Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με vlans και dhcp servers.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην παρεα. Λοιπον εξοπλισμος:

router: tp-link er605 

switch: TL-SG2428P

cloud controller: oc200 

Η κατασταση:

Εστω οτι εχω το er605 να κανει διευθυνσιοδοτηση σε ενα subnet 192.168.0.1 και πανω του ειναι το switch. Και εστω οτι εχω ενα δευτερο ρουτερ το οποιο εχει καποιες συσκευες πανω του και κανει διευθυνσιοδοτηση σε ενα subnet 192.168.10.1. 

Το προβλημα:

το δευτερο ρουτερ ειναι "κλειδωμενο" για Χ λογους, επισης δεν μπορω να το βγαλω εκτος δικτυου για κανενα λογο, εχει συγκεκριμενες ρυθμισεις για τις συσκευες που εξυπηρετει. Δεν υπαρχει δυνατοτητα port forwarding απ το δευτερο ρουτερ, ουτε και vpn πανω σε αυτο. Η μονη προσβαση που μπορω να εχω στο subnet του ειναι αν κουμπωσω μια συσκευη πανω του, θα παρει κανονικα ip αλλα μεχρι εκει. 

Αυτο που θελω εγω ειναι να εχω προσβαση σε καποιες συσκευες στο subnet του δευτερου ρουτερ απ εξω απο αυτο, αλλα δε μπορω να κανω port forward ουτε οτιδηποτε αλλο. Οποτε σκεφτηκα να κανω ενα vlan στο switch και να δωσω απο το δευτερο router στο switch. Οποτε ετσι θα ειναι isolated και δε θα πηγαινει να δωσει ip στις συσκευες του δικτυου  που ειναι στην 192.168.0.1. Εγω ομως θεωρητικα θα εχω προσβαση στο vlan του απο το parent vlan που ειναι και το 192.168.0.1

Αρχικα ειναι σωστο σαν σκεψη ή υπαρχει αλλος τροπος? Ουσιαστικα θελω να παρακαμψω το δευτερο ρουτερ, επειδη δε μπορω να το πεταξω εκτος της εγκαταστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξηγεις καποια πραγματα και δε γραφεις ips για να σου πω εμπεριστατωμενα. Γενικως αν μπορεσεις να στησεις ενα dhcp στα vlan θα δουλεψει το ολο σκεπτικο σου.

 

Εγω θα αλλαζα ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσα να αλλάξω ρούτερ, δε θα χρειαζόταν τίποτα από όλα αυτά.

Ως τώρα έχω κάνει 2 Vlans. Ένα το κεντρικό που δίνει IP διευθύνσεις το er605. Και ένα το vlan2 που είναι στην 192.168.10.1 και εκεί δίνει διευθύνσεις το άλλο ρούτερ. Ως εδώ όλα καλά. Έχω κάνει assign και μια πόρτα του switch στο vlan2 κουμπωσα πάνω το δεύτερο ρούτερ και δεν έχει καμία πρόσβαση στο subnet του er605. Όπως ακριβώς το ήθελα για να μην έχω 2 DHCP server και προσπαθούν να απαντήσουν και οι 2 στις συσκευές που ζητούν IP. 

Τώρα τι routing ή και ACL settings πρέπει να κάνω για να βλέπω μέσα στο vlan2 από το vlan1 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού θες να έχεις πρόσβαση στο vlan 2? Από το internet? Ή Μόνο από το vlan1? Επίσης, τι interfaces έχουν οι routers (wan, LAN) και πως είναι κουμπωμενα στο switch? (ή στο VDSL)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω ένα oc200 απλά ήθελα να ρωτήσω άμα μπορώ να βάλω και παράλληλα έχω κάποια access point τα οποία είναι της οικογένειας ubiquiti απλά επειδή είναι παλιότερης γενιάς δεν μπορώ να βάλω controller για να έχω το συγκεντρωτικό έλεγχο πρέπει να έχω αποκλειστικά unifi άμα κάποιος γνωρίζει πώς μπορώ να το κάνω γιατί αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα mikrotik και όλα τα υπόλοιπα της οικογένειας ubiquiti ας μου απαντήσει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2022 στις 10:47 ΜΜ, djsanse είπε

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω ένα oc200 απλά ήθελα να ρωτήσω άμα μπορώ να βάλω και παράλληλα έχω κάποια access point τα οποία είναι της οικογένειας ubiquiti απλά επειδή είναι παλιότερης γενιάς δεν μπορώ να βάλω controller για να έχω το συγκεντρωτικό έλεγχο πρέπει να έχω αποκλειστικά unifi άμα κάποιος γνωρίζει πώς μπορώ να το κάνω γιατί αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα mikrotik και όλα τα υπόλοιπα της οικογένειας ubiquiti ας μου απαντήσει

 

 

Το oc200 είναι ο Controller μόνο για τα προϊόντα Omada της TPLink (Συμπεριλαμβανομένων και των Access Point). 
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να διαχειριστεί εξοπλισμό τρίτου κατασκευαστή.

Παρόλα αυτά μπορείς να έχεις στο ίδιο δίκτυο TPLink και Unifi, απλά τα TPLink θα τα διαχειρίζεσαι απο το oc200 και τα Unifi απο UniFi Controller. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...