Προς το περιεχόμενο

[CPU/AM4] AMD Ryzen (πτώση τιμών) [ΤΕΛΟΣ]


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Τι λετε για τον 5700x ; Kαλυτερος σε καταναλωση απο τον 5800x για συστημα που μενει ανοιχτο

Παίζει πάντα ρόλο ποια είναι η χρήση του επεξεργαστή. Αν το έχεις ανοιχτό μόνιμα , όπως λες ,  με ελαφριές εργασίες , πιθανότατα θα καταναλωνουν περίπου το ίδιο.Η διαφορά τους αυτή τη στιγμή είναι στα 20 ευρώ , που εμένα προσωπικά μου φαίνεται μικρή. Προτιμώ τον 5800x με τις τωρινές τιμές.Σε περίπτωση που κάνεις βαριά χρήση και θες μειωμένη κατανάλωση ,  μπορείς να τον βάλεις στο eco 95 η 65 , καμία άλλη παρέμβαση και θα έχει ανάλογο boost και επιδόσεις με τον 5700x. Και αν χρειαστείς ποτέ κάτι παραπάνω τον απελευθερώνεις. 

 

Πάντως οι επιδόσεις τους είναι γενικά κοντά οπότε ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας κρίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bonorov είπε

232 έχει ο 5800x στο kavatza. 

Ίδια τιμή έχουν πλεον. 

Όποιος είναι άνετος με την μητρική ότι μπορεί να σηκώσει 5800x δεν έχει νόημα ο 5700x.

Ακριβώς. Ο 5700Χ μπορεί να κουμπώσει και σε μπάτζετ μητρικές. Ο 5800Χ απαιτεί και πιο "σοβαρές" μητρικές. Για εμένα π.χ που έχω απλή b450 ο 5700Χ είναι η επιλογή αν θέλω να τερματίσω το upgrade path.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης V είπε

Παίζει πάντα ρόλο ποια είναι η χρήση του επεξεργαστή. Αν το έχεις ανοιχτό μόνιμα , όπως λες ,  με ελαφριές εργασίες , πιθανότατα θα καταναλωνουν περίπου το ίδιο.Η διαφορά τους αυτή τη στιγμή είναι στα 20 ευρώ , που εμένα προσωπικά μου φαίνεται μικρή. Προτιμώ τον 5800x με τις τωρινές τιμές.Σε περίπτωση που κάνεις βαριά χρήση και θες μειωμένη κατανάλωση ,  μπορείς να τον βάλεις στο eco 95 η 65 , καμία άλλη παρέμβαση και θα έχει ανάλογο boost και επιδόσεις με τον 5700x. Και αν χρειαστείς ποτέ κάτι παραπάνω τον απελευθερώνεις. 

 

Πάντως οι επιδόσεις τους είναι γενικά κοντά οπότε ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας κρίνει.

ΔΕΝ έχει 20€ παραπανω ο 5800x.Ιδια τιμή έχουν πλεον. 

 

7 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ακριβώς. Ο 5700Χ μπορεί να κουμπώσει και σε μπάτζετ μητρικές. Ο 5800Χ απαιτεί και πιο "σοβαρές" μητρικές. Για εμένα π.χ που έχω απλή b450 ο 5700Χ είναι η επιλογή αν θέλω να τερματίσω το upgrade path.

Μπορεις παντα να παρεις τον 5800x και να τον κόψεις βέβαια. 

Υποθετικα είναι και καλύτερη σιλικόνη. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Τι λετε για τον 5700x ; Kαλυτερος σε καταναλωση απο τον 5800x για συστημα που μενει ανοιχτο

Οπως εισαι , μη το συζητας καθολου

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

ΟΚ οι τιμές αλλάζουν γρηγορα. Ας ελπισουμε είτε ο 5700Χ είτε ο 5800Χ να πεσουν και άλλο, κοντα στα 200

Αμα δεις κανα μαγαζι να δινει τζαμπα Νταφυ 'η να μοιραζει κουπονια φωναξε με , μη με ξεχασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, nikos16717 είπε

Μπορείτε να προτείνετε μια μητρική και ραμ για τον 5800Χ?

https://www.skroutz.gr/s/20438900/G-Skill-Trident-Z-Neo-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3600MHz-για-Desktop-F4-3600C16D-32GTZN.html?from=account_favorites#reviews

Επεξ/σία από hant
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikos16717 είπε

Μπορείτε να προτείνετε μια μητρική και ραμ για τον 5800Χ?

Από τα λίγα που γνωρίζω και από προσωπική εμπειρία, το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να βρεις μια b450 tomahawk που έχει τα καλύτερα vrm στο συγκεκριμένο chipset και τρέχει τον 5800x άνετα. Δυστυχώς δεν τις βλέπω διαθέσιμες πια , μόνο μεταχειρισμένη αν βρεις. Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή τώρα είναι η b450 gaming plus που κι αυτή έχει πολύ καλά vrm και θα τρέξει μια χαρά ο 5800x  , στα 87 ευρώ αλλά διαθέσιμη εντός 4 - 10 ημερών.

Αλλιώς πας σε b550 που για να είναι αξιοπρεπής πρέπει να πας στα 130 με 140 ευρώ τουλάχιστον.

Για ram τουλάχιστον 3200mhz και c15. Εγώ  προτιμώ να πηγαίνω με τη λίστα που δίνει η μητρική ως οδηγό 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως βλέπετε μια μετάβαση σε 5800x3d απο 3700x; Με την προοπτική οτι θα αλλάξει κι η σύντομα κι η κάρτα γραφικών, σε 3440p.

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aekoriginal21 είπε

Πως βλέπετε μια μετάβαση σε 5800x3d απο 3700x; Με την προοπτική οτι θα αλλάξει κι η σύντομα κι η κάρτα γραφικών, σε 3440p.

Τεράστια βελτίωση. Προχώρησε άφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aekoriginal21 είπε

Πως βλέπετε μια μετάβαση σε 5800x3d απο 3700x; Με την προοπτική οτι θα αλλάξει κι η σύντομα κι η κάρτα γραφικών, σε 3440p.

Μεγάλη αναβάθμιση για gaming σε 1440p με την προϋπόθεση ότι εχεις για κάρτα τουλάχιστον rtx 3070/ 6800xt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για επεξεργασια βιντεο απο 2700χ εγω ο φτωχος αξιζει να παω σε 5600 ?

Λιγοτεροι πυρηνες αλλα διαβαζω ποιο γρηγοροι και δροσεροι

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...