Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

Για επεξεργασια βιντεο απο 2700χ εγω ο φτωχος αξιζει να παω σε 5600 ?

Λιγοτεροι πυρηνες αλλα διαβαζω ποιο γρηγοροι και δροσεροι

Ή πας σε 8πυρηνο ή κρατάς τα λεφτά σου για αλλαγή σε ddr5 στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/10/2022 στις 8:30 ΠΜ, prefuse είπε

Βάλε και αυτόν τον 8 core, δεν έχω ιδέα αν κάνει και για gaming...

Σκέφτομαι τον 5600 για το built που συζητούσαμε δίπλα αν και οι 6 core το 2022 μου κάθονται λίγο περίεργα, δεν αξίζει λες κάποιος 8 core μέχρι τα 200 κάτι €? 

https://www.skroutz.gr/s/27737872/AMD-Ryzen-7-Pro-3700-3-6GHz-Επεξεργαστής-8-Πυρήνων-για-Socket-AM4-Tray.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Γιατι σου καθονται περιεργα οι 6 core το 2022?

Στην πραγματικοτητα το 99% των χρηστων δεν χρειαζεται πανω απο 4 για κανενα λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλκης K. είπε

Για επεξεργασια βιντεο απο 2700χ εγω ο φτωχος αξιζει να παω σε 5600 ?

Λιγοτεροι πυρηνες αλλα διαβαζω ποιο γρηγοροι και δροσεροι

Από αυτά που έχω δει στο διαδίκτυο κατά καιρούς, έχω την εντύπωση ότι σε προγράμματα όπως το blender και το corona δεν έχουν μεγάλη διαφορά  ο 2700x και ο 5600 , είναι παρόμοια τα score τους , οπότε υποθέτω ότι στην επεξεργασία βίντεο δεν θα δεις διαφορά. Δεν έχω εμπειρία βέβαια με κανέναν από τους δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Γιάννης V είπε

Από αυτά που έχω δει στο διαδίκτυο κατά καιρούς, έχω την εντύπωση ότι σε προγράμματα όπως το blender και το corona δεν έχουν μεγάλη διαφορά  ο 2700x και ο 5600 , είναι παρόμοια τα score τους , οπότε υποθέτω ότι στην επεξεργασία βίντεο δεν θα δεις διαφορά. Δεν έχω εμπειρία βέβαια με κανέναν από τους δύο.

Απο τα λιγο που εψαξα νομιζω αυτο ισχυει για τον 3700χ.Ο 2700χ ειναι τουλαχιστον 20% πισω απο τον 5600

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να έχεις δίκιο για το σύνολο των benchmark tests. Η αλήθεια είναι ότι εγώ  κοίταξα μόνο blender και corona 

https://www.cgdirector.com/blender-benchmark-results-updated-scores/

https://www.cgdirector.com/corona-renderer-benchmark-results/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Armoral είπε

Τεράστια βελτίωση. Προχώρησε άφοβα.

 

5 ώρες πριν, Γιάννης V είπε

Μεγάλη αναβάθμιση για gaming σε 1440p με την προϋπόθεση ότι εχεις για κάρτα τουλάχιστον rtx 3070/ 6800xt 

Τετοια σχολια βλεπω και δεν γλυτωνω το ανουσιο Upgrade. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, toni50 είπε

Έχω τον 3700x με b350 (strix) μητρική και θα με ψίλο έψηνε να πάω στον 5800x3d. Μάλλον όμως το πιέζω με τόσο παλιά mobo. 😅

Δεν θα την πιέσεις καθόλου.

Παίζει να έχει και καλύτερο efficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vadergr είπε

Δεν θα την πιέσεις καθόλου.

Παίζει να έχει και καλύτερο efficiency.

Είσαι σίγουρος; Επειδή έχω 2 μητρικές, msi b450 pro vdh max, gigabyte b450m s2h v2 μήπως σηκώνει κάποια τον 5800x3d; Διαβάζω πως είναι λιγότερο απαιτητικός από τον απλό 5800x. Μιλάμε πάντα σε στοκ και με καλό airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Είσαι σίγουρος; Επειδή έχω 2 μητρικές, msi b450 pro vdh max, gigabyte b450m s2h v2 μήπως σηκώνει κάποια τον 5800x3d; Διαβάζω πως είναι λιγότερο απαιτητικός από τον απλό 5800x. Μιλάμε πάντα σε στοκ και με καλό airflow.

Ακομα και a320 σηκωνει τον 5800x3d :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Είσαι σίγουρος; Επειδή έχω 2 μητρικές, msi b450 pro vdh max, gigabyte b450m s2h v2 μήπως σηκώνει κάποια τον 5800x3d; Διαβάζω πως είναι λιγότερο απαιτητικός από τον απλό 5800x. Μιλάμε πάντα σε στοκ και με καλό airflow.

H msi σίγουρα.

Την έχω και αρχικά της είχα επάνω τον 3700x ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρασύρατε κ εμένα και έριξα παραγγελία για έναν 5600g. Θα αντικαταστήσει τον 2400g. Ωστόσο πρέπει να αλλάξω κ μνήμες διότι έχω 4 dims των 4gb και η μητρική B450 fatal1ty δεν τις χρονίζει παραπάνω από 2333 και το μηχάνημα ψιλοσέρνεται που κ που. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, vadergr είπε

H msi σίγουρα.

Την έχω και αρχικά της είχα επάνω τον 3700x ;)

Την έχω με τον 3600. Ο 3700Χ έχει 65 w tdp, ο 5800x3d έχει 105. Από πού προκύπτει ότι αφού σηκώνει τον 3700x άρα θα σηκώνει και τον 3d ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Την έχω με τον 3600. Ο 3700Χ έχει 65 w tdp, ο 5800x3d έχει 105. Από πού προκύπτει ότι αφού σηκώνει τον 3700x άρα θα σηκώνει και τον 3d ;

Τον ειχα με PBO enabled.

Αν δεις και τα review του 5800x3d, ειναι στα ιδια ή και χαμηλότερα επιπεδα κατανάλωσης (σε σχεση με τον 3700x)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...