Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Έχω βρε 3200cl16 τις είχα πάρει 250 το 2017 trident z rgb. Και τις δουλεύω 3333cl16 όλα τα χρόνια χωρίς πρόβλημα. Θα δέσουν με 5800x3d καλά λέτε? 

Δώσε τις πακέτο όπως είναι με cpu/mobo, και πάρε νέες.

Αν κρίνω από τις δικές μου 3200/16 του κιλού που έφτασαν για ένα χρόνο να παίζουν σε 3800/16 gdm off με tuning κάποιων ωρών, με τον MC του Zen3 δεν θα έχεις το παραμικρό θέμα (εκτός από περίπτωση κουλής ασυμβατότητας προφανώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, billpao είπε

Περιμένω μήπως πέσει 5950x κανα 100αρι το bf, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται

Ουτε καν. Αλλα και σε αυτη την τιμη παλι αξιζει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Δώσε τις πακέτο όπως είναι με cpu/mobo, και πάρε νέες.

Αν κρίνω από τις δικές μου 3200/16 του κιλού που έφτασαν για ένα χρόνο να παίζουν σε 3800/16 gdm off με tuning κάποιων ωρών, με τον MC του Zen3 δεν θα έχεις το παραμικρό θέμα (εκτός από περίπτωση κουλής ασυμβατότητας προφανώς).

Λες να τις δώσω και να πάω σε 3600cl16 καλύτερα έτσι? Hynix είναι αυτές πάνω από 3333 δεν μπόρεσα να τις πάω. Δεν καίγομαι και πολύ για τις ram μιας και ο 5800x3d έχει την cache οπότε διαφορές μεγάλες δεν θα πρέπει να έχω λογικά από τα reviews. Και μητρική b450 carbon max στα 140 λουκούμι την βλέπω έχει ότι χρειάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λες να τις δώσω και να πάω σε 3600cl16 καλύτερα έτσι? Hynix είναι αυτές πάνω από 3333 δεν μπόρεσα να τις πάω. Δεν καίγομαι και πολύ για τις ram μιας και ο 5800x3d έχει την cache οπότε διαφορές μεγάλες δεν θα πρέπει να έχω λογικά από τα reviews. Και μητρική b450 carbon max στα 140 λουκούμι την βλέπω έχει ότι χρειάζομαι. 

Αν ο αγοραστής τις θέλει, γιατί όχι?

Από lat δεν θα χρειαστεί να ψάξεις πολύ, όντως, αλλά το extra b/w + IF (θα μάθεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα αν έρθεις προς τα "εδώ") από 3333 σε 3800/4000 (ω, ναι) θα σου δώσει έστω και κάποια μικρά κέρδη σχετικά χωρίς κόπο.

Γιατί σε b450 κι όχι σε b550? Ας έχεις και PCIX4.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ήρθε πάνω στην ώρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ετοιμαζόμουν για τον 5600 μαζί με μια rx6600 και μια b550. Με τα υπόλοιπα (εκτός οθόνης) έφτανα στα 800 που είχα ταβάνι. Αξίζει να κάνω την υπέρβαση στον επεξεργαστή; τα υπόλοιπα θα παραμείνουν τα ίδια, δεν μπορώ να δώσω περισσότερα λεφτά. Το σύστημα θα δουλεύει αποκλειστικά για gaming, απολύτως καμία άλλη χρήση. Ευχαριστωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αν ο αγοραστής τις θέλει, γιατί όχι?

Από lat δεν θα χρειαστεί να ψάξεις πολύ, όντως, αλλά το extra b/w + IF (θα μάθεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα αν έρθεις προς τα "εδώ") από 3333 σε 3800/4000 (ω, ναι) θα σου δώσει έστω και κάποια μικρά κέρδη σχετικά χωρίς κόπο.

Γιατί σε b450 κι όχι σε b550? Ας έχεις και PCIX4.

Ναι αν ειναι να πάω σε 16gb ram πάλι το κόστος είναι το ίδιο με το να πουλήσω αυτές που έχω. Λίγο έψαξα am4 μητρικές σήμερα θέλω wifi bt σίγουρα είδα και b550 με λίγο παραπάνω. X4 θα παίξει η 6800xt οπότε σωστά προτείνεις x4. M2 έχω 3 pcie3 980 και a2000. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

5800x3d συν msi b450 gaming pro carbon max συν 3333cl16 θα έδιναν το μέγιστο του επεξεργαστή πως τον βλέπεις τον συνδιασμο? 400 ευρώ κάτω από συνδιασμο 13600k με z790 και ddr5. 

Λες να τη βγάλω με 5 κατοστάρικα και να κρατήσω το 500αρι για όταν πέσουν οι τιμές σε καμία 2ετια στις νέες πλατφόρμες συν ddr5? Πολυ δελεαστικος ο 5800x3d με μια b450 στα 150. 

αν ενδιαφερεσε για gaming ναι με τα χιλια.  για περισσοτερο productivity αλλαζει η ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thodoris_9 είπε

Παίδες, ήρθε πάνω στην ώρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ετοιμαζόμουν για τον 5600 μαζί με μια rx6600 και μια b550. Με τα υπόλοιπα (εκτός οθόνης) έφτανα στα 800 που είχα ταβάνι. Αξίζει να κάνω την υπέρβαση στον επεξεργαστή; τα υπόλοιπα θα παραμείνουν τα ίδια, δεν μπορώ να δώσω περισσότερα λεφτά. Το σύστημα θα δουλεύει αποκλειστικά για gaming, απολύτως καμία άλλη χρήση. Ευχαριστωωωω

Πρωτα τερματιζεις την καρτα γραφικων και μετα τον επεξεργαστη ,με τα λεφτα που γλυτωνεις, καλυτερα να κανεις μεταβαση σε 6700ΧΤ αντι για 5800x3d 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thodoris_9 είπε

Παίδες, ήρθε πάνω στην ώρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ετοιμαζόμουν για τον 5600 μαζί με μια rx6600 και μια b550. Με τα υπόλοιπα (εκτός οθόνης) έφτανα στα 800 που είχα ταβάνι. Αξίζει να κάνω την υπέρβαση στον επεξεργαστή; τα υπόλοιπα θα παραμείνουν τα ίδια, δεν μπορώ να δώσω περισσότερα λεφτά. Το σύστημα θα δουλεύει αποκλειστικά για gaming, απολύτως καμία άλλη χρήση. Ευχαριστωωωω

Όχι

Ο 5600 "τερματίζει" και μεγαλύτερες κάρτες, έχει νόημα τη διαφορά να την ρίξεις σε gpu αλλά μάλλον δε θα βρεις κάτι καλύτερο από 6600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, minim3 είπε

αν ενδιαφερεσε για gaming ναι με τα χιλια.  για περισσοτερο productivity αλλαζει η ιστορια.

Κυρίως gaming και ένα 10% premiere pro που και που για τα βίντεο που ανεβάζω. Σίγουρα θα με δωσει αρκετό boost απο τον 8700k ο συγκεκριμένος. 

Για ram λέω για αυτές 4000cl18 θα παίξουν με 5800x3d? H καλύτερα τις ίδιες τις neo? Ίδια τιμή έχουν. 

Screenshot_2022-10-27-10-58-09-272_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Όχι

Ο 5600 "τερματίζει" και μεγαλύτερες κάρτες, έχει νόημα τη διαφορά να την ρίξεις σε gpu αλλά μάλλον δε θα βρεις κάτι καλύτερο από 6600

Η αληθεια είναι ό,τι μιλάμε για 225€ διαφορά ανάμεσα στους 2 επεξεργαστές. Αν κάνω την υπέρβαση, θα ήθελα πραγματικά να καταλάβω την διαφορά στις επιδόσεις. Όσο για την κάρτα, έχω καταλήξει, δεν μπορώ να πάω πιο ψηλά. Οπότε όχι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thodoris_9 είπε

Η αληθεια είναι ό,τι μιλάμε για 225€ διαφορά ανάμεσα στους 2 επεξεργαστές. Αν κάνω την υπέρβαση, θα ήθελα πραγματικά να καταλάβω την διαφορά στις επιδόσεις. Όσο για την κάρτα, έχω καταλήξει, δεν μπορώ να πάω πιο ψηλά. Οπότε όχι... 

Με αυτή την κάρτα, ακόμα και με 6700ΧΤ, με τον 5600 δεν θα σου λείψει το παραμικρό, εκτός ίσως οριακά σε 1080p hi refresh (>144fps).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, WaxOnWaxOff είπε

Πρωτα τερματιζεις την καρτα γραφικων και μετα τον επεξεργαστη ,με τα λεφτα που γλυτωνεις, καλυτερα να κανεις μεταβαση σε 6700ΧΤ αντι για 5800x3d 

Ξεφεύγουμε, αδερφέ!! (εντωμεταξύ, γιατί τόσο μεγάλες διαφορές στην τιμή στις υλοποιήσεις για την 6700XT;;). Λεφτά που γλυτώνω εννοείς να πάρω τον επεξεργαστή που σκεφτόμουν (5600) αλλά με την άλλη κάρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thodoris_9 είπε

Ξεφεύγουμε, αδερφέ!! (εντωμεταξύ, γιατί τόσο μεγάλες διαφορές στην τιμή στις υλοποιήσεις για την 6700XT;;). Λεφτά που γλυτώνω εννοείς να πάρω τον επεξεργαστή που σκεφτόμουν (5600) αλλά με την άλλη κάρτα; 

 

Με τα 225ε διαφορα μεταξυ τους που σκεφτεσαι να δωσεις για επεξεργαστη , ευκολα πηδας απο 6600χτ σε 6700χτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...