Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Vincanity είπε

το  πιο VFM πακέτο motherboard+Ryzen 5600g Ποιο είναι?

βλεπω τα b450 πλεον εξαφανιζονται και οσα μενουν πωλούνται σχετικά ακριβά

Το vfm προσδιορίζεται από πολλά πράγματα.

Έτσι ξερά, η πιο φτηνή μητρική που θα έβαζα πάνω έναν 5600g

https://www.skroutz.gr/s/25272107/Asus-Prime-B450M-A-II-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html?from=listing

διαθέτει και usb flash σε περίπτωση που σου έρθει χωρίς συμβατό bios

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν,

όσοι έχουν επεξεργαστή τελευταίας 3ετίας- 4ετίας από 6 πυρήνες (amd ή intel) και πάνω και δεν είναι:

1) επαγγελματίες που χρειάζονται επεξεργαστική ισχύ για τη δουλειά τους όπου ο χρόνος είνα χρήμα

2) Competitive gamers (επαγγελματίες) που πληρώνονται και παίζουν με 4090 σε ultra low στα 500 fps

Δεν χρειάζεται να αναβαθμίσουν. Δεν θα δουν διαφορές άξιες λόγου ούτε στα games, ούτε πουθενά αλλού. Σε τεχνολογικό site είμαστε και έχουμε το μικρόβιο της αναβάθμισης. Αλλά χρειάζεται και λίγη λογική. Δεν είμαστε στα early 2000s όπου οι επεξεργαστές μετά από 3 χρόνια ήταν χελώνες και δεν έτρεχαν games και εφαρμογές. Τα λεφτά μας να πιάνουν τόπο. Περιμένουμε να ρολάρουν οι καινούριες μηχανές γραφικών (ue5 κτλ) για να δούμε που μας συμφέρει να τα σκάσουμε για να δούμε οπτικό αποτέλεσμα. 

Αναφέρομαι στα φυσιολογικά πορτοφόλια. Αν κάποιος είναι enthusiast με γερό πορτοφόλι... άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

 

 

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Εδώ πάντως την θάβουν, υποστηρίζουν μάλιστα πως η s2h είναι ανώτερη. Δες από το 4:00 που τεστάρει τα vrm.

 

Έχουν δίκιο.Είχα την συγκεκριμένη μητρική με Ryzen 5 2600 (65 watt ).Σε stress test ,μόλις ο επεξεργαστής περνούσε τους 85 , ο χρονισμός έπεφτε κάτω από το 3,4 που είναι η βάση του ,  έπεφτε ακόμα και 3,1 ghz σε 100% cpu usage και 87 watt κατανάλωση. Ο ίδιος επεξεργαστής σε tomahawk max ii  , stock settings, με stock ψύκτρα  στους 85 , σε stress test δεν πέφτει κάτω από 3,65 ghz με 87 watt κατανάλωση. Φαντάζομαι ότι δεν θα έτρεχε σωστά οποιοσδήποτε Ryzen 7 με αυτή την μητρική. Μόνο για Ryzen 3  είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σκάσεις τόσα λεφτά για μητρική του 2018 ή στην καλύτερη του 2020 και αντίστοιχα CPU διετίας, δεν έχει πολύ νόημα. Βλέπω πχ την MSI B550-A Pro, μια basic μητρική των 100 Ευρώ, να πωλείται πλέον 150-180E....

Εαν είσαι ήδη σε σχετικά καλή AM4 μητρική η οποία έχει αρκετή εγύηση έχει κάποιο νόημα η κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ζαχαρώνω έναν 5800Χ 3D, να αντικαταστήσει τον 5600Χ, πουλώντας τον και χρησιμοποιώντας και μια δωροκάρτα 50 € από skroutz που έχω, θα μου βγει 150 - 200 € και να τον βάλω πάνω σε μια asus X470 prime pro,  μαζί με την RTX 3080 που έχω...  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Με χρήματα ξέρω και γω, δωρεάν εννοούσα :D 

Αλλο δωροκαρτα, και αλλο κουπονι 5-10 ευρω που δινουν συνηθως σε ακυρωμενες παραγγελιες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αλλο δωροκαρτα, και αλλο κουπονι 5-10 ευρω που δινουν συνηθως σε ακυρωμενες παραγγελιες. 

Ναι ρε φίλε συμφωνώ, αλλά δεν είπα για κουπονάκι. :D

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Πως γίνεται να πάρουμε και εμείς καμιά δωροκάρτα 50 ευρώ από σκρουτζ ? :D

xaxa δώρο φίλου, λόγω γενεθλιών.. νομίζω θα πα΄ρω το ρίσκο να περιμένω μέχρι black Friday, μήπως πέσει λίγο ακόμη...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, outlaw star είπε

xaxa δώρο φίλου, λόγω γενεθλιών.. νομίζω θα πα΄ρω το ρίσκο να περιμένω μέχρι black Friday, μήπως πέσει λίγο ακόμη...

 

Γενικα σε black friday δεν βγαζουν hardware σε εκπτωση. Ειναι πιο πολυ για ηλεκτρονικες συσκευες, και πλεον και για αλλα (ρουχα κτλ). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...