Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Nαι Χ370, το 2017 που είχα ανεβάσει μια προσφορά, αυτή είχα πάρει κι εγώ. Θα έχει σημαντική διαφορά ο 3600 από τον 1600; Κάρτα γραφικών μάλλον πάω για την 6800xt ή 6900xt. Στο βλακ Friday αναλόγως τιμών από amazon κλπ.

Το budget είναι θέμα αλλά μου την βιδωσε να σκάσω πολλά και να πάρω κάτι καλύτερο. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα ρίξω 2κ (αν φύγουν μόνο 700+ για κάρτα γραφικών). Είμαι και με μια 1050ti και 1080p του 2012 οθόνη.

Θα ανέβουν οι τιμές από τα νέα υποθέτω γιατί δεν βγάζει νόημα να ανέβει η τιμή του 5800 πχ

Σε gaming ο 3600 είναι πολύ καλύτερος του 1600 και ο 5600 αντίστοιχα αρκετά καλύτερος του 3600. Αλλά δεν ξέρω με την 1050TI αν δεις κάποια διαφορά. Δες το παρακάτω.

Τώρα αν πας σε 6800/6900 XT εκεί λογικά θα φανούν οι διαφορές. Τώρα δεν θεωρώ ότι είναι και η καλύτερη περίοδος για να αναβαθμίσεις, δεδομένου ότι περιμένουμε τις 7000 από την AMD, ενώ ίσως να πέσουν και περαιτέρω οι τιμές στην Ελλάδα.

Μια ιδέα για full οικονομία, είναι η λύση του 5500 λίγο πάνω από τα 100€. Ο 5500 υστερεί σε cache κυρίως έναντι του 5600, που επηρεάζει σε έναν βαθμό το gaming, αλλά νομίζω ότι για το σύστημά σου και την 1050Ti είναι ένας άριστος συμβιβασμός για να αράξεις μερικούς μήνες. Για να δεις τι χάνεις με μια 6800/6900 ΧΤ με τον 5500 έναντι του 5600 ή τι κερδίζει(?) ο 5500 σε σχέση με τον 3600, δες το παρακάτω βίντεο.

 

Νομίζω τα δύο αυτά βίντεο θα σου δώσουν μια ιδέα. Μπορείς να πας τώρα στον 5500 μιας και είναι τζάμπα αναβάθμιση αν πουλήσεις και τον 1600 και μετά με την ηρεμία σου βλέπεις και σε κάρτες γραφικών τι θα παίξει και τι νέοι επεξεργαστές θα κυκλοφορήσουν. Σε 3-4 μήνες θα έχεις και μικρούς Intel 13th gen και νέους ή και φτηνότερους 7000 της AMD που θα είναι παραπάνω από αρκετοί για gaming.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά εγώ έχω έναν 3600 με 5500xt σε μία μητρική b450 ds3h gigabyte . Λέτε σηκώνει να τσιμπήσω έναν 5800x3d με το ενδεχόμενο ότι θα πάρω και νέα κάρτα αν και εφόσον πέσουν και άλλο οι τιμές η βγει τίποτα extreme προσφορά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι ωραία και ήσυχα που είμασταν με τις τιμές στον θεό. Μακάρι να μην πέσουν οι τιμές και στις κάρτες γραφικών, γιατί έχουμε οικογένεια να ταΐσουμε.

 Ήδη κρατιέμαι με το ζόρυ να μην αλλάξω τον 2600. Γιατί αν αλλάξω, μετά θα θέλω 2Κ monitor και μετά και καινούρια κάρτα, και πάει λέγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, TSINE είπε

Παιδιά εγώ έχω έναν 3600 με 5500xt σε μία μητρική b450 ds3h gigabyte . Λέτε σηκώνει να τσιμπήσω έναν 5800x3d με το ενδεχόμενο ότι θα πάρω και νέα κάρτα αν και εφόσον πέσουν και άλλο οι τιμές η βγει τίποτα extreme προσφορά ? 

Στην μητρικη που εχεις μη βαζεις 5800x3d εφ'οσον εισαι και συ για gaming , καλυτερη λυση ειναι ενας 5700X που εχει και μικροτερο tdp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικές παρατηρήσεις προς ναυτιλεύομενους...

Δεν χρειάζεται να ρωτάτε αν αξίζει το Α , αν αξίζει το Β... 

a) Για τους Nvidia: Βάζεις afterburner ανοίγεις το παιχνίδι που θέλεις, και παρατηρείς usage, κάνει βουτιές? είναι κάτω από 90% ? έχεις και stuttering ? αν ένα από όλα αυτά ισχύει τότε ναι, αναβάθμιση στη σειρά 5xxx έχει νόημα.

Για τους AMD δεν χρειάζεται καν afterburner, πατάς "ctrl shift o" και βλέπεις ακριβώς τα ίδια με το afterburner... 

b) Για το πανηγύρι black friday, έχει 3 σερι black friday που δεν υπήρξε πραγματικά κάτι καλό που άξιζε να αγοράσεις... Φέτος με όλα αυτά που συμβαίνουν τι ακριβώς περιμένετε να δείτε ? 

Ως fun του amazon έχω να αγοράσω κάτι πραγματικά σε προσφορά  από εκεί, τουλάχιστον 4 BF πίσω.... 

Για Ελλάδα τι να πω ? Να θυμηθώ το περσινό που το καλύτερο deal ήταν κάτι τετράγωνα πολύμπριζα? 

c) Μη περιμένετε να ξεφτιλίσει τη σειρά 5xxx παραπάνω, δεν νομίζω ότι θα συνεχίσει να υπάρχει τέτοια διαθεσιμότητα όπως τώρα, σύντομα θα κλείσει η κάνουλα και η τιμή θα είναι τόσο όσο χρειάζεται ώστε να είναι ασύμφορη η αγορά της σειράς 5xxx.

Για "φτηνές" μητρικές ένα γρήγορο ακραίο μέτρο σύγκρισης:

image.png.2ca6c9b9fe011c8dc8bf43ae96e0a06a.png

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Στην μητρικη που εχεις μη βαζεις 5800x3d εφ'οσον εισαι και συ για gaming , καλυτερη λυση ειναι ενας 5700X που εχει και μικροτερο tdp

Δεν τραβάει πολλά Watt ο 5800Χ3D ειδικά σε gaming. Λόγω της stacked cache ούτε υπερχρονίζεται ούτε μπορεί να κάψει δες πχ https://www.igorslab.de/en/amd-ryzen-7-5800x3d-the-only-fighter-of-its-kind-as-perfect-and-above-all-efficient-upgrade/10/

Για να φτάσει στα 110W πρέπει να παίζει πολύ βαριά AVX2 workloads αλλά αν θέλει κάποιος CPU για δουλειά θα πάει σε ένα 5900Χ που είναι πολύ καλύτερος σε productivity. Και επίσης η B450M DS3H έχει 7 Phase VRM με ψύκτρα, μια χαρά σηκώνει 5800Χ stock πόσο μάλλον τον 3D που έχει μικρότερη κατανάλωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, GSpiraras είπε

Δεν τραβάει πολλά Watt ο 5800Χ3D ειδικά σε gaming. Λόγω της stacked cache ούτε υπερχρονίζεται ούτε μπορεί να κάψει δες πχ https://www.igorslab.de/en/amd-ryzen-7-5800x3d-the-only-fighter-of-its-kind-as-perfect-and-above-all-efficient-upgrade/10/

Για να φτάσει στα 110W πρέπει να παίζει πολύ βαριά AVX2 workloads αλλά αν θέλει κάποιος CPU για δουλειά θα πάει σε ένα 5900Χ που είναι πολύ καλύτερος σε productivity. Και επίσης η B450M DS3H έχει 7 Phase VRM με ψύκτρα, μια χαρά σηκώνει 5800Χ stock πόσο μάλλον τον 3D που έχει μικρότερη κατανάλωση.

Γιαυτό έγραψα "ακραίο" 

ειδικά ο 3D που δεν έχει και δυνατότητα OC είναι ήπιων απαιτήσεων 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gorilas13 είπε

 Τι ωραία και ήσυχα που είμασταν με τις τιμές στον θεό. Μακάρι να μην πέσουν οι τιμές και στις κάρτες γραφικών, γιατί έχουμε οικογένεια να ταΐσουμε.

 Ήδη κρατιέμαι με το ζόρυ να μην αλλάξω τον 2600. Γιατί αν αλλάξω, μετά θα θέλω 2Κ monitor και μετά και καινούρια κάρτα, και πάει λέγοντας.

Φίλε άλλαξετα μια ζωή την εχουμε ! 😂😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο 5600 με τον 5800x3d έχουν αυτήν την στιγμή >200 ευρώ διαφορά. Γιατί να μην πάρει κάποιος τον 5600 και τα 200+ ευρώ να τα δώσει σε καλύτερη gpu ; Καλύτερες επιδόσεις δεν θα έχει ; Τι gpu πρέπει να πάρει κάποιος δηλαδή ώστε ο 5600 να την κρατάει πίσω ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

 Ο 5600 με τον 5800x3d έχουν αυτήν την στιγμή >200 ευρώ διαφορά. Γιατί να μην πάρει κάποιος τον 5600 και τα 200+ ευρώ να τα δώσει σε καλύτερη gpu ; Καλύτερες επιδόσεις δεν θα έχει ; Τι gpu πρέπει να πάρει κάποιος δηλαδή ώστε ο 5600 να την κρατάει πίσω ;

Δεν είναι ο 5800x3d κατάλληλος για casual gamers.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, ακόμη και σε 4k, ο 5800x3d θα βγάλει κάποια fps παραπάνω, θα έχει και καλύτερο (smooth) gameplay ωστόσο απευθύνεται κυρίως σε enthusiasts και κυνηγούς fps.

Εφόσον μιλάμε για περιορισμένο budget, η πιο δυνατή κάρτα θα δώσει καλύτερα details και περισσότερα fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GSpiraras είπε

 Και επίσης η B450M DS3H έχει 7 Phase VRM με ψύκτρα, μια χαρά σηκώνει 5800Χ stock πόσο μάλλον τον 3D που έχει μικρότερη κατανάλωση.

Εδώ πάντως την θάβουν, υποστηρίζουν μάλιστα πως η s2h είναι ανώτερη. Δες από το 4:00 που τεστάρει τα vrm.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον ryzen 1700(OC 3.6ghz) πάνω στη μητρική Asrock AB350 Gaming-ITX/ac (Nuvoton NCT6792D) με 16γβ ραμ στα 3200mhz & GPU 5700 και διερωτώμαι αν αξίζει να αλλάξω το cpu στο συγκεκριμένο μικρό build ή να μαζέψω χρήμα και να φτιάξω καινούριο build από την αρχή. Χρήση emulators & gaming 1080p ( Tarkov κυρίως). 

Τι θα κάνατε στη θέση μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LASERPEWPEW είπε

έχω τον ryzen 1700(OC 3.6ghz) πάνω στη μητρική Asrock AB350 Gaming-ITX/ac (Nuvoton NCT6792D) με 16γβ ραμ στα 3200mhz & GPU 5700 και διερωτώμαι αν αξίζει να αλλάξω το cpu στο συγκεκριμένο μικρό build ή να μαζέψω χρήμα και να φτιάξω καινούριο build από την αρχή. Χρήση emulators & gaming 1080p ( Tarkov κυρίως). 

Τι θα κάνατε στη θέση μου;

 

5600

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, LASERPEWPEW είπε

έχω τον ryzen 1700(OC 3.6ghz) πάνω στη μητρική Asrock AB350 Gaming-ITX/ac (Nuvoton NCT6792D) με 16γβ ραμ στα 3200mhz & GPU 5700 και διερωτώμαι αν αξίζει να αλλάξω το cpu στο συγκεκριμένο μικρό build ή να μαζέψω χρήμα και να φτιάξω καινούριο build από την αρχή. Χρήση emulators & gaming 1080p ( Tarkov κυρίως). 

Τι θα κάνατε στη θέση μου;

 

Σε παρόμοια φάση με R5 1600 + Asrock AB350 Pro4 (ATX), πήγα σε 5600 @ 158€  (μετά από πολύ προσεκτική αναβάθμιση του BIOS step-by-step, πρέπει να πέρασα 4 για να φτάσω στο τελευταίο beta 7.20 που τον υποστηρίζει καθώς και disable TPM μέσα από το BIOS ενδιάμεσα). Προσοχή, θέλει να έχεις το bitlocker off  και ιδανικά να απενεργοποιήσεις όποιο XMP profile χρησιμοποιείς στις μνήμες και να το γυρίσεις σε JEDEC πριν αρχίσεις της αναβαθμίσεις.

Προσωπικά, δεν νομίζω ότι για gaming + ερασιτεχνική χρήση εφαρμογών χρειάζεται κανείς κάτι παραπάνω (άντε να θες παραπάνω productivity να πας σε 8πύρηνο 5700x, αλλά μέχρι εκεί θεωρώ). Και από τι στιγμή που μέχρι εκεί δεν υπάρχει ανάγκη για ρεύματα, γλιτώνεις αρκετά λεφτά που θα πάνε είτε σε καλύτερη κάρτα γραφικών για να την ευχαριστηθείς άμεσα, είτε τα κρατάς καβάντζα για όποτε γίνει συμφέρουσα η μετάβαση σε κάποια VFM πλατφόρμα με DDR5.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...