Προς το περιεχόμενο

Χρονοδιακοπτης ραγας ,επιτηρητης τασης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίος. Επιτηρητης είναι πραγματικά χρήσιμος. Αρκεί να ρυθμιστεί σωστά.

Εγώ σε ανακαίνιση έβαλα τον EU101 και περιμένω ακόμα να έρθει ο ηλεκτρολογος για το αντικεραυνικο...

37629611-DFB1-4D35-B001-0B3768D6FD7E.jpeg.d868375a8b6e9323a0da4a827a548299.jpeg


Έβαλα και έναν 2ο πίνακα για τα ethernet και την κεραία tv
 

34290895-C973-4481-A0A4-80B1849CD79B.jpeg

Επεξ/σία από m3ltd0wn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Πολύ ωραίος. Επιτηρητης είναι πραγματικά χρήσιμος. Αρκεί να ρυθμιστεί σωστά.

Εγώ σε ανακαίνιση έβαλα τον EU101 και περιμένω ακόμα να έρθει ο ηλεκτρολογος για το αντικεραυνικο...

37629611-DFB1-4D35-B001-0B3768D6FD7E.jpeg.d868375a8b6e9323a0da4a827a548299.jpeg


Έβαλα και έναν 2ο πίνακα για τα ethernet και την κεραία tv
 

34290895-C973-4481-A0A4-80B1849CD79B.jpeg

Τον EU 101 εβαλα κι εγω με πολυ ψαξιμο γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθατε στο club! Χαχα. Τον EU101 έχω κι εγώ (γι' αυτό και τον πρότεινα). Τον τελευταίο 1,5 χρόνο (τόσο τον έχω) έχει επέμβει 4-5 φορές, με όριο ρυθμισμένο στο 10%. Οπότε, σε κάθε επέμβασή του, η τάση είχε υπερβεί (λίγο ή πολύ) τα... 253V. Το μόνο παράπονο που έχω απ' αυτόν, είναι η μη-δυνατότητα ρύθμισης του χρόνου επαναφοράς (είναι 5 λεπτά). Το θεωρώ αρκετά μεγάλο.

Επίσης, κάνατε και οι δύο πολύ καλά και αφήσατε αρκετό χώρο στον πίνακα. Ο χώρος ποτέ δεν είναι αρκετός. Σίγουρα θα θελήσετε κάποια στιγμή έναν αυτοματισμό, μία έξτρα προστασία, κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Haldol είπε

Καλωσήρθατε στο club! Χαχα. Τον EU101 έχω κι εγώ (γι' αυτό και τον πρότεινα). Τον τελευταίο 1,5 χρόνο (τόσο τον έχω) έχει επέμβει 4-5 φορές, με όριο ρυθμισμένο στο 10%. Οπότε, σε κάθε επέμβασή του, η τάση είχε υπερβεί (λίγο ή πολύ) τα... 253V. Το μόνο παράπονο που έχω απ' αυτόν, είναι η μη-δυνατότητα ρύθμισης του χρόνου επαναφοράς (είναι 5 λεπτά). Το θεωρώ αρκετά μεγάλο.

Επίσης, κάνατε και οι δύο πολύ καλά και αφήσατε αρκετό χώρο στον πίνακα. Ο χώρος ποτέ δεν είναι αρκετός. Σίγουρα θα θελήσετε κάποια στιγμή έναν αυτοματισμό, μία έξτρα προστασία, κάτι...

Κι εμενα στο 10% τον εχει βαλει 

Μου ειπε οτι υπηρχε και ο 102 με πιο ακριβη ρυθμιση αλλα δεν υπαρχει πια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Μου ειπε οτι υπηρχε και ο 102 με πιο ακριβη ρυθμιση αλλα δεν υπαρχει πια

Ούτε και αυτός ρυθμίζει το χρόνο επαναφοράς. Ρυθμίζει μόνο την υστέρηση (δηλαδή, σε πόσο ώρα από όταν ανιχνεύσει υπέρταση ή υπόταση θα κόψει το κύκλωμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Εγώ σε ανακαίνιση έβαλα τον EU101 και περιμένω ακόμα να έρθει ο ηλεκτρολογος για το αντικεραυνικο...

Ενδεικτικά για να πάρω μια ιδέα τιμές, πόσο σου κόστισε η τοποθέτηση (υλικά/εργασία) του αντικεραυνικού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Haldol είπε

Ούτε και αυτός ρυθμίζει το χρόνο επαναφοράς. Ρυθμίζει μόνο την υστέρηση (δηλαδή, σε πόσο ώρα από όταν ανιχνεύσει υπέρταση ή υπόταση θα κόψει το κύκλωμα).

Στα 5 λεπτα επαναφορα μου ειπε ο ηλεκτρολογος στανταρ ομως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2022 στις 3:59 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Ετοιμος ο νεος πινακας !!!!

Καπου  στα 400  ευρω με εργασια .Αποξηλωση του παλιου μερεμετια και τοποθετηση του νεου .

Παροχη 1Χ63 

 

20221128_155252.jpg

Πρώτο λάθος τουλάχιστον οπτικά δεν έχει τηρήσει την σειρά διακόπτω, ασφαλίζω, προστατεύω, δεν υπάρχει επιτήρηση του ουδέτερου με αυτόν τον τύπο επιτηρητή που έχει επιλέγει, όπως και το ρελε ισχύος πρέπει να μπει μετά το διαρροής…

Ο επιτηρητής και το πηνίο του ρελε ισχύος έχουν ασφαλιστεί σωστά;

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss42ss είπε

Πρώτο λάθος τουλάχιστον οπτικά δεν έχει τηρήσει την σειρά διακόπτω, ασφαλίζω, προστατεύω, δεν υπάρχει επιτήρηση του ουδέτερου με αυτόν τον τύπο επιτηρητή που έχει επιλέγει, όπως και το ρελε ισχύος πρέπει να μπει μετά το διαρροής…

Ο επιτηρητής και το πηνίο του ρελε ισχύος έχουν ασφαλιστεί σωστά;

Δεν ξερω απο αυτα αλλα τουεχω εμπστοσυνη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Antretng είπε

Ενδεικτικά για να πάρω μια ιδέα τιμές, πόσο σου κόστισε η τοποθέτηση (υλικά/εργασία) του αντικεραυνικού; 

Το αντικεραυνικό αν δεν κάνω λάθος το πήρα περίπου 60€ (νομίζω 62€) από Καφκά. Δεν το έχει βάλει ακόμα αλλά είναι στα πλαίσιο γενικότερης ανακαίνισης οπότε ότι και να σου πω δεν θα ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ss42ss είπε

δεν υπάρχει επιτήρηση του ουδέτερου με αυτόν τον τύπο επιτηρητή που έχει επιλέγει,

Δε χρειάζεται επιτήρηση ουδετέρου, αφού είναι 1Φ η παροχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Σε περιπτώσεις σπιτιών με παραπάνω από έναν ηλεκτρολογικό πίνακα (μονοκατοικίες, μεζονέτες, κλπ...), ο επιτηρητής/αντικεραυνικό/κ.ο.κ., χρειάζεται σε κάθε ηλεκτρολογικό πίνακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, purif είπε

Σε περιπτώσεις σπιτιών με παραπάνω από έναν ηλεκτρολογικό πίνακα (μονοκατοικίες, μεζονέτες, κλπ...), ο επιτηρητής/αντικεραυνικό/κ.ο.κ., χρειάζεται σε κάθε ηλεκτρολογικό πίνακα;

Αναλογα πως γίνεται το μοίρασμα, αυτά τα ξέρει μόνο ηλεκτρολόγος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...