Προς το περιεχόμενο

Τα πιο νόστιμα σουβλάκια


xchristosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις περισσότερες φορές πλέον από hoocut 

Κέντρο όταν πάω βόλτα 

Ν Σμύρνη όταν πάω σε φίλους

Περιστέρι στη δουλειά 

 

Ευτυχώς δεν έχουν ανοίξει κοντά στο σπίτι μου 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2022 στις 5:08 ΜΜ, Aurumnus είπε

Φίλε, πρέπει να μοιράσεις την γνώση!

Κάποια πράγματα χρειάζεται να τα διατηρήσουμε. Είναι κρίμα να χαθούν.

fyi, ο μπάρμπας στην Αίγινα (για την ακρίβεια είναι μετά τη Σουβάλα, στο επόμενο χωριό, τη Βαγία) είναι ο Νικόδημος και λειτουργεί ακόμη. Και ακόμη ο ίδιος μπάρμπας είναι μπροστά στα κάρβουνα και τα ψήνει. Η ποιότητα παραμένει ίδια αν σας βγάλει ποτέ ο δρόμος.

από μυστικά δεν έχω να προσφέρω κάτι γιατί δεν τον έχουμε ρωτήσει, μένουμε απλά στο να τρώμε... 

Επεξ/σία από Natm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανεις απο το Πανοστιμο στην Δοιρανης στην Καλλιθεα?

Εχει μονο καλαμακια και λενε ειναι πολυ δυνατος.

Επισης ξεχασα να αναφερω το Αγγελικο που ειναι στην γλυφαδα,. Μονο καλαμακια απο καθε ειδους κρεας.Απο οσα εχω δοκιμασει τοσα χρονια τον βαζω στην κορυφη απο θεμα ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2022 στις 2:31 ΜΜ, Aurumnus είπε

Χοντρό Αλάτι (Νέο Ψυχικό)

Όσες φορές έχω φάει τον τελευταίο 1,5 χρόνο, έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος.

+1 κι από εμένα (πάνε κάπου 2 χρόνια που έχω να πάρω, αλλά θυμάμαι ήταν αρκετά καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Εχει δοκιμασει κανεις απο το Πανοστιμο στην Δοιρανης στην Καλλιθεα?

Εχει μονο καλαμακια και λενε ειναι πολυ δυνατος.

Δεν το ξέρω, αλλά αν και δεν έχει τυλιχτά, θα τον τιμήσω σίγουρα.

Τελικά η Καλλιθέα φαίνεται να έχει αρκετά αξιόλογα σουβλατζίδικα.
Σύντομα θα ακολουθήσουν διαδοχικές επισκέψεις και θα φανεί τι αξίζουν.

Κυρ Γιάννης (Παραδοσιακόν Κεμπαπτζίδικον)

Grill Spot

My Kebab - ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

ΤΑΧΜΑΣ GRILL

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για Καλλιθεα, υπαρχει ενα μαγαζι που δεν ειναι σουβλατζιδικο, δεν σερβιρει σουβλακια. 

Σερβιρει ομως σασλικ, χοιρινο ή κεμπαπ ή γαλοπουλας. Κορυφη ποιοτητα, εχει το μαγαζι οικογενεια που τους ξερω πολλα χρονια! Ειναι μαγαζι με Ποντιακη-Ρωσικη κουζινα. Τα σασλικ, ειναι τα "σουβλακια" τους, παραδοσιακη συνταγη.

Στη φωτογραφια, χοιρινο σασλικ. Συνοδευεται με πατατες και κρεμμυδια ή οτι αλλο επιλεξουμε απο τα οσα εχουν.

Αντι για πιτα, στρογγυλο ψωμι δικης τους παρασκευης και λεγεται λιπιοσκα.

Αντι για τζατζικι, φτιαχνουν ειτε σμετανα (ξινη κρεμα γαλακτος) ειτε τσατσιμπελι (κοκκινη πικαντικη σως). 

Το μαγαζι λεγεται Βαλεντινα, ειναι στη Καλλιθεα, περαστε μια βολτα και φατε σασλικ, θα με θυμηθειτε!

Προσοχη! Φτιαχνουν τη γνησια σαλατα που εμεις λεμε Ρωσικη, κανονικα λεγεται ολιβιε. Την φτιαχνουν οι ιδιοι, ειναι εθιστικη. Συνηθως παιρνω τη καθε φορα 1-2 κιλα και τρωω μετα μανιας μετα καθημερινα για πρωινο. Το νου σας, μην εθιστειτε στην ολιβιε και θελετε να τρωτε καθε μερα! 

image.jpeg.5c05aea699cec89d4d46a11dbf9fec97.jpeg

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, xchristosx είπε

Μιας και μιλαμε για Καλλιθεα, υπαρχει ενα μαγαζι που δεν ειναι σουβλατζιδικο, δεν σερβιρει σουβλακια. 

Σερβιρει ομως σασλικ, χοιρινο ή κεμπαπ ή γαλοπουλας. Κορυφη ποιοτητα, εχει το μαγαζι οικογενεια που τους ξερω πολλα χρονια! Ειναι μαγαζι με Ποντιακη-Ρωσικη κουζινα. Τα σασλικ, ειναι τα "σουβλακια" τους, παραδοσιακη συνταγη.

Στη φωτογραφια, χοιρινο σασλικ. Συνοδευεται με πατατες και κρεμμυδια ή οτι αλλο επιλεξουμε απο τα οσα εχουν.

Αντι για πιτα, στρογγυλο ψωμι δικης τους παρασκευης και λεγεται λιπιοσκα.

Αντι για τζατζικι, φτιαχνουν ειτε σμετανα (ξινη κρεμα γαλακτος) ειτε τσατσιμπελι (κοκκινη πικαντικη σως). 

Το μαγαζι λεγεται Βαλεντινα, ειναι στη Καλλιθεα, περαστε μια βολτα και φατε σασλικ, θα με θυμηθειτε!

Προσοχη! Φτιαχνουν τη γνησια σαλατα που εμεις λεμε Ρωσικη, κανονικα λεγεται ολιβιε. Την φτιαχνουν οι ιδιοι, ειναι εθιστικη. Συνηθως παιρνω τη καθε φορα 1-2 κιλα και τρωω μετα μανιας μετα καθημερινα για πρωινο. Το νου σας, μην εθιστειτε στην ολιβιε και θελετε να τρωτε καθε μερα! 

image.jpeg.5c05aea699cec89d4d46a11dbf9fec97.jpeg

Πολύ ωραία όλα αυτά, με έβαλες στο τρυπάκι να ψάξω περί σασλικ.

Η Ρωσική όταν την φτιάξει κάποιος που γνωρίζει και όχι κάτι ακυρες ετοιματζίδικες κατεψυγμένες ρωσικές σαλάτες, είναι άπαιχτη, εγώ είχα φάει από την μητέρα ενός φίλου μου όταν μας έκανε το τραπέζι και την εξαφάνισα όλη. Olivie ήταν ο Γάλλος σεφ που έγραψε την συνταγή σε ξενοδοχείο της Μόσχας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xchristosx είπε

Μιας και μιλαμε για Καλλιθεα, υπαρχει ενα μαγαζι που δεν ειναι σουβλατζιδικο, δεν σερβιρει σουβλακια. 

Σερβιρει ομως σασλικ, χοιρινο ή κεμπαπ ή γαλοπουλας. Κορυφη ποιοτητα, εχει το μαγαζι οικογενεια που τους ξερω πολλα χρονια! Ειναι μαγαζι με Ποντιακη-Ρωσικη κουζινα. Τα σασλικ, ειναι τα "σουβλακια" τους, παραδοσιακη συνταγη.

Στη φωτογραφια, χοιρινο σασλικ. Συνοδευεται με πατατες και κρεμμυδια ή οτι αλλο επιλεξουμε απο τα οσα εχουν.

Αντι για πιτα, στρογγυλο ψωμι δικης τους παρασκευης και λεγεται λιπιοσκα.

Αντι για τζατζικι, φτιαχνουν ειτε σμετανα (ξινη κρεμα γαλακτος) ειτε τσατσιμπελι (κοκκινη πικαντικη σως). 

Το μαγαζι λεγεται Βαλεντινα, ειναι στη Καλλιθεα, περαστε μια βολτα και φατε σασλικ, θα με θυμηθειτε!

Προσοχη! Φτιαχνουν τη γνησια σαλατα που εμεις λεμε Ρωσικη, κανονικα λεγεται ολιβιε. Την φτιαχνουν οι ιδιοι, ειναι εθιστικη. Συνηθως παιρνω τη καθε φορα 1-2 κιλα και τρωω μετα μανιας μετα καθημερινα για πρωινο. Το νου σας, μην εθιστειτε στην ολιβιε και θελετε να τρωτε καθε μερα! 

image.jpeg.5c05aea699cec89d4d46a11dbf9fec97.jpeg

Σορρυ αλλα έχεις παει σε αυτο το μαγαζι, γιατι μου κανει λιγο τριτοκοσμικό και δεν εχω δει και ποτε κοσμο μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πολύ ωραία όλα αυτά, με έβαλες στο τρυπάκι να ψάξω περί σασλικ.

Η Ρωσική όταν την φτιάξει κάποιος που γνωρίζει και όχι κάτι ακυρες ετοιματζίδικες κατεψυγμένες ρωσικές σαλάτες, είναι άπαιχτη, εγώ είχα φάει από την μητέρα ενός φίλου μου όταν μας έκανε το τραπέζι και την εξαφάνισα όλη. Olivie ήταν ο Γάλλος σεφ που έγραψε την συνταγή σε ξενοδοχείο της Μόσχας. 

 

Τα σασλικ, ειναι οτι πιο νοστιμο μπορει να φαει ενας που γουσταρει τα σουβλακια. Τα καλυτερα, ειναι στο Ουζμπεκισταν και στην Αρμενια. 

Εδω στην Αθηνα, Καλλιθεα, Μενιδι, Ασπροπυργο και Μοσχατο. 

Το εν λογω μαγαζι που προτεινα, ειναι πολυ καλη ποιοτητα και ειναι πεντακαθαρο ολα αυτα τα χρονια. 

Αν πας πριν τις 12 το μεσημερι καθημερινες, μπορει να τους πετυχεις να φτιαχνουν και την Ολιβιε αλλα και ποσα αλλα πραγματα που φτιαχνουν με αγαπη σε αυτο που κανουν.

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ αλλα έχεις παει σε αυτο το μαγαζι, γιατι μου κανει λιγο τριτοκοσμικό και δεν εχω δει και ποτε κοσμο μεσα

Καμια σχεση με αυτο που λες. 

Πηγαινε Σαββατο ή Κυριακη να φας σασλικ και ελα μετα να γραψεις εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Δεν το ξέρω, αλλά αν και δεν έχει τυλιχτά, θα τον τιμήσω σίγουρα.

Τελικά η Καλλιθέα φαίνεται να έχει αρκετά αξιόλογα σουβλατζίδικα.
Σύντομα θα ακολουθήσουν διαδοχικές επισκέψεις και θα φανεί τι αξίζουν.

Κυρ Γιάννης (Παραδοσιακόν Κεμπαπτζίδικον)

Grill Spot

My Kebab - ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

ΤΑΧΜΑΣ GRILL

 

Το πρωτο εχει αναφερθει και εχει παρει θετικα σχολια.

Το δευτερο ειναι πολυ κοντα μου, εχω δοκιμασει και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, στον μεσο ορο θα ελεγα.

Τα αλλα δεν τα ξερω

13 ώρες πριν, xchristosx είπε

Μιας και μιλαμε για Καλλιθεα, υπαρχει ενα μαγαζι που δεν ειναι σουβλατζιδικο, δεν σερβιρει σουβλακια. 

Σερβιρει ομως σασλικ, χοιρινο ή κεμπαπ ή γαλοπουλας. Κορυφη ποιοτητα, εχει το μαγαζι οικογενεια που τους ξερω πολλα χρονια! Ειναι μαγαζι με Ποντιακη-Ρωσικη κουζινα. Τα σασλικ, ειναι τα "σουβλακια" τους, παραδοσιακη συνταγη.

Στη φωτογραφια, χοιρινο σασλικ. Συνοδευεται με πατατες και κρεμμυδια ή οτι αλλο επιλεξουμε απο τα οσα εχουν.

Αντι για πιτα, στρογγυλο ψωμι δικης τους παρασκευης και λεγεται λιπιοσκα.

Αντι για τζατζικι, φτιαχνουν ειτε σμετανα (ξινη κρεμα γαλακτος) ειτε τσατσιμπελι (κοκκινη πικαντικη σως). 

Το μαγαζι λεγεται Βαλεντινα, ειναι στη Καλλιθεα, περαστε μια βολτα και φατε σασλικ, θα με θυμηθειτε!

Προσοχη! Φτιαχνουν τη γνησια σαλατα που εμεις λεμε Ρωσικη, κανονικα λεγεται ολιβιε. Την φτιαχνουν οι ιδιοι, ειναι εθιστικη. Συνηθως παιρνω τη καθε φορα 1-2 κιλα και τρωω μετα μανιας μετα καθημερινα για πρωινο. Το νου σας, μην εθιστειτε στην ολιβιε και θελετε να τρωτε καθε μερα! 

image.jpeg.5c05aea699cec89d4d46a11dbf9fec97.jpeg

Καλα την Βαλεντινα την εχουμε χτισει. Τρομερο φαι και απο τα καλυτερα χοιρινα σουβλακια που εχω φαει ποτε.

12 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ αλλα έχεις παει σε αυτο το μαγαζι, γιατι μου κανει λιγο τριτοκοσμικό και δεν εχω δει και ποτε κοσμο μεσα

Πηγαινε και αν δεν αλλαξεις αποψη σε κερναω εγω σε οποιο μαγαζι της Καλλιθεας θες εσυ😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Το πρωτο εχει αναφερθει και εχει παρει θετικα σχολια.

Το δευτερο ειναι πολυ κοντα μου, εχω δοκιμασει και δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, στον μεσο ορο θα ελεγα.

Τα αλλα δεν τα ξερω

Καλα την Βαλεντινα την εχουμε χτισει. Τρομερο φαι και απο τα καλυτερα χοιρινα σουβλακια που εχω φαει ποτε.

Πηγαινε και αν δεν αλλαξεις αποψη σε κερναω εγω σε οποιο μαγαζι της Καλλιθεας θες εσυ😃

Χρηστος και Μητσαρας οι καλυτεροι ψηστες! Ξερουν να ψηνουν οι ανθρωποι!

Κανονιζουμε καμια μερα αν θες να φαμε παρεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ αλλα έχεις παει σε αυτο το μαγαζι, γιατι μου κανει λιγο τριτοκοσμικό και δεν εχω δει και ποτε κοσμο μεσα

Για πήγαινε παρασκευοσαββατο χωρίς να έχεις κλείσει και αν βρεις να κάτσεις φώναξε με και μένα🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε μια βολτα απο Ηλιούπολη: 

Ο παλαιός  Προσφατο μαγαζι που εχει κανει τη διαφορα. Παλιο καλο τυλιχτο! 

Το χασαπικο Πολυ δυνατο, σιγουρα οχι "τυποποιημένο". Λειτουργεί και ως κρεοπωλειο το πρωι και ο,τι παραγγειλεις ψηνεται εκεινη τη στιγμή 

Ζαμπελης Μικρό, ποιοτικο και τιμιο! Ο γυρος χειροποιητος απο αυτους αν δεν κανω λαθος 

 

 

Επεξ/σία από nick#18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nick#18 είπε

Το χασαπικο Πολυ δυνατο, σιγουρα οχι "τυποποιημένο". Λειτουργεί και ως κρεοπωλειο το πρωι και ο,τι παραγγειλεις ψηνεται εκεινη τη στιγμή 

 

Αψογο! Ειδικα τα μπριζολακια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...