Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με setup nvidia 3070, ram 32gb 3200 16, μητρικη B550, ryzen 3600 αξιζει η μετάβαση σε 5800x3d; Ακομα μου φαινεται λιγο τσιμπημένη η τιμη και πρεπει να αγοραστει και ψυκτρα. Επισης εχω 600w τροφοδοτικο που λογικα θα πρεπει να αλλαχθει για να υποστηριζει και τον 5800x3d . Στο plague tales requiem εχω frame drops στις πλατειες με κοσμο λογω cpu bottleneck. 60 frames ειναι ο στοχος μου γενικα σε παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, anagnoct είπε

Με setup nvidia 3070, ram 32gb 3200 16, μητρικη B550, ryzen 3600 αξιζει η μετάβαση σε 5800x3d; Ακομα μου φαινεται λιγο τσιμπημένη η τιμη και πρεπει να αγοραστει και ψυκτρα. Επισης εχω 600w τροφοδοτικο που λογικα θα πρεπει να αλλαχθει για να υποστηριζει και τον 5800x3d . Στο plague tales requiem εχω frame drops στις πλατειες με κοσμο λογω cpu bottleneck. 60 frames ειναι ο στοχος μου γενικα σε παιχνιδια.

Πηγαινε σε 5600 , ειναι τιμια αναβαθμηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω από 3600(που είμαι και εγώ) σε 5600 για 2Κ και κάρτες 3070-6700xt δεν υπάρχει αισθητή βελτίωση σε gaming οριακά 5-7% εκτός αν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από Inler
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν i7 4790k με μία vega 64, Αξίζει η αλλαγή στον 5800x3d ή να προτιμήσω τον 13600Κ δεδομένου ότι θα χρειαστεί να αλλάξω και μητρική - ram  ? παίζω παιριστασιακά, περισσότερο κάνω χρήση σε εφαρμογές γραφείο και σε ανάλυση 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos16717 είπε

Έχω έναν i7 4790k με μία vega 64, Αξίζει η αλλαγή στον 5800x3d ή να προτιμήσω τον 13600Κ δεδομένου ότι θα χρειαστεί να αλλάξω και μητρική - ram  ? παίζω παιριστασιακά, περισσότερο κάνω χρήση σε εφαρμογές γραφείο και σε ανάλυση 4Κ

Πηγαινε σε b450/b550 και 5600. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο “μικρος” AMD Ryzen 5 4500, σε πτωση τιμης στα 78 ευρω.
Oσο και να τον εθαψαν τα αρχικα review (οταν λανσαριστηκε τον Μαιο στα 135€ και καπακι πηγε 118€), σε αυτην την τιμη πλεον, ειναι λουκουμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dsi44 είπε

am4 και 5800Χ3d η καλυτερη επιλογη

και το 1700 σαν το αμ4 ειναι δεν εχει μελλον,το αμ5 ειναι γελοιο στις τιμες ας πιασουν αραχνες στα ραφια για να βαλουν μυαλο.

Σωστο αλλα να σημειωσουμε για οσους δεν ξερουν οτι το ΑΜ4 κυκλοφορησε το μακρυνο 2016.

Δεν γινεται να ζηταμε μετα απο 6 χρονια να εχει μελλον, οταν η Intel εχει αλλαξει εκτοτε 50 slots :P
Hδη πολυ κρατησε και θα παραμεινει ζωντανο για ακομη καποια χρονια χαρη στους νεοτερους επεξεργαστες που πατανε σε αυτο, οπως ο 5800Χ3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, masteripper είπε

να υποθέσω ότι όλος ο τζερτζελές γίνεται γιατί μπαίνει σε "παλιές" μητρικές ... ?

Υπαρχει θεμα γιατι εψαχνα παλια Β450 - 550 και οι τιμες ειναι τραγικες τωρα . Να παρω απο foxstore , mrcheap κτλ οχι ευχαριστω δε φαινεται αξιοπιστο αμα χρειαστω εγγυηση ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...