Προς το περιεχόμενο

Το Maintenance Mode της Samsung προστατεύει τα δεδομένα της Galaxy συσκευή σας αν αυτή βρεθεί στο service


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung επεκτείνει σε παγκόσμιο επίπεδο τη λειτουργία Maintenance Mode η οποία προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα που έχει ο χρήστης στο Galaxy smartphone του αν αυτό βρεθεί για οποιαδήποτε λόγο στο service.

Έχοντας παρουσιάσει αρχικά τη λειτουργία στην Κορέα και την Κίνα για τη σειρά Galaxy S21, η Samsung ανακοίνωσε ότι η "Λειτουργία Συντήρησης" ελληνιστί, έρχεται σε πολύ περισσότερες χώρες και σε επιλεγμένες Galaxy συσκευές που τρέχουν το One UI 5. Την επόμενη χρονιά η λειτουργία θα επεκταθεί σε περισσότερα Galaxy μοντέλα, με τις σχετικές ανακοινώσεις να αναμένονται το επόμενο διάστημα.

Η λειτουργία είναι ένας τρόπος δημιουργίας ενός ξεχωριστού λογαριασμού χρήστη όταν παραδίδει τη συσκευή για επισκευή, ώστε να μπορούν να λειτουργήσουν βασικές λειτουργίες χωρίς οι τεχνικοί να έχουν πρόσβαση σε προσωπικές πληροφορίες. Το μόνο που χρειάζεται να κάνει ο χρήστης είναι να επιλέξει τη λειτουργία συντήρησης στο μενού «Φροντίδα μπαταρίας και συσκευής» στις «Ρυθμίσεις» και να επανεκκινήσει το smartphone του. Μόλις γίνει η επανεκκίνηση, όλες οι προσωπικές πληροφορίες τους, συμπεριλαμβανομένων των φωτογραφιών, των εγγράφων και των μηνυμάτων τους, θα περιοριστούν.

image.gif.d89879b9611f00f94bb60bd69cf31c7b.gif

Με βάση την επίσημη ανακοίνωση, «μόλις ενεργοποιηθεί η Λειτουργία Συντήρησης, το άτομο στο οποίο έχει ανατεθεί η συσκευή δεν θα μπορεί να ανακτήσει τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί από τον χρήστη. Τα δεδομένα ή οι λογαριασμοί που δημιουργούνται κατά τη χρήση της Λειτουργίας Συντήρησης διαγράφονται αυτόματα μόλις ο χρήστης εξέλθει από αυτή. Θα είναι σε θέση να κατεβάσει εφαρμογές στο Galaxy Store, αλλά αυτές θα διαγραφούν αυτόματα μαζί με τα δεδομένα ή τους λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν μόλις ο ιδιοκτήτης εξέλθει από τη Λειτουργία Συντήρησης».


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη έχει στο προσωπικό του service της…

Γιατί όλοι τα πάνε στα επίσημα service και όχι σε μαγαζάκια της γειτονιάς (χωρίς να έχω κάτι αυτά τα μαγαζιά μιας και εγώ εκεί πάω).

Μια χρήσιμη προσθήκη που θα ζούσαμε και χωρίς αυτή.

Συνεχίζουμε

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nikopoup είπε

Γιατί όλοι τα πάνε στα επίσημα service και όχι σε μαγαζάκια της γειτονιάς (χωρίς να έχω κάτι αυτά τα μαγαζιά μιας και εγώ εκεί πάω).

Μια χρήσιμη προσθήκη που θα ζούσαμε και χωρίς αυτή.

Συνεχίζουμε

Δεν διαφωνώ…

3 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Ασχετο..... 

μάλλον δεν καταλάβατε το χιούμορ μου… έβαλα φατσούλα για να μην γίνεται παρεξήγηση… 🙂

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geo99rge είπε

και αμα σπασει η οθόνη?

Θα κάνει ότι θα έκανε & πριν τη προσθήκη του maintenance mode.

Θα δώσει το τηλέφωνο για επισκευή.

Στη χειρότερη αν γίνεται τραβάς αρχεία σε pc πριν την παραδώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Όταν ενεργοποιηθεί η "Λειτουργία Συντήρησης" τι γίνεται με τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης? (Εκεί έχει το "ζουμί") 😄

φαντάζομαι είναι πιο εύκολο απλά να τη βγάλεις από το κινητό, από το να μπεις στη διαδικασία κλειδώματος των αρχείων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dewn735 είπε

φαντάζομαι είναι πιο εύκολο απλά να τη βγάλεις από το κινητό, από το να μπεις στη διαδικασία κλειδώματος των αρχείων...

Ένα μεγάλο μέρος των χρηστών αγνοεί ακόμα και το που μπαίνει η mini-SD 😄 Πόσο μάλλον να την αφαιρέσουν κιόλας...

Επεξ/σία από CyanBlue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια έπρεπε να χει έρθει αυτό , γιατί αυτόματα προφυλάσσει και τα τμήματα service . Ουκ ολίγες οι φορές που κάποιος κατηγόρησε τμήμα service ότι του πείραξε τα αρχεία κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη έχει στο προσωπικό του service της… 🤪

Καλα κανει μακαρι να το εκανε και η Apple.....

Προσωπικα δεν εμπιστευομαι κανενα τριτο να εχει προσβαση στο κινητο μου ειδικα ασχετο υπαλληλο σε σερβις που θα χρειαστει να αλλαξει μπαταρια λχ.

Γιατι να εχει δυνατοτητα να δει τις φωτογραφιες μου, τα τηλεφωνα στο τηλεφωνικο καταλογο, τα sms κτλ κτλ.? Εννοειται θα επρεπε οι συσκευες να εχουν σερβις mode για να μην υποχρεωνεσαι να διαγραφεις τα παντα για προστασια των προσωπικων σου δεδομενων.

Οπως τις καλες εποχες τα πρωτα immobilizer αρχες 1990 που ηταν με αριθμητικο panel ειχαν επιλογη valet/service/parking ωστε οταν πηγαινες σε σερβις ή παρκινγκ δεν χρειαζοταν να δωσεις τον προσωπικο 4ψηφιο πιν σου αλλα ηταν σε service mode που ισχυε ενας OTP που ειχες βαλει και ισχυε για εκεινη την περιοδο οσο ηταν ενεργο το service mode.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...