Προς το περιεχόμενο

Τα πιο νόστιμα σουβλάκια


xchristosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, original911 είπε

Φυσικά κ θα γούσταρα αλλά με μικρό 16 μηνών πρέπει να το προγραμματισω με την γυναίκα μου να αφήσουμε τον μικρό στους παππούδες να πάμε σαν άνθρωποι να φάμε γιατί έχει μυρμήγκια στον κωλο κ δεν κάθεται πουθενά 🤣

Αλλά ψήθηκα φουλ θα το κανονίσω σύντομα! 

Το εν λογω μαγαζι προσφερεται για οικογενειες να ξερεις. Ερχονται πολλοι με τα παιδια τους, ειναι ανετο μαγαζι για οικογενειακα σκηνικα.

Να σου ζησει, γερο να ναι και ας ειναι ζωηρο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, xchristosx είπε

Απο περιεργεια μπηκα να διαβασω κριτικες. Παρα πολλα ατομα λενε οτι δεν ειναι ευκολο το παρκινγκ και απο οτι ειδα και στις φωτο δεν εχει να κατσεις να φας. Νταξει εγω δεν εχω θεμα, ειμαι για ολες τις καταστασεις. Αν θα παω ομως με καμια κοπελια και εχει κρυο, ειναι ενα θεμα το που θα φαμε. Δεν θα ναι οτι καλυτερο να τρωμε και να τουρτουριζει απο το κρυο ή να βρεχομαστε απο τη βροχη ξερωγω. Μαλλον θα κανω καταδρομικη επισκεψη με κανα τυπο, ενας να οδηγει-περιμενει στο αμαξι και ο αλλος να παει να παρει τα εργαλεια απο τα μαστορια.

  

Οπως παλια, Ιφιγενείας 28, Ηράκλειο 

Απιστευτες γευσεις. Τυλιχτα με οτι θες μεσα, δυναμη ολα! Δοκιμασαμε με σουβλακι, με γυρο χοιρινο, με κοκορετσι, με χοιρινο κοντοσουβλι, ακομα και με γουρουνοπουλα που βαζουν το ΣΚ. Εχουμε παει ποσες φορες και για μπριζολες, ειναι δυνατα μαστορια! Ξερουν να ψηνουν!

 

0-02-05-21e512cc09246d1e91872523609142ea9f5177dc64130947038b069c12d56a21_f2954ef0.jpg.b7cc0081d3e61a305d8d527487d3e29a.jpg0-02-05-9ac09a6943a761a501dd00d42d4cd632647094d49477f782a96fbd991d06a61e_5453263dda67384f.jpg.f97714eaf523a2dc314f310777aa4224.jpg

Ειμαι πεπεισμενος οτι δεν θα σε σταματησει κανεις αν μοιραστεις τη συνταγη μαζι μας.

Εχω βγαλει τετραδιο και μολυβι!

😉

αδελφε,δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν συνταγή,Ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε κρέας από χοιρινό λαιμό και σπάλα.Το κρέας πρέπει να μείνει τουλάχιστον 24 ώρες στο ψυγείο και μετά αφού κοπεί σε κομμάτια για πέρασμα σε καλαμάκια,βάζεις ρίγανη ,μαυροπίπερο ΚΑΙ ελαιόλαδο,εγώ έχω προσθέσει και λίγο λευκό κρασί,γιατί δίνει μία ωραία οξύτητα που μας αρέσει.Τα ανακατεύεις καλά και τα αφήνεις στο ψυγείο άλλες 24 ώρες,τα περνας σε καλαμάκια και τα ψήνεις.Βασική προϋπόθεση το κρέας να είναι καλής ποιότητας.Δοκίμασε το και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.Θα είναι μαλάκά σαν βούτυρο και πεντανόστιμα.Προσοχή δεν βάζουμε αλάτι,το βάζουμε στο ψήσιμο ή ακόμη καλύτερα και μετά το ψήσιμο,αν και το χοιρινό είναι από μόνο του πολύ αλμυρό για τα γούστα μου...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Ωραία όσα λες, αλλά κάπου στην αρχή του thread ανέφερες τα Άγραφα. Φαντάζομαι εννοείς αυτά απέναντι από εκεί που ήταν ο παλιός Διόνυσος, σωστά; Είναι το μόνο μαγαζί που με έχει πάει αίμα 2/2 φορές (μιλάμε βέβαια για εποχές που ήταν ακόμα ανοιχτός ο Διόνυσος). Και τόσα χρόνια όταν έρχομαι Αθήνα έχω φάει από πολλά "περίεργα" μέρη, αλλά το 2/2 δεν το έχει καταφέρει κανένα. Ούτε καν ο Κάβουρας.

Αναφέρομαι στα "Αγραφα" διασταύρωση Βαλτετσίου με Εμ. Μπενάκη, είναι κορυφαία επιλογή και δεν έχω κανένα παράπονο σε ότι έχω δοκιμάσει εκεί, όπου αλλού και να δοκιμάσω μπορεί να είναι εφάμιλλοι σε κάτι αλλά όχι σε όλα. Πχ σε άλλα μαγαζιά ωραίο σουβλάκι αλλά μέτριες πατάτες, όχι τόσο ωραίος γύρος. Είναι και ωραίοι στις ντομάτες και τα υλικά που βάζουν στο σουβλάκι σε σχέση με άλλους που ούτε τρώγονται απλά δαγκώνεις την ντομάτα και την φτύνεις στο πιάτο. Ειναι και φθηνοί στις τιμές έχουν απορροφήσει αυξήσεις και έχω την αίσθηση ότι έκαναν και μειώσεις αλλά αυτό θα το επιβεβαιώσω σε επόμενη φορά. 

Υπάρχει και ένα άλλο άσχετο με αυτούς που λέγεται "Τα Άγραφα" και είναι πλησίον της περιοχής αλλά πιο μακριά προς Ιπποκράτους μεριά. Δεν έχω πάει ποτέ σε αυτούς. 

Ο Διόνυσος δεν ξέρω που είναι / ήταν, υπάρχουν άπειρες καφετέριες εδώ δεν έχουμε πάει και παντού. Ο Καβουρας δεν αξίζει με την καμία, απλά αγοράζουν περαστικοί από εκεί λίγα καλαμάκια και φεύγουν, υπάρχει από το 60 αλλά έχει αλλάξει 2-3 γενιές. 

Και άλλα σουβλατζιδικα είναι μέτρια και δεν αξίζουν αλλά σώζονται από ότι έχουν εστιατόριο με έτοιμα μαγειρευτά και αρκετή πελατεία πχ Βεργίνα. 

Τα χειρότερα της ζωής μας ευτυχώς έχουν ήδη κλείσει πλέον, όπως ο Σάββας Σπ. Τρικούπη και ένας στην Μετσόβου δίπλα από το Αρτιστον, τους κορόιδευαμε μέχρι και με τους συμμαθητές μου, απορούσα πως επιβίωναν και δεν έκλειναν. Χρήσιμοι στην κοινωνία θα ήταν μόνο για την δουλειά που έβρισκαν οι υπάλληλοι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, albabis είπε

γΙΑ ΣΟΥΒΛΆΚΙΑ,(Καλαμάκια) ,μακράν τα καλύτερα που έχω φάει,τα έφτιαχνε στην Αίγινα στην Σουβάλα ένας μπάρμπας,δεν θυμάμαι το όνομα,σε ένα ταβερνάκι.Αυτά βέβαια το 2001 που υπηρετούσα εκεί τότε...δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη το ταβερνάκι. Τώρα τρώω σουβλάκια στην Ξάνθη,περισσότερο αυτά που φτιάχνω εγώ, με την συνταγή που μου είχε δείξει ο εν λόγω μπάρμπας από τότε.😉

Φίλε, πρέπει να μοιράσεις την γνώση!

Κάποια πράγματα χρειάζεται να τα διατηρήσουμε. Είναι κρίμα να χαθούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, xchristosx είπε

Δεν εχω παει στο εν λογω καταστημα αλλα συμφωνω απολυτα με αυτο που λες στο τελος!

Μου χει τυχει καποιες φορες σε διαφορα μαγαζια να δω οτι δεν σεβονται τον εαυτο τους και κανουν τα οσα κανουν, δεν πληρωνω τους τα αφηνω εκει και φευγω.

Πλεον μετα απο τοσα χρονια, οταν ειναι να παω σε ενα μαγαζι να φαω, εχω αποκτησει εμπειρια στη μαλακια που τους δερνει και τους κοβω το τι παιζει πριν ακομα δωσουμε παραγγελια και φευγω στο μπαμ.

Αυτο που παντα λεω και θα συνεχισω να λεω ειναι το εξης: Δεν μας κανουν χαρη στο χ καταστημα, τα λεφτα μας θα δωσουμε! Δεν μας τα χαριζουν! Αν δεν σεβονται αυτο που κανουν και δεν εχουν ανθρωπινη συμπεριφορα, γεια επιτοπου! Ολα τα υπολοιπα, ειναι θεμα ανοχης. Η ανοχη πρεπει να σταματησει. Επειδη εχουν μαθει οι πιο πολλοι να ανεχονται γενικοτερα, για αυτο φτασαμε και στα επιπεδα που εχουμε φτασει!

Το γενικο προβλημα ειναι η ανοχη στη μαλακια! Αν σταματησει αυτο, σταδιακα ολα θα βελτιωνονται συνεχως!

Ο καθενας κανει τα οσα κανει επειδη τον ανεχονται οι μαλθακοποιημενοι γυρω του!

 

8 ώρες πριν, xchristosx είπε

Δεν εχω παει στο εν λογω καταστημα αλλα συμφωνω απολυτα με αυτο που λες στο τελος!

Μου χει τυχει καποιες φορες σε διαφορα μαγαζια να δω οτι δεν σεβονται τον εαυτο τους και κανουν τα οσα κανουν, δεν πληρωνω τους τα αφηνω εκει και φευγω.

Πλεον μετα απο τοσα χρονια, οταν ειναι να παω σε ενα μαγαζι να φαω, εχω αποκτησει εμπειρια στη μαλακια που τους δερνει και τους κοβω το τι παιζει πριν ακομα δωσουμε παραγγελια και φευγω στο μπαμ.

Αυτο που παντα λεω και θα συνεχισω να λεω ειναι το εξης: Δεν μας κανουν χαρη στο χ καταστημα, τα λεφτα μας θα δωσουμε! Δεν μας τα χαριζουν! Αν δεν σεβονται αυτο που κανουν και δεν εχουν ανθρωπινη συμπεριφορα, γεια επιτοπου! Ολα τα υπολοιπα, ειναι θεμα ανοχης. Η ανοχη πρεπει να σταματησει. Επειδη εχουν μαθει οι πιο πολλοι να ανεχονται γενικοτερα, για αυτο φτασαμε και στα επιπεδα που εχουμε φτασει!

Το γενικο προβλημα ειναι η ανοχη στη μαλακια! Αν σταματησει αυτο, σταδιακα ολα θα βελτιωνονται συνεχως!

Ο καθενας κανει τα οσα κανει επειδη τον ανεχονται οι μαλθακοποιημενοι γυρω του!

Σουβλάκια και καφετέριες ανοίγουν πολλοί γιατί μόνο αυτό έχει πέραση και βασιμο προσδωκομενο κέρδος. Κλείνουν αρκετοί γιατί δεν έχουν ιδέα από την αγορά τις δεξιότητες και τις ικανότητες του ψηστη και του επιχειρηματία γενικότερα. Οι νέοι στον χώρο το μόνο που ξέρουν είναι πως να ανάβεις την σούβλα και τα μηχανήματα. Όλα τα άλλα έρχονται υπάλληλοι από εταιρείες προμήθειας ετοίμων προκάτ σουβλακιων σε ξυλάκια και γύρους και τα παραδίδουν πληρώνονται στα βάζουν και στην σούβλα και τέλος. 

6 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Μιλάμε για κοντά 20 χρόνια πριν, τακτικός στην περιοχή εγώ όταν βρισκόμουν Αθήνα, φοιτητικά χρόνια και κραιπάλες, το φαγητό ήταν από τα μικρότερα προβλήματα που με ένοιαζαν (πχ συγκριτικά με την τότε κατανάλωση αλκοόλ). Είχε το πλεονέκτημα του location, άφηνες την μπύρα, πεταγόσουν απέναντι να φας, γυρνούσες στην μπύρα σου.

Πλέον στην ηλικία που είμαι ούτε καν μπορώ να πλησιάσω τις τότε αντοχές.

Αλλά τα Άγραφα έχω και τα λέω ως το χειρότερο μέρος που έχω φάει ποτέ οποιασδήποτε μορφής street food (και έχω φάει σε πολλά περίεργα μέρη).

Τι να σου πω βρε φίλε.... Όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου εκεί πάμε και δεν βρίσκουμε καλύτερο. Από το 2006 και μετά άρχισα να πηγαίνω. Αλλά δεν έχουν αλλάξει και πολύ, η ίδια καλή ποιότητα. Ίσως ατυχές σε κακή παρτίδα η κατι μολυσμένο, που να πήγαινες σε κανέναν Σάββα η κατι ανεκδιήγητους στην Μετσόβου, νοσοκομείο παίζει να είχες πάει μετά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xchristosx είπε

Απο περιεργεια μπηκα να διαβασω κριτικες. Παρα πολλα ατομα λενε οτι δεν ειναι ευκολο το παρκινγκ και απο οτι ειδα και στις φωτο δεν εχει να κατσεις να φας. Νταξει εγω δεν εχω θεμα, ειμαι για ολες τις καταστασεις. Αν θα παω ομως με καμια κοπελια και εχει κρυο, ειναι ενα θεμα το που θα φαμε. Δεν θα ναι οτι καλυτερο να τρωμε και να τουρτουριζει απο το κρυο ή να βρεχομαστε απο τη βροχη ξερωγω. Μαλλον θα κανω καταδρομικη επισκεψη με κανα τυπο, ενας να οδηγει-περιμενει στο αμαξι και ο αλλος να παει να παρει τα εργαλεια απο τα μαστορια.

Όταν αποφασίσεις να πας, έχε υπόψη σου το παρακάτω.
Για να μην πας άδικα, ειδικά αν είσαι μακριά.

Στις 3/11/2022 στις 2:31 ΜΜ, Aurumnus είπε

Ο Αχιλλέας (Νέος Κόσμος)

Αλλά θα πρέπει να το έχεις κανονίσει και να παραγγείλεις τηλεφωνικά αρκετή ώρα πιο πριν... δεν είναι για επιλογή της στιγμής.
Και οπωσδήποτε τηλεφώνημα πριν πας, γιατί μετά τις 20:00-21:00 δεν έχει μείνει τίποτα και συνήθως έχουν προπουληθεί τα πάντα νωρίτερα.

Achilleas - Google Maps

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, wesker είπε

Sorry to say αλλά αν δεν έχεις ντελίβερι απλά δεν πάς. Και πανικός να γίνεται αν έχεις υπαλλήλους που φυσάνε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

Ο Κάβουρας πάντα σκουπίδια πουλούσε. Απορώ όταν είμασταν φοιτητές μας λεει ενας συμφοιτητής "θα σας πάω στον Κάβουρα, το καλλίτερο σουβλάκι που έχετε φάει. τύφλα να έχουν τα γκουρμέ εστιατόρια". Οταν τα φάγαμε και μετά είχαμε και τα 10 άτομα της παρέας το ύφος "τώρα πληρώσαμε για να τα φάμε αυτά;"

Παλιές εποχές μου άρεσε πολύ κάτι που έκανε με τα καλαμάκια του, έβαζε λίγο λίπος στο τέλος από το κάθε ξυλάκι και μιλάμε όταν το δοκίμαζα ήταν τοσο ωραίο νόστιμο και απολαυστικό που χωρίς να υπερβάλλω θα χαρακτήριζα ως ηδονή την φάση εκείνη όταν το έτρωγα.... Οι μεν πατάτες τους ήταν κομμένες κυδωνατες. Δυστυχώς με τα πολλά λάθη που έκαναν με έδιωξαν ως πελάτη, μετά έκλεισαν κιόλας και είπα καλά να πάθουν. Άνοιξαν ξανά βέβαια αλλά είναι εντελώς αδιάφοροι και μέτριοι. 

Υπερβολικό λίπος στο σουβλάκι τους. Σε πιάνει το στομάχι σου... 

Αυτοί που λένε ελάτε να σας πάω στο καλύτερο σουβλάκι είτε δεν τρώνε πολύ από έξω και το μέτριο τους φαίνεται άριστο. Είτε ακούνε απόψεις γονέων και παλαιότερων εδώ που μπορεί να τα θυμούνται αλλιώς. Η μάνα μου είναι 60 και το 80s κυκλοφορουσε Εξάρχεια και έτρωγε από εκεί, της έχει μείνει μια καλή ανάμνηση και πάντα διαφωνεί όταν της λέω τα προβλήματα που συνάντησα και είχα, άσε τον καθέναν στον κόσμο του. 

Αύριο ίσως κατέβω προς νέο κόσμο μεριά θα πάω σε μια εκκλησια, αν είναι κοντά στον δρόμο μου ο Αχιλλεας ίσως το δοκιμάσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Παλιές εποχές μου άρεσε πολύ κάτι που έκανε με τα καλαμάκια του, έβαζε λίγο λίπος στο τέλος από το κάθε ξυλάκι και μιλάμε όταν το δοκίμαζα ήταν τοσο ωραίο νόστιμο και απολαυστικό που χωρίς να υπερβάλλω θα χαρακτήριζα ως ηδονή την φάση εκείνη όταν το έτρωγα.... Οι μεν πατάτες τους ήταν κομμένες κυδωνατες. Δυστυχώς με τα πολλά λάθη που έκαναν με έδιωξαν ως πελάτη, μετά έκλεισαν κιόλας και είπα καλά να πάθουν. Άνοιξαν ξανά βέβαια αλλά είναι εντελώς αδιάφοροι και μέτριοι. 

Υπερβολικό λίπος στο σουβλάκι τους. Σε πιάνει το στομάχι σου... 

Αυτοί που λένε ελάτε να σας πάω στο καλύτερο σουβλάκι είτε δεν τρώνε πολύ από έξω και το μέτριο τους φαίνεται άριστο. Είτε ακούνε απόψεις γονέων και παλαιότερων εδώ που μπορεί να τα θυμούνται αλλιώς. Η μάνα μου είναι 60 και το 80s κυκλοφορουσε Εξάρχεια και έτρωγε από εκεί, της έχει μείνει μια καλή ανάμνηση και πάντα διαφωνεί όταν της λέω τα προβλήματα που συνάντησα και είχα, άσε τον καθέναν στον κόσμο του. 

Ισχυουν γενικα τα οσα ειπες, ειδικα αν ακους γνωμες απο μεγαλυτερους ανθρωπους που βγαινουν εξω για φαγητο μια ανα 6 μηνες!

Εκανα το λαθος να ακουσω προταση μιας κοπελας που μας προτεινε ο πατερας της που να φαμε οταν φτασουμε στο ταδε σημειο. Φολα!

Επιστρεψαμε, βρεθηκαμε στην επιχειρηση της για καφε. Σκαει μυτη ο πατερας της, μας ρωταει πως ηταν εκει που μας προτεινε. Του ειπαμε την αληθεια. Η πρωτη λεξη που βγηκε ως απαντηση: Αποκλειεται! Το καλυτερο μαγαζι ειναι! 

🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σουβλατζίδικο που ξέχασα να αναφέρω και αν δεν το κάνω θα τους αδικήσω.

ΕΝΑ ΣΤΑ ΟΡΘΙΑ (Σεπόλια)

ΕΝΑ ΣΤΑ ΟΡΘΙΑ - Google Maps

Μόνο μια φορά έχω φάει από εκεί, ένα μεσημέρι φέτος το καλοκαίρι, που έτυχε να βρίσκομαι στην περιοχή για μία δουλειά.

Πίτα με καλαμάκι χοιρινό.
Δεν θυμάμαι αν δεν έχει γύρο γενικώς ή δεν ήταν έτοιμος εκείνη την στιγμή.

Πολύ καλό! Πολύ δυνατό!
Και εγώ γενικά είμαι φαν του γύρου και σπάνια παίρνω με καλαμάκι χοιρινό/κοτόπουλο.
 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ένα σουβλατζίδικο που ξέχασα να αναφέρω και αν δεν το κάνω θα τους αδικήσω.

ΕΝΑ ΣΤΑ ΟΡΘΙΑ (Σεπόλια)

ΕΝΑ ΣΤΑ ΟΡΘΙΑ - Google Maps

Μόνο μια φορά έχω φάει από εκεί, ένα μεσημέρι φέτος το καλοκαίρι, που έτυχε να βρίσκομαι στην περιοχή για μία δουλειά.

Πίτα με καλαμάκι χοιρινό.
Δεν θυμάμαι αν δεν έχει γύρο γενικώς ή δεν ήταν έτοιμος εκείνη την στιγμή.

Πολύ καλό! Πολύ δυνατό!
Και εγώ γενικά είμαι φαν του γύρου και σπάνια παίρνω με καλαμάκι χοιρινό/κοτόπουλο.
 

 

Φαινεται δυνατη φαση!

Για σουβλακια χοιρινα θα παμε. Τα κεμπαπ και τα μπιφτεκια τα παιρνει ετοιμα, πηρα τηλεφωνο.

Γουσταρω και το ονομα 🤣

Μπηκε στη λιστα!

Επεξ/σία από xchristosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Παλιές εποχές μου άρεσε πολύ κάτι που έκανε με τα καλαμάκια του, έβαζε λίγο λίπος στο τέλος από το κάθε ξυλάκι και μιλάμε όταν το δοκίμαζα ήταν τοσο ωραίο νόστιμο και απολαυστικό που χωρίς να υπερβάλλω θα χαρακτήριζα ως ηδονή την φάση εκείνη όταν το έτρωγα.... Οι μεν πατάτες τους ήταν κομμένες κυδωνατες. Δυστυχώς με τα πολλά λάθη που έκαναν με έδιωξαν ως πελάτη, μετά έκλεισαν κιόλας και είπα καλά να πάθουν. Άνοιξαν ξανά βέβαια αλλά είναι εντελώς αδιάφοροι και μέτριοι. 

Υπερβολικό λίπος στο σουβλάκι τους. Σε πιάνει το στομάχι σου... 

Αυτοί που λένε ελάτε να σας πάω στο καλύτερο σουβλάκι είτε δεν τρώνε πολύ από έξω και το μέτριο τους φαίνεται άριστο. Είτε ακούνε απόψεις γονέων και παλαιότερων εδώ που μπορεί να τα θυμούνται αλλιώς. Η μάνα μου είναι 60 και το 80s κυκλοφορουσε Εξάρχεια και έτρωγε από εκεί, της έχει μείνει μια καλή ανάμνηση και πάντα διαφωνεί όταν της λέω τα προβλήματα που συνάντησα και είχα, άσε τον καθέναν στον κόσμο του. 

Αύριο ίσως κατέβω προς νέο κόσμο μεριά θα πάω σε μια εκκλησια, αν είναι κοντά στον δρόμο μου ο Αχιλλεας ίσως το δοκιμάσω. 

Δεν ξέρω για τα σουβλάκια του, ποτέ δεν παιρνω σουβλάκι έξω, μιας και αν θέλω μπορώ να το πάρω σπιτι μου και να το ψήσω, προτειμω όταν τρωω έξω να φάω κάτι που δεν μπορώ να το φτιάξω σπίτι μου ή βαριέμαι ελεϊνά να το φτιάξω.

Οταν πήγαμε εμείς σαν φοιτητές ο γύρος του στο δικό μου τουλάχιστον ήταν ο μισός καμένος (όχι να έχει αρπάξει λίγο και να ειναι κριτσινιστός - μιλάμε για κάρβουνο), οι πατάτες ήταν λες και τις ειχαν μαρινάρει 2 μέρες σε λάδι αυτοκινήτου και η πίτα του ήταν μισοκαμένη. Παρόμοια ήταν και τα άλλα τυλιχτά της παρέας είτε ο γύρος καμμένος είτε μισοψημένος.

Για το λίπος δεν εκφέρω γνώμη γιατι μου αρέσει το λίπος στον γύρο (the more the better). H πλάκα είναι οτι μας το είχε προτείνει συμφοιτητής μεγαλύτερου εξαμήνου (άρα μπορεί να το είχε προλάβει στις καλές εποχές του)

Επεξ/σία από wesker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, wesker είπε

Δεν ξέρω για τα σουβλάκια του, ποτέ δεν παιρνω σουβλάκι έξω, μιας και αν θέλω μπορώ να το πάρω σπιτι μου και να το ψήσω, προτειμω όταν τρωω έξω να φάω κάτι που δεν μπορώ να το φτιάξω σπίτι μου ή βαριέμαι ελεϊνά να το φτιάξω.

Οταν πήγαμε εμείς σαν φοιτητές ο γύρος του στο δικό μου τουλάχιστον ήταν ο μισός καμένος (όχι να έχει αρπάξει λίγο και να ειναι κριτσινιστός - μιλάμε για κάρβουνο), οι πατάτες ήταν λες και τις ειχαν μαρινάρει 2 μέρες σε λάδι αυτοκινήτου και η πίτα του ήταν μισοκαμένη. Παρόμοια ήταν και τα άλλα τυλιχτά της παρέας είτε ο γύρος καμμένος είτε μισοψημένος.

Για το λίπος δεν εκφέρω γνώμη γιατι μου αρέσει το λίπος στον γύρο (the more the better). H πλάκα είναι οτι μας το είχε προτείνει συμφοιτητής μεγαλύτερου εξαμήνου (άρα μπορεί να το είχε προλάβει στις καλές εποχές του)

Δεν μπορώ να διαφωνήσω κάπου, παρόμοια πράγματα είπαμε με μικρές αποκλίσεις και λίγο διαφορετικό τρόπο. Τα καλαμάκια τους τα γούσταρα. Πατατα οκ, δεν είχα να πω κάτι κακό. Τυλιχτα σχετικά μου άρεσαν μόνο για το καλαμάκι τους που έβαζαν μέσα, τους έλεγα χωρίς ντομάτα, γιατί δεν ήταν ωραίες. Για γύρο έτσι κ έτσι, δεν είχα να πω θετικό ούτε αρνητικό, μπορώ να πω άλλες φορές μου άρεσε άλλες όχι και τόσο. Αυτό που κάνει θεϊκό τον γύρο είναι να πετύχεις σε κομμάτι με ξεροψημμενο λίπος, αυτό δεν θα το δεις πάντα ούτε σε όλους, έχει να κάνει περισσότερο με τύχη, πόση ώρα πριν εβαλαν τον γύρο για ψήσιμο, τι ταχύτητα έχει η μηχανή, τι ένταση η φλόγα κτλ κτλ. Άμα πέσεις σε καλό κομμάτι είσαι κολοδαρδος, σε εμενα δε συμβαίνει καθόλου συχνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Παλιές εποχές μου άρεσε πολύ κάτι που έκανε με τα καλαμάκια του, έβαζε λίγο λίπος στο τέλος από το κάθε ξυλάκι και μιλάμε όταν το δοκίμαζα ήταν τοσο ωραίο νόστιμο και απολαυστικό που χωρίς να υπερβάλλω θα χαρακτήριζα ως ηδονή την φάση εκείνη όταν το έτρωγα.... Οι μεν πατάτες τους ήταν κομμένες κυδωνατες. Δυστυχώς με τα πολλά λάθη που έκαναν με έδιωξαν ως πελάτη, μετά έκλεισαν κιόλας και είπα καλά να πάθουν. Άνοιξαν ξανά βέβαια αλλά είναι εντελώς αδιάφοροι και μέτριοι. 

Υπερβολικό λίπος στο σουβλάκι τους. Σε πιάνει το στομάχι σου... 

Αυτοί που λένε ελάτε να σας πάω στο καλύτερο σουβλάκι είτε δεν τρώνε πολύ από έξω και το μέτριο τους φαίνεται άριστο. Είτε ακούνε απόψεις γονέων και παλαιότερων εδώ που μπορεί να τα θυμούνται αλλιώς. Η μάνα μου είναι 60 και το 80s κυκλοφορουσε Εξάρχεια και έτρωγε από εκεί, της έχει μείνει μια καλή ανάμνηση και πάντα διαφωνεί όταν της λέω τα προβλήματα που συνάντησα και είχα, άσε τον καθέναν στον κόσμο του. 

Αύριο ίσως κατέβω προς νέο κόσμο μεριά θα πάω σε μια εκκλησια, αν είναι κοντά στον δρόμο μου ο Αχιλλεας ίσως το δοκιμάσω. 

Βασίλη μην δοκιμάσεις να πας αύριο είναι κλειστός ο Αχιλλέας, γενικά ΣΚ είναι κλειστός. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο καλύτερος γύρος στη Αθήνα είναι στο Χαλάνδρι το dirty gourmet . Γύρος χειροποίητος ψημένος στα κάρβουνα οριζόντια όχι κάθετα, με εκπληκτικές πατάτες επίσης χειροποίητες,  και φανταστική πίτα. Χρόνια έψαχνα να βρώ την τέλεια γεύση στο γύρο σε όλη την Αθήνα και τον βρήκα σχεδόν δίπλα μου. Όλοι οι άλλοι βιομηχανοποιμενοι γύροι δεν μπορούν να τον φτάσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, original911 είπε

Βασίλη μην δοκιμάσεις να πας αύριο είναι κλειστός ο Αχιλλέας, γενικά ΣΚ είναι κλειστός. 

Ναι σωστά έχει αναφερθεί ήδη. Με την κακοκαιρία παίζει να μην βγω καθόλου έξω αύριο. 

11 λεπτά πριν, jonchris είπε

Για μένα ο καλύτερος γύρος στη Αθήνα είναι στο Χαλάνδρι το dirty gourmet . Γύρος χειροποίητος ψημένος στα κάρβουνα οριζόντια όχι κάθετα, με εκπληκτικές πατάτες επίσης χειροποίητες,  και φανταστική πίτα. Χρόνια έψαχνα να βρώ την τέλεια γεύση στο γύρο σε όλη την Αθήνα και τον βρήκα σχεδόν δίπλα μου. Όλοι οι άλλοι βιομηχανοποιμενοι γύροι δεν μπορούν να τον φτάσουν. 

Αυτό το οριζόντια μ'αρεσει που το ακούω. Δεν ξέρω τις διαφορές αλλά για να το κάνουν έτσι έχουν τον λόγο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...