Για τον ίδιο λόγο , στο αρχαίο φιλμάτο σετάκι μου , διάλεξα fd mount , canon πάλι και έτσι γέμισα ένα ράφι φακούς σε 2 χρόνια. Δες πόσους έχει σε fd mount το kamerastore και πόσους έχει σε άλλα εξεζητημένα mount. Όταν διαλέγουμε mount,  διαλέγουμε και πληθώρα επιλογών και ευκολία πώλησης και ανταλλαγών . Πάνε πακέτο δυστυχώς. Σε επίπεδο δυνατοτήτων μου άρεσε πολύ και το L mount. Φοβερές μηχανές από την panasonic. Μπορούσα να πάρω μέσω φίλων , την S5 . Μηχανάρα . Έχει φοβερούς φακούς, εκτός από panasonic και της sigma, που είναι κατασκευαστής που στηρίζει το mount. Ο δε κιτ φακός της, είναι καταπληκτικός, γιατί πάει σε πολύ ευρυγώνια εστιακή απόσταση, στα 20mm ! Κανένας άλλος δεν φτάνει εκεί . Από εμπορικότητα όμως ;;; Θα περιμένει κανείς ευκαιρίες black friday ; Να πουλήσει μηχανή ή φακό στα μεταχειρισμένα στην ελλάδα ; Να βρει μεταχειρισμένο φακό ;; Εκτός πραγματικότητας. Αν ψάξεις και διαβάσεις, αυτά φαίνονται από πριν . Μελετώντας την αγορά , ξέρεις που πας. Πρέπει να ξέρεις, αλλιώς θα έχεις εκπλήξεις. Για της fuji που λες, φαντάσου να επιλέξει κανείς τις medium format. Θα περιμένει black friday προσφορές σε fuji G mount , που έχει το 1/50 του X mount ;;

Μωρέ ναι έτσι ακριβώς είναι τα έχουμε ξαναπεί νομίζω. Απλώς με διαολιζει η φάση τιμές στον Θεό - προσφορές/εκπτώσεις ποτέ - επισκευή αγορών gray market όχι - κλαψα που δεν υπάρχει μεγάλο μερίδιο στην ελληνική αγορά. Μου βγάζει μια παράνοια όλο αυτό. Στην τελική ας κλείσει η εδώ αντιπροσωπεία και ας ενταχθεί σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή που μια χαρά αποδέχονται τα προϊόντα τους ανεξαρτητως τρόπου αγοράς. Το μόνο που κάνει είναι να δυσκολεύει τον καταναλωτή. Βλέπω αυτές τις μέρες πάλι κάποιον να παραπονιέται στο group της fuji στο Facebook ότι δεν τη δέχονται κλπ κλπ.  Προσωπικά αποδέχθηκα το παραπάνω κόστος και βρήκα διαφυγή μέσω e infinity αποδεχόμενος το ρίσκο. Κυρίως επειδή δε με κέρδισε κάποια full frame να πω την αλήθεια μιας και δε βρίσκω κάποια ουσιαστική διαφορά στις κλασικές 24mp που υπάρχουν δεδομένων των χρημάτων που είχα να διαθέσω, χωρίς να θέλω να επηρεάσω τον OP. 

Στο μόνο που έχω ένσταση από τα παραπάνω είναι στη μεταπωλιτικη αξία. Για μένα είναι λάθος τρόπος σκέψης για κάποιον που δεν είναι νεοεισερχόμενος στο σπορ. Υποτίθεται έχεις κάνει μια έρευνα αγοράς για το αν σε καλύπτει κάποια εταιρεία. Ούτε αντίστοιχα να ποντάρει στην αγορά μεταχειρισμένου για να καλυφθεί ασχέτως αν εξυπηρετεί μακροπρόθεσμα. 

Συμπληρωματικά να πω ότι σε μια εποχή που δεν υπάρχουν κακές μηχανές όντως πιο σημαντικό κριτήριο είναι η εμφάνιση, η εργονομία, το σέρβις κλπ παρά η απόδοση αφού δεν τίθεται πλέον τέτοιο θέμα. Για αυτό και εγώ τουλάχιστον διάλεξα τη συγκεκριμένη εταιρεία αποδεχόμενος τα όποια θέματα. Το G mount είναι πιο ειδικού σκοπού έτσι και αλλιώς αμφιβάλλω αν κάποιος ποντάρει σε εκπτώσεις που βέβαια και εκεί μια χαρά προσφορές έχει σε Αμερική και Αγγλία. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pifilos είπε

Συμπληρωματικά να πω ότι σε μια εποχή που δεν υπάρχουν κακές μηχανές όντως πιο σημαντικό κριτήριο είναι η εμφάνιση, η εργονομία, το σέρβις κλπ παρά η απόδοση αφού δεν τίθεται πλέον τέτοιο θέμα. Για αυτό και εγώ τουλάχιστον διάλεξα τη συγκεκριμένη εταιρεία αποδεχόμενος τα όποια θέματα. Το G mount είναι πιο ειδικού σκοπού έτσι και αλλιώς αμφιβάλλω αν κάποιος ποντάρει σε εκπτώσεις που βέβαια και εκεί μια χαρά προσφορές έχει σε Αμερική και Αγγλία. 

Η fuji , είναι εταιρεία με εμπειρία στις μηχανές (εμπειρία δεν έχει η sony μόνο). Ο ιδιαίτερος χαρακτήρας των jpg, αφορά πολύ αρχάριους. Οι πιο έμπειροι τραβάνε raw, οπότε δεν υπάρχει , τα φτιάχνουν όπως θέλουν . Έχει πολύ ωραίο ρετρό λουκ σωμάτων , ωραία μεταλική κατασκευή και το ίδιο και στους φακούς. Θυμίζουν manual nikon , τότε που η nikon ήταν πρώτη και μοναδική στις slr (εποχές f2,f3) . Το μόνο μείον , είναι οι τιμές τους . Ακριβές. Αν είχαν βγάλει full frame, πιστεύω θα πούλαγαν περισσότερο . Ένας χομπίστας , δεν χρειάζεται άπειρους φακούς. Εύκολα συμπληρώνει το σετ του. Και σε αυτές πιστεύω αξίζει να μείνει κανείς αποκλειστικά σε φακούς της μητρικής εταιρείας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η fuji , είναι εταιρεία με εμπειρία στις μηχανές (εμπειρία δεν έχει η sony μόνο). Ο ιδιαίτερος χαρακτήρας των jpg, αφορά πολύ αρχάριους. Οι πιο έμπειροι τραβάνε raw, οπότε δεν υπάρχει , τα φτιάχνουν όπως θέλουν . Έχει πολύ ωραίο ρετρό λουκ σωμάτων , ωραία μεταλική κατασκευή και το ίδιο και στους φακούς. Θυμίζουν manual nikon , τότε που η nikon ήταν πρώτη και μοναδική στις slr (εποχές f2,f3) . Το μόνο μείον , είναι οι τιμές τους . Ακριβές. Αν είχαν βγάλει full frame, πιστεύω θα πούλαγαν περισσότερο . Ένας χομπίστας , δεν χρειάζεται άπειρους φακούς. Εύκολα συμπληρώνει το σετ του. Και σε αυτές πιστεύω αξίζει να μείνει κανείς αποκλειστικά σε φακούς της μητρικής εταιρείας. 

Δεν μπορώ να διαφωνήσω αφού άλλωστε για αυτό την επέλεξα κιόλας. Ούτε μπορώ να πω πως έχω δώσει πολλά χρήματα για σώματα να 'ναι καλά το MPB και το e-infinity. Θεωρώ όμως κάποιους φακούς υπερεκτιμημένους όπως ο 16mm 1.4  στα 1.000 ευρώ ο οποίος με την άφιξη του εξαιρετικού sigma 16mm 1.4 στα 400 φαντάζει ακόμα πιο παράλογος αν αναλογιστεί κανείς πως είναι και οριακά υποδεέστερος οπτικά (αμφιβάλλω πάρα πολύ αν δικαιολογούνται τα επιπλέον 600 ευρώ για τη διαφορά ποιότητας κατασκευής). 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pifilos είπε

Θεωρώ όμως κάποιους φακούς υπερεκτιμημένους όπως ο 16mm 1.4  στα 1.000 ευρώ ο οποίος με την άφιξη του εξαιρετικού sigma 16mm 1.4 στα 400 φαντάζει ακόμα πιο παράλογος αν αναλογιστεί κανείς πως είναι και οριακά υποδεέστερος οπτικά (αμφιβάλλω πάρα πολύ αν δικαιολογούνται τα επιπλέον 600 ευρώ για τη διαφορά ποιότητας κατασκευής). 
 

Στο e-infinity έχει 760€ . Οπότε αν θες το 1.4 τον αγοράζεις από εκεί ! Το θες σίγουρα ;; (εγώ όχι). Αλλιώς έχεις, πάλι fuji , 16mm , f/2.8 με 390€. Για μένα πολύ σημαντικό , είναι και αν υπάρχει προφίλ/module διόρθωσης σε προγράμματα επεξεργασίας.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Στο e-infinity έχει 760€ . Οπότε αν θες το 1.4 τον αγοράζεις από εκεί ! Το θες σίγουρα ;; (εγώ όχι). Αλλιώς έχεις, πάλι fuji , 16mm , f/2.8 με 390€. 

Ναι το είχα σκεφτεί σαν επιλογή αλλά και πάλι διπλάσια συν το δύσχρηστο manual focus για τον τρόπο που λειτουργώ πάντα. Ήθελα το 1.4 οπότε και στράφηκα στον Sigma ο οποίος είναι κουμούτσα και καταργεί το πλεονέκτημα όγκου - βάρους του συστήματος αλλά οπτικά εξαιρετικός και μιας και προοριζόταν για συγκεκριμένη χρήση έκανα έκπτωση εκεί. Ο 2.8 ωραίος για δρόμο συμφωνώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το εξωτερικό , έχει μεγάλες αγορές . Αν μιλάμε για το φόρουμ του dpreview, οι αμερικάνοι , έχουν απίστευτο εξοπλισμό και είναι πάρα πολλοί και με μεγάλη αγοραστική δύναμη . Συν τις τιμές που είναι καλύτερες εκεί , λόγω μη ύπαρξης φπα. Στην ελλάδα, η fuji , έχει μικρό κομμάτι πίτας. Κολλητός φίλος, που είναι μέλος του φόρουμ εδώ αλλά δεν γράφει πολύ συχνά , έχει fuji x-s10. Κάποια στιγμή, ήθελε third party φακό (για τους οποίους έχει λυσσάξει ο μπαμπης) και πήρε τον tamron 18-300 . Τον αγόρασε από μεγάλο μαγαζί του κέντρου. Είχε ένα ράφι με φακούς fuji και ένα μοναδικό κομμάτι στοκ από το συγκεκριμένο . Από canon-nikon είχε ντουλάπες. Ο φίλος σε λίγο καιρό που αποφάσισε να τον πουλήσει (δεν εκτίμησε την εστίαση των third party σε αντίθεση με τον μπάμπη) , τον είχε μήνες και δεν πουλιόταν , λόγω x mount. Ο ίδιος είχε πουλήσει dslr D800 παλιότερα και τους φακούς της σε ώρες. Μετά από καιρό , δέχτηκε ανταλλαγή.  Οπότε για μάρκες που έχουν μικρότερο μερίδιο αγοράς, στην ελλάδα, αν κοιτάει κανείς την εμπορικότητα, πρέπει να είναι προετοιμασμένος για υποχωρήσεις και θυσίες. Επειδή ήθελα να είμαι με εξοπλισμό που είναι εμπορικός και πουλιέται εύκολα, πήγα σε rf. Η μετάβαση σε mirrorless δεν ήταν προσωπική μου επιλογή. Μου επιβλήθηκε , γιατί δεν ήθελα το κύριο σετ μου , να είναι σε mount που έχει καταργηθεί . Οι full frame f mount dslr της nikon , είτε μου άρεσε , είτε όχι , καταργήθηκαν. Για τον ίδιο λόγο , στο αρχαίο φιλμάτο σετάκι μου , διάλεξα fd mount , canon πάλι και έτσι γέμισα ένα ράφι φακούς σε 2 χρόνια. Δες πόσους έχει σε fd mount το kamerastore και πόσους έχει σε άλλα εξεζητημένα mount. Όταν διαλέγουμε mount,  διαλέγουμε και πληθώρα επιλογών και ευκολία πώλησης και ανταλλαγών . Πάνε πακέτο δυστυχώς. Σε επίπεδο δυνατοτήτων μου άρεσε πολύ και το L mount. Φοβερές μηχανές από την panasonic. Μπορούσα να πάρω μέσω φίλων , την S5 . Μηχανάρα . Έχει φοβερούς φακούς, εκτός από panasonic και της sigma, που είναι κατασκευαστής που στηρίζει το mount. Ο δε κιτ φακός της, είναι καταπληκτικός, γιατί πάει σε πολύ ευρυγώνια εστιακή απόσταση, στα 20mm ! Κανένας άλλος δεν φτάνει εκεί . Από εμπορικότητα όμως ;;; Θα περιμένει κανείς ευκαιρίες black friday ; Να πουλήσει μηχανή ή φακό στα μεταχειρισμένα στην ελλάδα ; Να βρει μεταχειρισμένο φακό ;; Εκτός πραγματικότητας. Αν ψάξεις και διαβάσεις, αυτά φαίνονται από πριν . Μελετώντας την αγορά , ξέρεις που πας. Πρέπει να ξέρεις, αλλιώς θα έχεις εκπλήξεις. Για της fuji που λες, φαντάσου να επιλέξει κανείς τις medium format. Θα περιμένει black friday προσφορές σε fuji G mount , που έχει το 1/50 του X mount ;;

    Πάω και για Fujifilm ......... σιγά σιγά ....... θα συμβουλευτώ τον @pifilos διότι εσύ έχεις μέσα στο αίμα σου ρέζους RF ...... 🤣🤣🤣 ....... το οποίο δεν εμπιστεύομαι .......... 

   Θα αποφύγω τα ευτυχώς / δυστυχώς , που είναι μακριά από την νοοτροπία μου , χαίρομαι πάντως που έστω και από την ανάποδη σας προβλημάτισα ........ εποικοδομητικά . 

  Θυμίζω για λόγους τακτικής πως δεν έχω ζήτημα με το αποτέλεσμα που είναι η φωτογραφία τελικά , άσχετα με τον εξοπλισμό . Άλλωστε ήμουν χρήστης και Canon και Nikon και Pentax και Olympus , οπότε γνωρίζω τι ταιριάζει σε μένα . Οι ενστάσεις μου και με όποιον τρόπο διατυπώνονται , έχουν στόχο να βγεί κάποιος από την λογική " Βρήκα αυτό σε τέτοια τιμή " κλπ κλπ κλπ . 

  Αν λοιπόν ανακαλύψω ( ένας τρόπος υπάρχει για κάτι τέτοιο ) πως μου ταιριάζει μία Fujifilm ......... τάδε μοδέλο ........ για τον σκοπό που την χρειάζομαι ........ θα πάω να την αγοράσω ....... θα μπορούσε σαφέστατα να είναι μία Eos RP ....... καινούργια , μεταχειρισμένη ...... 

  Δεν διαφωνώ με κανέναν , όπως χαρακτηρίστηκε , διατηρώ το δικαίωμα να έχω την άποψη μου και να την εκφράζω . 

  Στην συγκεκριμένη περίπτωση η άποψη μου ήταν πως δεν επρόκειτο να αγοράσω μία RP ελέω Black Friday , ακόμη καλύτερα θα την αγόραζα αν την έβρισκα σε τιμή πολύ πιο κάτω από αυτή που την προσφέρουν ΑΝ και μόνο ΑΝ , είχα καταλήξει πως κάνει την δουλειά μου . 

  Από εδώ και πέρα καθένας μπορεί να μεταφράσει όπως θέλει τα λεγόμενα μου , αρκεί να θυμάται πως είμαι υπεύθυνος γι' αυτά που λέω κι' όχι γι' αυτά που καταλαβαίνει ο άλλος .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, babisskg είπε

Αν λοιπόν ανακαλύψω ( ένας τρόπος υπάρχει για κάτι τέτοιο ) πως μου ταιριάζει μία Fujifilm ......... τάδε μοδέλο ........ για τον σκοπό που την χρειάζομαι ........ θα πάω να την αγοράσω ....... θα μπορούσε σαφέστατα να είναι μία Eos RP ....... καινούργια , μεταχειρισμένη ...... 

  Δεν διαφωνώ με κανέναν , όπως χαρακτηρίστηκε , διατηρώ το δικαίωμα να έχω την άποψη μου και να την εκφράζω . 

  Στην συγκεκριμένη περίπτωση η άποψη μου ήταν πως δεν επρόκειτο να αγοράσω μία RP ελέω Black Friday , ακόμη καλύτερα θα την αγόραζα αν την έβρισκα σε τιμή πολύ πιο κάτω από αυτή που την προσφέρουν ΑΝ και μόνο ΑΝ , είχα καταλήξει πως κάνει την δουλειά μου . 

  Από εδώ και πέρα καθένας μπορεί να μεταφράσει όπως θέλει τα λεγόμενα μου , αρκεί να θυμάται πως είμαι υπεύθυνος γι' αυτά που λέω κι' όχι γι' αυτά που καταλαβαίνει ο άλλος .

 

 

Εφόσον δεν μιλάμε για μηχανές που είναι πολύ χαμηλά στην κλίμακα (ιεραρχίας κατασκευαστή , οικονομική και όλα τα άλλα) , όλες επιτρέπουν στο χρήστη να ορίζει τις βασικές παραμέτρους , εύκολα και άμεσα. Δηλαδή ταχύτητα, διάφραγμα , iso και επιπλέον να επιλέγει που θα εστιάσει η φωτογραφική (σε σημείο ή ευρύτερη περιοχή) και με βάση ποια περιοχή του κάδρου θα κάνει φωτομέτρηση . Αυτό είναι κάτι που το επέτρεπε η nikon f3 (λόγω φίλμ όχι iso βέβαια) , η nikon D90 , η d700 η canon 5D και βέβαια το επιτρέπει και η rp . Κατά συνέπεια καλύπτει τις ανάγκες του τυπικού απαιτητικού χομπίστα. Οπότε και σε εσένα , θα επέτρεπε να βγάζεις τους καστανάδες, πωλητές μαλλιού γριάς , γέρους με πι , αναπηρικά αμαξίδια , δεκανίκια, καλάμια ψαρέματος κοκ που φωτογραφίζεις. 

Το να λες ότι δεν κάνει κάποια συγκεκριμένη δουλειά, είναι λίγο παραπλανητικό και δεν ισχύει . Δεν στηρίζεται κάπου. Το ότι δεν θες να την αγοράσεις, είναι προσωπικό γούστο και επιθυμία και δεν έχει σχέση με το προηγούμενο . Πολλές μηχανές δεν πρόκειται να αγοράσουμε ! Προφανώς δεν θα αγοράσω pentax k1 (I ή ΙΙ). Όχι όμως ότι δεν θα έκανε τη δουλειά μου. Μια χαρά θα την έκανε. Το ίδιο και μια sony a9. Θα έβγαζε σούπερ όποια φωτογραφία θέλω. Δεν θα την αγοράσω. Και μια fuji x-t5 θα έκανε σούπερ τις δουλειές μου. Δεν θα την αγοράσω. Το να το επαναλαμβάνω , δεν βρίσκω να έχει νόημα. Αν την αγόραζα και έγραφα εντυπώσεις, θα είχε νόημα και χρησιμότητα. Το ότι δεν θα την αγοράσω , δεν βλέπω να έχει κάποια χρησιμότητα. Ωστόσο αν έβρισκα προσφορά την X-T5 στα 900€ και είχα αγοραστή για την RP , μπορεί να πούλαγα την RP να έπαιρνα την X-T5. Η τιμή θα ήταν κίνητρο . Σε καμία περίπτωση , όλες οι παραπάνω, δεν είναι προβληματικές μηχανές. Δηλώνουν ξεκάθαρα τι μπορούν να κάνουν . Αν θέλει κάποιος, μπορεί να διαβάσει αναλυτικά και να βρει τι κάνουν , ώστε αν θέλει να αγοράσει , να ξέρει τι μπορούν να κάνουν . Το πρόγραμμα Fv που έχουν οι τελευταίες canon, ξέρεις πως λειτουργεί ; Οι παλιές δεν το είχαν . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή αν κάποιος θέλει Full frame, πολύ καλή προσφορά είναι και η Α7 ii με τον 28-70 κιτ στα 899 ευρώ. Μπορεί να είναι παλιότερη μηχανή, αλλά δεν πάυει να είναι μια FF με σταθεροποίηση και ικανό φακό σε τιμή φτηνότερη απο όσα θα τα βρει κάποιος μεταχειρισμένα στο εξωτερικό, αλλά καινούρια και με εγγύηση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Αυτή την στιγμή αν κάποιος θέλει Full frame, πολύ καλή προσφορά είναι και η Α7 ii με τον 28-70 κιτ στα 899 ευρώ. Μπορεί να είναι παλιότερη μηχανή, αλλά δεν πάυει να είναι μια FF με σταθεροποίηση και ικανό φακό σε τιμή φτηνότερη απο όσα θα τα βρει κάποιος μεταχειρισμένα στο εξωτερικό, αλλά καινούρια και με εγγύηση!

Είχα την α7 την πρώτη με τον 28-70. Έχω δουλέψει πολλούς Κιτ. Μακράν ο χειρότερος Κιτ που έχω πιάσει στα χέρια μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Είχα την α7 την πρώτη με τον 28-70. Έχω δουλέψει πολλούς Κιτ. Μακράν ο χειρότερος Κιτ που έχω πιάσει στα χέρια μου.

Δεν το είχα υπόψιν μου. Χρήσιμη πληροφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Είχα την α7 την πρώτη με τον 28-70. Έχω δουλέψει πολλούς Κιτ. Μακράν ο χειρότερος Κιτ που έχω πιάσει στα χέρια μου.

Καλό θα ήταν να τονίζουμε , για πιθανόν νεοεισερχόμενους στο άθλημα , ότι και οι κακοί κιτ φακοί , μπορούν να βγάλουν ωραίες φωτογραφίες και δεν είναι για πέταμα. Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος χαλάει εύκολα , αλλά σίγουρα βλέπω να έχουν βγάλει πολλές ωραίες φωτογραφίες με αυτόν. Τουλάχιστον με νορμάλ ρυθμίσεις. 

Τυχαίο παράδειγμα που βλέπω στο flickr, με iso 100 και f/11. 

Rydal Hall house - 2021-11-07th

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Καλό θα ήταν να τονίζουμε , για πιθανόν νεοεισερχόμενους στο άθλημα , ότι και οι κακοί κιτ φακοί , μπορούν να βγάλουν ωραίες φωτογραφίες και δεν είναι για πέταμα. Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος χαλάει εύκολα , αλλά σίγουρα βλέπω να έχουν βγάλει πολλές ωραίες φωτογραφίες με αυτόν. Τουλάχιστον με νορμάλ ρυθμίσεις. 

Τυχαίο παράδειγμα που βλέπω στο flickr, με iso 100 και f/11. 

Rydal Hall house - 2021-11-07th

 

Όλοι οι φακοι μπορούν να βγάλουν καλές φωτό. Και τα κινητά μπορούν με το φακό που έχουν της πλάκας. Απλά στάθηκα στο ότι αναφέρθηκε ως ικανός φακός ενώ έχω αντίθετη άποψη.
Φυσικά και με τους κίτ  μπορείς να βγάλεις καλές φωτογραφίες. Απλά αυτός είναι ο χειρότερος κιτ που έχω δουλέψει.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Όλοι οι φακοι μπορούν να βγάλουν καλές φωτό. Και τα κινητά μπορούν με το φακό που έχουν της πλάκας. Απλά στάθηκα στο ότι αναφέρθηκε ως ικανός φακός ενώ έχω αντίθετη άποψη.
Φυσικά και με τους κίτ  μπορείς να βγάλεις καλές φωτογραφίες. Απλά αυτός είναι ο χειρότερος κιτ που έχω δουλέψει.

Υπάρχουν κιτ και κιτ εκεί έξω. Το μέτρο σύγκρισης είναι με άλλους φακούς ίδιας εστίασης και όχι αν απλά βγάζουν ικανοποιητικές φώτο. Νομίζω σήμερα ακόμη και με point & shoot ή κινητό (όπως αναφέρεις) βγάζεις καλές φώτο. Οπότε δεν έχω λόγο να μην πιστέψω αυτό που λες για τον φακό, που τον δούλεψες κιόλας.

Το ικανός το έγραψα κυρίως για το εστιακό του μήκος (σε αντίθεση πχ με τον κιτ που έχεις τώρα στην Ζ5 και είναι πιο περιορισμένων δυνατοτήτων εστιακά)

Ίδια εμπειρία είχα με τον κιτ της σειράς Μ τη Canon . Σε σχέση με άλλους κιτ αλλά και με τον 18-150 ήταν πιο σοφτ. Παρόλα αυτά έβγαλα ωραίες φώτο με αυτόν τον φακό. Αυτό δεν σημαίνει πως ήταν ένας καλός κιτ φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...