Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να αναβαθμίσει κάποιος έναν επεξεργαστή που δεν τον έχει ξεπεράσει η αγορά και που σίγουρα δεν τον έχει ξεζουμίσει με κάποιον άλλο για κερδίσει 30-40% σε επιδόσεις ονομάζεται χόμπι και όχι ανάγκη. 
 

Οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε αν έχει νόημα ή όχι η όποια αναβάθμιση.

Ο υπολογιστής του γραφείου μου είναι με τον 1700X.
Θα περιμένω να όλους τους χομπίστες να εξαντλήσουν το στοκ για να αναβαθμισω:

1. Σε μνήμες επόμενης γενιας που θα έχουν γίνει mainstream

2. Σε επεξεργαστή στα 5nm και όχι στα 7nm που κυκλοφορούν εδώ και χρόνια.

3. Σε μητρική με USB 4 , WIFI 6E , PCI-E 5 και socket που δε θα είναι στο τέλος της ζωής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά τιμές. Ειδικά για όσους έχουν AM4 Μητρική καιCPU 1-2-3xxx. Eξαιρετικη και η τιμή του 5800x στα 235e.Ημουν ανάμεσα σε 5800x3D και 5800x για αλλαγή του 3600.Τελικα κατέληξα στον 5800x σε συνδυασμό με την Asus X570 Tuf που ήδη έχω.

 

Επεξ/σία από 1.3power
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liverpoolman είπε

Mαγκες αν δεν κανω λαθος ολη αυτη η σειρα ξεστοκαρεται καθως είναι η τελευταια σε ddr4...

Δεν νομίζω ότι είναι ξεστοκάρισμα. Η ΑΜ5 πλατφόρμα είναι ακόμα ακριβή και η Intel είχε πραγματικά εξαιρετική ιδέα με τους hybrid. Οπότε ο κόσμος πήγε προς τα εκεί και ακόμα δεν αγοράζει AM5. Αλλά κάτι πρέπει να πουλήσει και η AMD μέχρι να πέσει η τιμή της μνήμης DDR5, να πέσουν οι τιμές των μητρικών(αυτό μάλλον θα αργήσει), αλλά και να βγάλει επιπλέον οικονομικότερα μοντέλα στην αγορά. Μάλλον δεν τρελάθηκαν και οι μεγάλοι ΟΕΜ, αλλιώς δεν θα ακούγαμε φήμες για μείωση παραγωγής Ryzen 7000.

Η AMD λογικά έχει αρκετά 7nm wafers από την TSMC και μάλλον απλά κινείται να προσφέρει φτηνούς Ryzen 5000 στον κόσμο, να επιλέξει να αναβαθμίσει την ΑΜ4 πλατφόρμα του αντί να περάσει σε Intel και να τους χάσει από πελάτες. Δεν ξέρω αν θα δούμε ακόμα χαμηλότερες τιμές, αλλά νομίζω οι τιμές αυτές ήρθαν για να μείνουν αρκετό καιρό. Δεν νομίζω ότι είναι ξεστοκάρισμα του τύπου "όποιος προλάβει".

Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η AMD επιλέγει να κάνει φτηνότερη την ΑΜ4 πλατφόρμα για να μην χάσει μερίδιο αγοράς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Looter είπε

Το να αναβαθμίσει κάποιος έναν επεξεργαστή που δεν τον έχει ξεπεράσει η αγορά και που σίγουρα δεν τον έχει ξεζουμίσει με κάποιον άλλο για κερδίσει 30-40% σε επιδόσεις ονομάζεται χόμπι και όχι ανάγκη. 
 

Οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε αν έχει νόημα ή όχι η όποια αναβάθμιση.

Ο υπολογιστής του γραφείου μου είναι με τον 1700X.
Θα περιμένω να όλους τους χομπίστες να εξαντλήσουν το στοκ για να αναβαθμισω:

1. Σε μνήμες επόμενης γενιας που θα έχουν γίνει mainstream

2. Σε επεξεργαστή στα 5nm και όχι στα 7nm που κυκλοφορούν εδώ και χρόνια.

3. Σε μητρική με USB 4 , WIFI 6E , PCI-E 5 και socket που δε θα είναι στο τέλος της ζωής του.

Κοίτα από την μία το κάθε Χόμπι σου δίνει ελευθερία  που αν το έκανες επαγγελματικά δεν θα στις παρείχε κανένας εργοδότης ή ακόμα και αν ήταν δικιά σου η επιχείρηση θα σκεφτόσουν 2-3 φορές να πας σε κάτι καινούργιο.(Τουλάχιστον για εταιρείας στον κλάδο του engineering)

Άρα αν έχεις ένα χόμπι σου δημιουργεί ανάγκες και όπως και να το κάνουμε την δικαιολογία/άνεση να το κάνεις χωρίς σκέψεις και τύψεις.

Και το λέω αυτό γιατί τις  περισσότερες φορές μου έχει τύχει επαγγελματικά να μην μου παρέχετε ο εξοπλισμός για να κάνω μέγιστα την δουλειά και το κατανοώ ως ένα βαθμό .

Πχ ακόμα σαν προγραμματιστής τρέχω σε 4 πύρινο λάπτοπ με hardware του 2018-2019  στην εταιρεία με την cpu να είναι 100% σχεδόν όλη μέρα 5 φορές την εβδομάδα και δεν μπορώ απλά μία μέρα να πω θέλω ένα 6πύρινο ή 8 πύρινο λάπτοπ ξέρω γώ :P

 

Ενώ στο σπίτι μου έχω 6 πύρινο λάπτοπ του 2021 χωρίς βέβαια να κάνω όσο βαριές δουλειές κάνω επαγγελματικά ούτε κατά το 1/2 για να καλύψω το κενό που νιώθω με το λάπτοπ της δουλειάς( ίσως ποιος ξέρει :P)

Επεξ/σία από TSINE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_dr είπε

Δεν νομίζω ότι είναι ξεστοκάρισμα. Η ΑΜ5 πλατφόρμα είναι ακόμα ακριβή και η Intel είχε πραγματικά εξαιρετική ιδέα με τους hybrid. Οπότε ο κόσμος πήγε προς τα εκεί και ακόμα δεν αγοράζει AM5. Αλλά κάτι πρέπει να πουλήσει και η AMD μέχρι να πέσει η τιμή της μνήμης DDR5, να πέσουν οι τιμές των μητρικών(αυτό μάλλον θα αργήσει), αλλά και να βγάλει επιπλέον οικονομικότερα μοντέλα στην αγορά. Μάλλον δεν τρελάθηκαν και οι μεγάλοι ΟΕΜ, αλλιώς δεν θα ακούγαμε φήμες για μείωση παραγωγής Ryzen 7000.

Η AMD λογικά έχει αρκετά 7nm wafers από την TSMC και μάλλον απλά κινείται να προσφέρει φτηνούς Ryzen 5000 στον κόσμο, να επιλέξει να αναβαθμίσει την ΑΜ4 πλατφόρμα του αντί να περάσει σε Intel και να τους χάσει από πελάτες. Δεν ξέρω αν θα δούμε ακόμα χαμηλότερες τιμές, αλλά νομίζω οι τιμές αυτές ήρθαν για να μείνουν αρκετό καιρό. Δεν νομίζω ότι είναι ξεστοκάρισμα του τύπου "όποιος προλάβει".

Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η AMD επιλέγει να κάνει φτηνότερη την ΑΜ4 πλατφόρμα για να μην χάσει μερίδιο αγοράς.

Nομιζω οτι αυτος ηταν και ο σκοπος της κυκλοφοριας της AM5 για να ξεστοκαρει ΑΜ4... Απλα πιστευω οτι δεν ειδαμε ακομα τις τιμες που πρεπει ή τουλαχιστον θα δουμε πιο κατω τιμες στην AM4 λογω DDR4... Μην γελιομαστε αλλα απο εδω και περα θα ειναι πλεον παλιο, καθως ολα θα πανε σε DDR5 και μια νεα εποχη... Που πιθανον θα ειναι τουλαχιστον τα πρωτα χρονια σε υψηλο επιπεδο τιμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ψυχαναλυση επεσε στο θεμα.

Και πολυ κριτικη για χομπυ και αναγκες.

Κρατηστε για τον ευατο σας παιδια την θεση σας, μοιραστειτε την αν το επιθυμειτε, απο κει και περα, ο καθενας ξερει καλυτερα για τον ευατο του τι χομπυ και αναγκες και τσεπη εχει.

Ακομη και σαν χομπυ παντως να το δειτε, σεβαστειτε παρακαλω τις επιθυμιες των αλλων.

Υπαρχουν πολλοι εκει εξω που ξοδευουν με χαρα παπαδες για τα χομπυ τους, υπερπολλαπλασια ποσα απο τους ταπεινους επεξεργαστες εδω, που στο κατω κατω προσφερθηκαν μαζικα σε πολλα μοντελα ταυτοχρονα, καλυπτοντας πολλες τσεπες.

Ενας γρηγοροτερος επεξεργαστης/υπολογιστης ειναι απολαυση για πολυ κοσμο και οταν συνοδευεται απο VFM αναλογια ευρω ανα επεξεργαστικη δυναμη, μπορει να διπλασιαστει σε πολλους αυτη η απολαυση.

Αν κοιταγαμε τα παντα γυρω μας με βαση τις αναγκες μας, οκ, μπορουσαμε ολοι να κυκλοφορουσαμε ακομη με VW Scarabeo του 1960 :P  

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι ήδη σε ΑΜ4 και σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις cpu σε ενδιαφέρει σε ένα βαθμό και πόσο μπορείς να πουλήσεις το τωρινό cpu. Βλέπω εδώ αγγελίες με 3600 στα 90 ευρώ και δε φεύγουν. Αν είναι να παρακαλάς για να τον πουλήσεις 80 ή 70 ευρώ ώστε να πάρεις τον 5600 στα 130 για εμένα δεν αξίζει. Είναι και ο λόγος που ενώ είχα παραγγείλει αρχικά τον 5600 τελικά ακύρωσα την παραγγελία. Οι διαφορές τους σε gaming με mid range gpu στα πιο πολλά παιχνίδια είναι αρκετά μικρές στα 1080p και ακόμα μικρότερες εώς ανύπαρκτες σε μεγαλύτερες αναλύσεις με high end κάρτες.

Μιλάμε πάντα για όσους τους ενδιαφέρει το vfm και δεν τρέχουν τα φράγκα από τα μπατζάκια τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τι λετε για τον 5700x ; Kαλυτερος σε καταναλωση απο τον 5800x για συστημα που μενει ανοιχτο

Δεν έπεσε άλλο σε τιμή όμως τις τελευταίες μέρες. Ένα καλό συγκριτικό με 5800Χ εδώ https://pcsolution316.com/ryzen-7-5700x-vs-5800x-poia-cpu-einai-pio-vfm/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Τι λετε για τον 5700x ; Kαλυτερος σε καταναλωση απο τον 5800x για συστημα που μενει ανοιχτο

Ναι.

Και αν του κόψεις και το PBO , ακόμα καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Αν πέσει η τιμή του 5700Χ σε λογική τιμή τότε μάλλον θα τον τσιμπήσω. Μου αρέσει η χαμηλή κατανάλωση, αλλά με καλές επιδόσεις . :)

παρε τον 5800Χ και κανε undervolt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

παρε τον 5800Χ και κανε undervolt

 

δηλ να δώσω 250+ ευρώ για τον 5800Χ και να του κάνω undervolt ή/και underclock ώστε να γίνει 5700Χ , αντί να δώσω για 230+ ευρώ για τον 5700Χ που λέω πιο πάνω ότι είναι πολλά. Λογικό μου φαίνεται :D

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, duffyduck είπε

δηλ να δώσω 250+ ευρώ για τον 5800Χ και να του κάνω undervolt ή/και underclock ώστε να γίνει 5700Χ , αντί να δώσω για 230+ ευρώ για τον 5700Χ που λέω πιο πάνω ότι είναι πολλά. Λογικό μου φαίνεται :D

ε παρε τον 5600 τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, duffyduck είπε

δηλ να δώσω 250+ ευρώ για τον 5800Χ και να του κάνω undervolt ή/και underclock ώστε να γίνει 5700Χ , αντί να δώσω για 230+ ευρώ για τον 5700Χ που λέω πιο πάνω ότι είναι πολλά. Λογικό μου φαίνεται :D

232 έχει ο 5800x στο kavatza. 

Ίδια τιμή έχουν πλεον. 

Όποιος είναι άνετος με την μητρική ότι μπορεί να σηκώσει 5800x δεν έχει νόημα ο 5700x.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...