Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ από σήμερα το Gov.gr Wallet σε τράπεζες και παρόχους τηλεφωνίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια μικρή αναβολή, από σήμερα οι πολίτες έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιούν τη ψηφιακή έκδοση της ταυτότητάς τους μέσα από την εφαρμογή Gov.gr Wallet, σε τράπεζες, και εταιρείες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας.

Συγκεκριμένα, από 1η Νοεμβρίου οι πολίτες μπορούν να χρησιμοποιούν το Gov.gr Wallet για τις συναλλαγές τους με τα πιστωτικά ιδρύματα και τους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς, καθώς και με τους παρόχους σταθερής και κινητής τηλεφωνίας. Η επαλήθευση γνησιότητας κάθε ψηφιακού αντιγράφου είναι ακριβώς η ίδια που ισχύει από τον Ιούλιο για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές και γίνεται με τον κωδικό QR του ψηφιακού αντιγράφου. Συγκεκριμένα:
 

  • Μόλις κάποιος σκανάρει τον κωδικό QR ενός πολίτη μέσω της εφαρμογής Gov.gr Wallet, ο τελευταίος λαμβάνει ειδοποίηση από την εφαρμογή, προκειμένου να δώσει έγκριση στον ελεγκτή για να επαληθεύσει τα στοιχεία του.
  • Αφού ο πολίτης εγκρίνει τον έλεγχο, στην οθόνη της εφαρμογής εμφανίζεται ένας εξαψήφιος κωδικός τον οποίο πρέπει να υπαγορεύσει ή να επιδείξει στον ελεγκτή και εκείνος με τη σειρά του να τον καταχωρίσει στη δική του συσκευή.
  • Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία, τότε και μόνο τότε τα στοιχεία του ψηφιακού αντιγράφου εμφανίζονται για μία και μόνο φορά στη συσκευή του ελεγκτή, χωρίς τη δυνατότητα αποθήκευσης.

247207572_CleanShot2022-07-26at22_31.42@2x.jpg.7532d27c8df80cafb195da94f080432f.jpg.4793a14685afd446a54b4fcf195ea166.jpg

Επιπλέον, για όσες συναλλαγές με τις τράπεζες και τις εταιρείες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας μέχρι σήμερα ήταν αναγκαία η τήρηση φωτοαντιγράφου δελτίου αστυνομικής ταυτότητας, καθιερώνεται πλέον η δυνατότητα έκδοσης ψηφιακού εγγράφου που θα περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Η δημιουργία του εγγράφου θα γίνεται με την έγκριση του πολίτη μέσω του Gov.gr Wallet, με την ακόλουθη διαδικασία:

  • Αφού ταυτοποιήσει τον πολίτη μέσω της εφαρμογής Gov.gr Wallet, ο υπάλληλος της τράπεζας ή της εταιρείας κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας εισάγει στο ειδικά διαμορφωμένο σύστημα του φορέα τον αριθμό του δελτίου ταυτότητας του φυσικού προσώπου και θα ζητά την έκδοση του εγγράφου.
  • Στη συνέχεια ο πολίτης λαμβάνει ειδοποίηση για το αίτημα στο Gov.gr Wallet και, αφού το εγκρίνει, στην οθόνη της εφαρμογής εμφανίζεται ένας εξαψήφιος κωδικός τον οποίο πρέπει να υπαγορεύσει ή να επιδείξει στον υπάλληλο και εκείνος με τη σειρά του να τον καταχωρίσει στο σύστημα.
  • Το έγγραφο που εκδίδεται αυτόματα διαθέτει μοναδικό κωδικό εγγράφου και QR code και θα τηρείται στα πληροφοριακά συστήματα των ανωτέρω φορέων, με δική τους ευθύνη για όσο διάστημα απαιτείται.

Υπενθυμίζεται ότι το Gov.gr Wallet τέθηκε σε λειτουργία στα τέλη Ιουλίου, δίνοντας τη δυνατότητα δημιουργίας, αποθήκευσης και ελέγχου γνησιότητας των ψηφιακών αντιγράφων της αστυνομικής ταυτότητας και του διπλώματος οδήγησης στο κινητό μας τηλέφωνο. Όπως ενημερώνει το αρμόδιο υπουργείο, μέχρι στιγμής έχουν δημιουργηθεί και αποθηκευτεί σε κινητά τηλέφωνα περισσότερα από 1.500.000 ψηφιακά αντίγραφα ταυτότητας και διπλωμάτων οδήγησης.

Τα ψηφιακά αντίγραφα έχουν ακριβώς την ίδια ισχύ με τα έγχαρτα πιστοποιητικά εντός της χώρας, με μόνη εξαίρεση τα διεθνή ταξίδια. Η εφαρμογή σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από το Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας – ΕΔΥΤΕ Α.Ε. (GRNET), εποπτευόμενο φορέα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Η άντληση όλων των απαραίτητων στοιχείων πραγματοποιείται μέσω του Κέντρου Διαλειτουργικότητας της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης.

Download gov.gr Wallet για Android | iPhone


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν κάτι έχει κάνει πολύ καλά αυτή η κυβέρνηση είναι η απίστευτα γρήγορη (για τα ελληνικά δεδομένα) και πολύ καλή υλοποίηση και εκτέλεση του protect « Εξαλείφω ψηφιακά τη γραφειοκρατεία»

  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους! Είχα σοβαρό πρόβλημα στο να κουβαλάω την ταυτότητά μου (ζυγίζει και 10 γραμμάρια...) τώρα όλα στο κινητό... Άσε το δίπλωμα... Άλλα 10 γραμμάρια εκεί... Πραγματικά σωτήριο... Μας έπεφταν τα σορτσάκια τα καλοκαίρια από το βάρος.

Αυτή η λειτουργία έχει μέλλον ακόμη... 

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή. Θα είχε κάποιο νόημα αν είχε διεθνή ισχύ. Πχ πάω σε μία ξένη χώρα και χάνω το πορτοφόλι μου, να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου ώστε να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου και να μην τρέχω σε πρεσβείες να βγάλω άκρη. Στην τωρινή του μορφή δεν έχει νόημα για μένα.

edit: να πω ότι έχω κατεβάσει την εφαρμογή, αλλά την έχω για την περίπτωση που χάσω τα φυσικά έγγραφα. Κουβαλάω τσαντάκι υποχρεωτικά λόγω δουλειάς. Η εφαρμογή, στην παρούσα φάση, υποκαθιστά, δεν αντικαθιστά τα φυσικά έγγραφα, αφού έχει αξία μόνο εντός Ελλάδας.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 16
  • Thanks 3
  • Confused 22
  • Sad 47
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Βρε δες κάνει δουλίτσα το υπουργείο.. πρέπει νομίζω όλοι να το παραδεχτούμε ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Το καλό να λέγεται!

Γιατί κάπως πρέπει να βγάλουν λεφτά γιατί έρχονται πολλά  ....

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Αν κάτι έχει κάνει πολύ καλά αυτή η κυβέρνηση είναι η απίστευτα γρήγορη (για τα ελληνικά δεδομένα) και πολύ καλή υλοποίηση και εκτέλεση του protect « Εξαλείφω ψηφιακά τη γραφειοκρατεία»

Ας μην έρχονταν ο covid και θα σου έλεγα... Σαν λογιστής έχω φάει ΠΑΡΑ πολύ γραφειοκρατεία στη μούρη και ακόμα τρώω. Σίγουρα η ψηφιακή διαχείρισή της είναι ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση, αλλά σε μερικά σοβαρά θέματα ακόμα καλά κρατεί...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Βρε δες κάνει δουλίτσα το υπουργείο.. πρέπει νομίζω όλοι να το παραδεχτούμε ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Το καλό να λέγεται!

Είναι σαν να λέμε ότι το ΠΑΣΟΚ έφερε το ίντερνετ και η χούντα έκανε δρόμους...Όχι ότι είναι θέμα φυσικής εξέλιξης

  • Like 19
  • Thanks 3
  • Confused 4
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Επιτέλους! Είχα σοβαρό πρόβλημα στο να κουβαλάω την ταυτότητά μου (ζυγίζει και 10 γραμμάρια...) τώρα όλα στο κινητό... Άσε το δίπλωμα... Άλλα 10 γραμμάρια εκεί... Πραγματικά σωτήριο... Μας έπεφταν τα σορτσάκια τα καλοκαίρια από το βάρος.

Αυτή η λειτουργία έχει μέλλον ακόμη... 

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή. Θα είχε κάποιο νόημα αν είχε διεθνή ισχύ. Πχ πάω σε μία ξένη χώρα και χάνω το πορτοφόλι μου, να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου ώστε να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου και να μην τρέχω σε πρεσβείες να βγάλω άκρη. Στην τωρινή του μορφή δεν έχει νόημα για μένα.

Δεν εχεις δικιο, δεν ειναι μόνο θεμα βαρους εγω ας πουμε φοβαμαι παντα μη χασω ταυτοτητα και διπλωμα επειδη ειμαι αφηρημενος.

Δηλαδη δεν σου εχει τυχει ποτε να χρειαστεις και να μη τα εχεις μαζι σου;

Είναι εξαιρετικη εφαρμογή, ας μη την κραζουμε κατευθειαν επειδη ετσι κανουμε για ολα

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε προσφατο ελεγχο τροχαιας...δεν το δέχονται...δεν ειναι νομιμο να μην κουβαλας "χαρτι" και μπορουν να σε γραψουν κιολας!

Με την προφαση οτι δεν ξερουν αν στο εχουν παρει η οχι...

Γελοια πραγματα... 

  • Like 4
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Φιλικά πάντα, το ότι ακόμα κουβαλάς πορτοφόλι δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι κάνουμε το ίδιο. Προσωπικά το βρίσκω υπέροχο το ότι μπορώ να βγω από το σπίτι έχοντας μόνο το κινητό, αλλά ταυτόχρονα μπορώ να αγοράσω πράγματα, να κάνω χρήση loyalty καρτών και πλέον ακόμη και να έχω τα απαραίτητα έγγραφα μαζί μου σε περίπτωση ελέγχου και όχι μόνο. Αντί να λέμε μπράβο σε τέτοιες κινήσεις, βγάζουμε και γκρίνια από πάνω, όντως έχουμε τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν.

Καταρχήν για εμένα μίλησα. Δεν αντιπροσωπεύω κανέναν άλλο και τα σχόλιά μου, όπως είναι και λογικό, αποτελούν δική μου άποψη. Πιστεύω το ίδιο ισχύει και για εσένα.

Αν διαβάσεις το δεύτερο σχόλιό μου, παρακάτω από αυτό που παράθεσες, επιβραβεύω την κίνηση ψηφιοποίησης της γραφειοκρατείας, απλά έχει δρόμο ακόμα.

Το να εξαρτάμαι μόνο από μία συσκευή που αποτελεί ταυτόχρονα και στόχο κλοπής δεν το βρίσκω και πολύ καλή ιδέα... Εκτός και αν τα οφέλη είναι μεγάλα. Πράγμα που δεν ισχύει ακόμη...

Προφανώς, αν εξελιχθεί η συγκεκριμένη προσπάθεια, να αποκτήσει πραγματική αξία στο μέλλον. Πχ αν αποκτήσει αναγνώριση σε παγκόσμιο επίπεδο.

Το να κάνεις σωστή κριτική και όχι να "χαϊδεύεις τα αυτιά" των κυβερνώντων είναι υποχρέωσή σου σαν πολίτης. Αυτό κάνω. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Καλή αρχή, αλλά προς το παρόν και κατά τη δική μου χρήση, δεν έχει αξία. Είναι ένα βήμα προς μια καλή κατεύθυνση, αρκεί να τηρηθούν κάποια στάνταρς ποιότητας.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζευξις 1 και συζεύξις 2...αν δεν είχαν γίνει αυτά θα ήμασταν ακομα με τη στρογγυλή για μια υ.δ...μην εξυψωνετε λοιπόν ούτε τον Κούλη ούτε τον πιερακακη γιατί άλλοι έκαναν την χαμαλοδουλεια πριν τα βρουν αυτοί όλα έτοιμα...

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeVasil είπε

Παντως σε προσφατο ελεγχο τροχαιας...δεν το δέχονται...δεν ειναι νομιμο να μην κουβαλας "χαρτι" και μπορουν να σε γραψουν κιολας!

Με την προφαση οτι δεν ξερουν αν στο εχουν παρει η οχι...

Γελοια πραγματα... 

Έχει κανονική ισχύ, το γράφει και μέσα στο ίδιο το app. Το ότι δεν είναι ακόμα ενήμεροι πολλοί είναι όντως πρόβλημα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το "δεν είναι νόμιμο να μην κουβαλάς "χαρτί" και μπορούν να σε γράψουν κιόλας".

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, lomvardo είπε

Δεν εχεις δικιο, δεν ειναι μόνο θεμα βαρους εγω ας πουμε φοβαμαι παντα μη χασω ταυτοτητα και διπλωμα επειδη ειμαι αφηρημενος.

Δηλαδη δεν σου εχει τυχει ποτε να χρειαστεις και να μη τα εχεις μαζι σου;

Είναι εξαιρετικη εφαρμογή, ας μη την κραζουμε κατευθειαν επειδη ετσι κανουμε για ολα

Ενώ το κινητό, που μπορεί να αποτελέσει και στόχο κλοπής, γιατί έχει κάποια αξία, δεν το φοβάσαι;.. Την πιθανότητα να μείνεις από μπαταρία την έχεις σκεφτεί;  Τί να πω;.. Καθένας με τη λογική του. (δεν το γράφω επιθετικά :))

Ποτέ. Τα έχω στο πορτοφόλι που το έχω πάντα μαζί μου. Κυριολεκτώ: από τότε που απέκτησα ταυτότητα και δίπλωμα τα έχω πάντα μαζί μου. Είμαι λογιστής και τα χρειάζομαι καθημερινά.

Επιπλέον, υπάρχει και ένας ακόμη κίνδυνος αν είσαι αφηρημένος: να ξεχάσεις που έχεις βάλει την ταυτότητα και όταν σου χρειαστεί να μην την έχεις. Μην ξεχνάς ότι το ψηφιακό πορτοφόλι δεν έχει διεθνή ισχύ... Ακόμα τουλάχιστον.

Όπως έγραψα και παραπάνω: δεν κράζω. Κρίνω. Είναι μία κίνηση στη σωστή κατεύθυνση, αλλά με μικρή πρακτική αξία στην τωρινή της μορφή.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 6
  • Confused 2
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...