Προς το περιεχόμενο

Age of Mythology: Retold [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Season pass δεν έχει το παιχνίδι, ούτε θα βγάλει.
Θα βγάλει 2 expansions αν αυτό εννοείτε.

AoMR_Compaision_DPI.jpg?t=1725491570

 

Αναφορά σε κείμενο

(2) Upcoming Expansions: Prepare to embark on new epic sagas yet untold with two yet to be revealed and highly anticipated upcoming expansions. * 
Expansion 1:  All-New Chinese pantheon expansion
Expansion 2:  additional new pantheon expansion

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως γράψανε και πάνω, με την premium edition (που την βρίσκεις και γύρω στα 35) έχεις access και στα 2 expansions που θα βγουν. Το πρώτο θα είναι το Chinese pantheon, για το 2ο θα μάθουμε ποιο pantheon θα είναι σύντομα.

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Μόλις το αγόρασα και έπαιξα ελάχιστα. Τα γραφικά και το gameplay φαίνονται ωραία αλλά ο ήχος ειδικά με ακουστικά έχει πολύ σοβαρά θέματα.

Πέρα από αυτό έχω ένα άλλο σημαντικό πρόβλημα που είναι το save και δεν ξέρω αν έχει κάποιος άλλος το έχει.

Όταν πάω να κάνω manual save ή quick save, στο πρώτο μου γράφει file name contain illegal characters or is using a restricted name και στο δεύτερο ότι δεν έχω αρκετό χώρο στον σκληρό (που δεν ισχύει).

Σκέφτηκα στην αρχή ότι είναι θέμα permissions κτλ. αλλά έχω δώσει όλες τις άδειες.

Μήπως ξέρετε τι φταίει; Δεν βρήκα κάπου να αναφέρεται.

Επίσης η όλη η οθόνη στην αρχή με τα settings και να πατήσεις "ναι" στους όρους βγαίνει και σε εσάς κάθε φορά που ξεκινάτε το παιχνίδι; (αν ναι είναι πολύ εκνευριστικό...)

Σας ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Season pass δεν έχει το παιχνίδι, ούτε θα βγάλει.
Θα βγάλει 2 expansions αν αυτό εννοείτε.

AoMR_Compaision_DPI.jpg?t=1725491570

 

 

 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ναι για τα expansions αναφερόμουν παιδιά δεν έχουν πει ακόμα πότε θα τα βγάλουν. 

Ααα εντάξει παίδες, είπα και 'γω, looter shooter θα το κάνουνε κι αυτό; Ουφ  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

 

Ααα εντάξει παίδες, είπα και 'γω, looter shooter θα το κάνουνε κι αυτό; Ουφ  😁

Οχι οχι καμια σχεση. Εχει αυτα τα αυθεντικα vibes που εβγαζε το original πισω στο 2002. Καμια σχεση με αρπαχτη και ανετα το βαζω στο ιδιο επιπεδο με το remastered του Command & Conquer Remastered Collection μην πω οτι φαινεται να ειναι ακομα καλυτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Καλησπέρα! Μόλις το αγόρασα και έπαιξα ελάχιστα. Τα γραφικά και το gameplay φαίνονται ωραία αλλά ο ήχος ειδικά με ακουστικά έχει πολύ σοβαρά θέματα.

Πέρα από αυτό έχω ένα άλλο σημαντικό πρόβλημα που είναι το save και δεν ξέρω αν έχει κάποιος άλλος το έχει.

Όταν πάω να κάνω manual save ή quick save, στο πρώτο μου γράφει file name contain illegal characters or is using a restricted name και στο δεύτερο ότι δεν έχω αρκετό χώρο στον σκληρό (που δεν ισχύει).

Σκέφτηκα στην αρχή ότι είναι θέμα permissions κτλ. αλλά έχω δώσει όλες τις άδειες.

Μήπως ξέρετε τι φταίει; Δεν βρήκα κάπου να αναφέρεται.

Επίσης η όλη η οθόνη στην αρχή με τα settings και να πατήσεις "ναι" στους όρους βγαίνει και σε εσάς κάθε φορά που ξεκινάτε το παιχνίδι; (αν ναι είναι πολύ εκνευριστικό...)

Σας ευχαριστώ! 

Tο παιχνίδι παίζει πολύ καλύτερα από την beta που είχαν βγάλει, τρελά smooth. Δε μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι για το καρτουνιστικο της φάσης, αλλά οκ, αφού έτσι θέλανε να το κάνουν, ας είναι. Έπαιξα μέχρι το 9ο κεφάλαιο, σε παίρνει από το χέρι πιο ήρεμα απ' ότι το aoe4. Μουσική, γραφικά, AI, είναι ωραία, τα missions δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

@godfather0991:

Κανένα θέμα στο ms gamepass που το παίζω. Ούτε με τα saves (είτε το έτρεχα στα ελληνικά το παιχνίδι είτε στα εγγλέζικα). Μια φορά τους είδα τους όρους/ ρυθμίσεις και δε ξαναβγήκαν.

Άδειες που να δώσεις? :Ο τι άδειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, xtrmsnpr said:

Tο παιχνίδι παίζει πολύ καλύτερα από την beta που είχαν βγάλει, τρελά smooth. Δε μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι για το καρτουνιστικο της φάσης, αλλά οκ, αφού έτσι θέλανε να το κάνουν, ας είναι. Έπαιξα μέχρι το 9ο κεφάλαιο, σε παίρνει από το χέρι πιο ήρεμα απ' ότι το aoe4. Μουσική, γραφικά, AI, είναι ωραία, τα missions δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

@godfather0991:

Κανένα θέμα στο ms gamepass που το παίζω. Ούτε με τα saves (είτε το έτρεχα στα ελληνικά το παιχνίδι είτε στα εγγλέζικα). Μια φορά τους είδα τους όρους/ ρυθμίσεις και δε ξαναβγήκαν.

Άδειες που να δώσεις? :Ο τι άδειες?

Στο steam που το έχω πάρει βγάζει συνεχώς τα πρώτα παράθυρα: όπου σου λέει ότι κάνει autosave, μετά που έχει την ακουστική περιγραφή και τα άλλα menu και τα terms and conditions. Κάθε φορά που το ξεκινάω....

Θα ρωτήσω και στο φόρουμ του steam αλλιώς μάλλον θα το πάρω από το gamepass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Στο steam που το έχω πάρει βγάζει συνεχώς τα πρώτα παράθυρα: όπου σου λέει ότι κάνει autosave, μετά που έχει την ακουστική περιγραφή και τα άλλα menu και τα terms and conditions. Κάθε φορά που το ξεκινάω....

Ναι το κατάλαβα αυτό από την πρώτη φορά πού το έγραψες. Τι άδειες να δώσεις όμως και που? 

Ο δίσκος που διάλεξες να βάλεις το παιχνίδι είναι σίγουρα προσπελάσιμος και δεν είναι κλειδωμένος με read only?

Τι windows έχεις κ τι γλώσσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, xtrmsnpr said:

Ναι το κατάλαβα αυτό από την πρώτη φορά πού το έγραψες. Τι άδειες να δώσεις όμως και που? 

Ο δίσκος που διάλεξες να βάλεις το παιχνίδι είναι σίγουρα προσπελάσιμος και δεν είναι κλειδωμένος με read only?

Τι windows έχεις κ τι γλώσσα?

Παλιά μου είχε ξανατύχει να μη κάνει save ένα άλλο παιχνίδι και απλά ήθελε να δώσω permission, να μην είναι read only, αλλά το θέμα τώρα δεν είναι αυτό σίγουρα, δεν είναι read only ο δίσκος αφού παίζω και άλλα παιχνίδια.

Windows 11, αγγλικά έχω.

Γενικά είδα στο φορουμ του steam ότι πολύς κόσμος έχει θέματα (όχι το ίδιο, άλλα) οπότε κάποιο θέμα έχει. Θα κάνω refund και βλέπουμε

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε windows 10 είμαι και δεν έχω κάποιο θέμα. Λογικά δεν μπορεί να κάνει κανένα save και γι αυτό στα ξανα πετάει σε κάθε launch. Δες οτι δεν είναι read only ο φάκελος των saves (C:\Users\[YOUR USERNAME]\Age of Mythology Retold\[USER CODE 16 DIGIT]\savegames).

Το campaign είναι όπως το θυμούμαστε, το μόνο μου θέμα είναι ότι σε medium δυσκολία είναι αρκετά εύκολο και μόλις ανεβάσεις σε hard γίνεται σπαστικά δύσκολο και θέλει grind. Χάθηκε να βάλουν κάτι ενδιάμεσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Παλιά μου είχε ξανατύχει να μη κάνει save ένα άλλο παιχνίδι και απλά ήθελε να δώσω permission, να μην είναι read only, αλλά το θέμα τώρα δεν είναι αυτό σίγουρα, δεν είναι read only ο δίσκος αφού παίζω και άλλα παιχνίδια.

Windows 11, αγγλικά έχω.

Γενικά είδα στο φορουμ του steam ότι πολύς κόσμος έχει θέματα (όχι το ίδιο, άλλα) οπότε κάποιο θέμα έχει. Θα κάνω refund και βλέπουμε

ΑΝ δεν κανει Save ριχτέ μια ματια στο Windows Security ,  Virus and threat protection settings τερμα κατω στα Exclusions , add an exclusion βαζεις το φακελο παιχνιδιου ... και τωρα θα πρεπει να ειναι τα Saves Ok ... 

Αν δεν φτιαξει... δείτε στο Windows Security , Protection history αν υπαρχει καπου εκει καποιο αρχειο του παιχνιδιου και το κανει block το Windows Security ... αν ναι πας πατας Allow για να το βγαλει απο blocked .

2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Ναι το κατάλαβα αυτό από την πρώτη φορά πού το έγραψες. Τι άδειες να δώσεις όμως και που? 

Ο δίσκος που διάλεξες να βάλεις το παιχνίδι είναι σίγουρα προσπελάσιμος και δεν είναι κλειδωμένος με read only?

Τι windows έχεις κ τι γλώσσα?

Αν εχεις ανοιχτο το Windows Security δες στο Protection History μηπως στο εχει κανει block , αν ναι καντο Allow και μετα κανε το φακελο του παιχνιδιου exclude να μην το κανει Scan το Windows Security .και πιστευω θα εισαι οκ :) 

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει πάρα πολύ καλά το παιχνίδι, πολύ καλές κριτικές και το vibe από τα παλιά είναι εδώ με μικρό ή μεγάλες αλλαγές.

Περιμένουμε και τα expansions για να δούμε πως θα σταθεί στο χρόνο.

Πάντως σήμερα δεύτερη μέρα παγκόσμιας κυκλοφορίας και στο steam είναι σταθερά πάνω από 18k παίκτες ενώ δεν βλέπουμε αυτούς του gamepass

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...