Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ από σήμερα το Gov.gr Wallet σε τράπεζες και παρόχους τηλεφωνίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, crossmo είπε

Δεν έγραψα ούτε υπονόησα πουθενά στα γραφόμενα μου αυτό που είπες και έχω με bold, λάθος κατάλαβες.

Όπως έχεις εσύ δικαίωμα να γράφεις και να σχολιάζεις κάτι που σύμφωνα με τη δήλωση σου δεν σε ενδιαφέρει και κουβαλάς χαρτιά, έτσι έχουμε και εμείς δικαίωμα να γράφουμε και να σου απαντάμε σε ότι διαφωνούμε με τον τρόπο που εκφράζει τον καθένα, ειδικά αφού εμάς μας ενδιαφέρει και μας αφορά το digital id.

Και όπως διαπίστωσες δεν είναι και λίγοι αυτοί που θεωρούν την άποψη σου σεβαστή αλλά όχι σωστή, ειδικά  για ένα τεχνολογικό forum εν έτει 2022.

Και για να σου απαντήσω και στην ερώτηση του τι να το κάνω το έγχαρτο στο σπίτι (αν και σου έχω ήδη απαντήσει πριν)

1)Δεν το χρειάζομαι αφού έχω το digital

2)Δεν έχω τον κίνδυνο να το χάσω και να τρέχω να βγάζω νέο με ότι αυτό συνεπάγεται

3)Δεν κινδυνεύω να μείνω από μπαταρία σε καμμία των περιπτώσεων, παντού γύρω μου υπάρχουν μέσα

και τρόποι να μην μείνω ούτε εγώ αλλά ούτε και εσύ  από μπαταρία, δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε.

 

Αυτά από εμένα και καλή συνέχεια

Καταρχήν, θεωρείς στη συζήτησή μας, ότι είμαι ΚΑΤΑ της εφαρμογής. Πράγμα εντελώς λάθος. Γιατί δεν διάβασες όλα τα σχόλιά μου. Έχω γράψει πολλές φορές ότι είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά θέλει βελτιώσεις, ώστε να αντικαταστήσει πλήρως τα χαρτιά. Προφανώς διάβασες το πρώτο μου ποστ και σχημάτισες την, λανθασμένη, άποψη ότι είμαι εναντίον. Από εκεί και πέρα άρχισες να απαντάς...

Το έχω κατεβάσει και το έχω σαν εφεδρική λύση. Έχω γράψει, πολλές φορές, ότι είναι μια καλή κινηση προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά λειτουργεί σαν υποκατάστατο και έχει και τα αρνητικά του. Τί να κάνω; Να μην το γράψω; Να μην κάνω κριτική; Να Σηκωθώ όρθιος και να χτυπήσω παλαμάκια;.. Αυτό δεν πρέπει να το κάνουν οι ενεργοί πολίτες. Οι ενεργοί πολίτες , σε μια δημοκρατία, ασκούν κριτική. Δε χαϊδεύουν αυτιά...

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και το να ασκείς κριτική σε κάτι δεν πρέπει να είναι κάτι κακό... Το αν συμφωνούν πολλοί άνθρωποι μαζί σου δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις δίκιο. Ομοίως, αν διαφωνούν δε σημαίνει ότι έχεις και άδικο.

Ο καθένας έχει την άποψή του και από εμένα είναι σεβαστό. 

Απαντάω σε αυτά που γράφεις:

1) ... όσο υπάρχει μπαταρία...

2) Το κινητό σου αποτελεί, από μόνο του, στόχο τον οποίο και μοστράρεις (όπως όλοι οι άνθρωποι 2022) κάθε λίγο και λιγάκι, επικοινωνόντας με άλλους. Το πορτοφόλι μένει στην τσέπη και βγάνει μόνο όταν χρειαστεί.

3) Πχ αν είσαι στο μετρό/λεωφορείο, που θα φορτίσεις;.. Πάρα πολλοί άνθρωποι, ειδικά στις μεγάλες πόλεις, χρησιμοποιούν τη δημόσια συγκοινωνία. Δε μιλάω για εξαιρέσεις. Υπάρχουν πάρα πολλές πειπτώσεις που μπορείς να μείνεις από μπαταρία. Το θέμα είναι όταν το χρειαστείς δε θα πεις στον αστυνομικό: μισό λεπτάκι να φορτίσω και έρχομαι... Επιπλέον, το ξαναγράφω, είναι υποκατάστατο τον χαρτιών, όχι αντικαταστάτης. Δεν έχει την ΠΛΗΡΗ χρήση που έχει το χαρτί ακόμα. Άρα με αναγκάζει να έχω και τα χαρτιά πρόχειρα. Συνεπώς, η χρήση του, για μένα, είναι σαν εφεδρεία των χαρτιών. Προς το παρόν...

 

1 ώρα πριν, apos είπε

Ασχολούμαστε 6 σελίδες με κάποιον που μπήκε να δηλώσει ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα (κανα 4μηνο εντωμεταξύ αφού βγήκε) δεν τον βολεύει προσωπικά. Όχι όμως επειδή έχει κάποιο bug/ελάττωμα/οτιδήποτε, απλά ότι δεν τον βολεύει.

  • Αν σου κλέψουν το κινητό -λέει- θα έχεις θέμα. Ό,τι να'ναι. Ενώ αν σου κλέψουν το πορτοφόλι δεν θα έχεις θέμα και μάλιστα πολύ μεγαλύτερο. Με το κινητό βασικά θα έχεις το ελάχιστο δυνατό πρόβλημα, λόγω βιομετρικών.
  • Έχει -λέει- την εφαρμογή μόνο σαν backup στην περίπτωση που χάσει το φυσικό έγγραφο. Ό,τι να'ναι vol. 2. Να τον ενημερώσουμε ότι αν χάσει το έγγραφο και το δηλώσει στις Αρχές, αυτό θα "χτυπήσει" σε κάποιον πιθανό έλεγχο. Άρα, κυκλοφορώντας με το τσαντάκι ή τη... μπανάνα σου, απλά διατηρείς τον ίδιο κίνδυνο που θα είχες και το 1990, ζώντας στο 2022 και έχοντας πλέον επιλογές. Μπρίλιαντ.
  • Δεν έχει ισχύ στο εξωτερικό. Γελάνε και οι πέτρες με αυτό το επιχείρημα!
  • Θα βάλεις -λέει- κάπου την ταυτότητα στο σπίτι και όταν θα τη χρειαστείς δεν θα θυμάσαι που είναι. Όσο πάει γίνεται και πιο τεχνοφοβικό το πράγμα!

Αττένσιον γουόρ; Ίσως. Γιατί κατά τα άλλα δεν βγάζει κανένα νόημα.

Το λένε συζήτηση. Για να υπάρχει λόγος, πρέπει να υπάρχει και αντίλογος. Οι διαφορέτικές απόψεις δημιουργούν τον εποικοδομητικό διάλογο. Βασικά πράγματα. Αν δε σου αρέσει να κάνεις διάλογο, τότε μην κάνεις.

Κάνω κριτική, δεν απαξιώνω κάτι και θα το γράψω και σε εσένα:

Διάβασες τα μηνύματά μου και κατάλαβες ότι είμαι κατά της κίνησης; Λάθος. Ξαναδιάβασέ τα φίλε μου.

Απνατάω σε αυτά που έγραψες:

- Το κινητό αποτελεί στόχο, από μόνο του, το βγάζουμε συχνά σε δημόσια θέα. Το πορτοφόλι το χρησιμοποιούμε και όταν πρέπει και το βγάζουμε όταν πρέπει. Είναι διαφορετικό. Αν θέλεις, αλλαξε τη λέξη "πορτοφόλι" με τη λέξη "τσέπη". Τί θα πεις; Ότι θα έρθει κάποιος, συγκεκριμένα, να σου κλέψει την ταυτότητα, αλλά το κινητό θα στο αφήσει;..

- Κυριολεκτικά, ότι να ναι... Ποιος μίλησε για εφεδρεία σε περίπτωση κλοπής; Σε προκαλώ δημόσια να κάνεις παραπομπή που να το γράφω. Το ΄χω για εφεδρεία αν ξεχάσω τα χαρτιά μου πχ στο σπίτι ή στο γραφείο. Μου έχει συμβεί, όπως μου έχει συμβεί να ξεχάσω το κινητό μου στο σπίτι ή στο γραφείο. Το τσαντάκι δεν το γλυτώνω, λόγω δουλειάς, το έχω έτσι κι αλλιώς. Σε ποιον έλεγχο θα χτυπήσει αν δηλώσεις απώλεια ταυτότητας; Στους περισσότερους φυσικούς ελέγχους περνάει κανονικά... Δε ζούμε στο σύμπαν του Stawars, στην Ελλάδα είμαστε...

- Το άρθρο το γράφει. Είναι επιχείρημα, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

- Σωστά, γιατί ως γνωστόν, ότι παρατάμε κάπου στο σπίτι το βρίσκουμε αμέσως όταν το χρειαστούμε... μετά από χρόνια... 

Έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλα θέματα. Οι τρόποι σου δεν έχουν βελτιωθεί στο ελάχιστο. Δε δείχνεις να έχεις καταλάβει γιατί μπαίνεις σε ένα forum. Ο σεβασμός στον συνομιλητή σου δεν αποτελεί προϋποθεση για εσένα... Κρίμα. Αν θελήσεις να συζητήσεις, αφότου διαβάσεις όλα όσα έγραψα και χρησιμοποιώντας σωστά επιχειρήματα, είμαι εδώ. Πάντα με το σωστό τρόπο και ύφος.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Καταρχήν, θεωρείς στη συζήτησή μας, ότι είμαι ΚΑΤΑ της εφαρμογής. Πράγμα εντελώς λάθος. Γιατί δεν διάβασες όλα τα σχόλιά μου. Έχω γράψει πολλές φορές ότι είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά θέλει βελτιώσεις, ώστε να αντικαταστήσει πλήρως τα χαρτιά. Προφανώς διάβασες το πρώτο μου ποστ και σχημάτισες την, λανθασμένη, άποψη ότι είμαι εναντίον. Από εκεί και πέρα άρχισες να απαντάς...

Το έχω κατεβάσει και το έχω σαν εφεδρική λύση. Έχω γράψει, πολλές φορές, ότι είναι μια καλή κινηση προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά λειτουργεί σαν υποκατάστατο και έχει και τα αρνητικά του. Τί να κάνω; Να μην το γράψω; Να μην κάνω κριτική; Να Σηκωθώ όρθιος και να χτυπήσω παλαμάκια;.. Αυτό δεν πρέπει να το κάνουν οι ενεργοί πολίτες. Οι ενεργοί πολίτες , σε μια δημοκρατία, ασκούν κριτική. Δε χαϊδεύουν αυτιά...

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και το να ασκείς κριτική σε κάτι δεν πρέπει να είναι κάτι κακό... Το αν συμφωνούν πολλοί άνθρωποι μαζί σου δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις δίκιο. Ομοίως, αν διαφωνούν δε σημαίνει ότι έχεις και άδικο.

Ο καθένας έχει την άποψή του και από εμένα είναι σεβαστό. 

Απαντάω σε αυτά που γράφεις:

1) ... όσο υπάρχει μπαταρία...

2) Το κινητό σου αποτελεί, από μόνο του, στόχο τον οποίο και μοστράρεις (όπως όλοι οι άνθρωποι 2022) κάθε λίγο και λιγάκι, επικοινωνόντας με άλλους. Το πορτοφόλι μένει στην τσέπη και βγάνει μόνο όταν χρειαστεί.

3) Πχ αν είσαι στο μετρό/λεωφορείο, που θα φορτίσεις;.. Πάρα πολλοί άνθρωποι, ειδικά στις μεγάλες πόλεις, χρησιμοποιούν τη δημόσια συγκοινωνία. Δε μιλάω για εξαιρέσεις. Υπάρχουν πάρα πολλές πειπτώσεις που μπορείς να μείνεις από μπαταρία. Το θέμα είναι όταν το χρειαστείς δε θα πεις στον αστυνομικό: μισό λεπτάκι να φορτίσω και έρχομαι... Επιπλέον, το ξαναγράφω, είναι υποκατάστατο τον χαρτιών, όχι αντικαταστάτης. Δεν έχει την ΠΛΗΡΗ χρήση που έχει το χαρτί ακόμα. Άρα με αναγκάζει να έχω και τα χαρτιά πρόχειρα. Συνεπώς, η χρήση του, για μένα, είναι σαν εφεδρεία των χαρτιών. Προς το παρόν...

 

Το λένε συζήτηση. Για να υπάρχει λόγος, πρέπει να υπάρχει και αντίλογος. Οι διαφορέτικές απόψεις δημιουργούν τον εποικοδομητικό διάλογο. Βασικά πράγματα. Αν δε σου αρέσει να κάνεις διάλογο, τότε μην κάνεις.

Κάνω κριτική, δεν απαξιώνω κάτι και θα το γράψω και σε εσένα:

Διάβασες τα μηνύματά μου και κατάλαβες ότι είμαι κατά της κίνησης; Λάθος. Ξαναδιάβασέ τα φίλε μου.

Απνατάω σε αυτά που έγραψες:

- Το κινητό αποτελεί στόχο, από μόνο του, το βγάζουμε συχνά σε δημόσια θέα. Το πορτοφόλι το χρησιμοποιούμε και όταν πρέπει και το βγάζουμε όταν πρέπει. Είναι διαφορετικό. Αν θέλεις, αλλαξε τη λέξη "πορτοφόλι" με τη λέξη "τσέπη". Τί θα πεις; Ότι θα έρθει κάποιος, συγκεκριμένα, να σου κλέψει την ταυτότητα, αλλά το κινητό θα στο αφήσει;..

- Κυριολεκτικά, ότι να ναι... Ποιος μίλησε για εφεδρεία σε περίπτωση κλοπής; Σε προκαλώ δημόσια να κάνεις παραπομπή που να το γράφω. Το ΄χω για εφεδρεία αν ξεχάσω τα χαρτιά μου πχ στο σπίτι ή στο γραφείο. Μου έχει συμβεί, όπως μου έχει συμβεί να ξεχάσω το κινητό μου στο σπίτι ή στο γραφείο. Το τσαντάκι δεν το γλυτώνω, λόγω δουλειάς, το έχω έτσι κι αλλιώς. Σε ποιον έλεγχο θα χτυπήσει αν δηλώσεις απώλεια ταυτότητας; Στους περισσότερους φυσικούς ελέγχους περνάει κανονικά... Δε ζούμε στο σύμπαν του Stawars, στην Ελλάδα είμαστε...

- Το άρθρο το γράφει. Είναι επιχείρημα, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

- Σωστά, γιατί ως γνωστόν, ότι παρατάμε κάπου στο σπίτι το βρίσκουμε αμέσως όταν το χρειαστούμε... μετά από χρόνια... 

Έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλα θέματα. Οι τρόποι σου δεν έχουν βελτιωθεί στο ελάχιστο. Δε δείχνεις να έχεις καταλάβει γιατί μπαίνεις σε ένα forum. Ο σεβασμός στον συνομιλητή σου δεν αποτελεί προϋποθεση για εσένα... Κρίμα. Αν θελήσεις να συζητήσεις, αφότου διαβάσεις όλα όσα έγραψα και χρησιμοποιώντας σωστά επιχειρήματα, είμαι εδώ. Πάντα με το σωστό τρόπο και ύφος.

1. Με την ίδια λογική είναι πιο εύκολο να σου κλέψουν το πορτοφόλι, γιατί δεν θα το αντιληφθείς έγκαιρα, ενώ το κινητό θα σου "λείψει" μέσα σε λίγα λεπτά.

2. Σημαντικό επίσης πως έστω ότι στοχοποιούν το κινητό σου (άσχετα με το αν έχεις μέσα ταυτότητα/δίπλωμα) και στο κλέβουν. Ελέω βιομετρικών θα το πουλήσουν για ανταλλακτικά (ή θα το form-άρουν με κάποιο τρόπο) σε εργοστασιακές. Άρα, είτε έχεις μέσα στην εφαρμογή, είτε όχι, αν θέλουν να σου πάρουν το κινητό σου τηλέφωνο, θα στο πάρουν και το μόνο που θα χάσεις θα είναι η συσκευή. Το πορτοφόλι αν στο πάρουν, ότι υπάρχει μέσα θα θέλει έκδοση από την αρχή (άσε δε το ρευστό).

3. Μιλάμε για μπαταρία κινητών το 2022; Ακόμη και η Apple που κάποτε είχε θέμα βγάζει ημέρα κανονικά, επίσης όλα τα κινητά έχουν power-saver mode που κάνουν παπάδες, αν είσαι πια τόσο άτυχος και το χρειαστείς -- άσε που αν είσαι εσύ το θέμα, τότε εσύ είπες πως έχεις powerbank.

4. Γιατί να την "παρατήσεις" την ταυτότητα; Εμείς στο σπίτι έχουμε ένα συρτάρι για όλα μας τα φυσικά έγγραφα. Θα ξέρω και σε 20 χρόνια πως αν ανοίξω το συρτάρι η ταυτότητα θα είναι εκεί γιατί ΔΕΝ την χρειάζομαι πουθενά αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ppaio είπε

Τα ΚΕΠ γιατι ειναι ακομη ανοιχτα...?

Για να βολευονται δ.υ.

και μιας και ειναι χρονια εκλογων δεν παιζει μειωση σε αυτο το ειδος με τιποτα.

 

Οσο για το διαβατηριο που διαβασα παραπανω, ειναι στην 5ετια οχι 10ετια.

4 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Έχεις ήδη. Εδώ και χρόνια η ταυτότητα σου υπάρχει ψηφιακά στις βάσεις δεδομένων του κράτους.  

Μην τα λες ετσι και αυτοκτονησει κανενας.

Εδω ο αλλος εβαλε ενα αυτοκολλητο μπροστα στην καμερα του κινητου και το λεει παντου οτι αυτον ΔΕΝ θα το παρακολουθησει κανεις.

Επεξ/σία από BertaJourdan
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Μπας και είσαι φαντάρος ;

 

edit:

Κατά την δική μου άποψη, σίγουρα πρέπει απ΄ την μια να χειροκροτήσουμε το κράτος, αλλά απ' την άλλη πρέπει να αναφέρουμε ξανά, ότι ήρθε με άλλη μία νέα λειτουργία, άλλη μία εφαρμογή. Αυτό συμβαίνει τόσο σε mobile επίπεδο όσο και σε web. Δυστυχώς το gov.gr έχει αποτύχει παταγωδώς στο να ενοποιήσει όλες τις κυβερνητικές πλατφόρμες σε μία όπως έχουν πετύχει άλλα κράτη (βλ. e-alvania.al).

Επεξ/σία πριν από 2 ώρες από manolis940

Διάβαζα τα σχόλια μέχρι να βρω το δικό σου που και εσύ edit έκανες για να το πεις. Πολλά μπράβο!!! Αυτό είναι ένα τρομερό πρόβλημα που γιγαντώνεται και πηγαίνει αντί να συρρικνώνεται.

Ένα χαώδεις δέντρο χωρίς αρχή μέση και τέλος χωρίς κατανοητή δομιση που πολλές φορές το αλλάζουν πάνω που μαθαίνεις 2,3 πράγματα που σε αφορούν. Δεν συζητάω για όταν τα λινγκ σε πηγαίνουν σε παλιότερα sites άλλο δράμα εκεί.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

μα το έγγραφο το έχεις σε ηλεκτρονική μορφή,το λεει η παράθεση που έκανες.

Δεν αντιλέγω!!!!

Δεν εχεις ομως το εγγραφο σε χαρτι που επιβάλει άλλο άρθρο του προηγουμένου νομου που δεν εχει αντικατασταθεί/καταργηθεί.

Το ιδιο ισχυει και με την ασφαλεια. Αν δεν την εχεις εντυπη σε γραφουν, αλλα μπορουν να δουν αν το οχημα ειναι ασφαλισμενο ή οχι. 

Επεξ/σία από GeorgeVasil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeVasil είπε

Δεν αντιλέγω!!!!

Δεν εχεις ομως το εγγραφο σε χαρτι που επιβάλει άλλο άρθρο του προηγουμένου νομου που δεν εχει αντικατασταθεί/καταργηθεί.

Το ιδιο ισχυει και με την ασφαλεια. Αν δεν την εχεις εντυπη σε γραφουν, αλλα μπορουν να δουν αν το οχημα ειναι ασφαλισμενο ή οχι. 

Το έχεις καταλάβει λάθος.Και για ασφάλεια δεν σε γράφουν,το βρίσκουν μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, argipent είπε

1. Με την ίδια λογική είναι πιο εύκολο να σου κλέψουν το πορτοφόλι, γιατί δεν θα το αντιληφθείς έγκαιρα, ενώ το κινητό θα σου "λείψει" μέσα σε λίγα λεπτά.

2. Σημαντικό επίσης πως έστω ότι στοχοποιούν το κινητό σου (άσχετα με το αν έχεις μέσα ταυτότητα/δίπλωμα) και στο κλέβουν. Ελέω βιομετρικών θα το πουλήσουν για ανταλλακτικά (ή θα το form-άρουν με κάποιο τρόπο) σε εργοστασιακές. Άρα, είτε έχεις μέσα στην εφαρμογή, είτε όχι, αν θέλουν να σου πάρουν το κινητό σου τηλέφωνο, θα στο πάρουν και το μόνο που θα χάσεις θα είναι η συσκευή. Το πορτοφόλι αν στο πάρουν, ότι υπάρχει μέσα θα θέλει έκδοση από την αρχή (άσε δε το ρευστό).

3. Μιλάμε για μπαταρία κινητών το 2022; Ακόμη και η Apple που κάποτε είχε θέμα βγάζει ημέρα κανονικά, επίσης όλα τα κινητά έχουν power-saver mode που κάνουν παπάδες, αν είσαι πια τόσο άτυχος και το χρειαστείς -- άσε που αν είσαι εσύ το θέμα, τότε εσύ είπες πως έχεις powerbank.

4. Γιατί να την "παρατήσεις" την ταυτότητα; Εμείς στο σπίτι έχουμε ένα συρτάρι για όλα μας τα φυσικά έγγραφα. Θα ξέρω και σε 20 χρόνια πως αν ανοίξω το συρτάρι η ταυτότητα θα είναι εκεί γιατί ΔΕΝ την χρειάζομαι πουθενά αλλού.

1. Ok. Όπου "πορτοφόλι" βάλε τσέπη, τσαντάκι κτλ. Η ουσία είναι το να έχεις μαζί σου τα φυσικά έγγραφα ή όχι. Μη χάνουμε την ουσία.

2. Βάσει της απάντησης στο παραπάνω, το κινητό αποτελεί απείρως πιο σημαντικό στόχο απο το να σου κλέψουν την ταυτότητα που έχεις στην τσέπη. Δεν έχει πρακτικά καμία αξία.

3. Μπορεί να συμβεί και σε όλους μας έχει συμβεί. Δυστυχώς μου έχει συμβεί να μην έχω ούτε στο powerbank. Τα φυσικά έγγρραφα δεν εξαρτώνται από μπαταρίες κτλ. Αυτό είναι, αντικειμενικά, ένα αρνητικό, αλλά δε θα είχε τρομερή σημασία αν τα θετικά ήταν λίγο περισσότερα. Είπα πως είναι μια κινηση προς τη σωστή κατεύθυνση. Αν γίνει σε διεθνές επίπεδο...

4. Έχω μετακομίσει 4 φορές τα τελευταία 15 χρόνια. Κάποιοι άνθρωποι έχουν μετακομίσει ακόμα περισσότερες φορές. Έχω χάσει αρκετά χαρτιά που ήταν σε συρτάρι. Εκτός αυτού, αν μείνεις από μπαταρία, σε τί θα σε βοηθήσει να είναι στο συρτάρι στο σπίτι;... Καλού/κακού παίρνεις και τα φυσικά έγγραφα μαζί σου... Στο στρατό μας έλεγαν να προφυλασόμαστε από κάθε περίπτωση. Χαρακτηριστικά θυμάμαι τη φράση "ακόμα και το 1 στο 1.000.000 είναι πιθανότητα... Πολλοί άνθρωποι τρέχουν σε στρατοδικεία, ακόμα και 10 χρόνια μετά τη λήξη της θητείας τους γιατί τους έτυχε η 1 στο 1.000.000 πιθανότητα".

Μελλοντικά δεν πιστεύω ότι θα χρειάζεται καν να κουβαλάμε, ψηφιακά ή με φυσικό τρόπο, έγγραφα μαζί μας. Θα σκανάρουν πχ τα μάτια μας, όταν χρειαστεί, και θα ξέρουν τα πάντα. Στο Dubai, το 2012, το έκαναν με κάθε τουρίστα στο αεροδρόμιο. Μας σκάναραν τα μάτια και έκαναν σύνδεση με το διαβατήριο.

 

50 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Έχεις ήδη. Εδώ και χρόνια η ταυτότητα σου υπάρχει ψηφιακά στις βάσεις δεδομένων του κράτους.  

Το θέμα είναι η διασύνδεση προσωπικών δεδομένων. Πχ δεν υπάρχει διασύνδεση εφορίας και ιατρικού ιστορικού. Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που θα καταργήσουν το πρόστιμο των 100€ στους ανεμβολίαστους. Η εφορία δε πρέπει να γνωρίζει αν εμβολιάστικες ή όχι, χωρίς την άδειά σου.

Αν φτιάξεις μία εφαρμογή που τα περιέχει όλα, τότε τα δεδομενα αυτά έχουν απίστευτη δύναμη...

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το έχεις καταλάβει λάθος.Και για ασφάλεια δεν σε γράφουν,το βρίσκουν μόνοι τους.

Επειδή έτυχε πρόσφατα σε πελάτη μου, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση όσων γράφετε. 

Όντως, έχεις δίκιο, ότι το βλέπουν πλέον ηλεκτρονικά. Το θέμα είναι ότι το σύστημά τους δεν δουλεύει τέλεια και η ενημέρωσή του δεν είναι πάντα άμεση. 

Ενώ ο πελάτης μου είχε ασφάλεια σε ισχύ, δεν είχε το φυσικό παραστατικό. Τον έγραψαν, πήγε την επόμενη μέρα στην τροχαία με το παραστατικό και του έσβησαν την κλήση. Παρόλα αυτά ταλαιπωρήθηκε.

Ειδικά στο αυτοκίνητο γιατί να μην έχεις το παραστατικό σε χαρτί; Ούτε σε βαραίνει, ούτε σημαντικό χώρο πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Καταρχήν, θεωρείς στη συζήτησή μας, ότι είμαι ΚΑΤΑ της εφαρμογής. Πράγμα εντελώς λάθος. Γιατί δεν διάβασες όλα τα σχόλιά μου. Έχω γράψει πολλές φορές ότι είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά θέλει βελτιώσεις, ώστε να αντικαταστήσει πλήρως τα χαρτιά. Προφανώς διάβασες το πρώτο μου ποστ και σχημάτισες την, λανθασμένη, άποψη ότι είμαι εναντίον. Από εκεί και πέρα άρχισες να απαντάς...

Το έχω κατεβάσει και το έχω σαν εφεδρική λύση. Έχω γράψει, πολλές φορές, ότι είναι μια καλή κινηση προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά λειτουργεί σαν υποκατάστατο και έχει και τα αρνητικά του. Τί να κάνω; Να μην το γράψω; Να μην κάνω κριτική; Να Σηκωθώ όρθιος και να χτυπήσω παλαμάκια;.. Αυτό δεν πρέπει να το κάνουν οι ενεργοί πολίτες. Οι ενεργοί πολίτες , σε μια δημοκρατία, ασκούν κριτική. Δε χαϊδεύουν αυτιά...

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και το να ασκείς κριτική σε κάτι δεν πρέπει να είναι κάτι κακό... Το αν συμφωνούν πολλοί άνθρωποι μαζί σου δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις δίκιο. Ομοίως, αν διαφωνούν δε σημαίνει ότι έχεις και άδικο.

Ο καθένας έχει την άποψή του και από εμένα είναι σεβαστό. 

Απαντάω σε αυτά που γράφεις:

1) ... όσο υπάρχει μπαταρία...

2) Το κινητό σου αποτελεί, από μόνο του, στόχο τον οποίο και μοστράρεις (όπως όλοι οι άνθρωποι 2022) κάθε λίγο και λιγάκι, επικοινωνόντας με άλλους. Το πορτοφόλι μένει στην τσέπη και βγάνει μόνο όταν χρειαστεί.

3) Πχ αν είσαι στο μετρό/λεωφορείο, που θα φορτίσεις;.. Πάρα πολλοί άνθρωποι, ειδικά στις μεγάλες πόλεις, χρησιμοποιούν τη δημόσια συγκοινωνία. Δε μιλάω για εξαιρέσεις. Υπάρχουν πάρα πολλές πειπτώσεις που μπορείς να μείνεις από μπαταρία. Το θέμα είναι όταν το χρειαστείς δε θα πεις στον αστυνομικό: μισό λεπτάκι να φορτίσω και έρχομαι... Επιπλέον, το ξαναγράφω, είναι υποκατάστατο τον χαρτιών, όχι αντικαταστάτης. Δεν έχει την ΠΛΗΡΗ χρήση που έχει το χαρτί ακόμα. Άρα με αναγκάζει να έχω και τα χαρτιά πρόχειρα. Συνεπώς, η χρήση του, για μένα, είναι σαν εφεδρεία των χαρτιών. Προς το παρόν...

 

Το λένε συζήτηση. Για να υπάρχει λόγος, πρέπει να υπάρχει και αντίλογος. Οι διαφορέτικές απόψεις δημιουργούν τον εποικοδομητικό διάλογο. Βασικά πράγματα. Αν δε σου αρέσει να κάνεις διάλογο, τότε μην κάνεις.

Κάνω κριτική, δεν απαξιώνω κάτι και θα το γράψω και σε εσένα:

Διάβασες τα μηνύματά μου και κατάλαβες ότι είμαι κατά της κίνησης; Λάθος. Ξαναδιάβασέ τα φίλε μου.

Απνατάω σε αυτά που έγραψες:

- Το κινητό αποτελεί στόχο, από μόνο του, το βγάζουμε συχνά σε δημόσια θέα. Το πορτοφόλι το χρησιμοποιούμε και όταν πρέπει και το βγάζουμε όταν πρέπει. Είναι διαφορετικό. Αν θέλεις, αλλαξε τη λέξη "πορτοφόλι" με τη λέξη "τσέπη". Τί θα πεις; Ότι θα έρθει κάποιος, συγκεκριμένα, να σου κλέψει την ταυτότητα, αλλά το κινητό θα στο αφήσει;..

- Κυριολεκτικά, ότι να ναι... Ποιος μίλησε για εφεδρεία σε περίπτωση κλοπής; Σε προκαλώ δημόσια να κάνεις παραπομπή που να το γράφω. Το ΄χω για εφεδρεία αν ξεχάσω τα χαρτιά μου πχ στο σπίτι ή στο γραφείο. Μου έχει συμβεί, όπως μου έχει συμβεί να ξεχάσω το κινητό μου στο σπίτι ή στο γραφείο. Το τσαντάκι δεν το γλυτώνω, λόγω δουλειάς, το έχω έτσι κι αλλιώς. Σε ποιον έλεγχο θα χτυπήσει αν δηλώσεις απώλεια ταυτότητας; Στους περισσότερους φυσικούς ελέγχους περνάει κανονικά... Δε ζούμε στο σύμπαν του Stawars, στην Ελλάδα είμαστε...

- Το άρθρο το γράφει. Είναι επιχείρημα, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

- Σωστά, γιατί ως γνωστόν, ότι παρατάμε κάπου στο σπίτι το βρίσκουμε αμέσως όταν το χρειαστούμε... μετά από χρόνια... 

Έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλα θέματα. Οι τρόποι σου δεν έχουν βελτιωθεί στο ελάχιστο. Δε δείχνεις να έχεις καταλάβει γιατί μπαίνεις σε ένα forum. Ο σεβασμός στον συνομιλητή σου δεν αποτελεί προϋποθεση για εσένα... Κρίμα. Αν θελήσεις να συζητήσεις, αφότου διαβάσεις όλα όσα έγραψα και χρησιμοποιώντας σωστά επιχειρήματα, είμαι εδώ. Πάντα με το σωστό τρόπο και ύφος.

Προσπάθησα να καταλάβω τι θες να πεις απλά αυτό που κάνεις είναι να πας την κάθε κουβέντα διπλωματικά για να βγεις από πάνω.

1) Το άρθρο αν σου ξέφυγε λέει αυτό ακριβώς που διαφωνείς ότι μπορείς πια να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή για να γίνει εξακρίβωση στοιχείων χωρίς να χρειάζεται να στείλεις email με αντίγραφο ή να πρέπει να πας στο κατάστημα. (Στάθηκες στο ότι δεν έχει διεθνεί ισχύ και το έχεις κάνει καραμέλα, όποιος ταξιδεύει πάει πάντα με διαβατήριο που μια χαρά κάθεται στο σπίτι μήνες μαζί με άλλα έγγραφα χωρίς να τα χάνεις) Το συμπέρασμα ότι αν μείνει σπίτι χάνεται από που βγαίνει γιατί εγώ και όλους όσους ξέρω κανένας δεν έχασε το δαβατήριο μέσα στο σπίτι, ένας το έχασε και αυτό ήταν στην Κίνα και έτρεχε σε πρεσβείες.

2) Ότι το κινητό είναι μεγαλύτερος στόχος από το πορτοφόλι δεν ξέρω από που βγαίνει. Αλλά θα σου κάνω την χάρη και θα πάω με τα νερά σου. Αν έχουν σκοπό να σου κλέψουν το κινητό δεν θα γίνει εξαιτίας του Gov.gr οπότε θα στο έκλεβαν έτσι και αλλιώς. Η λύση απλή ακυρώνεις το προρτοφόλι το βάζεις στο νέο κινητό τσακ μπαμ ξεμπέρδεψες και με 0 (ΜΗΔΕΝ) ΕΥΡΩ. Αντιστρόφως αν σου κλέψουν το πορτοφόλι πόσα θες για ταυτότητα δίπλωμα και με τι κόστος χρόνου. 

Δηλαδή έχεις στηρίξει την επιχειρηματολογία σου σε τέρμα λάθος βάσεις γιατί απλά είσαι ο κλασσικός που θέλει να γκρινιάξει. 

Και επειδή φοβάμαι δεν θα το καταλάβεις και πάλι. Σταματάνε εσένα και ένα φίλο σου σε ένα στενό και οι δύο έχετε πορτοφόλι και κινητό. Η διαφορά είναι ότι και οι δύο έχετε ένα Χ ποσό στο πορτοφόλι. Εσύ έχεις δίπλωμα και ταυτότητα μαζί ο φίλος σου έχει μόνο το Χ ποσό μαζί γιατί τα άλλα τα έχει στο Gov.gr στο κινητό του. 

Ερωτημα: ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ???????????????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 

Επειδή έτυχε πρόσφατα σε πελάτη μου, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση όσων γράφετε. 

Όντως, έχεις δίκιο, ότι το βλέπουν πλέον ηλεκτρονικά. Το θέμα είναι ότι το σύστημά τους δεν δουλεύει τέλεια και η ενημέρωσή του δεν είναι πάντα άμεση. 

Ενώ ο πελάτης μου είχε ασφάλεια σε ισχύ, δεν είχε το φυσικό παραστατικό. Τον έγραψαν, πήγε την επόμενη μέρα στην τροχαία με το παραστατικό και του έσβησαν την κλήση. Παρόλα αυτά ταλαιπωρήθηκε.

Ειδικά στο αυτοκίνητο γιατί να μην έχεις το παραστατικό σε χαρτί; Ούτε σε βαραίνει, ούτε σημαντικό χώρο πιάνει.

Aνανεώνω την ασφάλεια απο το  site της HD ,συνήθως είμαι Αγγλία οπότε το εκτυπώνω όταν πάω Ελλάδα,μερικούς μήνες μετά.Πάντα όταν κάνω ανανέωση κοιτάζω μέσω του https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx αν περάστηκε η ανανέωση.

Πριν μερικούς μήνες σταμάτησαν την σύζυγο για έλεγχο ,την ασφάλεια δεν την είχε εκτυπωμένη,το έλεγξαν και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tlykog είπε

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή.

Φυσικα και ΔΕΝ ειναι αχρηστη η εφαρμογη αυτη, ακομα και για ανθρωπους που εχουν πορτοφολι διοτι αν σου κλεψουν το πορτοφολι, εκτος απο τυχον καρτες χρηματα που θα χασεις και θα πρεπει να ξαναβγαλεις απο την αρχη, θα εχεις το βασανο να βγαλεις ξανα ταυτοτητα και διπλωμα, ενω αν εχεις σεταρισμενη την εφαρμογη μπορεις αφενος να γλιτωσεις χωρο στο πορτοφολι σου και αφετερου σε περιπτωση κλοπης πορτοφολιου να μη χρειαστει να βγαλεις απο την αρχη ταυτοτητα και διπλωμα.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω μερικους ανθρωπους. Υπαρχει χαρτουρα; Γκρινιαζουμε. Γλιτωνουμε χαρτουρα; Παλι γκρινιαζουμε. :rolleyes:
Ισως στο μελλον αυτη η εφαρμογη να εχει και πανευρωπαϊκη ισχυ (σε χωρες Ε.Ε.). Το πρωτο βημα εγινε.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσο για το δεν γίνεται δεκτή η ηλεκτρονική ταυτότητα για ταξίδια κανένα κράτος δεν δίνει τέτοια δυνατότητα.Τωρα δοκιμάζουν για διαβατήρια ανάμεσα σε Κροατία και Φιλανδία νομίζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το λένε συζήτηση. Για να υπάρχει λόγος, πρέπει να υπάρχει και αντίλογος. Οι διαφορέτικές απόψεις δημιουργούν τον εποικοδομητικό διάλογο. Βασικά πράγματα. Αν δε σου αρέσει να κάνεις διάλογο, τότε μην κάνεις.

Κάνω κριτική, δεν απαξιώνω κάτι και θα το γράψω και σε εσένα:

Διάβασες τα μηνύματά μου και κατάλαβες ότι είμαι κατά της κίνησης; Λάθος. Ξαναδιάβασέ τα φίλε μου.

Απνατάω σε αυτά που έγραψες:

- Το κινητό αποτελεί στόχο, από μόνο του, το βγάζουμε συχνά σε δημόσια θέα. Το πορτοφόλι το χρησιμοποιούμε και όταν πρέπει και το βγάζουμε όταν πρέπει. Είναι διαφορετικό. Αν θέλεις, αλλαξε τη λέξη "πορτοφόλι" με τη λέξη "τσέπη". Τί θα πεις; Ότι θα έρθει κάποιος, συγκεκριμένα, να σου κλέψει την ταυτότητα, αλλά το κινητό θα στο αφήσει;..

- Κυριολεκτικά, ότι να ναι... Ποιος μίλησε για εφεδρεία σε περίπτωση κλοπής; Σε προκαλώ δημόσια να κάνεις παραπομπή που να το γράφω. Το ΄χω για εφεδρεία αν ξεχάσω τα χαρτιά μου πχ στο σπίτι ή στο γραφείο. Μου έχει συμβεί, όπως μου έχει συμβεί να ξεχάσω το κινητό μου στο σπίτι ή στο γραφείο. Το τσαντάκι δεν το γλυτώνω, λόγω δουλειάς, το έχω έτσι κι αλλιώς. Σε ποιον έλεγχο θα χτυπήσει αν δηλώσεις απώλεια ταυτότητας; Στους περισσότερους φυσικούς ελέγχους περνάει κανονικά... Δε ζούμε στο σύμπαν του Stawars, στην Ελλάδα είμαστε...

- Το άρθρο το γράφει. Είναι επιχείρημα, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

- Σωστά, γιατί ως γνωστόν, ότι παρατάμε κάπου στο σπίτι το βρίσκουμε αμέσως όταν το χρειαστούμε... μετά από χρόνια... 

Έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλα θέματα. Οι τρόποι σου δεν έχουν βελτιωθεί στο ελάχιστο. Δε δείχνεις να έχεις καταλάβει γιατί μπαίνεις σε ένα forum. Ο σεβασμός στον συνομιλητή σου δεν αποτελεί προϋποθεση για εσένα... Κρίμα. Αν θελήσεις να συζητήσεις, αφότου διαβάσεις όλα όσα έγραψα και χρησιμοποιώντας σωστά επιχειρήματα, είμαι εδώ. Πάντα με το σωστό τρόπο και ύφος.

Edit:
Λες: "Ποιος μίλησε για εφεδρεία σε περίπτωση κλοπής; Σε προκαλώ δημόσια να κάνεις παραπομπή που να το γράφω. Το ΄χω για εφεδρεία αν ξεχάσω τα χαρτιά μου πχ στο σπίτι ή στο γραφείο". Λέω, λάθος θα κατάλαβα, το παίρνω πίσω. Δεν είχα καταλάβει ότι ο δικός σου ορισμός της "κουβέντας" είναι να λες στεγνά ψέματα. Το έκανες και σε άλλον αυτό. Αφού με... προκαλείς λοιπόν:

Στις 1/11/2022 στις 7:56 ΜΜ, Tlykog είπε

να πω ότι έχω κατεβάσει την εφαρμογή, αλλά την έχω για την περίπτωση που χάσω τα φυσικά έγγραφα

Θράσος!

- Στο κομμάτι του ελέγχου: https://wallet.gov.gr --> "Μπορείτε να δηλώσετε την απώλεια δελτίου ταυτότητας ψηφιακά μέσω του gov.gr και τη σχετική υπηρεσία (Δήλωση απώλειας αστυνομικού δελτίου ταυτότητας) ή στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα.Αντιστοίχως, μπορείτε να δηλώσετε την απώλεια της άδειας οδήγησης στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα, ΚΕΠ, ή στα γραφεία της εκάστοτε Διεύθυνσης Μεταφορών της Περιφέρειάς σας.Μόλις πραγματοποιηθεί η σχετική δήλωση και εφόσον έχετε εκδώσει ψηφιακό δελτίο ταυτότητας, αυτόματα παύει η ισχύς και του ψηφιακού αντιγράφου." - Συνεχίζουμε:

- Δεν απαντάς τι σχέση έχει στο θέμα της ασφάλειας των δεδομένων η πιθανότητα να σου κλέψουν το κινητό σε σχέση με το να κυκλοφορείς με την ταυτότητα στο πορτοφόλι. Το μόνο που λες είναι ότι είναι πιθανό να σου κλέψουν το κινητό. Γενικά! Σοφιστεία, δηλαδή.

- Δεν απαντάς πώς καθιστά την εφαρμογή λιγότερο χρήσιμη η μη δυνατότητα χρήσης στο εξωτερικό, όταν (σε όσους το επιλέξουμε) μας επιτρέπει στο 90-βάλε τοις εκατό της καθημερινότητάς μας να κάνουμε τη δουλειά τους χωρίς να κουβαλάμε πορτοφόλι. Ή μάλλον απαντάς, αλλά ξέρεις τι λες; Ναι ΟΚ, η ευκολία πήγε από το 0 στο 90 (τυχαία τα νούμερα), αλλά αφού δεν πάει στο 100 δεν το θεωρώ ιδιαίτερα χρήσιμο και θα βγω και να το πω δημόσια. Και αν σου πει κάποιος "μα ρε άνθρωπε, από το 0 στο 90 σε πάει, πώς δεν είναι χρήσιμη;" απαντάς "Το λέει το άρθρο, άρα έχω δικαίωμα να το αναφέρω". Μπράβο!! Άρα παιδιά του φόρουμ μάθαμε σήμερα ότι 0 < 90 < 100. Χρήσιμη πληροφορία, όπως πολύ χρήσιμη πληροφορία είναι ότι ένας συμφορουμίτης μας αν δεν πάει στο 100, δεν θα το θεωρεί αξιόλογο. Θα πετάξει και ένα "είναι προς τη σωστή κατεύθυνση" για λίγο ξεκάρφωμα και όλα καλά.

- Αυτό δε για το πού παρατάς την ταυτότητα, απλά επανέλαβες το "φοβερό" σου επιχείρημα. Η επιτομή του "το λέω για να το πω", οπότε το αφήνω ασχολίαστο, δεν έχει νόημα

Σε ένα φόρουμ "αγαπητέ" μπαίνει κάποιος και για να συνεισφέρει σε μια κουβέντα. Εσύ, με το να μπεις και να πεις "δεν κάνει για μένα", χωρίς να σχολιάσεις κάτι επί της ουσίας, συνεισφέρεις; Τίποτα, απολύτως. Ναι ναι, δικαίωμά σου να μπεις και να το γράψεις δεν λέω. Πάμε πάλι στη λούπα! Αν συνυπολογίσουμε δε ότι το σχόλιό σου αναφέρεται σε κάτι που είναι γνωστό από τον Ιούλιο, για μένα είναι προσβολή της κοινής λογικής και ναι, θεωρώ ότι μπήκες μέσα για να το γράψεις απλά για να κάνεις "ντόρο". Δεν προσφέρεις καμία επιχειρηματολογία. Απλά τα γράφεις "κόσμια".

Επεξ/σία από apos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nickem7 είπε

Είναι σαν να λέμε ότι το ΠΑΣΟΚ έφερε το ίντερνετ και η χούντα έκανε δρόμους...Όχι ότι είναι θέμα φυσικής εξέλιξης

ατυχές παράδειγμα αυτό με τους δρόμους. Θες να μας πείς οτι τότε εφηύραν την άσφαλτο; Υπάρχει απο τις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Και μην με πείς χουντικό αλλα ήταν πρωτοβουλία (για τους δικούς τους λόγους) της τότε πολιτειακής κατάστασης το να φτιάξουν και στο τελευτάιο χωριουδάκι δρόμους. Όπως και στους δήμους. Άλλος δήμαρχος παίρνει πρωτοβουλία και φτιάχνει δρόμους, άλλος τους αφήνει με λακούβες και χάλια.

Όσον αφορά το θέμα μας, ουδέν ...καλόν αμιγές κακού! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armagedwnn είπε

Προσπάθησα να καταλάβω τι θες να πεις απλά αυτό που κάνεις είναι να πας την κάθε κουβέντα διπλωματικά για να βγεις από πάνω.

1) Το άρθρο αν σου ξέφυγε λέει αυτό ακριβώς που διαφωνείς ότι μπορείς πια να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή για να γίνει εξακρίβωση στοιχείων χωρίς να χρειάζεται να στείλεις email με αντίγραφο ή να πρέπει να πας στο κατάστημα. (Στάθηκες στο ότι δεν έχει διεθνεί ισχύ και το έχεις κάνει καραμέλα, όποιος ταξιδεύει πάει πάντα με διαβατήριο που μια χαρά κάθεται στο σπίτι μήνες μαζί με άλλα έγγραφα χωρίς να τα χάνεις) Το συμπέρασμα ότι αν μείνει σπίτι χάνεται από που βγαίνει γιατί εγώ και όλους όσους ξέρω κανένας δεν έχασε το δαβατήριο μέσα στο σπίτι, ένας το έχασε και αυτό ήταν στην Κίνα και έτρεχε σε πρεσβείες.

2) Ότι το κινητό είναι μεγαλύτερος στόχος από το πορτοφόλι δεν ξέρω από που βγαίνει. Αλλά θα σου κάνω την χάρη και θα πάω με τα νερά σου. Αν έχουν σκοπό να σου κλέψουν το κινητό δεν θα γίνει εξαιτίας του Gov.gr οπότε θα στο έκλεβαν έτσι και αλλιώς. Η λύση απλή ακυρώνεις το προρτοφόλι το βάζεις στο νέο κινητό τσακ μπαμ ξεμπέρδεψες και με 0 (ΜΗΔΕΝ) ΕΥΡΩ. Αντιστρόφως αν σου κλέψουν το πορτοφόλι πόσα θες για ταυτότητα δίπλωμα και με τι κόστος χρόνου. 

Δηλαδή έχεις στηρίξει την επιχειρηματολογία σου σε τέρμα λάθος βάσεις γιατί απλά είσαι ο κλασσικός που θέλει να γκρινιάξει. 

Και επειδή φοβάμαι δεν θα το καταλάβεις και πάλι. Σταματάνε εσένα και ένα φίλο σου σε ένα στενό και οι δύο έχετε πορτοφόλι και κινητό. Η διαφορά είναι ότι και οι δύο έχετε ένα Χ ποσό στο πορτοφόλι. Εσύ έχεις δίπλωμα και ταυτότητα μαζί ο φίλος σου έχει μόνο το Χ ποσό μαζί γιατί τα άλλα τα έχει στο Gov.gr στο κινητό του. 

Ερωτημα: ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ???????????????

Άρα προφανώς δε με γνωρίζεις καθόλου. Είμαι από τους λίγους, από όσο έχω δει, που ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ το αν έχω δίκιο ή άδικο και δεν προσπαθώ να βγω από πάνω. Έχω συνειδητοποιήσει, από χρόνια, ότι μία σωστή συζήτηση σου δίνει μεγαλύτερο κέρδος όταν έχεις άδικο. Το να έχω δίκιο ικανοποιεί το "εγώ" μου, αυτό είναι ένα κέρδος σε ψυχολογικό επίπεδο. Το να έχεις άδικο και μέσα από διάλογο να το συνειδητοποιείς σου δίνει γνώση, κέρδος που θεωρώ ακόμη μεγαλύτερο από το να ικανοποιήσω το "εγώ" μου. Οπότε, ειλικρινά, δε με νοιάζει. Πολλές φορές έχω ζητήσει δημόσια συγνώμη, εδώ στο insomnia και είμαι απόλυτα εντάξει με αυτό. Πάμε παρακάτω.

1) Μάλλον δεν κατάλαβες τί γράφω. Έχω μαζί μου την ταυτότητα, μου χρειάζεται, τη βγάζω, τη δείχνω, τελείωσα. Δεν ανοίγω κινητό, ξεκλειδώνω, ψάχνω εφαρμογή, ανοίγω, σκανάρει ο υπάλληλος και βλέπει το ψηφιακό αντίγραφο... Για όνομα... Το ότι δεν έχει διεθνή ισχύ είναι σημαντικό. Πχ θέλω να πάω βόλτα Βουλγαρία την φυσική ταυτότητα δεν τη γλυτώνω. Στη βόρεια Ελλάδα πολλοί άνθρωποι το κάνουν συχνά για ψώνια. Το διαβατήριο κάνει 84€ για παράβολα την ταυτότητα την έχω έτσι κι αλλιώς. Άρα υπάρχουν περιπτώσει, για πολλούς ανθρώπους, που δεν βολεύει. Υποκαθιστά δεν αντικαθιστά. Δε μπορώ να μην το αναφέρω.

2) Κάνε τη λέξη "πορτοφόλι" -> "τσέπη", "τσαντάκι", ότι θέλεις. Εγώ τη βάζω στο πορτοφόλι, εσύ βάλτην στην τσέπη. Η ουσία είναι το αν θα κουβαλάς μαζί σου φυσικό παρασατικό ή όχι. Δε θα έρθει κάποιος να στην κλέψει, γιατί δεν έχει αξία. Το κινητό έχει.  

Έδώ κάνεις διπλό λάθος. Πρώτον, δεν γκρινιάζω κάνω κριτική. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Το δεύτερο είναι ότι προσπαθείς να με κατηγοριοποιήσεις, άρα χάνεις την ουσία όσων γράφω, γιατί έχεις ήδη αποφασίσει που ανήκω. Μην είσαι προακατειλημένος εναντίον μου. Διάβασε τί γράφω.

Στο παράδειγμα που μου έφερες. Εγώ θα έχω την τατυτότητα στην τσέπη θα μου πάρουν πορτοφόλι και κινητό, θα μου μείνουν τα χαρτιά. Ο φίλος μου θα χάει κινητό, πορτοφόλι ΚΑΙ τον οποιοδήποτε τρόπο ταυτοποίησης. Αν επεκτείνω και λίγο το παράδειγμά σου: έστω ότι γυρνάμε στο σπίτι με το αυτοκίνητό του ο καθένας και μας σταματάει η αστυνομία για έλεγχο. Ποιον θα γράψουν για απώλεια διπλώματος; Πιστεύεις ότι θα "φάνε" την ιστορία ότι πριν λίγο μας λήστεψαν;...

Ποις είναι σε πολύ καλύτερη θέση, χωρίς να τρέχει πουθενά; Εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...