Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ θα ρίξω και εγώ την ερώτηση, 3070 + 3700x. Θα άξιζε 5800x3d? 1440/144 warzone (~140 fps)/warzone 2 και σε 4κ forza horizon (ήδη πιάνω 100 όλα ultra), σύντομα plague tale requiem 

Βέβαια φοβάμαι τις ραμ γιατί τώρα είμαι stable με x570 aorus ultra και 4x16 gb (trident z neo gtznc) 

(μάλλον δεν αξίζει και απλά με ξύνει το χέρι μου :P

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οκ θα ρίξω και εγώ την ερώτηση, 3070 + 3700x. Θα άξιζε 5800x3d? 1440/144 warzone (~140 fps)/warzone 2 και σε 4κ forza horizon (ήδη πιάνω 100 όλα ultra), σύντομα plague tale requiem 

Βέβαια φοβάμαι τις ραμ γιατί τώρα είμαι stable με x570 aorus ultra και 4x16 gb (trident z neo gtznc) 

(μάλλον δεν αξίζει και απλά με ξύνει το χέρι μου :P

 

ναι και εγω ειχα/εχω ακομα τον 3700Χ με 3070ti και 2 οθονες 2κ με 144hz. δεν ειναι μονο το increase σε FPS. ειναι και increase στα lows. θα δεις αισθητη βελτιωση και πολυ λιγοτερο micro-stuttering. H extra L3 cache κανει θαυματα και τα παιχνιδια ειναι αισθητα πιο fluid. 

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Κυρίως gaming και ένα 10% premiere pro που και που για τα βίντεο που ανεβάζω. Σίγουρα θα με δωσει αρκετό boost απο τον 8700k ο συγκεκριμένος. 

Για ram λέω για αυτές 4000cl18 θα παίξουν με 5800x3d? H καλύτερα τις ίδιες τις neo? Ίδια τιμή έχουν. 

Screenshot_2022-10-27-10-58-09-272_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

το καλό αυτου του επεξεργαστη ειναι οτι πολυ λιγοτερο ευαισθητος στα timings των RAM για να βγαλεις τα μεγιστα σε σχεση με τις προηγουμενες γενιες (3600/3700 ή 5600/5800). θα σου προτεινα να παρεις 3600Mhz μνημες, δεν αξιζει το παραπανω κοστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Από 2600 σε 5600 για 1080ρ - 144Ηζ με μια 6600/6600ΧΤ το ακούμε ή θέλει τον 5800Χ3Δ; Ραμ είναι Ballistix όποτε δε νομίζω ότι τίθεται θέμα. 

Εγώ είμαι με 2600 και RX590( RAM BALLISTIX 3000MHz ), έριξα παραγγελία για 5600 και μελλοντικά θα αλλάξω και κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σας κανει εντυπωση το γεγονος οτι ειναι συγκεκριμένα τα καταστήματα με τις συγκεκριμένες μειώσεις τιμων?

Και δεν υπάρχει και διαθεσιμοτητα.

Γλυκοκοιτάζω τον 5900x

Επεξ/σία από vadergr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 342 ο 5800x3d απο τα 355. Βλεπω να συνεχιζει να πεφτει τις επομενες μερες ισως παει κατω απο 300 οπως ειναι λογικο. Οι νεοι intel θα ριξουν τιμες καθολικα. Λιγακι υπομονη ακομα και θα περνουμε συστηματαρες σε πολυ καλες τιμες. 

 

Επισης βλεπω τον 5900x στα 365 επισης μοναδικη τιμη και αυτος λογικα θα πεσει και αλλο η πτωση αρχισε χθες ειχε 410.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vadergr είπε

Δεν σας κανει εντυπωση το γεγονος οτι ειναι συγκεκριμένα τα καταστήματα με τις συγκεκριμένες μειώσεις τιμων?

Και δεν υπάρχει και διαθεσιμοτητα.

Καθόλου...

Μιλάμε για καταστήματα με καλό ιστορικό, το ένα μάλιστα υποστηρίζει αντικαταβολή αλλά και αγορά μέσω σκρουτζ που παρέχει κάποια ασφάλεια

Φυσικαά υπάρχουν και ακόμη 1-2 καταστήματα με αυτές τις τιμές σε bestprice που επίσης υποστηρίζουν αντικαταβολή

Δεν υπάρχει κανένα deal braker εκτός αν πέσει φόλα μετά, πάντως παρατηρώ πτώση τιμών σε όλα τα καταστήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καθόλου...

Μιλάμε για καταστήματα με καλό ιστορικό, το ένα μάλιστα υποστηρίζει αντικαταβολή αλλά και αγορά μέσω σκρουτζ που παρέχει κάποια ασφάλεια

Φυσικαά υπάρχουν και ακόμη 1-2 καταστήματα με αυτές τις τιμές σε bestprice που επίσης υποστηρίζουν αντικαταβολή

Δεν υπάρχει κανένα deal braker εκτός αν πέσει φόλα μετά, πάντως παρατηρώ πτώση τιμών σε όλα τα καταστήματα

εσυ εκανες τον κοπο και ανοιξες το θέμα! respect!

ενα εύσημο ρίχνω και σε μένα, που λόγο του διπλανου νήματος σε ενημέρωσα οτι υπαρχει σημαντική πτώση τιμων στους amd. Με το καλό και στους 13700Κ, 13900Κ :)

Επεξ/σία από prefuse
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο εδώ - και στο Αμέρικα οι τιμές πέσαν με τον 5800Χ3D να είναι στα $330 οπότε είναι κεντρικά από AMD. Οπότε δεν νομίζω να έχουν θέμα με παραλαβές όσοι παρήγγειλαν και λογικό είναι ότι κανένα δεν έχει διαθεσιμότητα μια και είναι βάση με τις νέες τιμές χοντρκής. Αν είχαν στοκ αγορασμένο σε υψηλότερη τιμή δεν θα κάναν προσφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ... οι τιμες θα συνεχισουν να πεφτουν . Σε λιγοτερο απο μηνα θα εχουμε black friday και θεωρητικα Γεναρη οι τιμες θα ειναι ακομα χαμηλοτερες . Προφανως δεν μπορεις να περιμενεις για παντα αλλα για οσους εχουμε ryzen 3000 ειναι σχετικα οριακο το θεμα αν αξιζει (εκτος αν χρειαζομαστε επιπλεον πυρηνες )

 

Αν ειχα ryzen 2000 παλι θα αναβαθμιζα χθες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GSpiraras είπε

Δεν είναι μόνο εδώ - και στο Αμέρικα οι τιμές πέσαν με τον 5800Χ3D να είναι στα $330 οπότε είναι κεντρικά από AMD. Οπότε δεν νομίζω να έχουν θέμα με παραλαβές όσοι παρήγγειλαν και λογικό είναι ότι κανένα δεν έχει διαθεσιμότητα μια και είναι βάση με τις νέες τιμές χοντρκής. Αν είχαν στοκ αγορασμένο σε υψηλότερη τιμή δεν θα κάναν προσφορά...

Ναι υπαρχει καθολικη πτωση σε ολα τα zen 5 cpu και οι 5600 5600x σημερα ειχαν πτωση και 0 5800x απο 290 στα 257 σημερα και ακομα βλεπω να πεφτουν και αλλο. Ακομα ομως πρεπει να πεσουν και αλλο σωστη τιμη για 5800x3d θα ηταν τα 280 περιπου μιας και σε multicore ειναι παρα πολυ πισω σε gaming σκοτωνει. Και ο 5900x στα 300 αν και παλι φαινονται πολλα. Ο 13600k που ηρθε πριν κατι μερες εχει εξαφανισει ολη την κατηγορια εκει στα 350 ευρω ειναι τουμπανος σε gaming πανω απο 5800x3d και σε multitasking ανωτερος απο 5900x 20% πανω. Οποτε οι τιμες ακομα εχουν δρομο και θα πεσουν αρκετα πιστευω μεχρι τελος 2022. 

 

Θεωρω οτι ειμαστε σε μια μεταβατικη περιοδο τωρα με τις νεες πλατφορμες. Οι τιμες σε μητρικες/ddr5 θα πεσουν και θα εξαφανισουν τα παντα απο τις παλιοτερες γενιες ειναι αρκετα μεγαλο το leap στο performance. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή λεπτομέρεια που δεν αναφέρεται γενικά σε πολλά reviews είναι ότι ο 13600Κ είναι πάνω από τον 5800X3D σε gaming όταν παίζει με DDR5. Με DDR4 είναι πιο κάτω (πχ δες review του techspot) οπότε δεν είναι και εντελώς ξεκάθαρα νικητής ειδικά για αγορά συνολικής πλατφόρμας - το socket 1700 τερματίζει με τον 13900Κ ενώ AM5 έχει μάλλον καλύτερο μέλλον αν και ακριβότερο. Από την άλλη ο 5800X3D παίζει το ίδιο καλά ακόμα και σε Α320 με 3200 μνήμες - αν και τελικά για να βγουν διαφορές πρέπει να πας σε κάρτες των 800+€ και εδώ μιλάμε να γλυτώσουμε τα 20ρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας 5600 σε μια μητρικη με καλα heatsink μας καλυπτει . Θα ελεγα tomahawk που εχω αλλα στις τιμες που ειναι τωρα δεν αξιζει . Ισως δουμε πτωση και στις B550 ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ενας 5600 σε μια μητρικη με καλα heatsink μας καλυπτει . Θα ελεγα tomahawk που εχω αλλα στις τιμες που ειναι τωρα δεν αξιζει . Ισως δουμε πτωση και στις B550 ; 

Μητρικές έχουν ανέβει λόγω αυξήσεων στο ΒΟΜ - δεν είναι μόνο οι Β550 όλες έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω. Προσωπική συμβουλή πάρε την φτηνότερη Β550 που θα βρεις - ακόμα και οι φτηνότερες Α320 σηκώνουν μια χαρά μέχρι και 5950Χ αν δεν πας για τρελές δουλειές όπως rendering πχ η φτηνότερη Β550 Colorful BATTLE-AX B550M-HD PRO στα 65€ μια χαρά είναι ακόμη και για 5800Χ3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...